Edo1
30.12.10,12:18
Zdravím stavbári. Otázky som napísal aj na ostavbe, čiže, kto tam chodí, nech si prosím nvšíma. Potreboval by som radu resp. viacej rád. Na jar by som rád spustil výkop, preto sa snažím trošku poučiť.
Plán je bungalov- 140m2, L-ko, stena ytong 30 P4-500, izolácia- asi nobasil FKD S 20cm, zateplenie sokla- vrchná časť nad zemou a 10cm pod zem 20cm perimeter, zvyšok do 80cm základov 10cm perimeter. Strecha- na žb doske rozložená izolácia nobasil MPN 40cm a medzi krokvy 18cm MPN. TS: 4kw. Trápia ma nasledujúce problémy:
1. Ako vyriešiť parobrzdu a difúznu fóliu- samo dať ju pod izoláciu na deke, ale dať ju aj pod izoláciu medzi krokvami?, dif. fóliu dať na spodnúizoláciu aj pod krytinu
2. čím lepiť nobasil- plánoval som duocontakt- dobrá dif.- priepustnosť, iné?
3. ako tecnicky kotviť nobasil, rád by som kotvy zapúštal, ale o akej hĺbky, ako vyrezávať do izolácie
4. u duocontaktu je uvedené že nemá ísť na polystyrrén- ako ho presieťkovať? iným lepidlom?
5. vedel by mi niekto nasimulovať pätu múru pri tejto skladbe izolácií- bude dosť ten sokel?
6. Akú parobrzdu a dif. fóliu? Priklánam sa k JUTe ale neviem si od nich vybrať- 95?115?150?
Ďakujem za rady. edo
TomasHC
30.12.10,18:08
Len jedina vec - http://www.baumit.com/cz/main4/sub2/08015/index.shtml - kludne aj na EPS!!!
220870
30.12.10,18:50
1.)http://www.juta.cz/paroschema1.htm
2.)Qartz,Weber Terranova majú tiež v ponuke
3.)Nobasil kotviť len s kotvami saoceľovým trnom ,kotvy sa dajú zapúšťať ,sú na to original vrtáky aj štuple.
4.)nerozumiem
5.)myslíte či bude dosť tepelnej iolácie na sokli ,určite bude dosť,neviem čo si mám predstaviť pod pojmom simulácia
6.)Poradia vám telefonicky.Mám odskúšané sú veľmi ochotný.tč nájdete na ich stránkach.
Edo1
31.12.10,09:20
paroschému som študoval, ale ide mi o to, ked dám izoláciu na zem, aby sa vetrala, a ked dám parozábranu na krokvy- bude sa mať kade tá vlhkosť odstrániť?
techn. list som čítal- je tam napísané, že nemôže isť na XPS, čiže na perimeter áno?
simulácia teplotných priebehov- videl som zopár takýchto simulácií na stránkach, či nehrozí kondenzácia v rohu.
ešte jedna otázka- ako vyriešiť ext. prívod vzduchu pre krb- dalo by sa ísť popod zákldovú dosku? nerobilo by to problém s podchladzovaním dosky- klapku samozrejme plánujem.
alebo ísť klasicky do izolácie podlahy?
beedo
01.01.11,09:10
Hmmm, zatepliť alebo nezaťepliť rod. dom?
Môj postreh, ak sa to tak dá nazvať keď čítam túto poradu...
Niekto použije na stavbu rod. domu pálenú tehlu dutú 44cm hrubú a chce na to dať ešte aspň 10cm EPS, alebo použije YTONG 37cm a uvažuje o zateplovaní.
No ja neviem, ale bol som mimo SR u našich západných susedov. Chlap staval dom s pálenej dutej tehly 44cm, termoizolačná omietka s vonka, v dome podlahovka na TČ (robili sa hlbinne vrty),drevené eurookná, rekuperáciu v dome nemá. Alpy som videl s okna... a pointa je, že nezateploval. Projektanti vypocitali a dome teplo. Chlap je spokojný a neláme si hlavu či má na to ešte prihodiť aspoň 10cm EPS.
Tak nechápem prečo tu všetci sa hrnú na svoj dom dať izoláciu? To pri projekte si nitko neláme hlavu čo by sa ako by sa dalo. Či postavíme a uvidíme?
220870
01.01.11,09:39
paroschému som študoval, ale ide mi o to, ked dám izoláciu na zem, aby sa vetrala, a ked dám parozábranu na krokvy- bude sa mať kade tá vlhkosť odstrániť?
techn. list som čítal- je tam napísané, že nemôže isť na XPS, čiže na perimeter áno?
simulácia teplotných priebehov- videl som zopár takýchto simulácií na stránkach, či nehrozí kondenzácia v rohu.
ešte jedna otázka- ako vyriešiť ext. prívod vzduchu pre krb- dalo by sa ísť popod zákldovú dosku? nerobilo by to problém s podchladzovaním dosky- klapku samozrejme plánujem.
alebo ísť klasicky do izolácie podlahy?
erozumiem termínu ,"dám izoláciu na zem" čo sa rozumie zemou akú izoláciu ,hydro., tepelnú.
S prívodom vzduchu je najlepšie ísť pod základovú dosku.
Pri strešných konštrukciách sa dáva parozábrana pod izoláciu.Konštrukcia potov vyzerá v reze od interiéru
sdk- parozábrana-tepelná izolácia- paropriepustná fólia -krytina.všetko by to mal riešiť projekt v detailoch a rezoch to musí byť.
Ferdosondo
01.01.11,13:55
Tak nechápem prečo tu všetci sa hrnú na svoj dom dať izoláciu? To pri projekte si nitko neláme hlavu čo by sa ako by sa dalo. Či postavíme a uvidíme?
Pravdu máš, naozaj nechápeš.
Edo1
01.01.11,14:45
prikladám velmi orientačný nákres, čiže ho berte s rezervou. zelená stena je vonk. izolácia, tenká červená čiara je parozábrana, tenká zelená čiara je difúzna fólia.
220870
01.01.11,16:01
prikladám velmi orientačný nákres, čiže ho berte s rezervou. zelená stena je vonk. izolácia, tenká červená čiara je parozábrana, tenká zelená čiara je difúzna fólia.
To podkrovie bude trvale obývané alebo nie.
Edo1
01.01.11,17:49
nie, len ako odkladna vecí
220870
01.01.11,17:52
V tom prípade by sa mala pod tepelnú izoláciu dávať paronepriepustná fólia.
Edo1
01.01.11,18:07
teraz pod ktorú- na podlahu samozrejme, ale aj pod krokvy? bude ztade inikať prípadná vlhkosť?
220870
01.01.11,18:52
Pokiaľ dávate medzi krokvy tepelnú izoláciu tak pod izoláciu musí ísť parozábrana.Pokiaľ medzi krokvy nedávate tepelnú izoláciu tak je tam parozábrana zbytočná.
Edo1
01.01.11,19:02
čiže ten externý prívod vzduchu pre krb môžem dať vpohode pod základovú dosku? nebude to robit žiaden problém- nejakú kg rúru, alebo pre istotu ju zaizolovať aby nepodchladzovala základy?
Ďakujem pekne za rady
Edo1
01.01.11,19:06
akú izoláciu by Ste si vybral- nobasil FKD S, FKL
alebo Rockwool- frontrock maxe, fastrock, fastrok L
Každý hovorí svoje, shccel som lamelu, ale ma odhovárajú, žre radšej novinku FKDS. Dik za radu, zišli by sa praktické skúsenosti o izoláciách.
Mala by byť 20cm hrúbky, kotvená so zapúšťaním
220870
01.01.11,19:08
Môžete ju zaizolovať ničomu tým neublížite.
220870
01.01.11,19:10
akú izoláciu by Ste si vybral- nobasil FKD S, FKL
alebo Rockwool- frontrock maxe, fastrock, fastrok L
Každý hovorí svoje, shccel som lamelu, ale ma odhovárajú, žre radšej novinku FKDS. Dik za radu, zišli by sa praktické skúsenosti o izoláciách.
Mala by byť 20cm hrúbky, kotvená so zapúšťaním
Trochu zle zadávate otázky.Čo idete izolovať steny ,podlahy,stropy, šikminy?
Edo1
01.01.11,19:11
JAsné sory- vonkajšie steny
radek666
01.01.11,19:17
čiže ten externý prívod vzduchu pre krb môžem dať vpohode pod základovú dosku? nebude to robit žiaden problém- nejakú kg rúru, alebo pre istotu ju zaizolovať aby nepodchladzovala základy?
Ďakujem pekne za rady

nerozumiem ako ti bude podchladzovat základy? ved ked na podlahe budeš mat polystyrén celé základy budeš mať obalené XPS tak čo sa ti bude podchladzovat? normálne tam buchni 125 rúru a máš to.
k tomu zatepleniu základov to je trochu aj moc 20cm XPS. si to prepočítaj tie vstupné invesície sa ti nikdy nevrátia.
Edo1
01.01.11,19:21
plánujem len perimeter- ten je lacnejší- po celej dĺžke má ísť 10tka a len 60cm 20tka ale zvážim, nerád by som sa dostal do stavu, že mi plesnejú rohy stavby a ked pôjde -15st. vzduch pod základy, dosť ich ochladí, pýtam sa pre istotu, lebo som toto riešenie pod základ. dosku nikde ešte nečítal, žiadne prakt. skúsenosti.
radek666
01.01.11,19:32
plánujem len perimeter- ten je lacnejší- po celej dĺžke má ísť 10tka a len 60cm 20tka ale zvážim, nerád by som sa dostal do stavu, že mi plesnejú rohy stavby a ked pôjde -15st. vzduch pod základy, dosť ich ochladí, pýtam sa pre istotu, lebo som toto riešenie pod základ. dosku nikde ešte nečítal, žiadne prakt. skúsenosti.

ale aj tak je to dost. to izolovanie základov sa v poslednej dobe stalo národným športom a čím viacej tým lepšie ale návratnost v nedohladne. ja osobne by som išiel max do 5cm.

k tomu nasávaniu a ked ide -15° vzduch v polystyréne v podlahe tak čo je väčšie zlo? v podlahe alebo pod platňou? toto riešenie sa moc často nevidí lebo sa na to väčšinou pred betonážou základov zabudne tak sa potom rieši v podlahe plechovým roštom alebo v najhoršom prípade nasávaním vzduchu z interiéru.
220870
01.01.11,19:40
Nobasil FKD S a fastrock poznám v pohode .FKL som zatiaľ nemal tú česť.(neviem posúdiť).Rockwool- frontrock maxe ma vystuženú povrchovú úpravu, je pevnejší odolnejší voči mechanickému poškodeniu.Určite je vhodný ako spodné rady niekde na činžiaky a objekty ktoré sú prístupné vagabundom,vandalom ,ktorý majú záľubu v ničení cudzieho majetku.Pokiaľ to dávate na svoj RD tak si myslím ,že je to zbytočné.To si majiteľ sám sebe ničiť nebude.
220870
01.01.11,19:44
nerozumiem ako ti bude podchladzovat základy? ved ked na podlahe budeš mat polystyrén celé základy budeš mať obalené XPS tak čo sa ti bude podchladzovat? normálne tam buchni 125 rúru a máš to.
k tomu zatepleniu základov to je trochu aj moc 20cm XPS. si to prepočítaj tie vstupné invesície sa ti nikdy nevrátia.
Nechcem zbytočne mudrovať ale 125mm rúra je moc úplne stačí 50mm.
Nespomenuli sme tu ešte jednu možnosť.A tou sú komíny zo zabudovanými privetrávacímí otvormi.
Edo1
01.01.11,19:47
Ano, zvažoval som, no čítal som dosť názoro, že to ochladzuje stenu, ako aj komín. Aký je Váš názor- komín zvažujem schiedel absolut
Edo1
01.01.11,19:57
A ešte ak by Ste mi poradili- neviem si vybrať omietku. Osobne som dosť robil s baumit MVR uni, feinputz vonkajšia- tie sa mi páčili.
Vnútorná omietka- Čítal som dobré referencie na baumit maxima- voči feinputs ausen aký rozdiel?
Vonkajšiu už vôbec netuším, nechcem dať lacnú ale zase ani super drahú- čítal som názory na nanopor- omietku, alebo len farbu? alebo ine?
ĎAkujem pekne
Edo1
01.01.11,20:01
na lepenie a sieťkovanie by som rád použil duocontact
220870
01.01.11,20:07
Svojím klientom vždy odporúčam celý komín zatepliť (obaliť)sklennou vatou ,stačí aj 20mm.Z dôvodu eliminácie tepelných napätí najmä vtedy keď sa komín používa na kúrenie tuhým palivom.V takom prípade je aj ochladzovanie samotného komína privetrávaním takmer bezpredmetné.
Nezabudnite na napojenie komína na kanalizáciu.
radek666
01.01.11,20:09
Nechcem zbytočne mudrovať ale 125mm rúra je moc úplne stačí 50mm.
Nespomenuli sme tu ešte jednu možnosť.A tou sú komíny zo zabudovanými privetrávacímí otvormi.

mne krbáry povedali že na 1kW výkonu vložky treba zhruba 10cm2 prierezu na nasávanie vzduchu čiže na 12kw vložku 120cm2 čo je zhruba tá 125 rúra. a aj tie príruby na krbových vložkách sú najmenšie tušim 10cm.
Edo1
01.01.11,20:12
v prípade schiedel absolut by to nemalo byť potrebné, no to ochladzovanie riešili hlavne komín a šachta idú vedľa seba- že šachta by mohla ochladzovať spaliny a dechtovať. Tep. straty sú vypoč. na 4kw, čiže odhadujem na 6kw krb, ale dik
220870
01.01.11,20:23
Baumit maxima je trochu pružnejší a pevnejší trochu lepšie spracovateľný.Je original vnútorná omietka.Baumit aussen je skôr vonkajšia omietka.Keďže idete stavať z Ytongu skôr je lepšie maxima.
220870
01.01.11,20:26
mne krbáry povedali že na 1kW výkonu vložky treba zhruba 10cm2 prierezu na nasávanie vzduchu čiže na 12kw vložku 120cm2 čo je zhruba tá 125 rúra. a aj tie príruby na krbových vložkách sú najmenšie tušim 10cm.
Nie som krbár treba sa riadiť radami krbárov.Aj keď si myslím že je to predimenzované.
Edo1
01.01.11,20:27
štruktúra je podobná ako ausen- myslím hrúbku zrna, osobne mám rašej hrušie ako napr. sádrové omietky.
Edo1
01.01.11,20:33
zle som to napísal- mám rád hrubšie zrno omietky, hladké sádrové nemám v obľube
220870
01.01.11,21:18
Zrno je to isté.
Edo1
02.01.11,12:22
220870 (http://www.porada.sk/member.php?u=37773)- ešte ak by som sa mohol spýtať
1. to zateplenie komína, čo doporučujete realizovať po celej dĺžke- ale aj zo všetkýcj strán- aj z tej čím by sa komín opieral k stene?
2. je nutné- alebo pre istotu realizovať odpad komína aj pri schiedel absolut?
3. ohladom zateplenia- pri fkds je možné zapustiť kotvy až do hĺbky 10cm- nebude hroziť odtrhnutie tej vrstvy, alebo radšej do 5cm, či 2cmúteké majú štuple. osobne by som to rád zapustil do tých 10cm, aspon do 5cm.
Ďakujem za rady
MajkyRY
11.01.11,14:47
Hmmm, zatepliť alebo nezaťepliť rod. dom?
Môj postreh, ak sa to tak dá nazvať keď čítam túto poradu...
Niekto použije na stavbu rod. domu pálenú tehlu dutú 44cm hrubú a chce na to dať ešte aspň 10cm EPS, alebo použije YTONG 37cm a uvažuje o zateplovaní.
No ja neviem, ale bol som mimo SR u našich západných susedov. Chlap staval dom s pálenej dutej tehly 44cm, termoizolačná omietka s vonka, v dome podlahovka na TČ (robili sa hlbinne vrty),drevené eurookná, rekuperáciu v dome nemá. Alpy som videl s okna... a pointa je, že nezateploval. Projektanti vypocitali a dome teplo. Chlap je spokojný a neláme si hlavu či má na to ešte prihodiť aspoň 10cm EPS.
Tak nechápem prečo tu všetci sa hrnú na svoj dom dať izoláciu? To pri projekte si nitko neláme hlavu čo by sa ako by sa dalo. Či postavíme a uvidíme?

Asi preto ze nasi zapadny susedia maju vecsie platy a nelamu si hlavu tym kde usetrit.napr. zateplenim
beedo
11.01.11,15:49
Asi preto ze nasi zapadny susedia maju vecsie platy a nelamu si hlavu tym kde usetrit.napr. zateplenim

A vieš vôbec koľko s výplaty im ide na energie?
Edo1
12.01.11,09:03
Idem kupovať min. vlnu, z rockwoolu mi ponúkajú frontrock maxe. Ja som plánoval kotvy zapúšťať, ale u tohto materiálu to nedoporučujú, ako alternatívu mi ponúkli kotvu s kovovým trnom, ktorá má plastový koniec cca 2cm. Bude to dostatočné na eliminovanie tep. mosta? Máte skúsnosti? Dík.