petermikuláš
30.12.10,17:12
Prosil by som o radu v takomto probléme: Kúpili sme 50 ročný RD a chcem položiť do izieb plávajúcu drevenú podlahu. V izbách je nalepené PVC lino a pod ním nejaký betónový poter. Moja otázka: môžem položiť tú drevenú plávajúcu podlahu na to linoleum? Samozrejme pod podlahu ešte 3mm vyrovnávaciu podložku. Alebo musím použiť ešte pod vyrovnávaciu podložku aj nejakú fóliu ako parozábranu? Prípadne musím to linoleum strhať? Neviem sa v tom vyznať lebo nech študujem ako študujem nachádzam protichodné názory. Kamarát (tech. Ing.)mi hovoril, že jednoznačne to mám strnať a na ten betón určite nedávať žiadnu parozábranu ale len vyrovnávaciu podložku a rovno podlahu. Lebo vraj dom potrebuje dýchať aj cez podlahu a ke´d ho "zavriem" parozábranou, síce parkety uchránim, ale betón na podlahe bude stále vlhký a tá vlkosť nebude mať ako z neho odísť. Inde zase čítam, že bez parozábrany neexistuje dávať podlahu.
Prosím poraďte. Každá rada dobrá.
marleau
30.12.10,16:17
tech.Ing. sa najprv opýtaj,či ten betón dýchal,keď tam bolo to linoleum (a stále je).
220870
30.12.10,16:47
Plávajúcu podlahu môžete klásť priamo na linoleum pokiaľ je rovná,v takom prípade je dobré spoje na PVC prelepiť kvalitnou lepiacou páskou fólia nemusí ísť.
Pokiaľ je PVC krivé a rovina nespĺňa požiadavky na kladenie plávajúcej podlahy tak ho musíte dať preč.Podlahu vhodným spôsobom vyrovnať.Ak je podlahový poter nepodizolovaný(hydroizolácia) tak musíte pod plávajúcu podlahu dať fóliu.Ak je ten poter izolovaný má hydroizoláciu tak môžete plávajúcu podlahu klásť priamo na beton.
marleau
30.12.10,16:49
A pozor na výšku podlahy,kvoli dverám a ich otváraniu...
petermikuláš
30.12.10,17:14
Presne to som sa ho opýtal a tvrdil, že dýchal, lebo to linoleum nikdy úplne nedolieha a sú tam aj všelijaké nerovnosti, kadiaľ to vlhko uniká.
marleau
30.12.10,18:35
Presne to som sa ho opýtal a tvrdil, že dýchal, lebo to linoleum nikdy úplne nedolieha a sú tam aj všelijaké nerovnosti, kadiaľ to vlhko uniká.
To bude dáky odborník,hneď ho zamestnám.
Len si nechaj takým radiť,potom tu neplač,ako máš čo opraviť (myslím to v dobrom,vobec nemierim proti tebe).
220870
30.12.10,18:38
Ani plávajúca podlaha úplne nedolieha.A cez špáry PVC toho moc nenadýcha.Urobte tak ako som vám napísal a bude to v poriadku.x krát odskúšané.
petermikuláš
30.12.10,18:39
Dík, ani to v zlom neberiem a som v´dačný za každý pohľad. No preto sa tu pýtam aj Vás, lebo nechcem dať len tak na jeho názor.
petermikuláš
30.12.10,18:45
Re: 220870
Ďakujem veľmi pekne za názor, vážim si to.

Re: marleau
Ako by si to urobil ty? Okrem toho, že by si toho môjho Ing. zamestnal.
Ingrid Ondruskova
30.12.10,18:46
Len na okraj krátka príhoda z môjho pracoviska a záver si urobte sami...na holú betónovú dlážku sme dali plávajúcu podlahu /pod ňou bola samozrejme tá 1mm hrubá pena/ a po istom čase sa táto dlážka krásne zvlnila...potom bola fakt plávajúca...prišiel sa na to pozrieť jeden odborník a bol zhrozený, že prečo sme nedali úplne ako spodnú vrstvu tzv.igelitovú vaňu, t.j. bolo potrebné striktne oddeliť betón od ostatnej vrstvy...dlážka sa rozobrala, dal sa igelit, znova sa poskladala a od toho času je chválabohu pokoj...takže reči o dýchajúcej podlahe sú podľa mňa blbosť...
220870
30.12.10,18:58
Len na okraj krátka príhoda z môjho pracoviska a záver si urobte sami...na holú betónovú dlážku sme dali plávajúcu podlahu /pod ňou bola samozrejme tá 1mm hrubá pena/ a po istom čase sa táto dlážka krásne zvlnila...potom bola fakt plávajúca...prišiel sa na to pozrieť jeden odborník a bol zhrozený, že prečo sme nedali úplne ako spodnú vrstvu tzv.igelitovú vaňu, t.j. bolo potrebné striktne oddeliť betón od ostatnej vrstvy...dlážka sa rozobrala, dal sa igelit, znova sa poskladala a od toho času je chválabohu pokoj...takže reči o dýchajúcej podlahe sú podľa mňa blbosť...
Fólia je nutná len vtedy ak nieje poter "hydroizolovaný",na poschodiach okrem 1NP ak je pod ním pivnica , nemusí byť hydroizolácia .Podlahu môže zvlniť aj to že sa po okrajoch polchy pri stykoch s obvodovými múrmi nevynechá dostatočná medzera min 1-1,5cm.Zadajte parametre podkladného poterového betónu .Alebo hľadajte chybu podľa môjho prvého príspevku v tejto téme.
marleau
30.12.10,19:45
Fólia je nutná len vtedy ak nieje poter "hydroizolovaný",na poschodiach okrem 1NP ak je pod ním pivnica , nemusí byť hydroizolácia .Podlahu môže zvlniť aj to že sa po okrajoch polchy pri stykoch s obvodovými múrmi nevynechá dostatočná medzera min 1-1,5cm.Zadajte parametre podkladného poterového betónu .Alebo hľadajte chybu podľa môjho prvého príspevku v tejto téme.
Alebo keď sa robia suché podlahy.
marleau
30.12.10,19:48
Re: 220870
Ďakujem veľmi pekne za názor, vážim si to.

Re: marleau
Ako by si to urobil ty? Okrem toho, že by si toho môjho Ing. zamestnal.
Budem úprimný:
Určite by som ho nezamestnal.
A určite by som nekupoval 50-ročný dom s tým,že ho chcem prerobiť - s mojím postojom k drevu a prerábkam - to sa nedá.Na takéto stavby mám len jedno riešenie - trošku plastelíny a zapchať si uši...
petermikuláš
30.12.10,20:49
Marleau, OK beriem tvoj názor a príklon k novým domom,
ja zas poznám viacero známych s novostavbami a majú oveľa väčšie problémy ako niektorí so staršími domami. A pravdu povediac poznám aj niektoré 8 ročné novostavby v ktorých som bol (u známych) a zdá sa, že sú v horšom stave, ako niektoré 50 ročné domy. Ale to samozrejme závisí od množstva faktorov. Tiež som rozmýšľal stavať, ale nakoniec som (z viacerých dôvodov) nešiel. Ale OK beriem.
marleau
31.12.10,10:23
Marleau, OK beriem tvoj názor a príklon k novým domom,
ja zas poznám viacero známych s novostavbami a majú oveľa väčšie problémy ako niektorí so staršími domami. A pravdu povediac poznám aj niektoré 8 ročné novostavby v ktorých som bol (u známych) a zdá sa, že sú v horšom stave, ako niektoré 50 ročné domy. Ale to samozrejme závisí od množstva faktorov. Tiež som rozmýšľal stavať, ale nakoniec som (z viacerých dôvodov) nešiel. Ale OK beriem.
Nuž ak tie osemročné domy stavali "odborníci" typu tech.Ing. tvoj známy,tak áno,sú v horšom stave,ako staré domy.
petermikuláš
31.12.10,12:34
Žiaľ presne tak to je, že všelikto stavia všelijako a potom tie "novostavby" aj tak vyzerajú. A žiaľ tiež neznamená, že keď ti niečo stavia "odborná" firma tak to aj bude dobré. Preto som sa pýtal aj tu Vás.
Len stále nechápem /ja netechnik, lebo so zdravotník a tým pádom mám slabšie znalosti z techniky a fyziky/ ako môžu byť na väčšinu stavebných vecí tak rozdielne názory. Ke´d som naberal znalosti z biológie, fyziológie a pod. som vždy tak pokorne hľadel na exaktné vedy ako matematika, fyzika a pod. a myslel som, že aká jednoznačnosť je v týchto veciach. A v poslednom čase zisťujem, že čo technik, to pomaly iný názor. Veď predsa tí ľudia musia tie vedomosti niekde čerpať, nemôžu si ich hádam len tak vymýšľať a skúšať ako to dopadne.
Ferdosondo
01.01.11,07:52
Žiaľ presne tak to je, že všelikto stavia všelijako a potom tie "novostavby" aj tak vyzerajú. A žiaľ tiež neznamená, že keď ti niečo stavia "odborná" firma tak to aj bude dobré. Preto som sa pýtal aj tu Vás.
Len stále nechápem /ja netechnik, lebo so zdravotník a tým pádom mám slabšie znalosti z techniky a fyziky/ ako môžu byť na väčšinu stavebných vecí tak rozdielne názory. Ke´d som naberal znalosti z biológie, fyziológie a pod. som vždy tak pokorne hľadel na exaktné vedy ako matematika, fyzika a pod. a myslel som, že aká jednoznačnosť je v týchto veciach. A v poslednom čase zisťujem, že čo technik, to pomaly iný názor. Veď predsa tí ľudia musia tie vedomosti niekde čerpať, nemôžu si ich hádam len tak vymýšľať a skúšať ako to dopadne.
Ten Ing. tech. nemusí byť úplne blbý, len to proste nie je jeho odbor a má v danej problematike málo informácií. Tzv. termín "dýchanie" je jednoduchý spôsob ako sa vyhnúť rozmýšľaniu pri riešení problémov s vlhkosťou.