janopo
01.01.11,14:59
Ahojte poraďáci.
Momentálne riešim ďalšiu dilemu a budem veľmi rád, ak mi možno aj vy trochu otvoríte oči svojimi názormi.

Na jar plánujeme začať so stavbou NED možno PD, ešte to presne nie je zrátané. Dobré zateplenie domu-základy, doska, steny, strecha+kvalitné okná s trojsklom+južná orientácia domu a slnečné zisky. V dome budeme mať ako hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb ale okrem toho potrebujeme mať aj nejaký doplnkový vykurovací systém, ktorý bude funkčný v prípade potreby, keď nebudeme kúriť v krbe. Zatiaľ mnou odhadované merná potreba tepla je okolo 25 kWh/m2/rok.

Poraďte prosím, čo by bolo pre nás z hľadiska investičných a prevádzkových nákladov najefektívnejšie.

Veľmi pekne ďakujem za každý názor a myšlienku.
alltracboy
01.01.11,15:29
neviem co je dobre pre teba, ale ja by som asi teraz volil teplovodny krb+ rekuperacia. Rekuperaciu kvoly vymene vzduchu a rozvodu vzduchu po dome+vykurovanie a krb na vyhrievanie rekuperacie a nejake pripadne radiatory. Len zena chce podlahovku, ja k tomu kondenzacny kotol a este by sa hodili aj nejake radiatory na poschodie. a teraz neviem ako to poriesit. Ked sa budu vykurovat radiatory na 60-80, tak kondenzacny kotol straca na vyzname. riesenie by mohlo byt dat do tramoveho stropu podlahovku, ale to neviem ci sa vobec robi.
janopo
01.01.11,16:03
neviem co je dobre pre teba, ale ja by som asi teraz volil teplovodny krb+ rekuperacia. Rekuperaciu kvoly vymene vzduchu a rozvodu vzduchu po dome+vykurovanie a krb na vyhrievanie rekuperacie a nejake pripadne radiatory. Len zena chce podlahovku, ja k tomu kondenzacny kotol a este by sa hodili aj nejake radiatory na poschodie. a teraz neviem ako to poriesit. Ked sa budu vykurovat radiatory na 60-80, tak kondenzacny kotol straca na vyzname. riesenie by mohlo byt dat do tramoveho stropu podlahovku, ale to neviem ci sa vobec robi.

Rekuperáciu budeme mať aj my. Nejaký môj zdravý sedliacky rozum mi hovorí to, že nemám veľmi investovať do vykurovacieho systému, skôr mám investovať do domu ako takého, aby nepotreboval veľa energie na kúrenie a chladenie. Aj my sme napr. chceli podlahovku ale už sme od nej úplne upustili, pretože v dobrom NED v kombinácii s krbom a rekuperáciou by sa asi veľmi nevyužívala. Doska bude zateplená, podlahy drevené, tak by s nich nemal ísť chlad... Preto uvažujem, že v našom prípade by asi bolo vhodné ten náš systém doplniť len el. konvektormi, ktoré sú za pár €, ale na druhej strane musím priznať, že nie som ešte úplne presvedčený o tejto možnosti(drahé kúrenie, aj keď bude využívané len občas), že je to to najlepšie, preto verím, že mi niekto poradí niečo také, na čo hneď poviem paráda, toto chcem...
hipi
01.01.11,23:16
janopo, ked budes mat rekuperaciu, tak nie je najefektivnejsie dat do rekuperacnej jednotky aj nejaky vykurovaci modul?
220870
02.01.11,06:10
Minulý rok som jeden staval.Majiteľ si dal k rekuperácii ,ako pridavnú jednotku len v obývačke(tam bude potrebovať najvyššiu tepelnú pohodu,aj sa tam najviac zdržovať) na jednu stenu stenové kúrenie(obdoba podlahového).Do kúpelne na podlahu(pre istotu) el.podlahové kúrenie.
tommi_d
03.01.11,08:02
Som zástancom oddelenia rekuperácie od vykurovania objektu.Pri tvojich tepelnych stratách by som išiel do el. konvektorov ako zdroja tepla a ako píše 220870 do kúpelne el. podlahovka a príprava TÚV el. bojlerom.
Určite by som nešiel do plynového kúrenia, nakoľko strácaš výhodu plne elektrickej domácnosti a preplatíš sa na plynovej prípojke, nákupe kotla a realizácii rozvodov kúrenia.