miroB12
03.01.11,10:28
Dobrý deň chcem sa spýtať ako sa dá zabrániť tomu aby mi nepraskal plot je odizolovaní nopovou fóliou plot je v sieťke preklébrovaný a na ňom je Baumit FeinPutz za odpovede vopred ďakujem.
220870
03.01.11,09:36
Táto prasklina je po celom svojom profile rovnako hrubá.Zrejme vznikla teplotnými rozdielmy v konštrukcii.Nijako reálne sa tomu zabrániť nedá.Jediný možný spôsob sú dstatočne hlboké predimenzované základy,ale to je veľmi drahé.Každá takáto plotová konštrukcia by mala byť každých max 6 metrov dilatovaná.Jediné čo vám viem odporučiť je aby ste to v miestach prasklín vetrikálne prerezali a priznali špáru ,osadením dilatačnej lišty.Sú aj iné možnosti ,ale to už by bol hrubý zásah do estetiky plotu.
miroB12
03.01.11,11:06
ok ďakujem a bez tej šparý to asi nepôjde aby som mal hladký povrch celi natiahnutý FeinPutz bez nejakých škár...
220870
03.01.11,11:21
Ak je to dlhšie ako 6 m asi ťažko.Možno by sa dalo maskovať rastlinami.Prípadne obkladom.
KEJKA
12.06.11,04:35
chceme zaliať základy budúceho plotu - isto to nebude vysoký betonový plot, len betonove stlpiky a medzi nimi nejaká vypln, pravdepodobne, drevené latky. Základy robíme 60cm do hbky.
50 cm chceme vyliať betonom, vodorovne roxory ale aj zvislo, cca každých 1,5m v mieste plánovaných stlpikov.
V inej téme som sa medzičasom dočítala, že na plot a v lokalite južného Slovenska tých 60cm stačí. Len mi to potvrdte - mohla by to už byť dokonca aj nezamrzajúca hlbka.
Treba aj v tomto základovom páse robiť nejakú dilataciu? navrchu bude jeden rad = betonove DT 20cm široké. Tie chcem zaliať len do polovice, lebo plot sa bude robiť možno o niekoľko mesiacov, taká je situácia. Tak som si myslela, že bude dobre potom "nadviazať" pokračovanie betonaže stlpikov na toto spolovice zaliate DT.
Tie DT budu ešte spolovice v zemi a spolovice nad terenom. myslela som že na betonový zaklad položíme z každej strany izolačný pás a vyhneme nad terén. Nejakú lepenku, alebo asfaltový pás. V inej téme som sa dočítala, že stačí prihrnúť nopovú foliu. Videla som aj tak-aj tak - čo je lepšie, jednoduchšie?
Vyjadríte sa mi k tomu?
220870
12.06.11,05:57
Vy idete stavať atómový kryt alebo plot?Základ pod múrik 20 cm nad terén stačí 15 cm pod terén.V miestach stlpikov 40 cm pod terén.Do betonu môžete vložiť vodorovne dva ks 8mm roxor .Takto vysoký múrik sa neizoluje voči zemnej vlhkosti ale môžete ho odizolovať nopovou fĺiou alebo z oboch strán obsypať štrkom .Na takéto čosi nie sú moc vhodné DT lepšie je urobiť celú výšku z jednoliateho betonu.Betonovy základ sa dilatuje každých 60 m.
KEJKA
12.06.11,06:36
aha, ďakujem, asi som zle pochopila iné príspevky, kde sa stále hovorí o nezamrzajúcej hlbke betonoveho základu. Alebo som zle sformulovala otázku. Nejde o stlpiky kovové a pletivo, ale o betonové stlpiky, ktoré vidím inde zrealizované, že su 40 cm široke a 20-25 cm hrubé. Aj ten náš múrik nad terénom bude po dokončení vysoký cca 60 cm. teraz chceme urobiť len ten základ /hranica pozemku/, aby sme mohli pokračovať v terénných úpravách /vyrovnanie, navozenie makadamu, zatrávňovacia dlažba/.
A dva stlpiky budu musieť "uniesť bránu", ktorá bude posuvná, plánujeme samonosnú a cca 280-300 cm širokú. takže v týchto miestach hlbší základ a základ pre zvyšok múru stačí 30-40cm?
ak mám betonový základ 25m dlhý tak ho vlastne dilatovať nemusím - pozitívna informácia.
Ked DT-čka nepoužijem, môžem ich využiť pre betonáž tých stlpikov - tak je?
220870
12.06.11,06:50
Betononovy stlp nenesie ani neunesie váhu vysutej posuvnej brány.Pod systém tejto brány sa robí samostatný základ cca 1 x 1 x 0,5 m v x d x š.Pod múr ktorý bude nad terénom 60 cm ,stačí základ 40 cm .Tak ako som písal obsypať alebo uložiť nopovku.Armovať aj základ a dilatovať len nadzemnú časť cca po 6 m.
jaksik nerozumiem tom nákresu.
KEJKA
12.06.11,08:22
ďakujem,
ten základ pre bránu urobíme /ešte že som sa spýtala/. Zvyšok výkopu bude max. 40cm.
dilatovať nadzemnú časť čím? tak že každých 6m vložím napr. styrodur? Ak je vhodný, fajn, mám zvyšky, ktoré by sa na to dali využiť.
Nákres bol len narýchlo urobená schéma: múrik 60cm vysoky a každých 1,5m zvýšený na /stlp/ cca 1,2-1,5m. Medzi stlpikmi budu laťovky, alebo nejaká iná výplň.
Teraz chceme len základ, ktorý bude cca 10-15 cm nad úrovňou terénu.
220870
12.06.11,10:15
Základ nemusíte dilatovať.Celý aj nadzemnú časť urobte z prostého betonu min b-15.nad zemou sa dilatuje buď original dilatačnými pásmi alebo podľa druhu použitého materiálu a povrchovej úpravy.
Predpokladám že idete robiť niečo podobné
http://www.premac.sk/betonove-vyrobky/betonove-ploty/preblok/
KEJKA
12.06.11,16:44
dakujem, presne také niečo máme v pláne, ale to už zveríme odborníkom, nie svojpomocne.
palci81
13.06.11,15:59
Zdravim, chystam sa stavat plot z plotovych tvarnic od ABW Alpsky plot a moc nerozumiem Vasej odpovedi. To staci na stlpik, vysoky 1,60m 40cm zaklad pod terenom? Nema to byt v nezamrznej hlbke. Sused pred rokom dvoma staval plot, zaklad dal na 40cm, a uz mu stlpik sadol a ma problem s otvaranim branky. Dakujem za info
220870
13.06.11,17:34
Stlpik ktorý nesie bránu treba dať do hlbky podľa váhy a konštrukcie brány do hlbky cca 80 -100 cm.
KEJKA
13.06.11,18:43
Betononovy stlp nenesie ani neunesie váhu vysutej posuvnej brány.Pod systém tejto brány sa robí samostatný základ cca 1 x 1 x 0,5 m v x d x š.................
Ďakujem, medzi časom sme vykopali po celej šírke plánovaného plotu s bránou. Po dohode s ostatnými členmi rodiny sme sa rozhodli riešiť posuvnú bránu "klasicky", teda na kovovej lište kolieska. Nebude vysutá, či samonosná, takže základ dáme tých 50 cm na koncoch, pri bráničke, medzitým 40cm
štrkové lôžko a zalejeme betonom plus roxory 8
220870
13.06.11,19:27
Z betonu na bránu musia trčať roxory na uchytenie brány,ich rozmiestnenie ,počet a hrúbku už vám ale musia určiť tý čo budú bránu montovať.
KEJKA
13.06.11,19:29
Z betonu na bránu musia trčať roxory na uchytenie brány,ich rozmiestnenie ,počet a hrúbku už vám ale musia určiť tý čo budú bránu montovať.
Tie roxory musia trčať zo základového betónu, ktorý bude cca 10-15 cm nad terénom?
KEJKA
13.06.11,19:42
Z betonu na bránu musia trčať roxory na uchytenie brány,ich rozmiestnenie ,počet a hrúbku už vám ale musia určiť tý čo budú bránu montovať.
Tie roxory musia trčať zo základového betónu, ktorý bude cca 10-15 cm nad terénom?
220870
14.06.11,03:34
to musí určiť ten čo bude montovať bránu.