Mr. P.
03.01.11,12:27
Pozdravujem všetkých stavbárov.
Tento rok začínam stavať bungalov 14,5 x 9,6 m.
Mám ale jeden problém a to ten, že kopaná studňa priemeru 1m a hĺbky 16 m sa nachádza presne v mieste, kadiaľ povedie základ domu. Pôvodne som zamýšľal studňu ponechať, no nakoľko nie je nijako vystužená (žiadne skruže ani nič podobné, len zasekaná hlina), mám obavy, že by sa mohla studňa do seba prepadnúť a to sú také dve fóry. Betónové skruže ma vyjdú asi rovnako ako vŕtaná studňa.
Rád by som vedel Váš názor na moju situáciu a ako by ste postupovali vy na mojom mieste. Ďakujem vopred za názory.
Peter
Ice dive
03.01.11,11:40
Pozdravujem všetkých stavbárov.
Tento rok začínam stavať bungalov 14,5 x 9,6 m.
Mám ale jeden problém a to ten, že kopaná studňa priemeru 1m a hĺbky 16 m sa nachádza presne v mieste, kadiaľ povedie základ domu. Pôvodne som zamýšľal studňu ponechať, no nakoľko nie je nijako vystužená (žiadne skruže ani nič podobné, len zasekaná hlina), mám obavy, že by sa mohla studňa do seba prepadnúť a to sú také dve fóry. Betónové skruže ma vyjdú asi rovnako ako vŕtaná studňa.
Rád by som vedel Váš názor na moju situáciu a ako by ste postupovali vy na mojom mieste. Ďakujem vopred za názory.
Peter
no nepíšeš, v akej si oblasti... (vysoká spodná voda a pod...), aby si napríklad neriešil vytopenú pivnicu, ak by začala spodna voda neumerne stúpať... a predsa len betonove skruže majú väčší priemer ako vrtana studňa t.j. aj viac vody by sa ti ušlo...

ja by som to riešil na tvojom mieste vrtanou studňou nie len kvôli možnému vytopeniu, ale aj kvôli úspore miesta...
220870
03.01.11,11:45
1.)Ak studňu nepotrebuje a neplánujete ju využívať.Zasypať ,pieskom štrkom,vrch zaarmovať zaliať betonom.
2.)Ak ju plánujete používať tak vložiť do nej skruže okolo skruží prisypať lomovým pieskom,tesne vedľa domu pri studni vykopať malú podzemnú miestnosť miestnosť niečo ako vodomernú šachtu napojiť studňu..
Mr. P.
03.01.11,12:02
Dom bude bez pivnice. Spodná voda je až v hĺbke 14-15m. Studňu by som aj chcel využívať, len tie skruže sú drahé.
Ak by som aj použil bet. skruže, je tu nejaké reálne riziko pre dom?
220870
03.01.11,12:11
Keď tam dáte skruže tak riziko eliminujete na minimum.
alltracboy
03.01.11,12:12
kedze uz mas vykopanych 16m, tak by som ju asi vytiahol a vyhlbil tak aby tam bola hladina cca 2m dookola hodil karisiet, spravil debnenie a zabetonoval okraj aby sa nezbortila stena. Potom by som zastuploval vrch betonovym vekom, do toho 150, alebo 200 ruru a zvysok zasypat. dosiahlo by sa tym to, ze netreba vrtat dalsiu studnu, vybetonovana jaskyna bude zasobnik na vodu a studna sa moze zakopat. pokial je dost vydatna, tak by stacila len ta rura, dolu do nejakej vysky obsypat kamenom, nejake geotextilie, strk a zasypat az povrch. Dovnutra rury ponorne cerpadlo.
220870
03.01.11,12:20
kedze uz mas vykopanych 16m, tak by som ju asi vytiahol a vyhlbil tak aby tam bola hladina cca 2m dookola hodil karisiet, spravil debnenie a zabetonoval okraj aby sa nezbortila stena. Potom by som zastuploval vrch betonovym vekom, do toho 150, alebo 200 ruru a zvysok zasypat. dosiahlo by sa tym to, ze netreba vrtat dalsiu studnu, vybetonovana jaskyna bude zasobnik na vodu a studna sa moze zakopat. pokial je dost vydatna, tak by stacila len ta rura, dolu do nejakej vysky obsypat kamenom, nejake geotextilie, strk a zasypat az povrch. Dovnutra rury ponorne cerpadlo.
Pokiaľ to plánuje používať ,večná škoda zasypať.
alltracboy
03.01.11,12:23
tym ze zasype ruru dostane v podstate vrtanu studnu. a pokial tam da par skruzi s zasype tak bude mat super studnu. Naco mat 15 metrovu jamu az po uroven zeme.. akurat tam niekto moze spadnut a zabit sa. aj keby ten zaklad rovno tahal cez studnu tak sa nic nestane pokial tam da vystuz tak to bude ako preklad. Metrova jama nieje ziadna prekazka..pokial je zem okolo vhodne unosna.
Mr. P.
03.01.11,12:41
Dám čelovku na prilbu a asi urobím tú jaskyňu. Ďakujem za rady, pomôže mi to pri rozhodovaní.
alltracboy
03.01.11,13:23
len si tam daj aj ruru a ventilator ktory tam bude hnat vzduch. v tej hlbke to uz moze byt dost nebezpecne. a hlavne to nerob sam. Minimalne mat na sebe postroj s lanom nech ta mozu vytiahnut ak by si odkvecol.
fetya
03.01.11,13:25
kedze uz mas vykopanych 16m, tak by som ju asi vytiahol a vyhlbil tak aby tam bola hladina cca 2m dookola hodil karisiet, spravil debnenie a zabetonoval okraj aby sa nezbortila stena. Potom by som zastuploval vrch betonovym vekom, do toho 150, alebo 200 ruru a zvysok zasypat. dosiahlo by sa tym to, ze netreba vrtat dalsiu studnu, vybetonovana jaskyna bude zasobnik na vodu a studna sa moze zakopat. pokial je dost vydatna, tak by stacila len ta rura, dolu do nejakej vysky obsypat kamenom, nejake geotextilie, strk a zasypat az povrch. Dovnutra rury ponorne cerpadlo.
ja by som to nerobil v ziadnom pripade. Ked tam robili kopanu studnu, tak to asi robili preto, lebo potrebne mnozstvo vody mohli ziskat len pri takom priemere. Keby stacila len vrtana studna, tak by tam dali vrtanu. Ked obetonujes okraje, tak mozno znicis tie vrstvy, odkial sa voda dostane do vrtu. Minimum znizujes mozni objem vody, alebo v horsom pripade pekne znicis studnu.
alltracboy
03.01.11,14:01
nikto z nas nepozna skutocne pomery takze to treba brat iba ako napad. nevieme kolko vody tam priteka ani do akej vysky a aka je planovana spotreba. voda si cestu najde aj cez beton. navyse sa to da aj lepsie vymysliet.
fetya
03.01.11,17:20
Ja by som najprv prekompresoval studnu, vycistil od vsetkeho aby sa dalo zistit skutocny objem studne, cize kolko vody je mozne odobrat. Velky priemer studne naznacuje, ze spodne vody su maleho objemu, preto bolo treba taky velky priemer. Ked chce nahradit vrtanou, tak sa priemer studne znizuje, a preto hlbka vrtu sa musi zvysovat. Cize nestaci tich 16 m, ale hlbsie. To bude aj financne narocnejsie. Treba urobit skusobne cerpanie, a potom sa ukaze. Ak tam daju tie skruze, a spoje sa dobre vysparuju, tak sa da vyuzit aj na odvadzenie dazdovej vody, bude schopne tu vodu skladovat. A v neposlednom rade pozemok s kopanou studnou zvysuje hodnotu pozemku.
Mr. P.
04.01.11,06:05
Chcem len podotknúť, že pozemok som kúpil aj so studňou, ktorá bola kopaná tak pred 30-timi rokmi, sám som ju nepoužíval, takže vlastne mám o nej málo informácií. Ešte 3-4 roky dozadu bola používaná na závlahu záhrady, na čo by som ju chcel využívať aj ja.
Myslím, že na mieste je osloviť profesionála. Preto ak by ste niekto mal záujem...(okolie TT). Ďakujem za všetky názory a rady.
220870
04.01.11,06:46
Pred 30- 100 rokmi nemali vrtné súpravy preto kopali ručne.To že sú tam neni skruže zrejme svedčí o tom ,že tá studňa bude odhadom 100 ročná a v ílovitej zemine.inak by sa už dávno zrútila.Keďže je v ílovitej zemi tak musely kopať kým neprešli cez celú šírku ílu až do druhej zemnej vrstvy.V takýchto prípadoch bývajú studne stabilné na množstvo vody (nekolíše) väčšinou s dobrým prítokom.
Mr. P.
04.01.11,07:21
Podľa suseda, ktorý má identickú studňu aj rovnako starú, je jedna 1m skruž dolu na dne studne. Keďže do tej svojej schádza dolu pravidelne, verím mu. Jedna je hore pri povrchu tiež 1 m.
220870
04.01.11,07:45
Podľa suseda, ktorý má identickú studňu aj rovnako starú, je jedna 1m skruž dolu na dne studne. Keďže do tej svojej schádza dolu pravidelne, verím mu. Jedna je hore pri povrchu tiež 1 m.
Možno sa snažili starej kopanej studne vložiť skruže.Alebo tá vrchná má držať ornicu zbytok bol íl tak tam šetrili.
Zitulda
04.01.11,07:49
Podľa suseda, ktorý má identickú studňu aj rovnako starú, je jedna 1m skruž dolu na dne studne. Keďže do tej svojej schádza dolu pravidelne, verím mu. Jedna je hore pri povrchu tiež 1 m.
Hmmm, iba podotknem, že tvoj sused to môže mať všetko ako píšeš identické, ale tektonické rozloženie jednotlivých vrstiev, sa mení už pri každom posune čo len o 2 metre a tak na súseda by som sa veľmi nespoliehal. Ja by som zvážila, či studnu vôbec používať, a mať ju pod domom. Určite nemáš geologický prieskum (vrty) a nevieš aké sú tam vrstvy (trebárs odkiaľ teraz presakuje voda do studne) a nemáš zistenú ani výdatnosť, lebo si to zatiaľ nesledoval a nepotreboval. Ak nemáš zistenú výdatnosť spriesaky odkiaľ sa voda dostáva do studne, (nehcem byť zlým prorokom), ale môže sa stať aj to, že pri hĺbení základov pre dom zmeníš aj trasu presakovania vody do studne a nakoniec v bej sa ti neobjaví voda.Niekedy sa riešili takto studne, pumpa bola priamo v kuchyni a nikdy nezamŕzala, ale to bolo tak pred 100 rokmi.
fetya
04.01.11,08:45
Bungalow vo vacsine nema pivnicu, takze hlbka zakladov max 1 m, a tie priesaky, ktore zabezpecuju pritok vody byvaju hlbsie, inak by stacila aj 2metorva studna, nie? Treba cerpat 1 tyzden na jar pravidelne a ukaze sa vydatnost, a potom sa moze kupit spravne cerpadlo, pozor, aby nebolo naddimenzovane. Inac predosly rok bol vydatny pre dazd, takze vody bude dost.
fefe30
06.01.11,19:35
Ahoj mám podobnú otazku tej tvojej a poprosil by som o radu.


Kupil som pozemok 15 m siroky s kopanou studnou hlby 11,5 m. Studna je 0,7m od hranice pozemku a ma priemer 0,9m s betonovymi skruzami. Na pozemku chcem stavat tesne vedla kopanej studne pretoze pozemok je siroky len 15m.

Preto sa pytam, ak bude zaklad domu od studne cca 0,4m ci to bude problem. Dom by mal byt bungalov, bez pivnice a bez podkrovia.

Dakujem za odpovede.
fetya
06.01.11,20:23
Co vies o studni? Funkcna? Vydatnost? Aka voda je v nom, v akej hlbke je voda? Kedy to pouzivali naposledy, vtedy aka bola vydatnost, zisti, co sa da od predchadzajuceho majitela. Ked voda vyhovuje na technicke ucely,zavlaha, splachovanie wc, pranie..., tak je vyhodne, ze mas to blizko. Ak zi zvazil tieto veci, a vyhovuje ti, tak ponechaj studnu. Existuje na den vody zdarma hydrologicky rozbor zadarmo, takze mozno je vhodne aj na pytie.
Ak nevyhovuje, nebotrebujes, je nefunkcna, neda sa vycistit, nema vodu tak to zahrabat strkom a pieskom. Priesaky su vzdy vo vacsej hlbke, pod 5m, takze nehrozi, ze ti vymyje zaklady domu. Do zakladov ide vystuz, tu stenu co je pri studni vstuzis viacerimi strmienkami, a no problem.
Davat pozor pri stavbe, aby sa nedostali do jamy odpady.Zakryt niecim.
Ale pred 50timi rokmi bezne pouzivali taketo studne namiesto obecneho vodovodu. Vtedy sice nepouzivali agresivne chemikalie, a zumpu nedali vedla studne.
hydrogeolog
11.01.11,19:33
vsetky tieto pripady treba posudzovat individualne, vidiet miesto, zhodnotit geologiu a typ stavby. Pri tej Trnave je to pravdepodobne kopane v sprasi, to vykopu dvaja trpaslici za par dni, mozno by som si nekomplikoval stavbu. Ak chcete, ozvite sa 0904/586153
hydrogeolog
11.01.11,19:37
"rozbor vody zdarma" je akcia, kde zhodnotia len zopar ukazovatelov, zdaleka nie tych najpodstatnejsich z hladiska nezavadnosti
hydrogeolog
11.01.11,19:43
Ja by som najprv Velky priemer studne naznacuje, ze spodne vody su maleho objemu, preto bolo treba taky velky priemer:eek:. Ked chce nahradit vrtanou, tak sa priemer studne znizuje, a preto hlbka vrtu sa musi zvysovat:eek:. Cize nestaci tich 16 m, ale hlbsie. To bude aj financne narocnejsie. Treba urobit skusobne cerpanie, a potom sa ukaze. Ak tam daju tie skruze, a spoje sa dobre vysparuju, tak sa da vyuzit aj na odvadzenie dazdovej vody, bude schopne tu vodu skladovat:eek:. A v neposlednom rade pozemok s kopanou studnou zvysuje hodnotu pozemku;).
...tazko s tym suhlasit, neda sa to pausalizovat na kazde geol. pomery..a ako zasobnik uz vobec nie, navyse sa to prieci vodnemu zakonu...
hydrogeolog
11.01.11,19:56
kedze uz mas vykopanych 16m, tak by som ju asi vytiahol a vyhlbil tak aby tam bola hladina cca 2m dookola hodil karisiet, spravil debnenie a zabetonoval okraj aby sa nezbortila stena. Potom by som zastuploval vrch betonovym vekom, do toho 150, alebo 200 ruru a zvysok zasypat. dosiahlo by sa tym to, ze netreba vrtat dalsiu studnu, vybetonovana jaskyna bude zasobnik na vodu a studna sa moze zakopat. pokial je dost vydatna, tak by stacila len ta rura, dolu do nejakej vysky obsypat kamenom, nejake geotextilie, strk a zasypat az povrch. Dovnutra rury ponorne cerpadlo.
podla mna dobra myslienka, na dno zo 2 skruze s poklopom, cez to prepchat pristupovu ruru (utesnit) a zasypat. Ruru by som dal radsej tu 200mm, nech je tam viac miesta pre pripadne odkalovanie dna po case.