elis33
03.01.11,14:01
Kúpili sme starší domček v pomerne zachovalom stave, podľa odhadov však môže mať okolo 80 rokov. Jeho posledný majiteľ nevedel nič bližšie o jeho histórii. Kedy a kto ho postavil, na aký účel slúžil a pod.
Neviete kde by som sa mohla dozvedieť niečo viac?Na obecnom úrade?Resp. v nejakom archíve?
Ďakujem za pomoc.
220870
03.01.11,13:41
Na katastri.
durisovad
03.01.11,13:43
Mozno starousadlici v mieste by vedeli tiez nieco povedat.
Dáša_
03.01.11,14:27
susedia, nejakí starší ľudia z dediny. Možno aj na obecnom úrade. Záleží, na koho natrafíš - radšej viac ako menej.
220870
03.01.11,16:01
Mám jedného známeho ktorý takto kúpil starší dom a začal pátrať po jeho hystórii.Zistil že je to najstršie zdokladovaný dom v dedine ,niečo cez 300 rokov!!!
sttanley
03.01.11,16:06
mne vek domu,ktorý som dedil po rodičoch úplne presne vyhľadal starosta obce na ObÚ.
Oliwa
04.01.11,19:15
Mám jedného známeho ktorý takto kúpil starší dom a začal pátrať po jeho hystórii.Zistil že je to najstršie zdokladovaný dom v dedine ,niečo cez 300 rokov!!!
To kúpil pôvodne na bývanie, alebo tam zriadil múzeum? ;):):D
A od návšev vyberá vstupné?
A koľkí tu píšu, že 50 ročný dom - a vraj starý...:rolleyes:
vratnik
04.01.11,19:31
Prvotné informácie na katastri, keď sa budete posúvať smerom dozadu po číslach zápisov vkladu. Prípadne u blízkych starousadlíkov - pamätníkov. Potom môžete pokračovať ďalej v pátraní. Vyhľadať si matriky, nájsť posledne žijúcich potomkov, vyspovedať ich, získať fotografie, ... niekedy nájdete históriu pri upratovaní domu - na pôjde v škatuli staré nadobúdacie zmluvy, kolaudačné rozhodnutie, .... Ja som takto preklepal zamotaný pozemok, keď málokto vedel komu vlastne patrí. Dostal som sa 75 rokov dozadu, mám pár fotografií, kompletne všetky dedičstvá a aj originál historickú kúpnu zmluvu a aj po tých rokoch sa objavila stará krivda, ktorú si ešte pamätal jeden pamätník. Robil som to kvôli tomu, aby som mal 100 perc. istotu pri kúpe.
Ice dive
04.01.11,19:33
na obecnom úrade sa dá zistiť, kedy bolo pridelené súpisné číslo... t.j. +/- by sa dal určiť vek... potom sa dá možno niečo vyčítať v miestnej kronike, ak takú vedú... no a v neposlednom rade treba navštíviť miestu krčmu a spítať sa výčapníka, či nepozná niekoho kto by o danom dome vedel niečo povedať... zaujímavé, že posledný majiteľ o dome nič nevie, veď buď je z rodiny a niečo musí vedieť, alebo daný dom kupoval, a určite nekupoval mačku vo vreci a tiež si čoto pozisťoval...
verkaz
04.01.11,19:35
Na obecnom úrade, na odbore výstavby alebo evidencii domov (kedy bolo pridelené evidenčné číslo)
buchač
04.01.11,19:53
Prvotné informácie na katastri, keď sa budete posúvať smerom dozadu po číslach zápisov vkladu. Prípadne u blízkych starousadlíkov - pamätníkov. Potom môžete pokračovať ďalej v pátraní. Vyhľadať si matriky, nájsť posledne žijúcich potomkov, vyspovedať ich, získať fotografie, ... niekedy nájdete históriu pri upratovaní domu - na pôjde v škatuli staré nadobúdacie zmluvy, kolaudačné rozhodnutie, .... Ja som takto preklepal zamotaný pozemok, keď málokto vedel komu vlastne patrí. Dostal som sa 75 rokov dozadu, mám pár fotografií, kompletne všetky dedičstvá a aj originál historickú kúpnu zmluvu a aj po tých rokoch sa objavila stará krivda, ktorú si ešte pamätal jeden pamätník. Robil som to kvôli tomu, aby som mal 100 perc. istotu pri kúpe.
...ja som na tom lepšie ..;)
Nemusel som nič hľadať , všetky papiere som dostal od predávajúceho ...
Moja chalúpka je z roku 1914 ...:rolleyes:

Aj tá krivda sa nejaká našla , pozemky nepasovali nejak susedovcom a majiteľom bývalým ...
lachim1
04.01.11,20:14
[QUOTE=vratnik;1605706]Prvotné informácie na katastri, keď sa budete posúvať smerom dozadu po číslach zápisov vkladu.

Potreboval by som vediet ako je možné sa dostat k takýmto informáciam na katastri .
Mám problem zistit historiu pozemku a nemožem sa dostat k zápisom spätne
v katastri nakolko nie som účastníkom konania aspom tým ma odbiju na katastri .Po ročnom "hrabaní sa " v štátnom archíve som zistil že pozemok ktorý je zapísaný na vlastníka, mu bol bol vyvlastnený a kataster rozhodnutie o vyvlastnení nazapísal do PKN vložky.Nemôžem sa dopátrať či rozhodnutie o vyvlastnení bolo zapísané do katastra. Neviem ako na to .Kataster mi odmieta v deniku vkladov
hladať či je toto rozhodnutie zapísané .Je možné požadovať informáciu v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciam??
verkaz
04.01.11,20:16
Ice - pokým som písala odpoveď, tak prišiel tvoj príspevok, ale v podstate sme sa zhodli.