michalst
04.01.11,09:54
Caute viete mi niekto poradit , menil som istice avsak nemenil celkom rozvody takze vstup na istic faza je z hlinnikoveho kabla a potrebujem prepojit spolu 4 istice na tento jeden vstup avsak vsetky hrebene na prepojenie co som nasiel v obchodoch su medene. Myslim ze med s hlinnikom sa nemoze spajat ????ak tak ako to mam prepojit ??? aa nebude ziadny problem ked vstup do istica je z hlinnikoveho vodica a vystup by uz siel z medeneho ???dakujem za rady
tienik
04.01.11,09:19
Ahoj,

da sa to riesit - ale vzdy ako docasne riesenie, treba cim skor naplanovat celkovu rekonstrukciu.
Ale k veci, treba pozret katalogy vyrobcov, lebo uz len par ich vyrba istice zo svorkymi vhodnymi aj na Al vodic.
Prepojovac hreben ide pod hlavicky skrutie, takze z hlinikom do kontaktu nepride, takze ho kludne pouzi.
Ale najdolezitejsi je ten prvy bod - najst istic kam este hlinik pripojit smies.
michalst
04.01.11,09:58
Ahaaa .. Istice co mam tak sa vraj mozu pouzit aj na hlinnik aj na med ...ale sa mi to akosi nezda... ale ked aj raz natiahnem nove rozvody z medeneho kabla u mna ten hlinnik ide z hlavneho istica co je na chodbe v spolocnych priestoroch jedna sa o byt.Takze mozem napojit tak ze do prveho istica pojde hlavny hlinnikovy a dalej prepojim medenym hrebenom ktory dam pod hlavicku srobov ????
Ferdosondo
04.01.11,10:09
Ahaaa .. Istice co mam tak sa vraj mozu pouzit aj na hlinnik aj na med ...ale sa mi to akosi nezda... ale ked aj raz natiahnem nove rozvody z medeneho kabla u mna ten hlinnik ide z hlavneho istica co je na chodbe v spolocnych priestoroch jedna sa o byt.Takze mozem napojit tak ze do prveho istica pojde hlavny hlinnikovy a dalej prepojim medenym hrebenom ktory dam pod hlavicku srobov ????
Môžeš. Ale môžeš aj tak, že potiahneš od ističa v stupačke do bytu CYKY 4mm2.
fetya
04.01.11,11:39
vymen aj ten privod do bytu. ked si uz tolko investoval, tak to je zanedbatelna ciastka. Prepojenie hlinik-med, na to sa dava specialna pasta, a bez pasty je to potencialny zdroj vzniku spalenia. vymenit, a potom budes mat naveky pokoj.
pepa78
04.01.11,11:49
mimotemy ale vedel by mi niekto poradiť trojpólový spínač 16A/400V pre eletrickú rúru a sklokeramickú dosku ? Nechcem tie klasické s páčkou ale niečo alegantnejšie...a za ďalšie si potrebujem overiť či kábel CYKY 5C x2,5 je vhodný na pripojenie týchto spotrebičov.

Ďakujem
fetya
04.01.11,12:52
to zavisi od vykonu tychto zariadeni, ja by som dal mozno aj 4ku kabel. A tieto zariadenia by mali byt na samostnanom okruhu, cize nijake zasuvky este naviac, len rura, a doska.
Ferdosondo
04.01.11,13:18
Prepojenie hlinik-med, na to sa dava specialna pasta, a bez pasty je to potencialny zdroj vzniku spalenia.
Aká je to pasta?
fetya
04.01.11,13:51
vyraba to vela vyrobcov, molydal, internova... v obchodoch s elektroinst. materialom to dostanes, obsahuje vysoke mnozstvo grafitu a tym odstranuje vysoky odpor pri tomto spoje.
canbo
04.01.11,18:20
Jednoduchý spôsob prepojenia je použiť o jeden istič/vypínač viac - použiť ho ako hlavný vypínač .Hliník sa privedie na hl. vypínač a zo spodku sa prepoja ističe "hrebeňom" a vývody sú vedené z hora.
Alebo zhotoviť prepoj z hliníkového vodiča s dostatočným prierezom.
Zároveň je potrebné dodržať : rekonštruované zariadenie sa zhotovuje podľa teraz platných noriem.
lachim1
04.01.11,18:39
Re: PREPOJENIE ISTICOV
treba pozčiť Cupalové podložky .Podstata spočíva "v dvojvrstvovom
materiali " Cu/Al .Z jednej strany je plech Cu z druhej strany Al.Okrem podložiek sa dá zohnať aj plech.Z neho vyrobiť prepojovací hreben a problem je vyriešený s minimalnymi nákladmi.
Zadaj do googlu podločky Cu-Al alebo cupalove podložky .
tienik
05.01.11,07:40
Ludia, ale ved to nerobte zlozitejsim ako je.
Pravda je tak, ze ak davam do istica vodic a zaroven prepojovaci hreben, kazdy je na inom mieste.
Vodic je v strmenovej svorke, hreben pod hlavickou skrutiek na svorke - tie dva materialy sa nebudu dotykat ani nahodou. Samozrejme musime pouzit hreben typu "vydlicka" nie typ "jezko" :-)
Na pastu rovno zabudnite, neviem o tom ze by sa smelo cosi viac menej tekute hroziace odkvapnutim pouzit na "mazanie" svoriek istica - mohlo by to poskodit mechaniku a tym samotny istic. Pasta sa pouziva do wago svoriek na spojenie AL-CU, tam nema comu ublizit.
Cupalove podlozky existuju, ale chcem vidiet ako sa seriozne pouziju pri strmenovej svorke.

Takze riesenia su:
1) vymenit kabel
2) zapojit do do istica zo svorkami vhodnymi aj na AL + hreben

Ine provizoria by som nerobil, to uz vzdy je potom vyhodnejsie menit aj kabel

A este raz upozornujem, ten Al vodic treba brat len ako docasnu zalezitost a uz teraz planovat jeho vymenu.