colder
04.01.11,17:37
Poradaci,

chystame sa stavat rodinny dom a zhruba polovicu potrebnych financii mame k dispozicii a zvysok by sme radi ziskali predajom nasho bytu.
Otazka ovsem je, ako to najvyhodnejsie spravit.
Napr. som pocul radu, ze staci postavit za financie, ktore mame, hrubu stavbu, na tu hrubu stavbu ziskat hypotekarny uver, z toho to dostavat a napokon predat byt a z toho splatit hypoteku.

Prosime o radu, ci tento postup povazujete za rozumny - pripadne ci vam nenapada lepsi a vyhodnejsi postup.

Dakujeme.
220870
04.01.11,17:13
Čo je to normálny dom?.Lepšie keby ste napísali mám pozemok a financie na hrubú stavbu.
Ak by to tak bolo tak ja by som to riešil tak ,že by som postavil hrubú stavbu šiel bývať do podnájmu byt predal a za získané financie dostaval dom.Dostavať dom tak ,aby bol so zaťatými zubami obytný je otázka zhruba 2-3. mesiacov.
durisovad
04.01.11,17:20
Viem od priatelov, ktori sa nastahovali do nedokonceneho domu. Povedali, ze by to nikomu neradili, lebo celkove dokoncenie trvalo ovela dlhsie ako keby tam nebyvali, stale kadeco odkladali, lebo ich to az tak nenahanalo.
Kvaka
04.01.11,17:43
Čo je to normálny dom?.Lepšie keby ste napísali mám pozemok a financie na hrubú stavbu.
Ak by to tak bolo tak ja by som to riešil tak ,že by som postavil hrubú stavbu šiel bývať do podnájmu byt predal a za získané financie dostaval dom.Dostavať dom tak ,aby bol so zaťatými zubami obytný je otázka zhruba 2-3. mesiacov.
Aj môj syn to tak urobil, ale aj tak si musel zobrať ešte hypotéku na dokončenie stavby domu, v podnájme býval rok.
k.i.n.o.
04.01.11,19:13
...šiel bývať do podnájmu byt predal a za získané financie dostaval dom...

No, najvýhodnejšie je predať byt niekomu, kto ťa v ňom nechá v nájme, kým dokončíš dom. Odpadne ti jedno sťahovanie a zostaneš vo "svojom" prostredí.
Je to možno o máličko ťažšie, ale nie nemožné - ja to tak momentálne realizujem (a už druhýkrát).
TomasHC
05.01.11,06:19
Platit si podnajom pocas stavania je najvacsia blbost, lebo tym prave najomcovi splacas nejaku jeho hypoteku ;)

Navrhovany sposob je podla mna fajn, urobil som to tak isto.
220870
05.01.11,06:34
U nás sa pohybujú mesačné nájmy 1 ibových garzóniek okolo200€.Zobrať hypotéku 50 000€ a splácať banke 6% ročný úrok?Bankám dáte len na poplatkoch viac ,ako za celý nájom dokopy a k tomu ešete úroky a stres z toho ,že mám hypotéku na krku.Nemôžeš maródiť ak sa niečo stane (úraz,kríza,rozvod,) .
Je pravdou že ja som nikdy nič podobné neriešil,ale keď nad tým rozmýšlam je to podľa mňa asi najschodnejšie ,aj za cenu že by dom nemal fasádu plot garáž .
220870
05.01.11,06:35
No, najvýhodnejšie je predať byt niekomu, kto ťa v ňom nechá v nájme, kým dokončíš dom. Odpadne ti jedno sťahovanie a zostaneš vo "svojom" prostredí.
Je to možno o máličko ťažšie, ale nie nemožné - ja to tak momentálne realizujem (a už druhýkrát).
Poznám presne taký prípad minulý rok nás tak trochu naháňali.
AerinSun
05.01.11,06:51
U nás v rodine sa to riešilo presne tým sôsobom, že sa našiel kupec na byt, ktorý bol ochotný ešte 6 mesiacov čakať. A pritom sme nedisponovali ani čiastočnou hotovosťou na stavbu domu, všetko sa riešilo cez HÚ (kombinované a dosť komplikované zabezpečenie)
Ice dive
05.01.11,06:58
Poradaci,

chystame sa stavat rodinny dom a zhruba polovicu potrebnych financii mame k dispozicii a zvysok by sme radi ziskali predajom nasho bytu.
Otazka ovsem je, ako to najvyhodnejsie spravit.
Napr. som pocul radu, ze staci postavit za financie, ktore mame, hrubu stavbu, na tu hrubu stavbu ziskat hypotekarny uver, z toho to dostavat a napokon predat byt a z toho splatit hypoteku.

Prosime o radu, ci tento postup povazujete za rozumny - pripadne ci vam nenapada lepsi a vyhodnejsi postup.

Dakujeme.
no dá sa aj tak, že sa postaví hrubá stavba, potom sa na ňu robí znalecký posudok a zoberie sa na dokončenie hypotéka... problém je však v tom, že ak peniaze nestačia na dokončenie... berie sa hypotéka postupne... postupne sa platia poplatky... na záložné právo do katastra a pod... takže je to podľa mňa skôr na zošedivenie a porazenie, nakoľko ak budeš brať hypotéku postupne bude okolo toho kopec vybavovačiek a nie každá banka chce financovať takto stavbu....

na tvojom mieste by som staval, zo svojich peňazí, čo by sa dalo (ako píšeš postaviť hrubú stavbu...) potom by som zobral hypoteku na byt kde bývaš (výhoda, že ju berieš len raz, a raz len zakladáš....) býval v byte, platil hypotéku a staval dom... a keď by bol dom dostavaný, predal byt aj s hypotekou... a bol by som bez dlhov aj s domom... (je to však otázka náročnosti stavby a pod..)
EvaB
05.01.11,11:19
Súhlasím s Ice dive. My sme tiež začali stavať z vlastných, vytiahli sa múry, zavolal sa súdny znalec, s jeho posudkom sme dostali prvú hypotéku, s tou sme dotiahli hrubú stavbu. Dali sme urobiť nový znalecký posudok a potom sme hľadali na dofinancovanie lepší úver, nakoniec sme v pôvodnej banke splatili starý úver novým v októbri 2010, dostali lepší úrok, fixli sme na 5 rokov. Mohli sme aj na kratšiu dobu, ale po predaji bytu máme čas na splatenie a možno skúsime s dospelými deťmi niečo rozbehnúť, predsa len hypotéka je lacnejšia ako nejaký spotrebný či podnikateľský úver. Bolo síce okolo toho trochu viac starostí, ale dalo sa to. Neviem si predstaviť, kam by sme dali všetko z bytu, ak by sme šli do podnájmu. A tiež mám doporučenie nesťahovať sa do nedokončeného od tých, čo to urobili.