radek666
05.01.11,13:09
Chcel by som sa spýtať aké máte skúsenosti s touto škridlou. Chceli by sme ju na RD ale v stavebninách mi povedal že mi ju moc neodporúča lebo že na povrchu engoby sú také ako keby "strúpky" že nejaké zostatky zle vypáleného vápenca alebo engoby a že to po čase rozlupuje tu engobu a rastie na tom mach. Jednoducho že nieje pekne hladká. Udajne že jak zatvorili Nitrianske pravno tak už tá škridla nieje čo bývala. Doporučil my ísť aspoň do STODA (tá je podobná) ale aj podstatne drahšia. Do betónu nechceme ísť. Aké máte skúsenosti vy čo ste ju v poslednej dobe kupovali alebo čo ju na streche už nejaký ten piatok máte.

ďakujem za postrehy
day
05.01.11,12:22
my tiez rozmyslame nad engobou, podla predajcov je naj na trhu :)
tak si vyber
radek666
05.01.11,12:26
my tiez rozmyslame nad engobou, podla predajcov je naj na trhu :)
tak si vyber

on ma neodhováral od engoby len mi hovoril že na tej bravure je akási doje...... Pozeral som na engoby na iných typoch škridiel STODO, tie XXL čo majú a tam to nebolo až tak zretelné. Potom som pozrel na škridlu CREATON a tam to nebolo skoro vobec ale tá je cenou už uplne inde oproti TONDACHU.
mendo933
05.01.11,13:48
my tiez rozmyslame nad engobou, podla predajcov je naj na trhu :)
tak si vyber
Nepoplietol si si to s glazurou? Engloba nieje kvalitnejsia povrchova uprava ako glazura
220870
05.01.11,14:49
Engoba= vypálená hlina.Glazúra= na škridlu(odborne črep) pred vypalovaním nanesú farbu (lak)v podobe kremičitého prášku .Ten sa pri vypalovaní spečie s hlineným črepom a tak vytvorí extrémne odolnú povrchovú úpravu škridly.Glazúrovaná je o niekoľko kvalitatývnych tried vzdialená od Engoba.
day
05.01.11,18:24
Nepoplietol si si to s glazurou? Engloba nieje kvalitnejsia povrchova uprava ako glazura

:o pomylil :rolleyes:
mendo933
05.01.11,20:03
Neviem ci vzhlad ci cena Bravury sa ti paci, ja som tiez beton nechcel. Ked som vyberal ja, tak vysli xxl skridle z noveho madarskeho zavodu, bola aj fajn cena tak som zobral twist medenohnedu englobu. Super sa to kladlo, uplne blbuvzdorna skridla pre pokryvacov. Kvalita na pocudovanie super. Z 2100ks zakladnej skridle bolo poskodenych 15ks . Zakladna,krajovky,vetracie, hrebenace vysli na 11€m2/m2 s dph.
matusstefan
06.01.11,09:19
Tiez sme kupovali madarski tondach (xxl Rumba cierna engoba), dobre sa s nim robilo, vyzera to na kvalitnu skridlu. 140m2 aj s okrajovymi, vetracimi a hrebenacmi vyslo na 1644Eur, plus 120eur doprava a vylozenie.
day
06.01.11,11:03
madarski tondach = ma Tondach vyrobny podnik v HU?
CREATON? ma niekto skusenosti? kvalita, cena, .... ?

dakujem
mendo933
06.01.11,14:16
tondach je koncern, tu je mapka vyrobnych zavodov http://tondach.sk/?kateg=22
Oliwa
06.01.11,18:51
Neviem ci vzhlad ci cena Bravury sa ti paci, ja som tiez beton nechcel. Ked som vyberal ja, tak vysli xxl skridle z noveho madarskeho zavodu, bola aj fajn cena tak som zobral twist medenohnedu englobu. Super sa to kladlo, uplne blbuvzdorna skridla pre pokryvacov. Kvalita na pocudovanie super. Z 2100ks zakladnej skridle bolo poskodenych 15ks . Zakladna,krajovky,vetracie, hrebenace vysli na 11€m2/m2 s dph.

Možno blbá otázka, ale aká je to blbuvzdorná škridla? :confused::rolleyes::D
Mrazuvzdorná, ohňuvzdorná, vodevzdorná - to sú vlastnosti stavebných materiálov, žeby toto bola nejaká novinka? ;):D
Ešte keby sme tak mali blbuvzdornú vládu... ;)
mendo933
06.01.11,19:02
treba lepsie citat :
"blbuvzdorna skridla pre pokryvacov"
tondach u inych typov je specificky vtom ze treba presne nalatovat, pri tycho posuvnych tam je tolerancia dost vysoka az 5cm +/- na latovani.
220870
06.01.11,19:08
Možno blbá otázka, ale aká je to blbuvzdorná škridla? :confused::rolleyes::D
Mrazuvzdorná, ohňuvzdorná, vodevzdorná - to sú vlastnosti stavebných materiálov, žeby toto bola nejaká novinka? ;):D
Ešte keby sme tak mali blbuvzdornú vládu... ;)
Taká že ju dokáže uložiť aj blb.Niektoré druhy škridiel sú veľmi náročné na presnosť ukladania.Zle sa režú dopájajú z doplnkovými vyžadujú perfektne zrovnané latovanie a pod.drobnosti.
Oliwa
07.01.11,07:13
1608161Taká že ju dokáže uložiť aj blb.[/COLOR]Niektoré druhy škridiel sú veľmi náročné na presnosť ukladania.Zle sa režú dopájajú z doplnkovými vyžadujú perfektne zrovnané latovanie a pod.drobnosti.
Myslela som si... :) A čítať viem - mendo... ;)
Nám kládli tondach - vysoká spokojnosť s materiálom i pracovnou morálkou firmy. Chlapci, ktorí ju kládli, odviedli 100 % kvalitu práce - aj keď ich za tých pár dní zachytil dážď i veľké horúčavy.

To naši susedia... Nevedeli sa na našu novú strechu vynadívať.
Tak že aj oni si dajú vymeniť. Lenže sa rozhodli pre engobu. Výsledok: napriek tomu, že výrobné číslo škridly bolo rovnaké, a ani na paletách nebol rozdiel viditeľný, na streche už áno. Takže majú nedobrovoľne dvojfarebnú engobu. Susedu skoro vystrelo, keď sa vrátila z Ameriky od vnúčat... Doma to nechala na manžela - pána profesora, dôchodcu, a tomu bolo jedno, čo sa nad jeho hlavou deje... S reklamáciou evidentne neuspeli. Rozdiel je vidno najmä pri slnečnom, alebo daždivom počasí... Keby to človek nevidel na vlastné oči, tak neuverí...
220870
07.01.11,07:46
Je pravdou ,že u pálených škridiel s reklamáciou nepochodia.Iné je keď sú tie škridly farbené.V návodoch pre pokrývačov je uvedené ,že sa musia jednotlivé palety škridiel miešať medzi sebou.A dávam vám za pravdu ,že niekedy je vidieť flakaté strechy.
Oliwa
07.01.11,08:48
Je pravdou ,že u pálených škridiel s reklamáciou nepochodia.Iné je keď sú tie škridly farbené.V návodoch pre pokrývačov je uvedené ,že sa musia jednotlivé palety škridiel miešať medzi sebou.A dávam vám za pravdu ,že niekedy je vidieť flakaté strechy.
No keby to mali aspoň fľakaté, teda nejako nepravidelne farebné - to by akože bolo na spôsob napr. španielsko-talianskych prímorských striech, ale oni majú štvorstrannú strechu - a tak z jedného uhľa pohľadu /a to práve z ulice, kebyže aspoň pohľad zo záhrad/ to vyšlo tak, že 2/3 sú tmavšie, potom 1/3 bledšia pri hrebeni zase tmavšia, atď. :eek:... Evidentne vidieť, kde "majstri" načali novú paletu... Nejde síce o život, ale keď to tam má byť doživotne... :(
mendo933
07.01.11,09:25
S tym miesanim z paliet je tazko dodrzal lebo ci u mna alebo u suseda sme kladli zo zeriavu. 4palety sa vylozili na jednu stranu a hned sa slo na druhu stranu. Ked sa kladie bez zeriavu stym vozikom co maju niektory pokrivaci tak tam sa stym da sachovat. Tondach to ma v podmienkach aby sa istil a vie asi preco. Nam nastastie ziadne farebne haluze nevznikli ale krajovky sa mi zo zaciatku zdali ako keby mali iny odtien. teraz to uz nevidim
Oliwa
07.01.11,09:31
Žeby si zmenil uhol pohľadu? ;):)
220870
07.01.11,10:43
No keby to mali aspoň fľakaté, teda nejako nepravidelne farebné - to by akože bolo na spôsob napr. španielsko-talianskych prímorských striech, ale oni majú štvorstrannú strechu - a tak z jedného uhľa pohľadu /a to práve z ulice, kebyže aspoň pohľad zo záhrad/ to vyšlo tak, že 2/3 sú tmavšie, potom 1/3 bledšia pri hrebeni zase tmavšia, atď. :eek:... Evidentne vidieť, kde "majstri" načali novú paletu... Nejde síce o život, ale keď to tam má byť doživotne... :(
Je jedno zo základných pravidiel pokrývačiny musia sa mixovať palety.:mee:
sibanka
10.01.11,13:09
Ahoj
Ja mám Tondach Bravura engoba čierna. Mám ju rok a nespozorovala som nič negatívne. Práveže je veľmi pekná napohlad, určite je krajšia ako susedova Bramac, ktorá je celá posiata machom.
drozdm
10.01.11,15:12
nad tondachom uvažujem aj ja. Len ma zaujíma. Porovnavali ste cenove relácie viacerých druhov kritín ? Napr plech, pálena škridla viacerých vyr., betonová škr,lepenkove šindle a pod. Ak ano ake boli cenove rozdiely.
dakujem
Oliwa
10.01.11,15:27
Ahoj
Ja mám Tondach Bravura engoba čierna. Mám ju rok a nespozorovala som nič negatívne. Práveže je veľmi pekná napohlad, určite je krajšia ako susedova Bramac, ktorá je celá posiata machom.
A pán sused má ten Bramac na streche rovnako dlho ako Vy, či...?
Je pravda, že aj v našom okolí vidím 4-5 ročné betónové strechy s machovo-zeleným porastom, v lepšom prípade s jeho nádychom... A nechcem si predstaviť, ako budú vyzerať o nejakých 25-30 rokov... :eek:
Ani ako majitelia týchto striech budú hľadať neexistujúce firmy, ktoré tie strechy vyrábali a budú sa v rámci reklamačného poriadku domáhať svojich práv...
Oliwa
10.01.11,15:59
nad tondachom uvažujem aj ja. Len ma zaujíma. Porovnavali ste cenove relácie viacerých druhov kritín ? Napr plech, pálena škridla viacerých vyr., betonová škr,lepenkove šindle a pod. Ak ano ake boli cenove rozdiely.
dakujem

Samozrejme že porovnávali - cenové ponuky viacerých dodávateľov, ale len u pálenej škridly, keďže o iné druhy krytiny sme nemali záujem z viacerých dôvodov...
Môj skromný/súkromný názor: ;)
plech - najlacnejšia strecha /používaná najmä v sever. oblastiach SK/
šindeľ - najmenej trvácna /vidím ju z okna susedovi, má ju 10 r a už sa mu odliepa/
pálená škridla - najkvalitnejšia /rokmi overená/
betónová - najťažšia, najpórovitejšia /betón je vždy len betón/

Stavební machri môžu namietať, čo sa napr. váhy týka, lebo záleží od veľkosti škridly /či už betónovej alebo pálenej/, podľa toho, koľko ide na m2, od jej nasiakavosti, atď. A aj kvalita a cena je u rôznych výrobcov rôzna. Záleží tiež na tom, či sa jedná o novostavbu, kde môžeš dať v podstate hocičo, alebo o rekonštruovaný dom, kde treba brať do úvahy stav pôvodného krovu /ktorý nemusí/môže zostať, ak je zdravý, resp. spraví sa len nové latovanie, fólie atď./, štýl domu /mestský/vidiecky/, statiku stavby...

A napokon, "proti gustu žiaden dišputát"... Nezanedbateľná je tiež suma, či máš finančný limit, alebo nie... :) Môže sa mi páčiť Aston Martin alebo Lamborgini, ale keď naň /zatiaľ/ nemám, musím sa uspokojiť s Mercedesom...:D:D:D
drozdm
10.01.11,16:27
dakujem a ake boli teda cenove rozdiely medzi jednotl. vyrobcamy pálenej škr.?
Oliwa
10.01.11,16:44
dakujem a ake boli teda cenove rozdiely medzi jednotl. vyrobcamy pálenej škr.?

Veľké...:)
To bola viac-menej manželova parketa, ja som si mala "len" vybrať, čo sa mi páči...:) A keď som si vybrala, dal to naceniť a potom sme prišli k záveru, že tak to teda nie...:D A boli sme sa pozrieť na konkrétne strechy konkrétnych domov, prípadne sme hovorili s ich majiteľmi. Veľa záleží od typu strechy a jej členitosti, či budeš mať jednoduchú sedlovú, pultovú alebo niečo komplikované s vikiermi, strešnými oknami a čojaviemčím a nezabudnúť na krajovky, hrebeňovky, doplnky, štít, či tam chceš mať kohúta :D:D:D, keď to všetko narátaš, tak sa Ti môžu aj panenky obrátiť. Záleží aj od sezóny a akcií, resp. známostí... ;) Kto je Ti koľko ochotný pustiť perie, či berieš od predajcu, alebo priamo z výroby...
Nám sa napr. páčil jeden typ škridly, no keďže to bola novinka, nemali k nej všetky doplnky, ktoré sme potrebovali a tak sme nakoniec volili kompromis, aby bol vlk sýty, aj ovca /teda peňaženka/ celá...:)
Ale už sa tu nebudem motať, toto je chlapská téma pre odborníkov ako ciners alebo 220870... ja som si sem opäť len tak "odběhla od plotny"...:---
220870
10.01.11,18:53
Veľké...:)
To bola viac-menej manželova parketa, ja som si mala "len" vybrať, čo sa mi páči...:) A keď som si vybrala, dal to naceniť a potom sme prišli k záveru, že tak to teda nie...:D A boli sme sa pozrieť na konkrétne strechy konkrétnych domov, prípadne sme hovorili s ich majiteľmi. Veľa záleží od typu strechy a jej členitosti, či budeš mať jednoduchú sedlovú, pultovú alebo niečo komplikované s vikiermi, strešnými oknami a čojaviemčím a nezabudnúť na krajovky, hrebeňovky, doplnky, štít, či tam chceš mať kohúta :D:D:D, keď to všetko narátaš, tak sa Ti môžu aj panenky obrátiť. Záleží aj od sezóny a akcií, resp. známostí... ;) Kto je Ti koľko ochotný pustiť perie, či berieš od predajcu, alebo priamo z výroby...
Nám sa napr. páčil jeden typ škridly, no keďže to bola novinka, nemali k nej všetky doplnky, ktoré sme potrebovali a tak sme nakoniec volili kompromis, aby bol vlk sýty, aj ovca /teda peňaženka/ celá...:)
Ale už sa tu nebudem motať, toto je chlapská téma pre odborníkov ako ciners alebo 220870... ja som si sem opäť len tak "odběhla od plotny"...:---
Ale dobre si to napísala .Máš dobrý postreh.:)
Oliwa
10.01.11,19:02
Ale dobre si to napísala .Máš dobrý postreh.:)
mimotemy Jééj, ďakujem, ďakujem, ďakujem... :):):)
Pochvala od Teba mimoriadne poteší. Hneď sa mi bude lepšie zaspávať.;)
Len mi je ľúto, že máš taký-nijaký nick, človek Ťa nemôže ani pekne - menom - osloviť, keď si také číslo... ;)
Ozaj, a to číslo je čo - nejaká výrobná šarža, či nebodaj dátum "Tvojej" výroby, akože 22. 8. 1970...?;):):D:eek:
day
11.01.11,07:11
mimotemy Jééj, ďakujem, ďakujem, ďakujem... :):):)
Pochvala od Teba mimoriadne poteší. Hneď sa mi bude lepšie zaspávať.;)
Len mi je ľúto, že máš taký-nijaký nick, človek Ťa nemôže ani pekne - menom - osloviť, keď si také číslo... ;)
Ozaj, a to číslo je čo - nejaká výrobná šarža, či nebodaj dátum "Tvojej" výroby, akože 22. 8. 1970...?;):):D:eek:

mimotemy datum vyroby ;)

inak Oliwe ako citam ty si odbornik na "strechy" a k autam radsej Ferrari
Oliwa
11.01.11,13:21
mimotemy Aáále day, akýže som už len ja odborník. :D /ešte tak na zaváranie :---/. Píšem len to, čo ma život naučil... ;)
Ferrari - tiež mi napadlo, lenže ja som skromná...:D:D:D
A neviem si ho predstaviť na našich cestách. :eek: Teda viem, kamarát, čo býva toť za rohom ho mal požičané /krásne, červené, ako z obrázku/, že sa trochu povozí a splní si chlapčenský sen. No veľmi rýchlo ho vrátil. Len šliapol na pedál a už bol za mestom, ani nevedel ako...:--- A to je zvyknutý na onakvejšiu premávku, napr. londýnsku... :)