kanvor
07.01.11,00:28
Pekny den vsetkym.
Chcel by som sa poradakov opytat taku viac-menej filozoficku otazku.
Chystam sa rekonstruovat stare podlahy v starom dome (1961) klasickej starej konstrukcie, tzn. (asi) zem, na tom skvara, nejake (asi) chrobacne drievka a na nich (dost zachovale) parkety.
Jednou z najrychlejsich ciest je drzat sa retro postupov a podlahy len renovovat, co je v tych podlahach zle pomenit, nechat tu skvaru (prip.pomenit za novy piesok) doklepkat osetrit parkety a zas roky nechat tak. Ta vona zeme cez podlahy dodava tomu tu spravnu atmosferu :) aj za cenu tych (cca +/- nech nezerem) 10% tepelnych strat
Alebo.. upgradovat, pretoze sa vsetci rodinni prislusnici radi po tych podlahach valaju a musia si brat pod seba deky - lebo odspodu vytapana panelakova podlaha na 5 poschodi to teraz v zime urcite nie je.
Upgrade je drahsia a financne i casovo narocnejsia varianta ktora obnasa okrem ineho hydro a termoizolovanie podkladov.
Uvazujem - pri vrstvach novej podlahy (spevnovaci beton,penetracia,hydroizolaca,drevene nosne hranola,medzi to termo-mineralna-kamena-alebo ina vata, na to pribita nejaka drevena podlaha,lak) ktora nebude hermeticky uzavreta nad tou podlahovou "vanou" s hydroizolaciou, ci nebudem este dalsich 30 rokov dychat smrad z tych izolacii. (ipa,lepenka,gumoasfalt..), zo zaciatku to mozno prebije to drevo ale casom by som sa nerad citil ako u Li-bi-Xiana v jeho vietnamskom znackovom obchode, ci to netreba este v tej vani nejako igelitom hermeticky oblepit tie ftalaty a riedidla. Ci sa to po case vysmradi? Alebo su to vsetko "zdrave" veci, nezavadne a nemam sa tym zaoberat? A co tie vlakna z tej vaty? To som sa tu nikde nedocital.. Dik za nazory a rady.
220870
07.01.11,07:28
Podobným spôsobom som robil podlahu aj ja .Starú som komplet povyhadzoval.Skladba.Podkladný betón IPA,poter,hranolky (strešné laty),na to palubovka 30mm.Zo skúsenosti.Ipu je cítiť tak dva tri mesiace.Či je zdravé ju nechávať otvorenú bez poteru to neviem.Ale smolou sa kedysi vytierali sudy na víno.
Žiadnych tepelných strát sa obávať nemusíte,cez podlahu teplo neuniká .Kľudne sa dá na tej podlahe sedieť nieje to studené.
kanvor
07.01.11,14:24
Ano, ten poter urcite dam tiez, len je to porovite tak preto sa zaujimam.
S tym unikom to ani teraz nie je nejake hrozne, netaha len po dlhsej dobe sedenia citit ze to nie je teple.

Ta podlaha uz mi je viac-menej jasna, len o tej doskovej konstrukcii (tramy, dosky) mam zatial hmlistu predstavu ako to spravit, poskladat a osetrit. :)
220870
07.01.11,14:47
Hranoly priskrutkovať do poteru na to pribiť alebo priskrutkovať palubovku.
TomasHC
07.01.11,15:17
Žiadnych tepelných strát sa obávať nemusíte,cez podlahu teplo neuniká.

Hmm, tym by som si celkom isty nebol.
220870
07.01.11,16:36
Som si istý.Zober si sviečku odrež z nej 10 m poož na dlaň zapál ju.Dlaň ti neopáli ,milimeter nad plameňom bude teplota 250°C roztopený vosk 20 mm nižšie bude mať 80°C v styku ruky a sviečky bude teplota 36°C.Vždy stačí prerušiť tepelný most.Ak neveríš priď ku mne domov .20 cm polystyrénu na podlahu mohol vymyslieť len veľký k.nenávratná investícia.
drozdm
07.01.11,17:30
a kolko cm polystyrenu 220870 do podlahy odporučaš? Nebude podlahove ale radiator
kanvor
07.01.11,17:50
No z toho bude pekny flameware :)

Co ja viem. Rozdiel v cene za 1m2 10-ky a 20-ky polystyrenu ci sa oplati spekulovat? Ceny som zatial este ani nezistoval, este mam casu.

Vcera som pocul aj ine riesenie --

Vyhrabat podlahu na hlinu, na zem "trochu betonu", izolaciu - pripojit na murovu izolaciu, zaliat nejakou srackou z cementu vody a polystyrenu podla navodu, ktory im dali v stavebninach, na to prilepit obycajnu interierovu dlazbu. Roky to ze vraj uz tak maju, chodia bosi po tom, leto-zima. Vraj teplo na nohy take, ze "..sa nas kazdy kto pride pyta ci mame podlahovku.."

Tak to sa ale pojdem na to pozriet. To som zvedavy na ten Taliansky styl.
Ferdosondo
08.01.11,07:00
Podkladný betón IPA,poter,hranolky (strešné laty),na to palubovka 30mm.
IPA? To už si nevedel dať poriadnu hydroizoláciu? IPA sa dávala keď ešte nič poriadne nebolo.
Ferdosondo
08.01.11,07:21
220870:Som si istý.Zober si sviečku odrež z nej 10 m poož na dlaň zapál ju.Dlaň ti neopáli ,milimeter nad plameňom bude teplota 250°C roztopený vosk 20 mm nižšie bude mať 80°C v styku ruky a sviečky bude teplota 36°C.Vždy stačí prerušiť tepelný most.Ak neveríš priď ku mne domov .20 cm polystyrénu na podlahu mohol vymyslieť len veľký k.nenávratná investícia.

Tu pletieš hrušky s jablkami. Skús sa zamyslieť nad šírením tepla v plynoch a pevných látkach.To si fakt myslíš, že projektanti, čo vyštudovali stavebnú fakultu a projektujú budovy s EPS v podlahe sú "veľkí k." a práve Ty to vieš najlepšie?
kanvor
08.01.11,07:39
IPA? To už si nevedel dať poriadnu hydroizoláciu?

Tak to sa necham poucit, nie som stavbar. No daj.
220870
08.01.11,08:01
220870:Som si istý.Zober si sviečku odrež z nej 10 m poož na dlaň zapál ju.Dlaň ti neopáli ,milimeter nad plameňom bude teplota 250°C roztopený vosk 20 mm nižšie bude mať 80°C v styku ruky a sviečky bude teplota 36°C.Vždy stačí prerušiť tepelný most.Ak neveríš priď ku mne domov .20 cm polystyrénu na podlahu mohol vymyslieť len veľký k.nenávratná investícia.

Tu pletieš hrušky s jablkami. Skús sa zamyslieť nad šírením tepla v plynoch a pevných látkach.To si fakt myslíš, že projektanti, čo vyštudovali stavebnú fakultu a projektujú budovy s EPS v podlahe sú "veľkí k." a práve Ty to vieš najlepšie?
Vosk je plyn?Nech si tam naprojektujú čo chcú ja po tej podlahe chodím,a na d týmito 20 cm sprostostami na ktorými si nechávajú investori pliesť hlavy sa len pousmejem.Napríklad Rehau pri podlahovom vykurovaní zakazuje viac ako 6 cm polystyrénu pod jeho systémové dosky (hrúbky 3 cm).Zaujímavé že to vyhovuje Rakúskym normám ale našim projektantom je k tomu aj jedna nula málo.Stjoím si za svojim a pokiaľ sa nezmenia jednoduché fyzykálne zákony o tom ,že teplo stúpa hore ,chlad naopak dole,nikto na svete ma nepresvedčí o tom ,že v podlahách z pohľadu reálnej návratnej úspory stačí prerušiť tepelný most napríklad 3 cm hrubým polystyrénom.
kanvor
08.01.11,11:54
..z pohľadu reálnej návratnej úspory..

To je trafeny klinec po hlave. Mozno je pravda, to skutocne neviem, ze 20cm uspori viac tepla ako 10cm, este som nezistoval ten rozdiel v cene v mojom pripade 3x16m2, ked to bude znacny rozdiel, prepocitam to nejako na energie, ked mi vyjde, ze za ten rozdiel budem kurit 5 zim, kaslem 20ku, dam asi aj ja 10cm, ked to staci aby nebolo chladno na rit. Urcite to bude lepsie ako teraz ked tam mam skvaru a hlinu. A uz i teraz sa da na tej zemi sediet (len nie cely vecer) - keby som nakupil z NASA tepelnu izolacnu foliu do raketoplanov a obalil s nou haus, kotol by som mohol vyhodit, topil by som fenom na vlasy.

Ale stalo by to tolko, ze do konca zivota by som robil len na tu foliu. A vyzeralo by to divne.

Malokto tu toto berie do uvahy. O rekuperatore by som uvazoval len preto, ze som zdochnuty kazde 3 hodiny vetrat a nie z dovodu uspor tepla. Alebo tepelne cerpadlo. Za 30 rokov by sa mi nevratilo. A kde budu technologie o 30 rokov?

Len taky jeden priklad zo slovenskeho zivota:

6 poschodovy panelak. Menili sa okna na uver. napr. 3i byt vysiel vymena okien REHAU 70.000,- (este SKK) pretoze boli na uver, ich "uverova cena" 140.000,-SKK. Rok po namontovani okien vracali pri vyuctovani 500,- E.
Ked som pocul na domovej schodzi, ze "uspora 500-,E" tak som siel od smiechu do kolien.

2 hodiny (!) som sa pokusal ja a este dalsi 3ja vysvetlit par ludom, ze tie "uspory" zozerie uver. Cumeli na mna ako puci. Takze ziadna uspora najblizsich 30 rokov splacania 0,00 !!,- E. A o 30 rokov sa rozsypu. Ten den sa riesilo i polystyren na bytovku. Za 12 milionov korun. S uverom na 30 rokov s preplatenim 20 milionov. Podla znaleckeho posudku bytovka postavena v r. 1970. Zivotnost domu 80r. Hodnota domu v 1986-tom 10 milionov. Podla projektu (za 40.000 korun) uspora polystyrenovym plastom 10-25 % max. Vec ktora sa ani nedozije konca bytovky za 20 milionov usetri 20% tepla? To akoze vsetci su debili, len ja som lietadlo? Ved keby sa i odrezala rura od kotolne tak na splatky by slo viac ako za kurenie.

Preboha ake uspory?
Ferdosondo
09.01.11,08:01
Tak to sa necham poucit, nie som stavbar. No daj.
IPA= papier namočený v smole(asfalte?) hrúbky 0,8-1mm s nízkou mechanickou pevnosťou- vysoké riziko porušenia pri pokládke a následných prácach. Dávala sa v dobe keď iné nebolo avšak pri opatrnej práci spoľahlivo izoluje dlhé roky.
Hydroizolácia asfaltové pásy cca 3mm(výrobcov je viac nechcem robiť reklamu). Vygugli:)
Cenový rozdiel je zanedbateľný.Časť stavbárov hovorí všetkému čo sa týka hydroizolácie IPA. Verím že 220870 si ako skúsený stavbár dal HI, ako sa dnes používa.
Zareagoval som kôli tomu, že fórum číta aj mnoho laikov ktorí chcú prerábať a aby sa im nestalo, že o pár rokov budú sem písať: vydulo mi podlahu, čo s tým?