lubo11
08.01.11,17:57
Zateplenie rekonštruovaného domu
Chcem Vás poprosiť o radu. Bývam v dome, ktorý bol postavený v roku 1983. Bola to klasická kocka s rovnou strechou. Ja som minulý rok vymenil rovnú stechu za stanovu strechu (krytina je plech od firmy rukki), vymenil som okna za plastové okná a zateplil som obvodové múry s polystyrénom o hrúbke 100mm. Polystyrén som vytiahol až do štablón. Kvoli času sme už nestihli urobiť vonkajšiu fasádu, tak na polystyrén sme dali iba lepidlo (robili sme to v neskorej jeseni). Mojim problémom je to, že na strane na dome, ktorá bola najviac zaťažovaná poveternostnými vplyvmi a to najmä dažďom sa mi na streche na paropriepustnej fólii zráža voda. Táto voda tam v zime primrzla a teraz keď sa otepľuje sa topí a sú tam kvapky vody. Spozoroval som to už pri nalepení polystyrénu na tejto strane. Na ostatných stranách sa ta voda zrazila, ale hneď to aj vyschlo a na tej jednej strane sa hneď po nalepí polystyrému voda zrazila a ostalo to. Voda sa vyzrážala hneď nad pomurnicou. Plotňa pod strechou je zateplená nobasilom, no strecha nie je nakoľko tieto priestory slúžia iba ako pôjd na odkladanie. Ak niekto vie poradiť tak prosím o radu a vopred za ňu ďakujem.
220870
08.01.11,18:12
Vypadá to na konštrukčnú chybu pokrývačov.Nedostatočné odvetranie priestoru medzi plechom a fóliou(mal by tam byť prievan),alebo neodvetranie povaly .Zrejme to hermeticky uzatvorili.Síce som to nevidel ale na 90%je to konštrukčná chyba pokrývačov.Pomohly by fotografie detailov a podkrovia.
lubo11
08.01.11,20:11
To moje podkrovie nieje hermeticky uzatvorené je to urobene len ako pôjd takže je tam prievan. Konštrukcia strechy je urobená:krokvy, fólia, laty asi o file:///D:/Foto/vyvolat/Dom%20rekonst%2013.9.10/100OLYMP/P1010019.JPGhrúbky 5cm a na tom krytina. Zajtra urobím foto.
mendo933
08.01.11,20:42
220870 myslel inu medzeru. nebudem to zdlhavo rozpisovat tu si to môzes precitat http://www.krytstav.sk/index.php?ID=325.
lubo11
08.01.11,21:04
Pozrel som si to a presne tak to mam urobene. Nemôže to robiť preto, že ten múr nasiakol vodou z lepidla keď sa lepila izolácia a teraz sa to vyparuje?
220870
09.01.11,05:55
Pozrel som si to a presne tak to mam urobene. Nemôže to robiť preto, že ten múr nasiakol vodou z lepidla keď sa lepila izolácia a teraz sa to vyparuje?
Konkrétne z tohto dôvodu nemôže.Ale mohli byť zmoknuté, mokré ,vlhké steny.Vtedy by sa to dalo riešiť tak ,že sa zaizoluje vrchné ukončenie polystyrénu,montážnou penou.Ale ak je to tento dôvod tak by som to nechal tak nech sa to vysuší.Pod hrebenáčmi na hrebeni strechy by mala byť fólia prerušená.Neviem v akom štádiu ukončenia máte fasádu.Môže byť, že v mieste kde sa osádza zakladacia lišta na polystyrén (styk soklu a muriva)zostala medzi zakladacou lištou a stenou medzera .Tade nasáva vzuch a medzi plystyrénom fasády a murivom vzniká prievan ,akýsi komínový efekt a ak je polystyrén na vrchu nedokonale ukončený tak sa tam zráža voda obsiahnutá vo vzuchu ,ktorý takto podvetráva pod polystyrénom.
Ak je to takto, tak ani sám neviem či by som tieto štrbiny upchával ,alebo nechal stenu takýmto prievanom vyschnúť.Severná stena múže byť prirodzene vlhkejšia .A týmto efektom sa vysuší.
lubo11
09.01.11,08:31
Chcem tu dať fotky ale neviem ako. Kto poradí?
220870
09.01.11,08:58
Musíte mať viac príspevkov až potom sa dajú vkladať fotografie.
marleau
09.01.11,09:16
Tá voda je nazrážana zvrchu fólie alebo odspodu?Nie je strešná fólia obrátená?
paloo
09.01.11,10:08
Chcem tu dať fotky ale neviem ako. Kto poradí?
Vlož cez toto:)
http://www.postimage.org/
Nemusíš upravovať velkosť.
lubo11
09.01.11,10:23
file:///C:/DOCUME%7E1/PC/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.png
lubo11
09.01.11,10:35
Skúšam poslať tie fotky, ale neide my to. Fólia je otočená dobre a tie kvapôčky sú zo spodnej strany. Neviem prečo to neurobilo na ostatných stranách, ale iba na tej jednej.file:///C:/Documents%20and%20Settings/PC/Desktop/P1010029.jpg
nedopo
09.01.11,11:01
Vložiť prílohu môžete pri založení témy, alebo odpovedi (táto možnosť nie je podporovaná pri rýchlej odpovedi). Súbor priložíte veľmi jednoducho. Kliknite na tlačidlo "Prílohy (pridať/odobrať)", otvorí sa Vám nové malé okno v ktorom si môžete vybrať súbor z vášho počítača pomocou "Browse". Po stlačení "Browse" vyhľadajte súbor rovnako, ako keď hľadáte súbor na svojom počítači. Ak neviete kde sa nachádza, najskôr si pozrite cestu k súboru (v ktorej zložke máte súbor uložený).
Ak máte súbor vybraný, stlačte tlačidlo "Stiahnuť". Týmto sa Vám priloží súbor k príspevku. Okno sťahovania súboru môžete zavrieť pomocou "Zavrieť okno".

http://www.porada.sk/faq.php?faq=vb_read_and_post#faq_vb_attachment_exp lain
lubo11
09.01.11,11:17
"Kliknite na tlačidlo "Prílohy (pridať/odobrať)",Také tlačítko nemám nie som expert na PC, ale skúšal som a pozeral všade a aj tak to neide.Ak niekto ma záujem tak tie fotky pošlem e-mailom. Ďakujem všetkým čo mi odpísali a odpíšu, lebo pre mňa je to záhada a rád by som ten môj problém vyriešil. :confused:
nedopo
09.01.11,11:30
To tlačítko je tá spinka v hornom rade pri smajlíku v tom okne, v ktorom píšete príspevok.
marleau
09.01.11,11:48
"Kliknite na tlačidlo "Prílohy (pridať/odobrať)",Také tlačítko nemám nie som expert na PC, ale skúšal som a pozeral všade a aj tak to neide.Ak niekto ma záujem tak tie fotky pošlem e-mailom. Ďakujem všetkým čo mi odpísali a odpíšu, lebo pre mňa je to záhada a rád by som ten môj problém vyriešil. :confused:
Ak to vieš poslať mailom,pošli mi to na metis@atlas.sk a ja to skúsim.
lubo11
09.01.11,12:07
Žiadnu sponku tu nemám iba smejkovia sú tu :mee:
nedopo
09.01.11,12:23
Žiadnu sponku tu nemám iba smejkovia sú tu :mee:

Nie sponka, ale spinka. "Vedecky" spinka kancelárska:)
lubo11
09.01.11,12:26
Konkrétne z tohto dôvodu nemôže.Ale mohli byť zmoknuté, mokré ,vlhké steny.Vtedy by sa to dalo riešiť tak ,že sa zaizoluje vrchné ukončenie polystyrénu,montážnou penou.Ale ak je to tento dôvod tak by som to nechal tak nech sa to vysuší.Pod hrebenáčmi na hrebeni strechy by mala byť fólia prerušená.Neviem v akom štádiu ukončenia máte fasádu.Môže byť, že v mieste kde sa osádza zakladacia lišta na polystyrén (styk soklu a muriva)zostala medzi zakladacou lištou a stenou medzera .Tade nasáva vzuch a medzi plystyrénom fasády a murivom vzniká prievan ,akýsi komínový efekt a ak je polystyrén na vrchu nedokonale ukončený tak sa tam zráža voda obsiahnutá vo vzuchu ,ktorý takto podvetráva pod polystyrénom.
Ak je to takto, tak ani sám neviem či by som tieto štrbiny upchával ,alebo nechal stenu takýmto prievanom vyschnúť.Severná stena múže byť prirodzene vlhkejšia .A týmto efektom sa vysuší.
Chcem sa Vás opýtať, ako má byť ukončený polystyrén na vrchu obvodovej steny,čiže v mojom prípade na konci obvodového múra v štablóne pod strechou.
lubo11
09.01.11,12:28
Nie sponka, ale spinka. "Vedecky" spinka kancelárska:)
Ani to tam nemám
220870
09.01.11,12:31
Vždy sa to pri lepení snažíme zatrieť po celej súvisle dĺžke (ale netvrdím že sa to podarí dokonale).V poslednom čase na to používame vhodné montéžne peny.Každá tabula polytyrénu natretá dookola .Fotky môžete poslať aj sem 220870@zoznam.sk.
lubo11
09.01.11,12:35
Ani to tam nemám
Poslal som tie fotky na e-mail marleau tak dúfam,že sa mu podarí to tu vložiť.
lubo11
09.01.11,12:49
Tak som to poslal
lubo11
09.01.11,12:52
OPRAVA-Tak som foto poslal aj Vám na e-mail 220870......
lubo11
09.01.11,13:00
Ja to nemám ešte nijak ukončené. Mne to urobili takto: polystyren bol lepený bodovo po odvode v 8- 9 bodoch lepidla. Aj posledný rad je robený takto a nie je to zatial nijak ukončené. Je to robené tak aby steny ešte troška preschli, lebo pred lepením polystyrénu pršalo a táto stena ktorá robí problém bola mokrá. Začinali vtedy aj prvé prízemné mrazy. Preto nie je urobená ani farba na fasade a je tam zatial iba lepidlo. Farbu by som chcel natiahnuť až keď poriešim tento problém rosenia. Stále mi nedá pokoj to že to rosenie je iba na tej jednej severnej strane.
marleau
09.01.11,15:07
69622

69623

69624

69625

69626

69627

69628
220870
09.01.11,15:31
Tu je to celkom dobre popísané obr č.8.Platí to aj pre vás zrejme nemáte správne alebo vôbec odvetraný hrebeň strechy pýtalo by to fotografiu strechy z exteriéru a fotografiu hrebeňa strechy z interiéru.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/hydroizolacie/poistna-hydroizolacia-v-skladbe-sikmej-strechy-obytneho-podkrovia-1031.html


http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/stresna-krytina/vetracie-pasy-hrebena-a-narozia-strechy-co-o-nich-ne-vieme-711.html
marleau
09.01.11,15:46
Tiež ma to napadlo.Najlepšie by to bolo vidno na mieste činu.
Len skúsim - kde je stavba?
misomiso
09.01.11,15:57
Ja si myslim, ze sa ti to tam zraza jednoducho preto, ze su splnene sucasne nasledujuce podmienky:

- Strecha nie je zateplna, sam pises, ze to primrzlo, taeda ten igelit je riadne studeny.
- Strop pod tym pises, ze mas zateplney, ale nepises, kolko.
- tu povalu mas spojenu s barakom, urcite to nemas vzduchotesne.
- V baraku mas skor vyssiu vlhkost, mozno si robil aj vnutri nejeke mokre procesy.
- Aj keby nie, tak vsetkok vlhky vzduch sa ti tlaci na ten pojd.
- Pojd urcite nevetras.

Podla mna to musi kondenzovat, neviem si predstavit, ze by nie.
lubo11
09.01.11,17:30
Tiež ma to napadlo.Najlepšie by to bolo vidno na mieste činu.
Len skúsim - kde je stavba?
Stavba je v okrese Bardejov
lubo11
09.01.11,17:34
Tu je to celkom dobre popísané obr č.8.Platí to aj pre vás zrejme nemáte správne alebo vôbec odvetraný hrebeň strechy pýtalo by to fotografiu strechy z exteriéru a fotografiu hrebeňa strechy z interiéru.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/hydroizolacie/poistna-hydroizolacia-v-skladbe-sikmej-strechy-obytneho-podkrovia-1031.html


http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/stresna-krytina/vetracie-pasy-hrebena-a-narozia-strechy-co-o-nich-ne-vieme-711.html
Ak by bolo nesprávne odvetrané prečo to robí iba na jednej strane strechy a na ostatných nie?
220870
09.01.11,17:57
Je mokrá,navyše neviem ako je to ukončené na sokli niekde môže byť lišta pritlačená tesne o múr niekde odtiahnutá.
drobecek1
09.01.11,18:15
Nie náhodou ten polystyrén čo tam trčí pod fóliou nepritláča tú foliu až k strešnej krytine. Potom by sa zamedzilo prístupu vzduchu medzi fóliu a krytinu.
220870
09.01.11,18:19
Polystyrén by nemal pritláčať fóliu o strešnú krytinu.
Ja to robím tak obr 21-27-26.Vypením alebo pritriem lepidlom celú škáru po celom rade vždy na spodnom rade,v strednom a vrchnom.http://picasaweb.google.com/107564108512268292937/Ksinna#