guru21
11.01.11,11:19
Rada by som vedela co treba urobit v nasom rodinnom dome, aby sa viac plesen neobjavovala.
Ide o dvojposchodovy, 7 izbovy rodinny dom, ktory ma pivnice v zemi. Pred 3 rokmi sme vymenili na hornom poschodi stare okna za nove euro-okna, ktore su dnes napadnute plesnou, su vlhke, proste strasne zle sa na to pozera, casto ich utierame no nepomaha to. Steny su tiez plesnive a to sme tiez pred 3 rokmi znizovali stropy a zateplili, ale zvnutra polystyrenom, co bola zrejme chyba, vsetko bolo na cisto omalovane. Dnes to vyzera hrozne. Prerobili sme aj kupelnu tymto sposobom, vsetky rohy a vonkajsie steny su zatecene, mokre, plesnive. Hroza na to pozriet.
Pocula som, ze je dobre v tychto domoch zateplit zaklady a plesen by mala prestat vystupovat. Co sme spravili zle a ako sa to da napravit?
Dakujem za kazdu radu.
alltracboy
11.01.11,11:35
zateplit zvonku a vetrat.
petervi
11.01.11,11:44
Moja mama tiez vymenila okna a zacalo jej vsetko plesniet, gamatky mala dalej od okien a obcas aj nejake vypla.Mohla vetrat kolko chce .Voda tiekla po oknach a vsetko plesnelo.Namontoval sa pod kazde okno radiator a teraz je uplne vsetko suche,ziadna vlhkost, nemusi extra vetrat a nema ani zateplene.Hlavne topte a nesetrite.
Llívia
11.01.11,11:47
Guru21, je tu veľa tém (a dosť rozsiahlych) o plesniach, vlhkosti - nájdeš ich cez vyhľadávanie. Sú v nich aj riešenia na zbavenie sa plesní.
MajkyRY
11.01.11,12:38
Hlavne odstranit zateplenie z vnutra.
220870
11.01.11,16:29
Rada by som vedela co treba urobit v nasom rodinnom dome, aby sa viac plesen neobjavovala.
Ide o dvojposchodovy, 7 izbovy rodinny dom, ktory ma pivnice v zemi. Pred 3 rokmi sme vymenili na hornom poschodi stare okna za nove euro-okna, ktore su dnes napadnute plesnou, su vlhke, proste strasne zle sa na to pozera, casto ich utierame no nepomaha to. Steny su tiez plesnive a to sme tiez pred 3 rokmi znizovali stropy a zateplili, ale zvnutra polystyrenom, co bola zrejme chyba, vsetko bolo na cisto omalovane. Dnes to vyzera hrozne. Prerobili sme aj kupelnu tymto sposobom, vsetky rohy a vonkajsie steny su zatecene, mokre, plesnive. Hroza na to pozriet.
Pocula som, ze je dobre v tychto domoch zateplit zaklady a plesen by mala prestat vystupovat. Co sme spravili zle a ako sa to da napravit?
Dakujem za kazdu radu.

Toto je neskutočná sprostosť.Pocula som, ze je dobre v tychto domoch zateplit zaklady a plesen by mala prestat vystupovat.
V dome máte zdroj vysokej vlhkosti.Treba ho nájsť a eliminovať.Odvetrať kúpelňu ,práčovňu utesnieť prechod (dvere z pivnice do obytných častí domu) ,namontovať digestor nad sporák....
Paťo offroad 1971
11.01.11,16:55
Najvačšia chyba je to zateplenie z vnútra objektu tym ste zabránili naakumulovaniu stien kúrením so stavebného hladiska neprípustné aj stoho že stavba ostala nevzdušná.Po druhé vykurovaním ohrievate len vzduch v miestnosti a pri vetraní všetko teplo vypustíte von a miestnosť ostáva chladná potom musíte znova vykúriť celu kubaturu.
marleau
11.01.11,21:35
Ja fakt nechápem niektorých ľudí.Oni si myslia,že pri rekonštrukcii starej barabizne možu robiť akékoľvek postupy.Keď im odborník povie,že stena dýcha,tak klepú na čelo,že ako može stena dýchať.Ale keď sa im objaví pleseň,sú z toho prekvapení.Viete čo?Opýtajte sa odborníkov,ktorí rozhodli o postupe rekonštrukcie a nech vám to aj opravia.Stavebníctvo je veda,uráža ma,keď hocijaký amatér dáva rozumy a potom tu len čítam:polystyrén do vnútra,čo s plesňou,zaizolujem krov,ale nedám paropriepustnú fóliu,lebo neviem,čo je to atď atď.
Amatéri.
marleau
11.01.11,21:36
Najvačšia chyba je to zateplenie z vnútra objektu tym ste zabránili naakumulovaniu stien kúrením so stavebného hladiska neprípustné aj stoho že stavba ostala nevzdušná.Po druhé vykurovaním ohrievate len vzduch v miestnosti a pri vetraní všetko teplo vypustíte von a miestnosť ostáva chladná potom musíte znova vykúriť celu kubaturu.
Nehovoriac o rosnom bode,ale to asi veľa ľudí nevie,čo je a ako funguje.
guru21
12.01.11,05:21
Tak s vami by som sa potrebovala o tom porozpravat. Istotne mate pravdu vo vsetkom co tu pisete.Viete, ja len opisujem situaciu u nas doma, pretoze keby ten dom bol moj, tak pracovne postupy budu uplne ine. Ja som nutena sa len prizerat, ako hovorite, amaterskemu prerabaniu, ktore sa mi nepaci. Preto zistujem a potrebujem niekoho, kto mi povie toto je zle, takto to treba prerobit, aby sa dom stal prijemnym a nie zaplesnenym.
Ferdosondo
12.01.11,06:00
1.Keď im odborník povie,že stena dýcha,tak klepú na čelo,že ako može stena dýchať.Ale keď sa im objaví pleseň,sú z toho prekvapení.
Viete čo?Opýtajte sa odborníkov,ktorí rozhodli o postupe rekonštrukcie a nech vám to aj opravia.

1.Marleau ak povie laik, že stena dýcha, tak sa to dá pochopiť. Ak túto perlu vypustí z úst odborník, tak je to na zaplakanie. Osobne som nemal to šťastie takého stretnúť.
2. Guru rozhodne sa už neobracaj na tých, vďaka ktorým si postupovala tak ako doteraz. A to zateplenie základov je pri tomto probléme totálna blbosť.
Vyžaduje si to dôslené zhodnotenie situácie a podľa toho navrhnutie riešenia. Radšej investuj do odborníka ako do nákladných opráv.
BXLmiami
12.01.11,06:08
Tak ja som lekár ale plesne majú radi teplo a vlhko.Všetky tie polystyreny,plastové nepriedušné okná,všetko zavrieť aby sme šetrili kúrením je podľa môjho pohľadu nebotyčná blbosť.Nechcem vidieť tie pozatepľované paneláky o 20 rokov aké budu plesnivé.mimotemy
guru21
12.01.11,06:47
Ved prave, ze sa potrebujem obratit na odbornikov, len neviem kto je ten spravny odbornik!!!!! Kazdy ma na to iny nazor, preto som skusila nazory tu a vidim, ze je to to iste.
Som z okolia Prievidze, tak ak mate tip na odbornika, rada sa necham posunut niekam.
chandler
12.01.11,08:29
Ved prave, ze sa potrebujem obratit na odbornikov, len neviem kto je ten spravny odbornik!!!!! Kazdy ma na to iny nazor, preto som skusila nazory tu a vidim, ze je to to iste.
Som z okolia Prievidze, tak ak mate tip na odbornika, rada sa necham posunut niekam.


potrebujes zohnat projektanta pozemnych stavieb. napriklad na stranke slovenskej komory stavebnych inzinierov. vybrat zo zoznamu clenov - je to aj podla mesta. pripadne znalca v odbore stavebna fyzika.

toto sa cez net riesit neda treba to vidiet. da sa povedat ze:
- zateplenie zvnutra je zle a treba ho odstranit
- ak je byt na poschodi tak nema zmysel robit nic so zakladmi
- treba si kupit vlhkomer a zistit kde, kedy a z coho vznika vlhkost v byte
- a ako bolo povedane, treba kurit a vetrat
nic ine sa povedat neda bez toho aby to clovek videl.
chandler
12.01.11,08:34
Marleau ak povie laik, že stena dýcha, tak sa to dá pochopiť. Ak túto perlu vypustí z úst odborník, tak je to na zaplakanie. Osobne som nemal to šťastie takého stretnúť.

"dychanie" stien je uplne bezny pojem ked sa odbornik bavi s laikom. realativne dostatocne to vysvetluje dany problem.
Ferdosondo
12.01.11,11:47
"dychanie" stien je uplne bezny pojem ked sa odbornik bavi s laikom. realativne dostatocne to vysvetluje dany problem.
Nie som istý:)
Ako odborník laikovi vysvetlí, že tepelné mosty musí pozatepľovať a na druhej strane mu povie že zatepliť nesmie, lebo stena musí dýchať?

Laik s laikom si pri dýchaní stien dobre rozumejú. Nemusia rozmýšľať a majú jednoduchú odpoveď .
alltracboy
12.01.11,13:03
marleau
12.01.11,13:50
Už som raz písal a napíšem to znovu.Ľudia sa viac pýtajú,ako zakryť pleseň alebo ako ju dať dole.Tu treba zabrániť tvorbe tej plesne a pri výklade sa može stať,že tomu laik buď neporozumie alebo tomu neuverí.
220870
12.01.11,18:48
Tak s vami by som sa potrebovala o tom porozpravat. Istotne mate pravdu vo vsetkom co tu pisete.Viete, ja len opisujem situaciu u nas doma, pretoze keby ten dom bol moj, tak pracovne postupy budu uplne ine. Ja som nutena sa len prizerat, ako hovorite, amaterskemu prerabaniu, ktore sa mi nepaci. Preto zistujem a potrebujem niekoho, kto mi povie toto je zle, takto to treba prerobit, aby sa dom stal prijemnym a nie zaplesnenym.
Bez toho aby som to videl to vždy bude len tiafanie do čierneho naslepo.Je veľa parametrov ktoré sa musia vziať v úvahu.Niekedy stačí úplná maličkosť a problém je na svete.