kalendarius
13.01.11,11:27
zdravim vas

chcel by som sa opytat ci mate skusenosti s podielovymi fondami. co vsetko potrebujem vediet o nich a ktora spolocnost je najvhodnejsia pre investovanie. jedna sa o ciastku okolo 10 000 € na 4roky

dakujem
profesional
13.01.11,11:00
Je mi luto ze ti to musim napisat takto priamo ale - ziadna.
4 roky su kratkodoby investicny horizont. Tj. nemozes ist do rizikovych veci. A pri konzervativnych pri tak nizkej sume po odratani poplatokv a dani budes pod hodnotou inflacie.
Ekonomka-SR
13.01.11,22:08
zdravim vas

chcel by som sa opytat ci mate skusenosti s podielovymi fondami. co vsetko potrebujem vediet o nich a ktora spolocnost je najvhodnejsia pre investovanie. jedna sa o ciastku okolo 10 000 € na 4roky

dakujem
Zdravím Ťa,

do podielových fondov som investovala asi tak pred 10 rokmi do zmiešaného fondu - akciovo dlhopisový. Správcom fondu bola T.tra b.nka.
Je dôležité vedieť čas kedy chceš investovať a aké riziko si ochotný podstúpiť.
Skús sa mrknúť aj na zákon č. 594/2003 Z. z o kolektívnom investovaní.
dobrá je aj stránka ......(môžem uviesť v správe), tu nájdeš množstvo informácii ohľadne investovania do podielových fondov.
S pozdravom
Ekonomka-SR
a_je_to
13.01.11,22:54
zdravim vas
chcel by som sa opytat ci mate skusenosti s podielovymi fondami. co vsetko potrebujem vediet o nich a ktora spolocnost je najvhodnejsia pre investovanie. jedna sa o ciastku okolo 10 000 € na 4roky
dakujem

Myslím, že si prepásol príležitosť. Celý 12/2010 bola akcia Poštovej banky a Prvej penzijnej na vklady do prvého realitného fondu bez vstupných poplatkov. Očakávaná výkonnosť cca 6-7 %, žiadne termínovanie, ani sankcie pri výbere, aj chránené ochranou vkladov. Hodnoverné, lebo mám Eurofond Prvej penzijnej zhruba s týmito parametrami. Ja som to využil, dúfam, že nesklame doterajší trend a očakávanie. Samozrejme, že je to bez záruky doterajších výnosov. Aj teraz sa dá, ale už iba so vstupným poplatkom.
Ekonomka-SR
13.01.11,23:01
Myslím, že si prepásol príležitosť. Celý 12/2010 bola akcia Poštovej banky a Prvej penzijnej na vklady do prvého realitného fondu bez vstupných poplatkov. Očakávaná výkonnosť cca 6-7 %, žiadne termínovanie, ani sankcie pri výbere, aj chránené ochranou vkladov. Hodnoverné, lebo mám Eurofond Prvej penzijnej zhruba s týmito parametrami. Ja som to využil, dúfam, že nesklame doterajší trend a očakávanie. Samozrejme, že je to bez záruky doterajších výnosov. Aj teraz sa dá, ale už iba so vstupným poplatkom.
tak to sme prepásli asi viacerí. Tá vynosnosť 7% bola ročná a garantovaná?
a_je_to
13.01.11,23:11
tak to sme prepásli asi viacerí. Tá vynosnosť 7% bola ročná a garantovaná?

... veď píšem, že očakávaná, ročná, bez záruky, ale podľa eurofondu v tej istej správe hodnoverná. U žiadnych fondov sa výkonnosť negarantuje, iba očakáva, podľa doterajšieho vývoja.
freddy87
13.01.11,23:16
Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som sa skôr zamyslel, či uvedenú sumu je nutné investovať práve do fondov. Či teda naopak pre Vás individuálne nie je výhodnejšie peniaze použiť na niečo iné, garantované a vhodné na krátkodobejšiu investíciu, napr. Vami uvedené 4 roky. Takže:

1. na čo chcete tie peniaze použiť ?
2. kedy ich chcete použiť ? - prečo práve o 4 roky
3. Nebudete ich naozaj skôr potrebovať ? Máte dostatočne zabezpečený príjem ? Ste 100 percentne presvedčený o tom, že to tak je ?
jar88
14.01.11,07:27
Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som sa skôr zamyslel, či uvedenú sumu je nutné investovať práve do fondov. Či teda naopak pre Vás individuálne nie je výhodnejšie peniaze použiť na niečo iné, garantované a vhodné na krátkodobejšiu investíciu, napr. Vami uvedené 4 roky. Takže:

1. na čo chcete tie peniaze použiť ?
2. kedy ich chcete použiť ? - prečo práve o 4 roky
3. Nebudete ich naozaj skôr potrebovať ? Máte dostatočne zabezpečený príjem ? Ste 100 percentne presvedčený o tom, že to tak je ?
Veľmi dobre položené otázky.
Až sa mi žiada na ne odpovedať, ale mal by na ne odpovedať hlavne pôvodca príspevku "kalendarius".
Filip Glasa
15.01.11,10:41
kalendarius - na 4 roky si ulož peniaze radšej na sporiaci a termínovaný účet. Napríklad pol na pol. S fondov môžeš skúsiť napríklad niektoré peňažné eurové fondy (+- to isté ako sporiaci účet). Inak nič zložitejšie radšej nevymýšľaj.
A už vôbec nie ten spomínaný (a ani iný) realitný fond.

Pochybujem, že majú naozaj také zhodnotenie. NIkde neuvádzajú a ani nezverejňujú svoje portfólio a sú vyhýbaví aj na otázky novinárov ohľadom toho, čo vlastne do fondu nakúpili.

Nečudoval by som sa keby vysvitlo, že niektorý realitný fond nakúpil nejaké nepodarky spriaznených stavebných a developerských firiem (za peniaze podielníkov).
profesional
15.01.11,11:04
CO sa tyka toho realitneho fondu, odporucam do detailov prestudovat ich podmienky.
Ma to tam niekolko zadrhelov. Tj. nie je to tak genialne ako sa moze zdat.
Vstupne poplatky tam su - skryte - cez rozdiely nasobku menovej hodnoty a nasobku trhovej hodnoty.
Vystupne poplatky - su tam.
A co je este horsie - fond ma 12 mesiacov na to aby Vam vyplatil Vase prostriedky od kedy sa rozhodnete odporedat svoj podiel naspat.
Takze aj keby to zarobilo 7 percent p.a. rocne pred zdanenim, s ohladom na podmienky slabota.

Ak ide o tak nizku sumu, chces aspon o cosi vyssi vynos ako na terminak ale mas max. 4 roky, odporucam hypotekarne zalozne listy.
Daju sa kupit uz od 1000 Eur, urok je vyssi ako na terminovanom ucte, je to cenny papier zobchodovatelny na burze - keby nieco, v podstate minimalne riziko investicie.
Ja viem, urok len cosi cez 3 percenta p.a. ale s ohladom na doteraz uvedene podmienky mi to pride pre teba asi ako najvhodnejsie riesenie.
mona091
15.01.11,11:23
- fondy nie su chranene FOV, su chranene v zmysle investicneho garancneho fondu, ktory garantuje aktualnu hodnotu majetku (co znamena zhodnotenu-znehodnotenu)
- spravcovia fondov maju stale svoje prijmy vo forme poplatkov, aj ked klienti mozu byt v minusoch
- su aj formy fondov, kedy obchodnik ma svoju odmenu v podobe % zo zhodnoteneho vynosu, vtedy ma priamy zaujem na zhodnocovani, ale vie zarobit aj na znehodnoteni, kedy dalsim rastom ziskava svoje %, aj ked klient este nema ani svoju vstupnu investiciu
- doporucovany investicny horizont je z mojho pohladu iba teoria, kazdy odpkup je aktualny v case, to znamena, ak klient necha zhodnocovat svoje akcie 10 rokov, a prave v desiatom roku akcie rapidne klesnu, tak ma klient smolu, ale ak si klient aktivne sleduje hodnotu svojich podielov, a napriklad v 4. -tom mesiaci bude vysoky rast, aj ked su to akcie, je najvyhodnejsia prilezitost predat a urcite necakat 10 rokov

- na zadavatelovom mieste by som tuto sumu ulozila na garantovany produkt = terminak, kde by som mala %p.a. min. 3,7 = sucasna trhova ponuka, s moznostou predcasneho zrusenia takou, aby v pripade potreby som okamzite vedela reagovat na podmienky financnych trhov a stale bola mierne nad inflaciu a aby som teda vedela flexibilne reagovat na buduci vyvoj, inac povedane, aby som mala moznost okamzite terminak zrusit, mat aj nejaky celkovy vynos (so zaratanim vsetkych nakladov na tento produkt), aby som okamzite tieto prostriedky mala dostupne a aby tento vynos bol min, vo vyske inflacie
Filip Glasa
15.01.11,11:28
tie HZL (hypotekárne záložné listy) nie sú až taká dobrá voľba z jednoduchého dôvodu. Máš síce cca 3% p.a., ale pri príliš vysokej viazanosti. O tie 3 roky sa sadzby môžu pohnúť smerom hore. Na sporiacom účte a ročnom termiňáku, sa s tým zvezieš. Trhová cena HZL však klesne, lebo 3%p.a. na 3 roky v tej dobe bude nezaujímavých.
Ďalšia vec je, že majú mizernú likviditu. Je to síce cenný papier, ale okrem banky, ktorá ho vydala, ho od teba nikto inú nebude chcieť kúpiť. A tá banka ho rozhodne nekúpi za nominál, ale pár percent pod. Čiže tak či tak budeš musieť čakať do splatnosti.
Posledná vec k HZL - nie sú súčasťou ochrany cez fond na ochranu vkladov (čo síce nemusí byť taký veľký problém, ale aj tak).
NO a na viazanosti 2-5 rokov nájdeš aj lepšie úročenie na termiňákoch ako pri HZL. Len teda také dlhé viazanosti by som v dnešnej dobe nedoporučoval. Úrokové sadzby sú historicky veľmi nízko, možno príde vyššia inflácia a aj vyššie sadzby a vy sa zaviažete na niekoľko rokov za nižšie.
Do tých dlhších viazaností choďte len s povedzme tretinou tej sumy. Tretinu na ročný TV a tretinu na sporiaci účet. menej je niekedy viac.
scalper
15.01.11,16:02
Volil by som skor terminovany vklad alebo hypotekarne zalozne listy. Pri tejto splatnosti by bolo investovanie do akcioveho alebo zmiesaneho fondu vzhladom na kratky investicny horizont rizkove. Akciove trhy by sice mali dosahovat kladne zhodnotenie nad inymi investiciami, ale plati to v dlhodobom horizonte. Pri mnou navrhovanych produktoch je mozne dosiahnut zhodnotenie okolo 3 percent p.a. Zopar mensich bank ponuka aj o nieco vyssi vynos. Ak sa vsak rozhodnes predsa len pre nieco rizikovejsie skus zvazit aj indexove investovanie. Aspon usetris nejaku sumu na poplatkoch pre spravcu - t.j. spravcovsku spolocnost...
luja5
15.01.11,16:59
Nejako sa mi táto téma pomiešala s témou "Co spravit s 10.000,-eur?", kde je tiež v príspevkoch zmienka o podielových fondoch :).

Tvoja otázočka krátka, moja odpoveď dlhšia :D:D:D.
Mám skúsenosti s investovaním do podielových fondov (PF) ako neodborník-laik-samoučiacasasemtamzúfalá, tak prispejem:
Ako už bolo spomenuté v iných príspevkoch, tiež odporúčam do detailov si preštudovať podmienky PF, ako aj zamyslieť sa nad tým, aký je Tvoj záujem v danom časovom horizonte, či naozaj uvedenú sumu nebudeš potrebovať, či chce ísť do rizika PF ..... K investovaniu do PF by som dodala, že po investovaní je dobré vo vlastnom záujme si aj sám pravidelne sledovať vývoj kurzov/indexov s tým spojených.
Z vlastných skúseností :);):
Mala som investované v rôznych PF a správcovských spoločnostiach, začínala som ešte pred rokom 2003 a s menšou sumou. Postupne som viac o PF študovala, prikladala sumy a "presúvala" medzi fondami (peňažné, dlhopisové, akciové, zmiešané, zaistené) podľa vývoja kurzov/indexov. Snažila som sa využívať nulové vstupné poplatky a pred investovaním som si zisťovala aj obdobia pre vyplatenie (tzv. redemáciu) bez poplatkov, ako aj poplatky pri presunoch medzi fondami v rámci jednej správcovskej spoločnosti. Bolo to náročné na čas, ktorý bolo potrebné tomu venovať a bola fuška :rolleyes: mnohé veci pochopiť. Ale išlo o moje peniaze ;););) a oplatilo sa. Pred krízou som postupne všetko dosť rýchlo "povyberala", dosiahla som za celé obdobie investovania dobrý zisk, aj keď som si viackrát vypočula, prečo chcem, aby mi boli vyplatené podielové listy, však kríza nebude, neskôr že bude trvať len krátko a nič sa hlboko neprepadne, aké to môže byť pre mňa nevýhodné ...a...a...a...
Ale so samotným vyplatením v krátkej lehote zo strany ktorejkoľvek správcovskej spoločnosti som nemala nikdy problémy.
Odvtedy som mala niekoľkokrát obdobnú dilemu, ako Ty. S ohľadom na pre mňa už kratší časový horiznot, ako sa odporúča pri investovaní do PF, som sa preorientovala na termínované vklady s rozložením na viacero súm a období viazanosti. Teraz mi bude končiť jeden 2-ročný termiňák s úrokom 4,6% p.a. a rozmýšľam, čo s tým ďalej...;):o
Sú termínované vklady s 3-ročnou viazanosťou a s úrokom 3,5% p.a. (možno aj viac) a sú chránené Fondom ochrany vkladov, budem si ďalej zisťovať a rozmýšľať .... :);)...
Filip Glasa
16.01.11,10:40
ako som písal, tak dajte pozor na tie dlhé viazanosti. Síce sú tam momentálne najvyššie úroky, ale vystavujete sa riziku zmeny úrokových sadzieb. O rok budú sadzby možno ešte vyššie a vy budete nadávať, že ste na 3-5 rokov viazaný za nízky úrok. Tieto sumy, ktoré chcete nechať v banke, radšej rozdeľte na tretiny a nechajte niečo aj v ročných a neviazaných vkladoch. Tie pri zmene sadzieb zareagujú rýchlejšie. A dnes to môže byť už jedine smerom nahor, keďže základné úrokové sadzby centrálnych bánk sa blížia k nule. Pod nulu neklesnú :-)
freddy87
17.01.11,15:21
Vyskytli sa tu zaujímavé názory, avšak pán by to potreboval asi trocha po lopate a jednoducho, kde má ísť a čo urobiť.

Môj pôvodný príspevok hovoril o tom, že keď investovať strednodobo (predstavujem si pod tým 3 - 10 rokov, u pána 4, možno aj čosi navyše), tak odporúčam niečo garantované. No nemal som na mysli termínovaný účet. Skôr by si to žiadalo sporiaci účet iného druhu, nebudem menovať, schválne, kto uhádne. Samozrejme s prihliadnutím na Vaše individuálne potreby a požiadavky.
peterknazeje
17.01.11,15:31
Myslím, že si prepásol príležitosť. Celý 12/2010 bola akcia Poštovej banky a Prvej penzijnej na vklady do prvého realitného fondu bez vstupných poplatkov. Očakávaná výkonnosť cca 6-7 %
1| myslim, ze nikto neprepasol prilezitost,
2| podobne ponuky boli, su a budu,
3| ocakavana vykonnost je iba marketing, nic ine,
4| "nikto Vam nedokaze dat viac ako ja Vam mozem slubit". :)