katarisma
13.01.11,12:04
dobry den vsetkym,
hladam vsade na webe aj tu odpoved na moju otazku.nic konkretne som vsak akosi nenasla, tak sa skusim spytat, dufam ze mi poradite.
moji rodicia kupili byt, na ktory si zobrali hypoteku. rucili bytom. teraz sa rozhodli nam ho predat za symbolicku cenu, chceme vsak aby sa byt predal aj s hypotekou. neviete ako treba pri tom postupovat??? bude banka skumat aj nas prijem, aby mojim rodicom predaj bytu aj so zalozn.pravom povolila????je predsa zalozeny byt. vraj je to mozne aj bez skumania prijmu.

dakujem krasne za vsetky odpovede a rady!!

pekny den!!
Chobot
13.01.11,11:37
dobry den vsetkym,
hladam vsade na webe aj tu odpoved na moju otazku.nic konkretne som vsak akosi nenasla, tak sa skusim spytat, dufam ze mi poradite.
moji rodicia kupili byt, na ktory si zobrali hypoteku. rucili bytom. teraz sa rozhodli nam ho predat za symbolicku cenu, chceme vsak aby sa byt predal aj s hypotekou. neviete ako treba pri tom postupovat??? bude banka skumat aj nas prijem, aby mojim rodicom predaj bytu aj so zalozn.pravom povolila????je predsa zalozeny byt. vraj je to mozne aj bez skumania prijmu.

dakujem krasne za vsetky odpovede a rady!!

pekny den!!

hypotéku banka neposkytuje k bytu, byt je len ako zábezpeka. Hypotáka sa viaže k osobe, preto hypotéku ti nemôžu "predať" s bytom.

Môžete sa spýtať v banke, či by súhlasila so zmenou dlžníka. Ak áno, tak všetky záväzky preberieš po rodičoch ty. Ak nie, tak budeš si musieť zobrať ty úver (hypotéku, spotrebný, ...) a ten úver rodičov splatiť týmto úverom.

Alebo neprevádzajte nič, len splácaj splátky hypotéky ty. To ale nie je najlepšie riešenie, lebo sa s ním viažú viaceré riziká.

Otázne je ešte, že ak je na byte záložné právo, či bude banka súhlasiť s predajom bytu.

V každom prípade tvoje prvé kroky (možno spolu s rodičmi) nech povedú do banky a tam sa nejakom riešení dohodnete. My ti s týmto problémom nepomôžeme, o úvere a prevode bytu nerozhodujeme.
katarisma
13.01.11,12:05
Dakujem moc za rady a objasnenie situacie :)
bubkoch
13.01.11,12:09
banke je uplne jedno kto je vlastnikom bytu, ked novy vlastnik je ochotny kupit byt aj so zaloznym pravom ...
takze s predajom/darovanim je to jednoduche

co sa tyka hypoteky, ako pise chobot, no prepis hypoteky okrem toho ze banka skuma bonitu noveho dlznika, stoji aj dost penazi na poplatkoch ...
koral
13.01.11,12:18
Najjednoduchšia cesta je cesta do banky, ktorá poskytla hypotéku.
Dá sa to riešiť aj ďalšou hypotékou na Vás ak by banka súhlasila so splatením dlhu a s predajom bytu.Nový úver, vklady do katastra, kúpna zmluva a poplatok za splatenie hypotéky rodičom trochu všetko predražia.Samozrejme sa to viaže aj na skúmanie príjmu.
V Prvej stavebnej sporiteľni takéto prípady často riešime k spokojnosti klientov.
qwertin
13.01.11,14:38
My chceme predat zalozeny byt a v banke nam povedali, ze hypoteku na noveho majitela neprevedu, čo je logicke, lebo najviac z urokov sa splati na zaciatku splacania a pre banku je vyhodnejsie, ked si novy majitel zoberie novu hypoteku a vy ked tu svoju splatite.