migelo1
13.01.11,19:05
caute, chcem sa spytat kolko zeleza treba dat do zakladovych pasov?roxory? a ake *8 alebo 10?treba aj sietovinu? do zakladovej dosky treba kari akej hrubky a ake velke oka?dakujem
220870
13.01.11,18:13
Oceľ sa do základových pásov dáva len zriedka .Pod obyčajný RD to nieje nutné,zbytočnosť.Do základovej dosky sa väčšinou dáva kari sieť 6 x 200 x200mm.Všetky tieto údaje musí obsahovať projekt stavby.
migelo1
13.01.11,19:51
no ja som premyslal len na rohoch stavby dat ocel, preto som sa pytal....este sa chcem spytat, zakladove pasy vybetonujem po uroven terenu, potom chcem dat este 2 alebo 3 rady DT..nemal by som nechat trcat zo zakladovych pasov ocel aby DT lepsie drzali s pasmi?
Janyke
14.01.11,10:57
Ak nechas trcat zelezo zo zakladovych pasov bude to len +.
220870
14.01.11,16:27
Treba nechať trčať roxor 10mm-trový.
drozdm
14.01.11,16:49
Treba nechať trčať roxor 10mm-trový.

mysliš smerom hore? len 1 cm?
marjankaj
14.01.11,16:51
mysliš smerom hore? len 1 cm?

A aký význam by mal iný smer?
drozdm
14.01.11,16:53
a ešte ma napadlo.Ak je dom dlhy 21 metrov dat železo či nie? v projekte to nieje ale na tej dlžke je to ine ako na 8 metrovom domčeku, či nie? Ma to význam? Zaklady su su podla mna dosť mohutne , Hlbka 1meter šírka 60cm. Nechcem nič podceniť tak preto sa pýtam ale na rozhadzovanie tiež nemam.
drozdm
14.01.11,16:54
:D
A aký význam by mal iný smer?
:Dved ja viem , zle som to napísal , mne sa len zdalo malo ten 1 cm....
220870
14.01.11,16:59
desať milimetrový ,čiže do betónu zapichne roxor s priemerom 10 mm do hĺbky cca 30 cm a nechá trčať nad úrovňou betónu podľa výšky a množstva DT -čiek v tomto prípade asi 35cm.
220870
14.01.11,17:01
a ešte ma napadlo.Ak je dom dlhy 21 metrov dat železo či nie? v projekte to nieje ale na tej dlžke je to ine ako na 8 metrovom domčeku, či nie? Ma to význam? Zaklady su su podla mna dosť mohutne , Hlbka 1meter šírka 60cm. Nechcem nič podceniť tak preto sa pýtam ale na rozhadzovanie tiež nemam.
Nemá to veľký význam.Význam má dobré zhutnenie základovej špáry.
migelo1
14.01.11,17:43
budu mi stacit zakladove pasy hlbka 90 cm, z toho 10 cm podsypat strkom, 80 cm betonu a nato 2 rady DT?sirka pasov 60 cm..alebo staci aj 50?DT budu asi stacit 40?
220870
14.01.11,18:25
Nie som projektant ani som nevidel a neposudzoval pozemok a nemám páru čo idete stavať.V podstate stačí aby základové pásy boli na svojom dne široké 60 cm .na vrchu keď budú aj 40 .Šírka Dt-čiek podľa šírky nosných múrov.
drozdm
14.01.11,19:05
Nemá to veľký význam.Význam má dobré zhutnenie základovej špáry.

was ist das zakladova špára?
radek666
14.01.11,19:08
was ist das zakladova špára?

Dno základových pásov. Das ist základová špára.:)
drozdm
14.01.11,19:10
Dno základových pásov. Das ist základová špára.:)

danke......
ale zhutnuje sa aj dno zakladu alebo len štrkovy násyp na dne?
marjankaj
14.01.11,20:18
budu mi stacit zakladove pasy hlbka 90 cm, z toho 10 cm podsypat strkom, 80 cm betonu a nato 2 rady DT?sirka pasov 60 cm..alebo staci aj 50?DT budu asi stacit 40?

Neviem, čo ideš stavať, ale 60 cm základy unesú 1,5 krát viac ako 40 cm.
Alebo 40cm základy unesú iba 67% oproti 60 cm základom.
Tak si vyber.
pi3ta
14.01.11,21:19
1. Šírka základových pásov sa navrhuje na základe únosnosti zeminy v základovej škáre. To znamená, že dva identické domy môžu mať inú šírku základových pásov pokiaľ sú postavené v iných lokalitách. Strieľať tu čísla na fóre či stačí 40cm alebo 60cm nemá zmysel, treba použiť to čo je v projekte, zato preberá zodpovednosť statik, ktorý by mal mať k dispozícii únosnosť základovej zeminy.
2. Pokiaľ sú základové pásy pod stenami, v ktorých nie sú veľké otvory (nad 3m) nie je potrebné ich vystužovať.
marjankaj
14.01.11,21:24
1. Šírka základových pásov sa navrhuje na základe únosnosti zeminy v základovej škáre. A ešte aj od zaťaženia. Pre viac poschodovú budovu treba širšie pásy, alebo väčšiu hĺbku založenia.To znamená, že dva identické domy môžu mať inú šírku základových pásov pokiaľ sú postavené v iných lokalitách. Strieľať tu čísla na fóre či stačí 40cm alebo 60cm nemá zmysel, treba použiť to čo je v projekte, zato preberá zodpovednosť statik, ktorý by mal mať k dispozícii únosnosť základovej zeminy.
2. Pokiaľ sú základové pásy pod stenami, v ktorých nie sú veľké otvory (nad 3m) nie je potrebné ich vystužovať.

Stavaj podľa projektu a nešpekuluj. Alebo si to daj prepočítať statikovi.
migelo1
15.01.11,15:58
idem stavat bungalov 14x10m, zelezobetonovy strop, obvodove mury tehla wienerberger alebo termobrick 38cm + 8 cm zateplenie a strecha betonova skridla, preto som chcel vediet ci budu stacit pasy 50, 60 alebo 70...v projekte mam 70cm siroke na vysku 45 cm a nato 2 rady DT 40 cm sirka
drozdm
15.01.11,16:07
na výšku 45 cm? určite?
migelo1
15.01.11,16:12
ano na vysku, akoze aj tie DT su pod urovnou terenu, cize zakladove pasy, celkova vyska pasov je 95 cm, t.j. 45 cm je sirka tych 70cm a potom dve rady DT 50 cm, sirka 40 cm
Harris
15.01.11,16:40
migelo1:
Takže inými slovami máš projekt, ale zdá sa Ti, že je predimenzovaný, tak z neho ideš čo to ubrať a pre dobrý pocit chceš aby Ti to tu niekto odobril. No neviem, či by som bol taký odvážny a ignoroval človeka, ktorý nato má vzdelanie, oprávnenie, prax a dal na internetové reči.
Zaujímavé je napríklad, že tam kde to vo väčšine prípadov netreba, tam pridávaš (výstuž do základových pásov - máš ju v projekte? ak nie, tak netreba), ale tam kde ide o únosnosť základovej škáry (šírka základov) tam chceš ušetriť.
A keď už sa chceš riadiť viac internetom ako projektom, tak si aspon nejak preved doveryhodnosť toho, na koho radu dáš. 220870 Ti tu napísal nejaké tipy a keď sa budeš riadiť nimi, bude to ok.
A k tým problémom. Základový pás z prostého betonu šírky 70cm, výšky 45cm. Dalej DT40tky a dva rady. To je normálny, moožno "lehce moc" bezpečný návrh. Tá šírka základu by sa dala dať na 60cm (ako píše 220870), s trochou odvahy i na 50cm ale to ak na vlastné oči neuvidím aké tam je podložie, tak Ti to nedporučím. Odkop základové pásy a zavolaj si nato odborníka s oprávnením, ktorý Ti v stavebnom denníku povolí 60cm poprípade ak to zemina dovolí, tak aj 50cm.
Lebo nezabudni, že ak máš v projekte 70cm a na vlastné triko dáš aj tých ešte bezpečných 60cm, a nebudeš mať niekoho s oprávnením, ktorý Ti túto zmenu podpíše, tak Ti "padá záruka" na celý projekt.

Apropo, skutočne sa jedná o bungalov so žb stropom? Nezvyčajné,alebo dobudúcna chceš mať zadné dvierka v podobe jednoduchej nadstavby?
matusstefan
15.01.11,18:09
V projekte sme tiez mali zakladove pasy bez vystuze, ale predsa sme tam dali 8x12mm roxory s 12mm strmenmi po cca kazdom metri. Do zakladovej dosky sme dali roxory podla projektu 8mm 15x15cm. stalo to okolo 500 eur, ale vobec nelutujem, ze sme dali zeleza naviac. Pasy mame v priemere 1m hlboke, a 70cm siroke, dvojpodlazny dom.
day
15.01.11,18:53
migelo1:
.... No neviem, či by som bol taký odvážny a ignoroval človeka, ktorý nato má vzdelanie, oprávnenie, prax a dal na internetové reči. ....

nechcem nikomu brat vzdelanie, ale na zaklade vlastnych skusenosti mozem povedat, ked ma katalogovy projekt tak su otazky na mieste, ja nemam vzdelanie z oblasti stavebnictva, ale nasiel a nachadzam chyby, nezrovnalosti aj v mojom individualnom projekte


Odkop základové pásy a zavolaj si nato odborníka s oprávnením, ktorý Ti v stavebnom denníku povolí 60cm poprípade ak to zemina dovolí, tak aj 50cm.
Lebo nezabudni, že ak máš v projekte 70cm a na vlastné triko dáš aj tých ešte bezpečných 60cm, a nebudeš mať niekoho s oprávnením, ktorý Ti túto zmenu podpíše, tak Ti "padá záruka" na celý projekt.

v pripade, ze Ti padne dom a nebude to robit vsetko na kluc jedna firma na zaruku mozes zabudnut, predpokladam, ze stavebny dozor by neniesol zodpovednost za 100tis€ investicie, pri jeho odmene :), ale treba k zakladom prizvat odbornika na posudenie podlozia, suhlasim


Apropo, skutočne sa jedná o bungalov so žb stropom? Nezvyčajné,alebo dobudúcna chceš mať zadné dvierka v podobe jednoduchej nadstavby?

suhlasim, na bungalov sa nedava zb strop
day
15.01.11,19:05
a moja otazka, roxory do DTciek treba davat vodorovne aj zvislo?

distancne prvky do zakladovej platne:
http://www.bauservis.com/dkovove.html
mendo933
15.01.11,20:55
a moja otazka, roxory do DTciek treba davat vodorovne aj zvislo?

distancne prvky do zakladovej platne:
http://www.bauservis.com/dkovove.html

zvislo kazdy meter fi- 10 , vodorovne 2x Fi 6 ( v DT su uz na to drazky)
Harris
16.01.11,10:21
nechcem nikomu brat vzdelanie, ale na zaklade vlastnych skusenosti mozem povedat, ked ma katalogovy projekt tak su otazky na mieste, ja nemam vzdelanie z oblasti stavebnictva, ale nasiel a nachadzam chyby, nezrovnalosti aj v mojom individualnom projekte
Ale to je v úplnom poriadku. Samozrejme, že je namieste kontrola projektu a pýtanie sa. Je mi jasné, že projekty sú plné chýb, a to ako katalogových tak aj individuálnych. A preto sú otázky na mieste. Lenže všimni si aké otázky kladie zadávateľ témy. On má v projekte šírku pásu 70cm a chce odobrenie na 60,50cm. No neviem, ale ty by si to cez internet riskol, keby si bol v podobnej situácii? Ono nie sú totižto chyby ako chyby. Napr býva v projektoch veľmi vela nedokonalostí v navrhnutých stavebných detailoch, kde projektant bud z pohodlnosti alebo rovno aj nevedomosti navrhne bud nieco menej výhodne (ten lepší prípad) alebo rovno totálnu blbosť (horší prípad). Tak tam ano, zistíš si na nete lepšiu variantu a urobíš to podľa toho. Osobne si však nemyslím, že sa dá cez net dostať informácia, či stačia 50tky základy alebo treba 70. Nato proste treba vedieť vlastnosti základovej pôdy.


v pripade, ze Ti padne dom a nebude to robit vsetko na kluc jedna firma na zaruku mozes zabudnut, predpokladam, ze stavebny dozor by neniesol zodpovednost za 100tis€ investicie, pri jeho odmene :)
To je vlastne pravda.
day
16.01.11,11:37
On má v projekte šírku pásu 70cm a chce odobrenie na 60,50cm. No neviem, ale ty by si to cez internet riskol, keby si bol v podobnej situácii?

plne suhlasim s nazorom, ze treba prizvat k vykopanym zakladom odbornika
migelo1
16.01.11,12:19
Harris:
ide o bungalov 977, teraz som si este raz pozrel realizacny projekt a to co som napisal predtym bola chyba, v projekte je to takto: vykov pasov 90cm, zhutnit sparu, 10 cm navazka strku, potom na vysku 30 cm ide betonovy zakladovy pas sirka 70 cm, na to dve rady DT, t.j. vyska 50 cm, sirka 40 cm, takze celkovo je vyska pasov 80 cm, nato samozrejme 15 zakladova doska. vystuz ide iba do DT, horizontalne i vertikalne. ide o katalogovy projekt a je to navrhnute pre I. teplotne pasmo, v pripade II> teplotneho pasma treba hlbku zakladovej spary znizit na 1,2m....zalezi od pasma a od podlozia. Ja podstate neusetrim nic, kedze nechcem davat do zeme DT, podla mna zbytocne, chcel som cely pas urobit 50 alebo 60 cm, pretoze na celu vysku 90 cm je podla mna velmi predimenzovany pas keby mal mat 70 cm. Ak sa myslis ze keby mi tu niekto povie ze urob sirku 50 cm a bude ti to stacit, ze som spokojny a urobim tak, to je velky omyl. Ja som len chcel pocut nazor inych ludi, len vediet ci maju nejake vlastne skusenosti. neda sa takto cez inernet od stola povedat ze urob to tak alebo tak. samozrejme ze su nato odbornici a treba si ich prizvat, to aj planujem.
Strop je navrhnuty z nosnikov a vloziek porotherm, zelezo, sietovina a zaliat betonom....teoreticky mozno rozmyslat do buducna, len je to napr. za strechu vela penazi, a keby som chcel v buducnosti nadstavit , treba ju rozobrat, dvihnut obvodove steny a potom naspat strechu, ak sa bude dat....mne sa tie tramove stropy nepacia...to je ako ked sa kedysi robil palach...a dnes ked pozres na vsetky stare domy, tak im pada strop...radsej si priplatim a bude mat poriadny strop a nebudem sa bat ze mi padne na hlavu
VZDY
16.01.11,13:02
Najjednoduchšie je sa opýtať projektanta statiky, pokiaľ chcete niečo meninť /projekte armovanie býva.../. Najlepšie písomne /aspoň e-mailom. Lebo nie je dom ako dom, zaťaženie môže byť rôzne, podložie tiež nechápem ľudí, ktorí povedia takto to rob a pritom nevedia nič ani o konkrétnej stavbe, ani o pozemku kde sa bude stavať. Treba pamätať, že Ferko, čo Vám tu dá dobrú radu, Vám opravu sadajúcej stavby platiť nebude. A dodatočné opravy základov sú parádne drahé. Osobne by som to kôli pár ušetreným roxorom neriskovala.
Ferdosondo
16.01.11,13:19
Katalógové projekty bývajú predimenzované, aby zniesli tie najhoršie podmienky + prirátaná bulharská konštanta. Preto vždy vravím: "Najdrahší projekt je katalógový", pretože ho preplatíte na materiáli.
Samozrejme uberanie na jednotlivých častiach statiky nie je parketa pre laika.
VZDY
17.01.11,19:28
Plný súhlas. Akurát málokto dá urobiť geologický prieskum a tak aj v individuálnych projektoch zrovna na základoch vidieť, že všetko je z hodne väčšou rezervou, ako treba. Ale zas väčšina autorov projektu nemá problém ísť omrknúť výkop a potom "doladiť" realizačku.
kuskin
06.02.11,10:42
migelo1
Ideš na to dobre aj čo sa týka aj stropov. Tiež som sa dohadoval s mojim projektantom o stropoch a obhajoval drevobetón tz. tarámový strop obojstranne doskovaný zhora poter s výstužou odspodu sadrokartón na konštrukcií. Ja som za keramiku s omietkou. Nakoniec som mu urobil porovnávaciu kalkuláciu a vyšlo z toho že drevostrop je drahší ako keramika a monolit. Tie boli zhruba na jednej cenovej úrovni. Aj keď material pri monolite bol lacnejší vyrovnalo sa to pri zhotovení, ktoré je zase časovo náročnejšie. V neposlednom rade je tu životnosť, možnosť prípadného budúceho využitia, stavebná stálosť (nepracuje, nepraská, atd.) Čo sa týka základov mám aj teraz projekt so statiky kde vlasne pri 60cm šírke základov 6x presahuje reálne zaťaženie po dokončení domu. Ohľadom železa do základových pásov nemajú zmysel aspoň za normálnych podmienok. V DT blokoch by si mal podľa výrobcu dať aj tak vlastne roksor 4x DN 10mm ležato a 8x DN 8mm stojato v bm. S presahom do základovej dosky a stým spojením s KARI sieťou v nej je to konštrukcia ako hrom. Pokiaľ by som ti mohol niečo odporučiť tak určite zaizoluj základy. Nie len, že odstrániš tepelné mosty ale hlavne predĺžiš ich životnosť.
blekota.cierny
15.02.11,10:46
pravdepodobne myslel hrúbku roxoru 1cm
fetya
28.04.11,18:01
na spojenie prutov so strmienkami sa daju pouzit rychlopasky kvoli nedostatku casu? nestiham to spravit s drotom, a idu zaliat zaklady. tie droty maju inu funckiu okrem toho, ze drzia strmienka na mieste pri betonovani?
froschka
18.06.11,06:31
Ahojte poradaci. Potrebujem poradit pri vypocte zeleza. Vsetky firmy su lenive a nechcu mi nacenit zelezo z toho co som im poskytla. Nemam v projekte tabulku zvlast o Vykaze vystuze ale mam tam nakresy a popisy z coho by to malo ist vypocitat. Za projekt prestavby sme dali 1300eciek , robil nam to dobry architekt a povedal ze nam tam neda detaily inak to bude este drahsie....no to je o inom....s nim ako clovekom sme spokojny kedykolvek zavolame tak poradi a je ochotny prist aj na miesto stavby....
Ako mam donutit firmy aby mi to vypocitali???resp vyratam to sama ako laik? alebo zaplatim za poondiatu tabulku navyse????
Harris
18.06.11,10:49
Ahojte poradaci. Potrebujem poradit pri vypocte zeleza. Vsetky firmy su lenive a nechcu mi nacenit zelezo z toho co som im poskytla. Nemam v projekte tabulku zvlast o Vykaze vystuze ale mam tam nakresy a popisy z coho by to malo ist vypocitat. Za projekt prestavby sme dali 1300eciek , robil nam to dobry architekt a povedal ze nam tam neda detaily inak to bude este drahsie....no to je o inom....s nim ako clovekom sme spokojny kedykolvek zavolame tak poradi a je ochotny prist aj na miesto stavby....
Ako mam donutit firmy aby mi to vypocitali???resp vyratam to sama ako laik? alebo zaplatim za poondiatu tabulku navyse????
Nebol by som taký útočný voči firmám. Ty predsa tiež nedojdeš do potravín a nezahlásiš tam, že chceš variť obed, dajte mi všetky suroviny, ktoré potrebujem, ale pekne si všetky ingrediencie v požadovanom množstve (ktoré poznáš) kúpiš. Zjavne je ten projekt na takej kvalitatívnej úrovni, že je celkom obtiažne tú výstuž narátať. Súdim tak aj podľa toho, že keby tomu tak nebolo, tak by nebol problém pre toho projektanta tú tabuľku dodať. (výkaz a detaily sú rozdielna vec). Nedohodli ste sa náhodou (ako to klasicky vo VACSINE prípadov býva!!!) len na vypracovaní projektu pre stavebné konanie (šak ked už budem mať povolenie, volako bude)?? Ak áno, potom bohužial, Tvoje stažnosti nie sú na mieste. Chceš od stav.firiem a projektanta niečo, čo si si nikdy neobjednala (a nezaplatila) Ak je to inak, vopred sa ospravedlnujem.
Ale k veci. Daj ten projekt niekomu do ruky, kto vie čítať stavebné výkresy. Ak neplatí žiadny môj bod vyššie spomenutý, tak Ti to zráta za 5min.
220870
18.06.11,10:56
Nebol by som taký útočný voči firmám. Ty predsa tiež nedojdeš do potravín a nezahlásiš tam, že chceš variť obed, dajte mi všetky suroviny, ktoré potrebujem, ale pekne si všetky ingrediencie v požadovanom množstve (ktoré poznáš) kúpiš. Zjavne je ten projekt na takej kvalitatívnej úrovni, že je celkom obtiažne tú výstuž narátať. Súdim tak aj podľa toho, že keby tomu tak nebolo, tak by nebol problém pre toho projektanta tú tabuľku dodať. (výkaz a detaily sú rozdielna vec). Nedohodli ste sa náhodou (ako to klasicky vo VACSINE prípadov býva!!!) len na vypracovaní projektu pre stavebné konanie (šak ked už budem mať povolenie, volako bude)?? Ak áno, potom bohužial, Tvoje stažnosti nie sú na mieste. Chceš od stav.firiem a projektanta niečo, čo si si nikdy neobjednala (a nezaplatila) Ak je to inak, vopred sa ospravedlnujem.
Ale k veci. Daj ten projekt niekomu do ruky, kto vie čítať stavebné výkresy. Ak neplatí žiadny môj bod vyššie spomenutý, tak Ti to zráta za 5min.
Nikto to nebude robiť zadara.5 minút nestačí ani na to aby na výkres poriadne pozrel.
Skôr to bude tak že projektant sa ľahko zbavil zodpovednosti.S prístavbami je vždy problém, praskajú.Možno projektantovi to vypluje počítač za 5 min.
marjankaj
18.06.11,11:39
Ahojte poradaci. Potrebujem poradit pri vypocte zeleza. Vsetky firmy su lenive a nechcu mi nacenit zelezo z toho co som im poskytla. Nemam v projekte tabulku zvlast o Vykaze vystuze ale mam tam nakresy a popisy z coho by to malo ist vypocitat. Za projekt prestavby sme dali 1300eciek , robil nam to dobry architekt a povedal ze nam tam neda detaily inak to bude este drahsie....no to je o inom....s nim ako clovekom sme spokojny kedykolvek zavolame tak poradi a je ochotny prist aj na miesto stavby....
Ako mam donutit firmy aby mi to vypocitali???resp vyratam to sama ako laik? alebo zaplatim za poondiatu tabulku navyse????

Veď na to stačí kalkulačka.
Z výkazu zisti koľko a akej výstuže potrebuješ. V obchode si zisti jednotkovú cenu a vynásob. A nakoniec všetko spočítaj.

Napríklad jedna 6-metrova tyč priemeru 10 mm stojí 3,50 € s DPH
Z výkazu si zisti koľko tých tyčí potrebuješ(počítaj aj so stratou pri rezaní) napríklad 20 m.
Potom potrebuješ najmenej štyri tyče(ak treba štvormetrové tak 5). A 4*3,50=14 €
A takto si spočítaj podľa výkazu aj ostatné profily. Matematika pre základné školy.
Firmy k tomu donútiš tak, že im dobre za to zaplatíš. Otrokárske zriadenia zatiaľ oficiálne nemáme.:eek:



http://www.estavmat.sk/kategorie/betonarska-ocel/rebrovane-tyce---roxor

príklad:

Roxor 10 mm betonárska oceľ
Kategórie produktov Betonárska oceľ Rebrované tyče - ROXOR Roxor 10 mm betonárska oceľ
Názov: Roxor 10 mm betonárska oceľ
Výrobca:
Katalógové číslo: Roxor10mm
Dodacia lehota: 5 dní
Záruka: 12 mesiacov
Dostupnosť: skladom
Cena: 4.37 € s DPH (3.64 € bez DPH)
3.50 € s DPH (2.91 € bez DPH)
KUS
Popis: Cena je za 1 kus 6 metrovej tyče.

Teoretická hmotnosť: 0,61kg/m
3,66 kg /kus

Roxor betonárska oceľ vystuž do betónu.
day
18.06.11,13:03
Ahojte poradaci. Potrebujem poradit pri vypocte zeleza. Vsetky firmy su lenive a nechcu mi nacenit zelezo z toho co som im poskytla. .....

froschka chod sem vykres pomoze, neboj ;)
froschka
19.06.11,17:23
Tak toto je vsetko co mozem prilozit k teme vystuz...mne je to z nakresov zrejme ako to tam su tie bodky-kruzky - znamena roxor - napr. hore 3 a dole 3 a na inom vykrese hore dva a dole dva, a vedla je tvar a rozmer strmienka, ktore vypocitam z poctu dlzky vsetkych stran a vyjde my dlzka jednej tyce ktoru dam ohnut, len neviem roxory ake dlhe a ake dlhe L-kaa kolko
este blba otazka ale treba na zaklady debniace tvarnice?je to jednoduchsie alebo staci si z latiek urobit? co odporucate?
no ja ako total laik a zenska sa trosku orientujem ale netrufam si vypocitat to bo sa bojim ze sa niekde seknem a budem mat zbytocne vela zeleza doma....keby bolo malo tak no problem hehe to sa dokupi.....
tak kto sa nudi straaaaasne tak sa potesim odpovediam..vypoctom :D:rolleyes::o
chandler
20.06.11,13:40
chod za statikom co robil projekt nech ti da vykaz vystuze.

ale skor mam pocit ze to su len nejake "vykresy" co zosmolil architekt, v tom pripada chod urcite za nejakym statikom, lebo ak to robil architekt tak to bude cele zle. napriklad preto ze do zakladov RD sa vystuz nedava skoro nikdy.
froschka
20.06.11,15:27
chandler....no uz o tom mnohy pisali ze naco do zakladov zelezo. Nas Rd je povodne 60r stary jedna cast ostavaju asi 60cm hlboke zaklady a doraba sa teraz tato cast co som poslala pdf. je to sedliacky typ domu kde bola kedysi veranda a ta sa neskor zamurovala no nedavali sa tam zaklady.
tak tiez nechapem preco zaklady v polke take silne zelezne a v druhej polke ostavaju stare.....neviem aku to ma logiku
ciners
21.06.11,04:36
Nikto to nebude robiť zadara.5 minút nestačí ani na to aby na výkres poriadne pozrel.
Skôr to bude tak že projektant sa ľahko zbavil zodpovednosti.S prístavbami je vždy problém, praskajú.Možno projektantovi to vypluje počítač za 5 min.

No pokial si objednala len projekt pre stavebne povolenie, tak sa projektant nicoho nezbavil,lebo za jej realizaciu nezodpoveda. To si musia ludia uvedomit, aka je legislativa a co si objednavaju.
ciners
21.06.11,04:40
froschka nevidel som Vas dom, ale takto vystuzene zaklady zrovna bezne nie su. A bez podorysov a aspon vizualneho okuknutia podlozia Vam nikto kompetentnu radu neda. Co sa tyka vykazu, ked uz robim vykres vystuze, tak na nom by mal byt vykaz, je to jeho sucast. Na stavebne povolenie vystuze potrebne nie su, tak si dobre pozrite,co mate na rozpiske nasisane, ze aky to je vlastne projekt.
froschka
21.06.11,05:19
objednavali sme prijekt len na stavebne povolenie, s tym ze architekt tam nedaval vsetko, tak sme boli aj dohodnuty, inak by to stalo viac...no asi sme nemali setrit....
myslite ze bude potrebne zavolat si Geologa na prieskum zakladov - tych starych a potom statika aby urcil ci tam naozaj treba tolko zeleza?
no nic tu nevykuzlim na porade rady, treba to riesit na mieste...chcela som len vediet ci sa to zelezo naozaj neda vypocitat s tych nakresov....
vdaka
ciners
21.06.11,05:27
Z podorysu zakladov a tych rezov sa ten vykaz samozrejma urobit da a viac ako hodinu to nemoze trvat, asi tak :)
chandler
21.06.11,07:10
ked mas len projekt na stavebne povolenie, tak si urcite zozen statika nech ti spravi realizacny, lebo teraz je to presne ako pises - nema to ziadnu logiku.
geologa nepotrebujes zatial - uvidis co ti povie statik.
froschka
21.06.11,11:12
tak preco mi firmy pisu maily ze to nejde ze potrebuju ten vykaz ocele krucifix....ale neriesim uz, prizvem statika
froschka
21.06.11,11:13
ked mas len projekt na stavebne povolenie, tak si urcite zozen statika nech ti spravi realizacny, lebo teraz je to presne ako pises - nema to ziadnu logiku.
geologa nepotrebujes zatial - uvidis co ti povie statik.
jo inak to nepojde.....a co stoji realizacny projekt???
ciners
21.06.11,11:33
Snad sa nedate zdierat nejakemu blbcovi s okruhlou peciatkou. Do zakladov pod steny zelezo netreba a majstri vedia ako na to.
day
21.06.11,12:06
jo inak to nepojde.....a co stoji realizacny projekt???

statika (moja skusenost) od 300€
chandler
21.06.11,14:24
to by bola velmi dobra cena, ale netvrdim ze sa neda - zalezi od domu a co bude robit.
v skutocnosti je to skor tak ze 300e za stavebne a 300e realizacny - a ked bude robit len jeden stupen tak je to stale 300+300=600e