stavbar69
13.01.11,20:22
Prosim o názor kvalifikovanych odbornikov na kontaktne zateplenie tehly Heluz 49 Sti + 5 cm min. vlna difuzne otvoreny material R-1,20 . Chcem vylepsit tep.izolacne vlastnosti tehly,eliminovat tep.mosty,znizit naklady za energie.Neuskodi?Pomôze?Rosny bod?Pripadne navrh vhodnej hrubky izolacie.Dakujem
mendo933
13.01.11,20:05
Naco ti je taka hruba tehla ked chces este zateplit? Hod si do kalkulacky ci by nebolo vyhodnejsie ubrat hrubku muriva a pridat zateplenie.
PS: tak vata je veru riadne difizne otvorena ked su na nej celoplosne 2- 3 vrsty lepidla
stavbar69
13.01.11,20:23
Na tvoju prvu otazku je odpoved v podotazke temy.Mam hotovu hrubu stavbu uz,a neberiem to z hladiska fin. nakladov,co by bolo vyhodnejsie ak si myslel to,peniaze neriesim.Ide o vylepsenie tep.iz. vlastnosti a otazka znela ci to skôr neuskodi.
PS: ak poznas material s hodnotou nizsieho difuzneho odporu ako min.vlna,daj vediet...EPS neprichadza do uvahy.
mendo933
13.01.11,20:29
Ja by som to nezateploval, lebo narobis viac skody ako osohu. Radsej by som pridal vatu do stropu, tam to bude odost lacnejsie a efektivnejsie.
stavbar69
13.01.11,20:41
Nazory sa lisia,ci ano,alebo nie,tak ma zaujima co sa dozviem tu.Strop bude zatepleny 25 cm tak ci tak,podlaha 15 cm,zaklady tiez.Ide mi o tu tehlu,konkretne dôvody preco tak,alebo tak...a kolko...
marko182
13.01.11,20:52
Pri hrubke 5cm zvysis tepelny odpor o minimum zatial co s velkou pravdepodobnostou bude rosny bod prave v murive. Takisto si myslim, ze na eliminaciu tepelnych mostov je 5cm malo. Tretia vec, co ma napadla, ze nepomer medzi izolaciami. Obvodove mury zatial ziadna, strop 25cm (tam by som pridal) a v podlahe 15cm, co uz sa blizi k odporucanej hrubke pre NED.
Nie som odbornik na stavebnictvo, takze konkretne riesenie ponuknut neviem, ale suhlasim s mendom, ze to narobi viac skody ako osohu.
marko182
13.01.11,21:03
Opravujem sa, podla mojho rychleho prepoctu to zvysenie tepelneho odporu by sice nebolo az take minimalne (20 - 30%), ale aj tak by som do toho nesiel.
mendo933
14.01.11,05:29
Strop mas oproti ostatnym konstrukciam nedostatocne zatepleny.Do stropu pridaj min.10cm vaty, MPE je 2,5 x lacnejsia ako fasadna FKD.
day
14.01.11,07:09
Nazory sa lisia,ci ano,alebo nie,tak ma zaujima co sa dozviem tu.Strop bude zatepleny 25 cm tak ci tak,podlaha 15 cm,zaklady tiez.Ide mi o tu tehlu,konkretne dôvody preco tak,alebo tak...a kolko...

tu nie je dolezity nazor, ale prepocet = fyzikalne vlasnosti, ked peniaze nie su problem, su firmy ktore Vam prepocitaju tepelne straty a optimalizuju konstrukciu, aj ked postavit a riesit tepelne straty je uz trochu neskoro.

nazor - ja by som 50cm stenu, tehlu uz nezateploval
hipi
14.01.11,21:52
ja by som ju kludne zateplil. ale ked tak, 10-12cm. Bude stena sice trochu hrubsia, ale to je mensie zlo, ako studene steny vnutri, vyssie straty a problemy s tepelnymi mostami.
Rosny bod bude stale v stene, ale stale mensie zlo, v stene bude aj bez zateplenia. Dom nestavias na 10 rokov, za 20 rokov budu ceny energii tak vysoko(ved dnes su o 200% vyssie ako pred 10 rokmi), ze nebudes lutovat a to zateplenie sa ti zaplati. 25cm v strope je ok, ale este 10cm by som prihodil. ide aj o tepelnu pohodu v lete, ked bude strecha rozpalena na 60stupnov
pivko
15.01.11,05:06
Naco ti je taka hruba tehla ked chces este zateplit? Hod si do kalkulacky ci by nebolo vyhodnejsie ubrat hrubku muriva a pridat zateplenie.
PS: tak vata je veru riadne difizne otvorena ked su na nej celoplosne 2- 3 vrsty lepidla
Vata je difúzna ak použiješ správne lepidlo /ktoré je fest drahé/ a ktoré je určené na vatu . Ja som použil Baumit Haft Mortel čo je originál na vatu;)
Potom pri investícii do vaty je vhodné použiť ako finálnu vrstvu Baumit NANOPOR ,čo je tiež najvhodnejšia fasáda pri zteplovaní vatou nakoľko je vysoko difúzna.
stavbar69
15.01.11,09:48
Môj názor je,ze je to mozne zateplit,hoci aj EPS,ale vypocitat taku hrubku,aby rosny bod vznikal v izolacii,tam neskondenzuje.Negativum bude velmi siroka stena cez 65 cm.Ak nezateplim,rosny bod bude v murive,ale na jeho vonkajsej strane,kde mu tenka izolacia (ak pouzijem) nezabrani sa po zime odparit do exteriera a nevzniknu plesne.Vysoka vlhkost sa riesi predsa vetranim,vymenou vlhkeho za suchy vzduch.Pretoze rovnaky problem maju ludia ktory zateplili mur rôznej sirky iba 10 cm izolacie,a nieje ich malo,maju skôr zarobene na problemy s plesnou,ako ja ked nedam nic.Steny v mojom pripade studene vo vnutri nebudu,tehla ma dobre tep.iz.vlastnosti.Vysypanie vsetkych tehal perlitom som nechcel.
petervi
15.01.11,11:20
Ja by som na Tvojom mieste jednu zimu byval bez vonkajsej fasady a videl by si ci potrebujes alebo nepotrebujes zateplit
draik
15.01.11,14:15
Zateplenie tejto tehly 5 cm je nevyhodne - jednak z hladiska financneho (navratnost prakticky nekonecno), jednak z hladiska priebehu teplot v takejto skladbe. Vypocet rosneho bodu na tzb-info.cz. Aby to zateplenie malo zmysel (z oboch pohladov), muselo by byt zateplenie silne, co by viedlo k extra hrubemu muru a tzv. strielnam v okennych otvoroch, najma ak tie su niekde v strede hrubky tehly.
220870
15.01.11,17:30
Môj názor je,ze je to mozne zateplit,hoci aj EPS,ale vypocitat taku hrubku,aby rosny bod vznikal v izolacii,tam neskondenzuje.Negativum bude velmi siroka stena cez 65 cm.Ak nezateplim,rosny bod bude v murive,ale na jeho vonkajsej strane,kde mu tenka izolacia (ak pouzijem) nezabrani sa po zime odparit do exteriera a nevzniknu plesne.Vysoka vlhkost sa riesi predsa vetranim,vymenou vlhkeho za suchy vzduch.Pretoze rovnaky problem maju ludia ktory zateplili mur rôznej sirky iba 10 cm izolacie,a nieje ich malo,maju skôr zarobene na problemy s plesnou,ako ja ked nedam nic.Steny v mojom pripade studene vo vnutri nebudu,tehla ma dobre tep.iz.vlastnosti.Vysypanie vsetkych tehal perlitom som nechcel.
Ste ďaľší ktorý poslušne spapal rosný bod.:mee:Čo myslíte kde je rosný bod v nezateplených domoch?A čo sa tým domom stalo?:)
stavbar69
15.01.11,18:01
Tak sem s Vasou verziou a nazorom...ten bod je urcite v murive.To je fyzika....alebo mi chce niekto nahovorit ze nexistuje?Tesim sa na Vas nazor,a ze tie otazky aj zodpoviete.Dakujem
stavbar69
17.01.11,10:10
Ste ďaľší ktorý poslušne spapal rosný bod.:mee:Čo myslíte kde je rosný bod v nezateplených domoch?A čo sa tým domom stalo?:)


pre 220870.....Dalsi inzinier ktory napise svoj nazor,ktory nicim nepodlozi,respektive ani nenapise nazor,ale nieco od veci,na com nie som zvedavy.Ale ine som ani necakal...
stavbar69
17.01.11,17:15
Vysledok je taky,ze ludia na forach,stavebnici si myslia,ze to bude na skodu,nezateplovali by,pretoze udajne bude problem s rosnym bodom. Skuseny ludia,projektanti,ludia ktory to vedia aj podlozit vypoctami mi schvaluju 5 cm zateplenie,kde vypoctom podkladaju ze vsetko bude mimo rosny bod pocas celeho roka a nic take nehrozi.
day
17.01.11,17:37
stavbar strielas slepymi, places nad rozliatym mliekom,
mas 50cm stenu a zacinas riesit zateplenie a rosny bod, uz je neskoro, to sa riesi pred stavbou.

vsetko info, tabulky atd najdes na www.tzb-info.cz
beedo
17.01.11,18:59
Vysledok je taky,ze ludia na forach,stavebnici si myslia,ze to bude na skodu,nezateplovali by,pretoze udajne bude problem s rosnym bodom. Skuseny ludia,projektanti,ludia ktory to vedia aj podlozit vypoctami mi schvaluju 5 cm zateplenie,kde vypoctom podkladaju ze vsetko bude mimo rosny bod pocas celeho roka a nic take nehrozi.

Ked Ti to skúsený ludia - projektanti schvalujú, prečo sa potom pytaš či to zateplovať? Jednoducho to "obi" a je to... a nezaťažuj otázkou :(
Vec vybavená!
stavbar69
17.01.11,19:47
beedo....teba sem nikto nevolal...Tvoja rada ozaj stoji za to.Ak Ta to zatazuje,na co si sa vyjadroval...
A si vyrieseny!