ejla
14.01.11,12:01
Dobrý deň,prosím vás máte niekto skúsenosti s rýchlokyskou? Na akom princípe pracuje (čo sa týka kysnutia cesta)Aké veľké sa dajú zohnať, čo sa týka objemu, v akej cene sa pohybujú a pod.).Ďakujem
Llívia
14.01.11,11:08
Dobrý deň,prosím vás máte niekto skúsenosti s rýchlokyskou? Na akom princípe pracuje (čo sa týka kysnutia cesta)Aké veľké sa dajú zohnať, čo sa týka objemu, v akej cene sa pohybujú a pod.).Ďakujem

www.tupperware.sk

+ na Porade sú témy o výrobkoch firmy Tupperware
zanetth
14.01.11,11:11
Ak myslíš rýchlokysku od tupperware - mám doma, kupovala som ju už dávno, viem, že vtedy to bolo dosť peňazí, ale presnú sumu si už nepamätám. Nehovorím, že je to zlá vec, používam ju, ale druhý-krát by som si ju za tie peniaze nekúpila. Vtedy som sa dala nahovoriť. Rovnako rýchlo mi nakysne cesto aj v normálnej miske, keď ho zakryjem napr. igelitovým sáčkom alebo utierkou a dám na teplé miesto. Princíp??? - je to umelohmotná miska s vekom.
arizona
14.01.11,11:59
ejla
14.01.11,12:09
Ďakujem.Chcela som vedieť hlavne to, že či je pravda, že keď zmiešam ingrediencie do misky (kysnuté cesto), nemusím cesto vypracovať ako keď robím kysnuté cesto klasicky, že ho musím miesiť na požadovanú konzistenciu, aby sa mi nelepilo na misku. Jedná sa mi o to aby som si skrátila čas vypracovaním cesta.Taktiež aby cesto neprekyslo.Zhruba za aký čas je cesto vykysnuté?Treba ho dôkladne vypracovať?
zanetth
14.01.11,12:21
Čas kysnutia v rýchlokyske je cca. pol - 3/4 hodina, keď je na teplom mieste - alebo položená v teplej vode. Ale ako som povedala za ten čas mi to vykysne aj v obyčajnej miske, keď ju položím napr. na teplý radiátor. Čo sa týka spracovania cesta - neviem - je už mám osvedčený postup - miesim rukami kým sa prestane lepiť - je jedno či v rýchlokyske alebo v nejakej inej miske. Neverím, že stačí to cesto len trochu premiešať a dať do rýchlokysky bez toho aby sa to neodrazilo na kvalite výsledného produktu. Ale možno má niekto iné skúsenosti.
ejla
14.01.11,12:29
Zatiaľ vďaka, snáď ešte niekto napíše, či o tom dačo nevie. Ja som mala rýchlokysku cca pred 10 rokmi, aspoň sa tak volala. To boli ešte tie prvé a pamätám si, že som to cesto nemusela riadne vypracovať, čo bola aj pre mňa záhada.Trochu som zamiešala a v miske to vykyslo.Na kvalite sa to neodrazilo.
truch
14.01.11,12:37
Daj si cesto na 1 min. do mikrovlnky, trochu sa zohreje a potom ho tam nechaj chvíľu kysnúť, je to rýchlejšie ako v miske rýchlokyske:)
jana007
14.01.11,12:39
Súhlasím s predchádzajúcimi odpoveďami, mám tiež misku rýchlokysku a odkedy mám domácu pekáreň, kysnuté cesto robím iba v nej. Nikdy sa mi nepodarilo ho tak dobre vymiesiť ako to urobí pekáreň.
JarkaL
14.01.11,12:42
Neviem, ako obyčajné misky s vrchnákom, ale ja mám rýchlokysku od Tupperware a neviem si ju vynachváliť. A to som bola zarytým fanúšikom klasického miesenia kysnutého cesta (učila ma to v 12 r babka a cesto muselo "pukať"), preto som tomu veľmi neverila. Ale vyskúšala som a naozaj tam stačí zmiešať ingrediencie tak, aby boli naozaj premiešané, ale miesiť netreba! Ja to teraz viem veľmi oceniť, nakoľko pri liečbe CHT mám zapálené nechtové lôžka, nechce sa mi to zahojiť, hrozne to bolí a s takými rukami by som teda miesiť nemohla. Takže ja rýchlokysku odporúčam určite. Dokonca aj kamarátky, ktoré boli "lenivejšie" a nechcelo sa im miesiť, kúpili si to a teraz si už aj ich deti pochutnajú na langošoch alebo kysnutých koláčoch.
P.S: V žiadnom prípade nie som dealerka Tupperware, moja srdcovka je účtovníctvo, píšem to preto, lebo naozaj som spokojná.
vierulda
14.01.11,12:44
Ahoj, misku kysku používam už roky. Takú celkom obyčajnú, stála nejako do šesťdesiat korún, dnes sa pohybujú okolo 3,50 €. Myslím, že táto obyčajná pracuje na rovnakom princípe ako drahá miska z Tupperware - nasypať - naliať suroviny, premiešať - moc sa s tým nerýpem, ozaj len premiešam, zatvorím a odložím. Kým cesto vykysne - takú pol hodinku - nameliem mak, orechy, pripravím tvaroh či iné ingrendencie a ide sa na to. Keď dám do 5 l (alebo 3 l?) misky cesto z 1 kg múky, pri dobrom nakysnutí mi vytlačí vrchnák, čo je pre mňa znakom, že je nakysnuté a môžem ho spracovať na sladko či na slano. A nakoľko sa mi stáva, že misku položím na sporák, kde som ktátko predtým varila, sem tam mi na nej ostanú také trošku preliačinky od horúceho, tak pri tejto obyčajnej ma to netrápi - pri drahej miske za 30 € by ma to asi viac štvalo. Tak do pečenia, priatelia!
KATA50
14.01.11,14:24
Bez misky kysky už vôbec ani kysnuté cesto nerobím. Dokúpila som si ešte väčšiu aby som mohla spracovať aj 2 kg múky. Perfektne v nej nakysne aj cesto na chlieb, a akékoľvek koláče. Aj mastnejšie kysnuté cesto. Rozdiel v kysnutí od prikrytého cesta utierkou jej podstatný, pretože miska je uzavretá a vzniknuté plyny pri kysnutí neunikajú a proces je kvalitnejší a rýchlejší. Nech sa podarí všetko čo v nej urobíš.
evaj63
14.01.11,18:05
Tiež používam takú misu ako Vierulda. Zatvorenú aj s cestom strčím na 15-20 sekúnd pri plnom výkone do mikrovlnky a potom ju tam ašte nechám cca 15 minút a je to. Alebo zatvorenú misu dat' do teplej vody a tiež cesto nakysne zhruba za 15-20 minút. Pre mňa je to super vec, lebo netreba dlho čakat', kým to vykysne.
skvrnka
15.01.11,08:02
Súhlasím s predchádzajúcimi odpoveďami, mám tiež misku rýchlokysku a odkedy mám domácu pekáreň, kysnuté cesto robím iba v nej. Nikdy sa mi nepodarilo ho tak dobre vymiesiť ako to urobí pekáreň.

Ja mám uplne obyčajnú lacnú rýchlokysku, po zakrytí v nej cesto vykysne lepšie ako zakryté útierkou a tiež som ju používala , kým som nekúpila domácu pekáreň. Odvtedy robím len v domácej pekárni, ktorá aj zamieša, aj nakysne,
a rýchlokyska žial leží na hornej poličke.
daria29
15.01.11,20:54
Nieco o rychlokyske:priebeh kysnutia v kyske:
pri vyrobe cesta prebieha alkoholicke kvasenie,kvasinky sa rozmnozuju pucanim,spracuvavaju cukor na alkohol.pri tomto procese vznika teplo a kyslicnik uhlicity,prave tento plyn za nas vykonava za nas pracu/ vypracovanie cesta,pod pokrievkou kysky nemoze unikat, ale vrti sa v ceste a tym cesto miesi.nahromadeny vytlaci pokrievku, da spravu , ze kvasny proces je ukonceny.
rozdiel medzi vyrobou cesta v kyske a klasickym sposobom .
cesto kysnute pod obruskom je potrebne dokladne vypracovat,alkohol a kyslicnik unikaju najkratsou cestou -nahor, cesto nakypria,nadvihnu, narastanie cesta je jedinym kriteriom kvality kysnutia.
Nemozete odhadnut ,ci vsetky kvasinky napucali a cukor je spracovany.cesto moze bytnedokysnute a kvasny proces prebieha v nasom organizme.mozesa vsak stat ,ye kvasnyproces prebehne velmi rychlo, a ak sa cesto hned nespracuje ,kvasinky spracuvavajualkohol na ocot, cesto prekysne. po konzumacii vela ludi pocituje palenie zahy, vyrobok je mastny. v kyske sa to nemoze stat, sama oznami, kedy je cesto hotove.

to je rozdiel kysnutia,odpoved na dotaz.

Ak ma niekdo kysku, a robi cesto pol hodinu - to je nespravne..
Dalej ,je spravne iba ingrediencie zmiesat, abycesto bolo kompaktne, uzatvorit, a do 10 minsa z cesta pracuje..
Dalej je skoda mat kysku za take peniaze nastelazi - treba ju pouzivat na odkladanie, uskadnovanie.
je toho asi trocha viac,ale kdo chce ten si z toho nieco zoberie....
ejla
16.01.11,17:35
Ako tak čítam príspevky som sa rozhodla, že kúpim tú lacnejšiu kysku a vyskúšam to kysnutie v nej. Už nech to trvá akokoľvek dlho 10 alebo 30min.jedná sa mi o to, že zmiešam ingrediencie dokopy a uzatvorím. Vyskúšam to, že cesto nebudem bohvieako vypracuvávať aby som ušetrila čas. Jednoducho zamiešam. Presne ako tu niekto spomínal, že keď je cesto vykysnuté vrchnák sa otvorí sám, presne si na to spomínam. Ako som spomenula tiež som mala takú obyčajnú cca 10rokov dozadu no vtedy stála asi 300 sk a presne to tak bolo.No dúfam, že kúpim takú ako vtedy a nie dáku napodobneninu. Ako zistím, že je to rýchlokyska, stačí, že bude mať uzatvárateľný vrchnák?Môže to byť hocijaká misa s vrchnákom?
daria29
16.01.11,19:25
ejla -mala si kysku ,nechapem preco teda tie otazky, ako to zistis ci je to kyska?staci ak ma vrchnak? / nie nestaci/ lebo kyska ma vrchnak vodo vzducho tesny_ ani jedna fi nema patent na taketo vrchnaky.su aj obycajne kysky, ale nie za 300 ,.ako to pises, mozno za 4,_eu. je na kazdom rozhodnutie!ak je ti jedno, kolko to trva, 10 alebo 30 min. nepotrebujes kysku, zarob,daj do micro....
Zita5
16.01.11,19:34
Ja mám obyčajnú misku rýchlokysku za cca 4 eurá , vymiesim v nej 2 kg múky v pohode, má vrchnák a cesto vykysne jedna radosť .Som spokojná .:);)
Melnick
16.01.11,19:50
Ahoj, misku kysku používam už roky. Takú celkom obyčajnú, stála nejako do šesťdesiat korún, dnes sa pohybujú okolo 3,50 €. Myslím, že táto obyčajná pracuje na rovnakom princípe ako drahá miska z Tupperware - nasypať - naliať suroviny, premiešať - moc sa s tým nerýpem, ozaj len premiešam, zatvorím a odložím. Kým cesto vykysne - takú pol hodinku - nameliem mak, orechy, pripravím tvaroh či iné ingrendencie a ide sa na to. Keď dám do 5 l (alebo 3 l?) misky cesto z 1 kg múky, pri dobrom nakysnutí mi vytlačí vrchnák, čo je pre mňa znakom, že je nakysnuté a môžem ho spracovať na sladko či na slano. A nakoľko sa mi stáva, že misku položím na sporák, kde som ktátko predtým varila, sem tam mi na nej ostanú také trošku preliačinky od horúceho, tak pri tejto obyčajnej ma to netrápi - pri drahej miske za 30 € by ma to asi viac štvalo. Tak do spečenia, priatelia!

Som Ťa trochu poopravila, :D:D:D ináč s tebou súhlasím na 100 % :)
alabut
16.01.11,19:52
Ja naopak, snazim sa o pomale kysnutie aj v rychlokyske (menej kvasnic a menej cukru), cesto je kvalitnejsie a rucne si tiez pomiesam. Vrchnak pouzivam namiesto utierky. :-)