niks001
14.01.11,12:29
Zdravím mám novostavbu (bungalow) bývame tam od augusta 2010 všetko bolo v poriadku až kým sa nám na strope zo sádrokartónu neobjavili 2 mokré fľaky. Strop má nasledovné zloženie: sádrokartón, 5cm vzduchová medzera, 20cm nobasil, paropriepustná fólia, 3cm zadebnenie (dosky) a 5cm betónovy poter. Fľaky sa objavili po mrazoch ako sa vonku trochu oteplilo. Objavili si ráno a do druhého rána boli preč ale potom asi o týžden sa ukázali znovu a tiež rýchlo zmizli. Vyskytli sa približne v strede domu. Myslím že je to para ktorá sa vyzrážala niekde nad fóliou pravdebodobne na tom betóne a kvapala späť na fóliu a keď sa jej tam nahromadilo veľa tak sa fólia nejak naklopila a voda naraz vytiekla aspoň myslím. Máte nejaký iný názor? Hlavne nápad ako to vyriešiť.
ďakujem za každý príspevok
mlaco
14.01.11,11:49
Ak tam nemas, pod nobsilom, parozabranu (neuvadzas ju), tak sa vobec nedivim.
alltracboy
14.01.11,11:49
priamo nad SDK mala byt parozabrana. medzi sdk a vatou
niks001
14.01.11,12:12
No ja ju mám až nad nobasilom tak čo teraz?
brumteles
14.01.11,13:05
Myslim ze riesenie - aj ked sa ti asi nebude pacit - vyplyva priamo z predchadzajucich prispevkov.
alltracboy
14.01.11,13:05
pokial to chces mat korektne tak by sa mal dat dolu sdk a dat pred vatu parozabranu, kedze tam mas aj 5cm medzeru dal by som tam s hlinikovou vrstvou. Parozabrana musi byt prelepena v spojoch aj o steny. ale kedze je to nerealne, tak ja by som to asi natrel latexovou farbou, aby nesla do vaty vlhkost v takej miere. Alebo sa na to vykaslat a ked sa bude jedneho dna robit rekonstrukcia, potom to dorobit. horsie je, ze je zvrchu beton, to bude trochu pomalsie ta vata vysychat.
alltracboy
14.01.11,13:09
celkovo je to zle, lebo vo vlhkosti hnije aj drevo, aj bohvie co sa porobi s vatou, nehovoriac o tom, ze vlhka vata neizoluje tak dobre ako sucha.
brumteles
14.01.11,13:12
A preco ja tam vlastne ten betonovy poter ked je to bungalov? Ak si tu sklatbu svojvolne nemenil tak by som sa spytal projektanta ako to cele vlastne myslel.
radek666
14.01.11,18:34
No ja ju mám až nad nobasilom tak čo teraz?

Nad nobasilom máš paropriepustnú fóliu nie paronepriepostnú. tá ti má prípadnú vlhkosť odvetrať do exteriéru. Paronepriepustná ti má zabrániť prestup vlhkosti z interiéru do skladby strechy v tvojom prípade stropu. ale to sa mi nechce verit že sa tam nakondenzovalo tolko vody že to prepilo sadrokarton a konkretne na jednom mieste.
alltracboy
14.01.11,18:48
kolega mal z izby na povalu elektrikarsku trubku-husi krk. Kvapkala mu z nej voda. cize nakondenzovat toho moze dost. Staci ak sa pozries v zime na okna.

ja som sice kupil na strop parozabranu, ale budem mat aj vykurovanu povalu a zaizolovanu strechu, takze by tam parozabrana byt nemusela.

V tomto pripade, by sa mohlo este na ten betonovy strop polozit cca 20cm izolacie a rosny bod by sa posunul o dost vyssie co by mohlo vyriesit problem, ale kedze tam robili betonovy strop, tak asi tam maju odkladacie priestory.
niks001
15.01.11,06:45
Konečne si niekto všimol že tam mám paropriepustnu a nie paronepriepustnu foliu. Tiež nechápem ako sa tam može nakondezovať tak veľa vody. Skúsil som včera z povale poprevrtavať ten beton aj s doskami až po fóliu aby sa to odvetravalo. Zrejme som pri tom vrtákom potýril tu fóliu lebo okamžite sa na sdk objavili fľaky ale do večera zmizli.
220870
15.01.11,17:16
Vrtákom to nevyriešite.Treba strhnúť sadrokarton a urobiť to ešte raz a poriadne.