type
15.01.11,15:29
Dobry den!Mam otazku ohladom pody po roku 2005.Ako to je vlastne s podou ku ktorej sa neprihlasil jej povodny vlastnik na zaklasde listu vlastnictva ale na LV nie je uvedene jeho bydlisko,rodne cislo ale iba jeho meno a priezvisko,SR,a ani jeho pravny dedič do roku 2005 ked bol prijaty ten novy zakon.Co sa stalo s tymi pozemkami?A akou pravnou formou sa mozem dostat k tymto pozemkom?Presli tieto pozemky na štat a potom na obce?Daju sa tieto pozemky odkupit od obce?Mam to chapat tak ze povodni vlastnici ktori si neuplatnili narok do toho roku 2005 su nezisteni vlastnici aj ked este dnes na LV su pisani akojediny vlastnici.:mad: Dakujem
geodet123
15.01.11,15:22
zákon bol zrušený ako protiústavný.
type
16.01.11,07:24
takze dedicskym konamim by sme sa mohli dostat k tymto pozemkom?
type
16.01.11,07:32
a este mam otazku ak by som daval navrh na dodatocne dedicke konanie tak musim uivies mena vsetkych dedicov alebo ako to je.po pravde mena a adresy vsetkych dedicov ani neviem lebo ta dotycna osoba zomrtela koncom 50tich rokov v Amerike(bezdetnna)mala iba surodencov na Slovensku.Dedicke konanie malo byt v Prahe ale moji predkovia sa na neho nedostavili a odvtedy nikto sa o to nezaujimal.Aky je postup toho dodatocneho dedicskeho konania?Skuma notar dalsich moznych dedicov,alebo jedna iba s tymi co som uviedol v ziadosti?Dakujem:)
Mária27
16.01.11,07:39
Co sa stalo s tymi pozemkami?
Spravuje ich Slovenskýpozemkový fond, ale nevlastní. Môže ich poskytnúť na obhospodarovanie.
geodet123
16.01.11,07:43
K pozemkom sa dostanete dedičským konaním.

Ako notár prešetruje dedičov po zomretých v cudzine netuším, poradiť si však s tým určite vedia, keďže zopár takých dedičstiev som už v rukách mal. Asi najlepšie bude rovno podať na súd návrh a keď to pridelia konkrétnemu notárovi, tak ten vám povie.
Mária27
16.01.11,07:48
a este mam otazku ak by som daval navrh na dodatocne dedicke konanie tak musim uivies mena vsetkych dedicov alebo ako to je.po pravde mena a adresy vsetkych dedicov ani neviem lebo ta dotycna osoba zomrtela koncom 50tich rokov v Amerike(bezdetnna)mala iba surodencov na Slovensku.Dedicke konanie malo byt v Prahe ale moji predkovia sa na neho nedostavili a odvtedy nikto sa o to nezaujimal.Aky je postup toho dodatocneho dedicskeho konania?Skuma notar dalsich moznych dedicov,alebo jedna iba s tymi co som uviedol v ziadosti?Dakujem:)
Ty máš uviesť všetkých dedičov, o ktorých vieš. Dedičia s neznámym pobytom budú vyzvaní podľa § 468 obč.z. Dedičia neuvedení sa sa po zistení prededenia inými môžu domáhať vydania dedičstva (§ 485) do 3 rokov, potom sa možno dovolať premlčania (§ 105)

Občiansky zákonník
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

§ 485

(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 105

Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.
type
16.01.11,08:33
a este k tomu navrhu na dodatocne dedicke konanie.V tej ziadosti musim uviest datum umrtia porucitela?My nemame ziadne doklady a ani jeho umrtny list.A Ake doklady su potrebne dolozit k tomu navrhu:Dakujem
Mária27
16.01.11,09:51
Dedí sa zásadne ku dňu smrti poručiteľa.
O úmrtí sa informuj na matrike. Možno ti poradia, ako to zistiť, alebo či sa dá vyhlásiť za mŕtveho aspoň na účely dedenia (ak by mal mať napr. 150 rokov). Dnes sú už informačné systémy, ktoré veľa zachytia a rýchlo sa to vyhľadá.

Viem, že úmrtie cudzinca na území SR sa po zápise do knihy úmrtí vždy oznámi zastupiteľskému úradu príslušného cudzieho štátu v Slovenskej republike. Tak isto úmrtie štátnych občanov SR, ktoré nastali na území cudzieho štátu, hlásia sem a vedie sa to v osobitnej matrike. Ak nebol naším občanom, tak to môžu hlásiť práve pre účely dedenia.