simoneccka1
15.01.11,16:33
Dobrý deň, chceme stavať v extraviláne, vybavujeme potrebné povolenia, a kameň úrazu je vjazd na pozemok. Správa a údržba ciest nám zriadenie vjazdu povolila, obvodný úrad nie. Jedná sa o cestu III. triedy. Ako dôvod udali, že vjazd musí byť 20 m od osi vozovky (ochranné pásmo) a obstavovanie komunikácie. Oproti už stojí dom asi 5 rokov. V tej istej lokalite, asi 4 parcely nižšie sa stavia ďalší dom, na tej istej strane ako sme my.

Vie nám niekto poradiť? Vopred ďakujeme
Mária27
15.01.11,17:21
Nevieš o aké ochranné pásmo ide? Ak by boli v ňom aj tie pôvodné stavby, nemusí sa opakovať porušenie predpisov (možno dostali pokuty).

§ 5 stavebného zákona
(3) Ak stavebný pozemok zasahuje do ochranného pásma, musia sa dodržať podmienky a požiadavky ustanovené osobitnými predpismi na príslušné ochranné pásmo.5) Ak stavebný pozemok zasahuje do ochranných pásiem vzájomne sa prekrývajúcich, musí stavba spĺňať podmienky všetkých dotknutých ochranných pásiem.

Poznámka 5) Napríklad zákon č. 70/1998 Z. z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 276/2001 Z. z., vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 77/1996 Z. z. o uskladňovaní výbušnín, vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 300/1997 Z. z. o zabezpečení požiarnej ochrany pri skladovaní uvädnutého krmu, sena, slamy a iných suchých rastlín, dreva a tuhého paliva.
mendo933
15.01.11,18:26
To v ktorom okrese stavas????
Mam ten isty pripad. Zaciatok domu je od osi cesty cca 15m. Kedze je tam to ochranne pasmo 20m (tiez cesta 3. triedy) tak sa vypisuje tlacivo na vynimku z ochranneho pasma komunikacie.
Dalej na obvodnom urade dopravy daju dalsi papier ohladom vjazdu stym treba ist na odbor dopravy k policajtom, chcu aj projekt vjazdu, vyjadrenie od slov. spravy ciest, dalsie dokumenty si uz nepamatam ale vsetko by ti mali povedat na obvodnom urade.
Ak daju policajti kladne stanovisko, tak na obvodnom urade to uz schvalia- aspon tak mi to spominal pan inzenýr na obvode.
Inak su to nervy, cloveku sa az rozum pozastavuje. V TN je kriz u policajtov, ale na urade dopravy bol prijemny chlapik, vsetko vysvetlil a bol ustretovi.
mendo933
15.01.11,18:28
Nevieš o aké ochranné pásmo ide? Ak by boli v ňom aj tie pôvodné stavby, nemusí sa opakovať porušenie predpisov (možno dostali pokuty).

§ 5 stavebného zákona
(3) Ak stavebný pozemok zasahuje do ochranného pásma, musia sa dodržať podmienky a požiadavky ustanovené osobitnými predpismi na príslušné ochranné pásmo.5) Ak stavebný pozemok zasahuje do ochranných pásiem vzájomne sa prekrývajúcich, musí stavba spĺňať podmienky všetkých dotknutých ochranných pásiem.

Poznámka 5) Napríklad zákon č. 70/1998 Z. z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 276/2001 Z. z., vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 77/1996 Z. z. o uskladňovaní výbušnín, vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 300/1997 Z. z. o zabezpečení požiarnej ochrany pri skladovaní uvädnutého krmu, sena, slamy a iných suchých rastlín, dreva a tuhého paliva.

Kazda komunikacia ma ochranne pasmo,napr. cesta III. triedy ma 20m od osi vozovky.
Mária27
15.01.11,19:36
Kazda komunikacia ma ochranne pasmo,napr. cesta III. triedy ma 20m od osi vozovky.
Veď napíš aj predpis, nech si to zadávateľ prekontroluje.
mendo933
15.01.11,20:43
simoneccka1
16.01.11,10:10
Ďakujem za odpovede, ale tak aby sme si to ujasnili...Ja viem, že ochranné pásmo cesty III. triedy je od osi vozovky 20m. Čiže to znamená, že dom musí stáť v minimálnej vzdialenosti 20 m od osi. Logické, ale neide mi do hlavy, ako oni môžu vedieť, koľko m bude stáť náš dom, keď sme im nedávali žiadny plán umiestnenia stavby (ani to nikto nepýtal). A druhá vec, bola tam zadaná veta: "Povolením výnimky by došlo k obstavovaniu komunikácie" (čo je v rozpore so zákonom). Mám to chápať tak, že je to preto, že oproti stojí dom?? Alebo čo sa chápe pod slovným spojením obstavovanie komunikácie?...už sme dosť na nervy z toho. Čiže sa mám obrátiť so žiadosťou najprv na políciu? Ďakujem ešte raz veľmi pekne za reakcie. Pekný deň vám prajem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.01.11,11:25
Dobrý deň, chceme stavať v extraviláne, vybavujeme potrebné povolenia, a kameň úrazu je vjazd na pozemok. Správa a údržba ciest nám zriadenie vjazdu povolila, obvodný úrad nie. Jedná sa o cestu III. triedy. Ako dôvod udali, že vjazd musí byť 20 m od osi vozovky (ochranné pásmo) a obstavovanie komunikácie. Oproti už stojí dom asi 5 rokov. V tej istej lokalite, asi 4 parcely nižšie sa stavia ďalší dom, na tej istej strane ako sme my.

Vie nám niekto poradiť? Vopred ďakujeme

Skôr ako sa dáva žiadosť na obv. úrad dopravy, musí byť stanovisko okresného dopravného inšpektorátu. Vyjadrujém sa o pripojení pozemných komunikácií - v tomto prípade je príslušný uvedený úrad :


Výňatok z cestného zákona - 135/1961 Zb. :



§ 3b
Pripájanie pozemných komunikácií


(1) O pripájaní pozemných komunikácií, zriaďovaní vjazdov z cesty alebo miestnej komunikácie na susedné nehnuteľnosti, o úpravách alebo zrušení pripojenia pozemných komunikácií a vjazdov z cesty alebo miestnej komunikácie na susedné nehnuteľnosti rozhoduje s ohľadom na ochranu dotknutej pozemnej komunikácie a na bezpečnosť premávky na nej príslušný cestný správny orgán.

(2) Je zakázané zriaďovať vjazdy a výjazdy z diaľnic na susedné nehnuteľnosti alebo pripájať na diaľnice účelové komunikácie s výnimkou účelových komunikácií, ktorými sú na diaľnice pripojené objekty a zariadenia pre správu a údržbu diaľnic alebo objekty a zariadenia umiestnené na odpočívadlách.

(3) Ak konanie podľa odseku 1 súvisí s umiestnením stavby alebo využitím územia, o ktorom rozhoduje stavebný úrad v územnom konaní, je konanie podľa odseku 1 súčasťou územného konania. Cestný správny orgán má v územnom konaní postavenie dotknutého orgánu, 2aa) ktorý v konaní uplatňuje svoju pôsobnosť pri ochrane pozemnej komunikácie záväzným stanoviskom.2ab) Na vydanie záväzného stanoviska sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.1)

(4) Na povolenie cestného správneho orgánu podľa odseku 1 je potrebný predchádzajúci súhlas dopravného inšpektorátu; ak ide o diaľnice a rýchlostné cesty, predchádzajúci súhlas Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.


_________________________________


Z uvedeného mi vyplýva, že nie je iný dôvod na nepovolenie pripojenia komunikácie na cestu III. triedy, ako absencia stanoviska DI. Myslím tým, pre cestný správny orgán, iné je stavebný úrad - územný plán.



CIMOM
simoneccka1
16.01.11,12:36
Ďakujem, hneď zajtra skočíme na políciu. Stačí napísať len žiadosť alebo je na to nejaké tlačivo?
VZDY
16.01.11,12:54
V tomto prípade si treba zvážiť, či je reálne umiestniť dom min. tých 20m od osi cesty. Ak áno, v záujme zachovania vlastného zdravého rozumu riskla projekt, vrátane dopravného riešenia a s projektantom tejto zložky by som sa na rovinu dohodla, že mi vybaví aj vyjadrenia. Osobne poznám ochotných, niečo si prirátajú /ale to aj tak pretelefonujete a miniete na benzín/ a presne vedia za kým majú ísť prípadne komu brnknúť ... Ak nechcete rieši´t ešte celý projekt, dajte urobiť architektovi len "osadzovák" / alebo projekt pre územné rozhodnutie/ a následne projekt dopravného riešenia.
mendo933
16.01.11,12:56
Ďakujem, hneď zajtra skočíme na políciu. Stačí napísať len žiadosť alebo je na to nejaké tlačivo?

Tlaciva mi dali na obvodnom urade dopravy.

Dom nemusi byt od osi vozovky tych 20m, my mame cca. 15m a nebol ziadny problem stym. Dala sa tam vynimka. Ja som mal uz zaklady, ked som toto vybavoval tak by bolo dost problematicke to posuvat. zaujimave ze nepitali plan umiestnenia stavby. Ja som im musel dat osadenie na katastralnej mape, kde boli vyznacene pasma, zaciatok obce.
simoneccka1
16.01.11,13:53
V tomto prípade si treba zvážiť, či je reálne umiestniť dom min. tých 20m od osi cesty. Ak áno, v záujme zachovania vlastného zdravého rozumu riskla projekt, vrátane dopravného riešenia a s projektantom tejto zložky by som sa na rovinu dohodla, že mi vybaví aj vyjadrenia. Osobne poznám ochotných, niečo si prirátajú /ale to aj tak pretelefonujete a miniete na benzín/ a presne vedia za kým majú ísť prípadne komu brnknúť ... Ak nechcete rieši´t ešte celý projekt, dajte urobiť architektovi len "osadzovák" / alebo projekt pre územné rozhodnutie/ a následne projekt dopravného riešenia.
No je to reálne, nakoľko má pozemok cca 90 metrov na dĺžku. Projekt už máme skoro celý hotový, dokončujú sa inžinierske siete...Čiže dom osadený máme,a je to min. 20 m od cesty. Skúsime to s tými dopravákmi, inak dík...
simoneccka1
16.01.11,13:56
Tlaciva mi dali na obvodnom urade dopravy.

Dom nemusi byt od osi vozovky tych 20m, my mame cca. 15m a nebol ziadny problem stym. Dala sa tam vynimka. Ja som mal uz zaklady, ked som toto vybavoval tak by bolo dost problematicke to posuvat. zaujimave ze nepitali plan umiestnenia stavby. Ja som im musel dat osadenie na katastralnej mape, kde boli vyznacene pasma, zaciatok obce.
Tak práve mi to chceme ešte predtým, než sa budú realizovať základy, pretože známy tam mal problém s tým, že to tiež tak robil a riešila to polícia. Tak nechceme mať zbytočné problémy. Uvidíme ako pochodíme zajtra, no na nášom úrade budeme ťažko hľadať ochotu...
huniak
06.12.11,09:45
Má niekto vedomosť či sa podarilo získať výnimku na zriadenie vjazdu?
MTV75
23.01.12,12:04
Dnes sme mali stavebné konanie, kde bol veľmi "milý" starší pán. My sme mali stavbu 19 metrov od osi cesty. Stále sa oháňal zákonom a o výnimke nechcel ani počuť (podľa všetkého chcel do vrecka...alebo po hube). Aj policajti, ktorí tam boli, povedali že ani s 19 metrami by nemal byť problém. Že vraj výnimka je za 99,50 Eur. Všetko je v moci štátnych byrokratov, ktorí majú neobmedzenú moc. Len ako sa pri takomto striktnom dodržiavaní zákona nachádza na Slovensku mnoho stavieb, pre ktoré zákon neplatí???
huniak
23.01.12,13:04
Dnes sme mali stavebné konanie, kde bol veľmi "milý" starší pán. My sme mali stavbu 19 metrov od osi cesty. Stále sa oháňal zákonom a o výnimke nechcel ani počuť (podľa všetkého chcel do vrecka...alebo po hube). Aj policajti, ktorí tam boli, povedali že ani s 19 metrami by nemal byť problém. Že vraj výnimka je za 99,50 Eur. Všetko je v moci štátnych byrokratov, ktorí majú neobmedzenú moc. Len ako sa pri takomto striktnom dodržiavaní zákona nachádza na Slovensku mnoho stavieb, pre ktoré zákon neplatí???

So všetkým súhlasím. Je to veľmi zvláštne a čudné ako si kade tade po úradoch na Slovensku vysvetľujú zákony rozličným spôsobom. Nás trápia dopravný policajti, ktorý si nechcú dať súhlas k výnimke a nechcú nám povoliť vjazd z cesty 3. triedy na pozemok, našich policajtov ani tak nezaujíma ochranné pásmo cesty , ale obstavovanie komunikácie a rozširovanie súvislej zástavby v extraviláne. Na obvodnom úrade pre cestnú dopravu by to bolo priechodné, len k výnimke potrebujú stanovisko slov. správy ciest (tí s tým tiež nemajú problém) a stanovisko dopravného inšpektorátu, ktorý povolenie k výnimke nechce dať. Dopravný inšpektorát od nás chce aby sme dali urobiť zmenu uzemného plánu pre niekoľko pozemkov v lokalite s projektom obslužnej komunikácie, čo je tiež nepriechodné, kvôli vlastníkom susedných parciel, keďže nie všetci tam chcú stavať...a tak stojíme vo vzduchoprázdne a neviem ako s tým pohnúť. momentálne rozmýšľame o tom ako vylúčiť dopravný inšpektorát zo zlúčeného konania.