drozdm
16.01.11,18:12
Zdravím . chcem sa poradiť, dozvedieť a dufam že to pomôže aj iným s týmto problémom
Ideme stavať bezbarierový, prízemný dom.Chcem sa tu popítať na čo myslieť aby sme sa vyvarovali chybám ktoré by potom mohli človeku na kočiku či voziku sťažovať život.napadlo ma pár veci.Samozrejme že dom už splna zakl. veci a teda ako stavebne otvori su dostatočne široke a niesu tu žiadne schody ani prahy.
1. Vypinače by sme umiestnili troška nižšie ako sa bežne robia. Budu dostupnejšie pre sediacu osobu alebo aj menšie deti.Zásuvky naopak vyžšie aby sa sediaci nenaklanal príliš dole.
2. Okná a teda parapety chceme o trošku nižšie aby to bolo pohodlnejšie pre ztp.Zatial mi to vychádza na výšku parapety cca 70 cm. možno aj menej.
3. Napadla ma kuchyna a linka. priestor tam bude ako tak dobrý ale aka je opt. výška prac. doska aby nebola vysoka pre sediaceho a nízka pre stojacu osobu.?
pridajte nápady a skusenosti prosím Určite nam i dalšim ludom s takýmto problemom to pomôže pri stavbe, uprave či zariadovani .
srdečne dakujem.
drozdm
26.04.11,16:00
takže som sa dozvedel že vyška parapety okna je aj podla predpisov pre bezbarierovy dom max 70 cm.
dorka12
26.04.11,16:46
Najlepsie by bolo, ak by si vedel, kto tam bude byvat. Pretoze este aj kazdemu ZTP vyhovuju ine parametre. Najlepsie upravit podla poziadaviek toho, kto tam bude byvat. Myslim, ze zo zakona musia byt dvere do kupelne siroke 90 cm, co moze byt zbytocne siroke, ak ma vozickar uzsi vozik. Taktiez podla zakona WC misa je dost vysoko a nie vsetci vozickari sa vedia na nu dostat. Vysoke WC misy vyhovuju skor barlickarom,...
Zitulda
26.04.11,17:31
Skús si na internete vyhľadať vyhlášku č.532/2002 Z.z.o Všeobecbých technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkých na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.
Niekedy dávnejšie platila vyhláška č.192/1994 , tá mala ešte obrazovú prílohu, z ktorej bolo lepšie pochopiť ako umiestňovať jednotlivé zariadovacie predmety a iné. Ak sa mi podarí oskenovat prílohu (je toho dosť veľa strán:)), tak to pricapím do nejakej témy.