Shemale
17.01.11,14:30
Mám kazetový strop na mám 10 také maličke asi halogenové svetielka 230V napätie 35W príkon. prepojené cez stmievač. Ale vkuse sa mi vypalujú každý týždeň neviem čo stím mám robiť.
Chobot
17.01.11,13:36
Mám kazetový strop na mám 10 také maličke asi halogenové svetielka 230V napätie 35W príkon. prepojené cez stmievač. Ale vkuse sa mi vypalujú každý týždeň neviem čo stím mám robiť.

Kupovala si to ako set? Nie je náhodou v návode uvedené, že svetlá nie je možné napojiť na stmievač? Kto ti inštaloval tie svetlá?

Bez toho, aby sme vedeli, čo sú to za svietidlá, ti ťažko pomôžeme. Keby sa aspoň odfotila jednu žiarovku, boli by sme múdrejší...

Je to napojené priamo na 230 V, alebo sa to napája cez transformátor?

Veľmi málo informácií si uviedla na to, aby ti niekto poradil.
tienik
17.01.11,13:36
hm, to moze byt kadeco

1) vacsie fazove napatie - postihuje to aj ine ziarovky?
2) zle zvoleny typ a ulozenie svetiel - mozne prehrievanie.
3) stmievac- co je to za vyrobok? lebo niektore lacne riadia velmi podivnym sposobom, takze by som sa necudoval nizsej zivotnosti.

Vseobecne, nieco v poriadku nie je - tyzden je kratka doba. Treba trosku upresnit udaje. Napr. typ svietidla, typ stmievaca, poziciu domu voci trafostanici, ci ide o novu stvrt, alebo rekonstrukciu v ramci obce, atd...
Braňo
17.01.11,13:45
Premeraj si celý okruh na tých svetielkach, predpokladám sklon k skratu na tom stmievači.
canbo
17.01.11,15:54
Premeraj si celý okruh na tých svetielkach, predpokladám sklon k skratu na tom stmievači.

A merá sa sa to ako ,krajčírskym metrom?

Súhlasím s tienik, Chobot, je potrebné upresniť údaje o výrobku a zapojení.
tienik
17.01.11,17:16
Len na upresnenie, ziadny "sklon k skratu" ani ine podobne formy poruchy nepozname. Ked uz tak skrat, zvod, vysokoohmicky skrat, ale v elektrike sklon k niecomu proste neexistuje. Je to chvalabohu relativne presny odbor, kde nejake duchovne medzistavy nie su :-) to nechcem rypat, to len ze je dobre vyuzivat zavedene terminy - nech nezavadzame citajucich.

A k tomuto problemu, skrat by vyvolaval vypadky istica - co ako citam sa nedeje, takze tym smerom porucha nebude.
Ako poznam tieto cinske vyrobky, skor typujem velmi nestandardny vystup stmievaca - co sa tyka priebehu napatia. To je taka standardna porucha, ale bez detailov sa to neda potvrdit
jodo.mont
17.01.11,18:35
Mal som podobný problém a chyba bola v zlom spoji sa nulovom vodiči v prepojovacej škatuli, po utiahnutí bolo po probléme a je tak už 5 mesiacov.
Shemale
18.01.11,09:26
No takto pred tým som tam mal obyčajný vypínač a robilo to to isté možno ešte rýchlejšie. žiarovky sú bodové halogénové žiarovky na 230V. Elektriku montovala firma tipujem mám to prenájom. Osobne tipujem že sa v siety urobia nejaké napätové špičky a sa to proste odpáli ale neviem isto. A stmievač je asi relé
tienik
18.01.11,09:40
Takze ked to robilo aj bez stmievaca, tak na neho zabudnime.
Potom mne osobne zostava bud to vyssie sietove napatie (nevieme polohu vzhladom na trafak), alebo nevhodna montaz bodoviek - ktore sa tym padom prehrievaju. Nejake prepetove spicky sice byt mozu, ale ak to nie je nejaka tovaren, tak je to malo pravdepodobne. Predsa len, je to v pricipe obycajny odporovy spotrebic, to by napriklad televizory odchadzali rychlejsie.
Ja by som navrhol zavolat odbornika, nech to skontroluje, lebo ak mam pravdu pri tom prehrievani, tak to vobec nie je sranda.
jodo.mont
18.01.11,11:01
Ak to robí len v jednej izbe, čiže v v chodbe, tak problém bude len v napájaní, alebo prehrievaní žiaroviek - halogenov.Ešte jedna otázočka, aký je veľký voľný priestor nad svetlom? Ak by to robilo vo všetkých izbách, chyba by sa dala odstraniť prepäťovou ochranov na prívode do bytu. Napojí sa paralélne k prívodu a je po probléme.
Braňo
18.01.11,11:31
sklon k skratu je presne to, že raz mu to skratuje a raz nie
tienik
18.01.11,12:56
NIe, to sklon urcite nie je :-)
Ked raz zkratuje, raz nie, tak je to prerazanie, alebo prebijanie, ale nie sklon.
A mimo ine, aj to musi mat nejaky dovod - pohyb, teplo, EM pole....
Proste drot sa nemoze sam rozhodnut ze cosi spravi.

A opakujem opat, keby to skratovalo, vypadava istic, nie ziarovka. Vies mi nakreslit schemu, kde podla teba skrat sposobi vypalenie ziarovky?

Ale k problemu:

Prepatie by som asi vynechal - to by uz boli davno poodpalovane citlivesie spotrebice.
Ak vypadavaju len tam a nikde inde, asi aj napatie v sieti bude OK (to len domienka - bolo by vhodne upresnit ci sa to deje aj inde).

Ak je tak ako pisem, tak zostavaju dve priciny:

1) prehrievanie (bola tu znesena spravna otazka, ako je to ulozene?)
2) su tie svetla iste na 230V? nemaju pred sebou este trafo - ze by nakoniec boli 12V? Lebo to trafo mozu cinania tiez urobit kadejak.

Ono by fakt bolo vhodne zavolat odbornika, je to chvila merania a musi vediet hned o co ide.
Shemale
20.01.11,08:13
Robí to aj na záchode kde je rovnaká žiarovka isto je na 230V. Pod svetlom je došt priestoru ak ste sa na to pýtali. Mám aj klasicke žiarovky a tie sa tak neodpalujú tie su v pohode.