fefe30
18.01.11,11:20
Ahojte poraďáci, poprosil by som Vás o názor, resp. Vaše skúsenosti či je lepšie mať garáž spolu s domom (chcem bungalovom) alebo postaviť ju samostatne kúsok od domu.

Výhody
Nevýhody

Pozemok mám dostatočne veľký na samostatnú, ale čo sa týka financií, ktorých nie je nazvyš, asi bude lacnejšie, keď bude spolu s domom. Ako samostatne garáž a samostatne dom.

Zatiaľ som počul, že je lepšia samostatná, lebo nejdú do domu výfukové plyny z auta.
Mne sa vidí skôr praktickejšia a estetickejšia spolu s domom.

Vyberám projekt a mám dilemu či spolu alebo mimo, lebo garáž určite chcem.

Za odpovede ďakujem.
vturansky
18.01.11,10:35
Mne sa paci garaz spolu s domom.Vyhody:
- auto nieje premrznute
- nezmoknes, ked ides do garaze
- nemusis sa brodit v snehu, ked ides do auta
Ninna
18.01.11,11:03
Ahojte poraďáci, poprosil by som Vás o názor, resp. Vaše skúsenosti či je lepšie mať garáž spolu s domom (chcem bungalovom) alebo postaviť ju samostatne kúsok od domu.

Výhody
Nevýhody

Pozemok mám dostatočne veľký na samostatnú, ale čo sa týka financií, ktorých nie je nazvyš, asi bude lacnejšie, keď bude spolu s domom. Ako samostatne garáž a samostatne dom.

Zatiaľ som počul, že je lepšia samostatná, lebo nejdú do domu výfukové plyny z auta.
Mne sa vidí skôr praktickejšia a estetickejšia spolu s domom.

Vyberám projekt a mám dilemu či spolu alebo mimo, lebo garáž určite chcem.

Za odpovede ďakujem.
Máme postavený bungalov a je tam aj garáž spolu s domom. Čo sa týka výfukových plynov tak s tým vôbec nie je problém. Nikdy sa mi nestalo že by som citila čo i len troška dymu. A keby som mala voliť ešte raz- určite spolu !/aj keď niektorý stavitelia prerobili garáž na obyvateľné izby, v čom vidim nezmyselnosť zvolenia tohto projektu /. Všetko je takpovediac pod jednou strechou, netreba nikam prechádzat -či je dážď, či sneh.
drozdm
18.01.11,11:22
ak je možnosť volim spolu s domom. Mam projekt s dvojgaražou aj ked len jedno auto mam a je to pohodlnejšie pri parkovani a otvarani dveri. No a nakoniec snad aj manželka sa už trafi do dveri o širke 2,5 metra.:D
ako pišu kolegovia. netreba vychadzať von a napokon v garaži maš aj ine veci uložene a maš to stale po ruke bez toho aby si si musel vychadzať z domu.
TomasHC
18.01.11,11:28
Ja mam bungalow s 2-garazou (36m2). Je to super, aj ked nemam dvere priamo z domu do garaze, su vonku, ale podhlady strechy mi zabezpecia ze prejdem do garaze suchou nohou.

Plusy:
- bez problemov kurenie, voda, odpad, elektro, alarm...

Minusy:
- narastie zastavana plocha = vacsia strecha, deka... Ale to treba robit aj pre samostatnu garaz.

Ak ma bungalow s garazou prilis zlozitu strechu, mozno by nebolo od veci navrhnut podorys kde sa da urobit jednoducha (a lacna) strecha a urobit si extra garaz s plochou strechou, alebo A-cko a krytinu ako ma dom.

http://lh4.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/TLMmK2Fp9ZI/AAAAAAAACnM/UZ3_ZnsZSk4/s912/DSCF4211-p.jpg
drozdm
18.01.11,11:33
jj s tou strechou je to tak. ale zas pri samostanej betonuješ a muruješ všetko dookola kdežto pri vstavanej ti min. jeden mur odpada a niekedy aj dva .Myslim že tym nič neušetriš ak daš sam., naopak bude to lacnejšie a možno rovnako drahe ak daš vstavanu.
EvaB
18.01.11,11:38
Garáž je zvyčajne vhodné umiestniť na severnú stranu domu. Máme bungalov s obytným podkrovím, spolu s dvojgarážou. Náhodou to vyšlo na severnú stranu domu. Nad garážou vznikli obytné priestory o výmer 36 m2, čo tiež nie je zanedbateľné, v garáži je teplo, je zateplená ako dom,nevykurovaná, strop, čo je vlastne podlaha podkrovnej miestnosti, je izolovaná 10 cm PS. Vstupy do garáže sú len zvonka. Výfukové plyny u áut s katalyzátorom nie sú problém. Podlahu je vhodné vyspádovať(aby voda nestekala k stenám!!!) a vydláždiť protišmykovou dlažbou alebo iným vodonepriepustným povrchom. Ak padá sneh, nikdy neočistíš auto tak, aby sa sneh v tej teplej garáži netopil, tú vodu treba dostať preč.
Niektorí susedia stavali samostatnú garáž, možno ich to vyjde menej, majú síce o jednu stenu naviac, ale konštrukcia strechy je jednoduchšia a lacnejšia. Zaberie to ale viac miesta, priestor medzi garážou a domom je nevyužitý.A voľná severná strana na dome im je na nič, zvyčajne tam aj tak nemajú okná, ak áno, tak len schodišťové, kúpelňové a WC.
Treba ešte dodať, že nie vždy sa podarí dom umiestniť na pozemku tzv."severnou stranou" na sever.
fedo78
18.01.11,12:16
Tiež sa prikláňam k tomu, že garáž je súčasťou domu. My ju máme priechodnú a pri dnešných modernejších autách nieje vôbec nič do domu cítiť. Aj tak sa zvyčajne parkuje výfukom von. Pri dokončovaní stavby v interiéri to má tú výhodu, že všetky nepotrebné veci šupneš do garáže a vnútri v dome máš poriadok. Ďalšou výhodou je aj možnosť využitia časti garáže na malú dielničku, umiestnenie vodárne, kotla atď.
Indeed
18.01.11,12:30
Všetky doterajšie príspevky sú ZA garaž pod domom, alebo pri dome,z hľadiska pohodlnosti, či uložných priestorov

ALE ,

niekedy je dobre si pripomenuť aj protinazory,

ja som mal suseda,ktorý počas svojho života postavil 3 domy , a ani v jednom dome nemal situaovanú garaž

Všetky svoje auta vždy parkoval v akejsi drevenej stodole z dosak,ktorú si na tento účel postavil za domom,
dovodil tým,že pre auto niet horšie ako teplá garaž, všetko rýchlo KORODUJE najmä v zime,ked su cesty solené

ďalej z auta sa šíria nielen vyfukové plyny ale hlavne VYPARY z nafty ,či benzínu alebo oleja , a prenikajú do obytných priestorov domu

Je dobré mať garáž, ale niekdy je lepšie ak auto stojí vonku alebo pod ľahkým prístreškom.
TomasHC
18.01.11,12:33
pre auto niet horšie ako teplá garaž, všetko rýchlo KORODUJE najmä v zime,ked su cesty solené

100% suhlas!
Ninna
18.01.11,12:43
...Všetky svoje auta vždy parkoval v akejsi drevenej stodole z dosak,ktorú si na tento účel postavil za domom,
dovodil tým,že pre auto niet horšie ako teplá garaž, všetko rýchlo KORODUJE najmä v zime,ked su cesty solené...

.
Iste ale v dnešnej dobe keď je cena áut už neporovnateľne nízka ja uprednostním bezpečnosť jazdy s rozmrazeným sklom a teplom v aute už pri štarte. /Ušetrím čas a možno aj peniaze z prípadnej škody./;)
mendo933
18.01.11,13:10
Iste ale v dnešnej dobe keď je cena áut už neporovnateľne nízka ja uprednostním bezpečnosť jazdy s rozmrazeným sklom a teplom v aute už pri štarte. /Ušetrím čas a možno aj peniaze z prípadnej škody./;)
Neusetris nic, lebo temperovanie ci uz priame neakym radiatorm alebo nepriame odoberajuce teplo cez konstrukciu domu tiez nieco stoji a nieje to malo. Ak su steny garaze zateplene + strop, podlaha sa necha bez zateplenia tak v garazi ani pri -15 nebude mrznut. Chladnuci motor tu teplotu este trocha zdvihne, cize temperovanie nema ziadny prinos, len je na skodu. Olej v takej garazi neztuhne tak motor sa dokaze ohriat skoro tak isto rychlo. Sklo tiez nebude zarosene, a to je asi najhorsie ked auto parkuje von. Nie kazdy ma peniaze nato aby kupoval kazde 3 roky nove auto, lebo to teplo dokaze pekne rozkvytnut plechy.
Ja by som garaz pricapil k domu tak aby bol priami vstup do domu, len ju oddelil zateplenim nech neochladzuje steny domu. medzi garaz a dom dat aspon plastove dvere s izolacnym sklom.
drozdm
18.01.11,14:39
100% suhlas!

samozrejme je pravda že to autu škodi. No nemyslim si že to bude až taka škoda.garaž netreba prekurovať, prakt. ani kuriť len ak je vonku naozaj chladno.Ak je to vymurovane s mod. materialov a prip aj zateplene nie je problem aby tam niečo zamrzlo.Všeob. je však podst. viac plusov pre garaž a to vstavanu
TomasHC
18.01.11,18:33
samozrejme je pravda že to autu škodi. No nemyslim si že to bude až taka škoda.garaž netreba prekurovať, prakt. ani kuriť len ak je vonku naozaj chladno.Ak je to vymurovane s mod. materialov a prip aj zateplene nie je problem aby tam niečo zamrzlo.Všeob. je však podst. viac plusov pre garaž a to vstavanu

Mam v garazi 2 radiatory, ide do nich ta ista voda co do podlahovky (25°C pri 5°C vonku, 32°C pri -15°C vonku), termostaticke hlavice mam na *, t.j. 6,5°C a ked sadnem do auta, tak mi displej ukaze 12°C ;)
drozdm
18.01.11,18:55
Mam v garazi 2 radiatory, ide do nich ta ista voda co do podlahovky (25°C pri 5°C vonku, 32°C pri -15°C vonku), termostaticke hlavice mam na *, t.j. 6,5°C a ked sadnem do auta, tak mi displej ukaze 12°C ;)

nevyšiel som z toho. to je dobre či nie.
peter3377
18.01.11,19:17
dnes robit garaz ? dovod? ziaden nevidim , kedysi sa robili garaze aby skodovky ako tak nastartovali, dnes ? zeby zlodeji? nepomoze, ale ak tak je to uplne jedno , ide len o to ako je clovek lenivy, ci prejde kusok po vonku , ci to chce rovno z domu,
Janyke
18.01.11,19:42
Neda mi sem neprispiet. Sice nemam dom ani dom s garazou ale poviem za seba ze garaz jednoznacne pomaha autu. Mali sme 24 rocnu Skodovku, ktoru som zatvaral do nevykurovanej garaze aj vecer o 22:00 i ked som rano o 6:00 vstaval do prace. A do garaze to mam asi 10minut od bloku chodzou. Pred rokom aj nieco som sa s nou rozlucil. Poviem vam ze mala najazdene asi 250tisic km, poviete si ze na taky vek je to malo, ale vyzerala lepsie ako vtedajsie 8 rocne Felicie. Sused ktory nikdy auto do garaze nedaval, v lete na nho pieklo slnko,v zime ho rano odprataval a mal problem nastartovat sa mi smial ze ja sluzim autu a nie ono mne ked za nim musim 10 minut slapat. Ale ja som sadol do auta a vzdy na supu nastartoval. Kamarat ma Feldu ktoru tiez vzdy zatvara do garaze pod domom, nevykurovanej a okrem jedneho fliacika na podbehu velkosti 3x3cm nema nic. Priatelka maju tiez auto garazovane a za 12 rokov je vo velmi dobrom stave. Podla mna je jednoznacna odpoved za garaz pre auto a to ci pri dome alebo nie je tiez jasne. Komfort, cena a priestor, ktory poskytuje pristavana garaz vravia jednoznacne za.
PS: Aj svoje nove auto stale davam do garaze a verim ze za 5-8 rokov bude v lepsom vizualnom stave ako hociktore auto ktore si dnes niekto z vas kupi a bude ho parkovat vonku.
drozdm
18.01.11,20:03
dnes robit garaz ? dovod? ziaden nevidim , kedysi sa robili garaze aby skodovky ako tak nastartovali, dnes ? zeby zlodeji? nepomoze, ale ak tak je to uplne jedno , ide len o to ako je clovek lenivy, ci prejde kusok po vonku , ci to chce rovno z domu,

nezabudol si aj na ine veci? Ja mam tri deti napr. a stym spojene .. sánky,boby,bicykle 4 kusy, dva kočiky , a teraz kosačka, mot. kosa, píla atd kde to dam? Mne sa zijde aj dvojgaraž a aj to bude malo
mendo933
19.01.11,05:29
Ja mam garaz 36m2. Vosli by sa tam 2 auta, planovana je len pre jedno kvoli tomu co spominal drozdm + tam budem mat dielnu. Ale ako sa poznam za rok tam bude tolko veci za sa tam auto uz nevojde :)
fefe30
19.01.11,06:35
Ďakujem za príspevky.

Utvrdil som sa, že garáž aj keď len malá na jedno auto, určite bude spolu s domom.
fedo78
19.01.11,10:19
Ďakujem za príspevky.

Utvrdil som sa, že garáž aj keď lem malá na jedno auto, určite bude spolu domom.

Len ju neurob moc malú, aby Ti potom vyliezanie z auta a vytahovanie nákupu nerobilo problémy a neodieral si si dvere a stenu. Ideálna šírka pre jedno auto 3,5 metra. Kamarát si tak postavil, že stačí mu malá a teraz nadáva.
drozdm
19.01.11,10:35
Len ju neurob moc malú, aby Ti potom vyliezanie z auta a vytahovanie nákupu nerobilo problémy a neodieral si si dvere a stenu. Ideálna šírka pre jedno auto 3,5 metra. Kamarát si tak postavil, že stačí mu malá a teraz nadáva.

jj tiež jedneho poznam s takou garažou.Som mu vravel že nech si kupi kabriolet aby mohol aj vystupiť z auta ked ho tam zaparkuje.:) Neviem na čom šetril
dolfort
24.01.11,17:34
jj tiež jedneho poznam s takou garažou.Som mu vravel že nech si kupi kabriolet aby mohol aj vystupiť z auta ked ho tam zaparkuje.:) Neviem na čom šetril

http://www.youtube.com/watch?v=9rweXCSU4VE
fefe30
24.01.11,18:38
Dedko to ma poriadne prešpekulované :)