jarkel
20.01.11,15:31
Na záhrade sme postavili dom .Zobrali sme hypotéku a založili sme dom v ktorom zatial bývame.Viete mi povedať, či musím mať novostavbu ohodnotenú ak chcem ťarchu zo starého domu previesť na dom nový?
dana9
20.01.11,14:53
Ano urcite ano, prave som nieco podobne riesila s bankou.
ak chces preniest zalozne pravo, tak musis mat na novy predmet zalohu znalecky posudok, pripadne je moznost, ze ti ho vyhotovi banka internym znalcom, je to ale spoplatnene.
celkovo prenos zalozneho prava je spoplatneny, cca 110,-eur

dobra sprava je ze neposudzuju nanovo tvvje prijmy a zavazky , :-)aspon v taba je to tak
Janyke
20.01.11,15:41
Mozno sa opytam ako laik. Ale kdesi som pocul ze je mozne pri stavbe domu zalozit dom, alebo ze sa da zobrat hypoteka tak ze banka postupne preplaca blocky a faktury, ze neda naraz cely obnos penazi a ked clovek dovrsi hranicu ktoru banka stanovila alebo si povie ze viac neporebuje tak mu vypocitaju splatky a automaticky zalozia celu nehnutelnost. Je to pravda alebo sa to da?
jarkel
01.02.11,09:25
prosím ešte otázka Musí byť nový dom skolaudovaný a poistený?My totiž chceme zrušiť ťarchu na starý dom a predať ho a za peniaze dokončiť nový dom.Ďakujem!
pepa78
01.02.11,14:33
prosím ešte otázka Musí byť nový dom skolaudovaný a poistený?My totiž chceme zrušiť ťarchu na starý dom a predať ho a za peniaze dokončiť nový dom.Ďakujem!

Nemusí byť skolaudovaný, ale ako rozostavaný dom má nižšiu hodnotu ako skolaudovaný dom...poistený musí byť v každom prípade
gabriela.didiova
01.02.11,15:06
Musíš mať nový dom skolaudovaný, zapísaný v LV a potom môžeš banku požiadať o zmenu záložného objektu. Banka má svojich znalcov alebo akceptujú aj niektorých, ktorých si vyberie klient sám. To je dobré najskôr prekonzultovať s bankou či Vášho znalca akceptuje a potom si dať vyhotoviť posudok.