lakon
20.01.11,21:32
Prerábali sme strechu, a ako obklad v podkroví sme zvolili Sadrokarton. So šikminami som sa už zmieril, aj keď by som si po firme dokázal predstaviť aj lepšiu prácu.
Keďže susedná strecha ešte nieje zateplená, a oddelená je len stenou z plnej pálenej tehly na kant, postavil som tam aj zvislú predsadenú SDK stenu zateplenú nobasilom, a tá sa mi taká hladká aká je nepáči. Uvažujem že by som na ňu natiahol lepidlo so sieťkou, a na to nejakú vrchnú omietku.
Mám ale pár otázok:
1. Je moja predstava reálna? nebude sa mi to po chvíli olupovať?
2. Pretmeliť pred zasieťkovaním spoje SDK, alebo ich vyplní lepidlo?
3. Je potrebné pred tým SDK penetrovať? (stačí DUVILAX?)
4. Môžem použiť na sieťku klasické flexilepidlo, alebo hľadať nejaký špeciál na SDK?
5. Na vrch by som chcel použiť klasický FINE PUTZ, alebo nejakú minerálnu omietku, aby to vytvorilo dojem murovanej omietnutej steny. Čo doporučujete?
6. Je takýto postup realizovateľný aj na šikminách? Ak by sa mi veľmi chcelo?

A ešte jedna s tým menej súvisiaca otázka.

7. V SDK stene mám vyrezané otvory na elektrokrabice (vypínače) do dvojrámčeka, teda 1,5cm od seba. Keď som SDK dosku zakladal podarilo sa mi prehodiť káble, a keď som ich prekladal z otvoru do otvoru praskol mi ten 1,5cm kúsok ktorý ich oddeluje. Ostal na mieste, ale už moc nedrží. Je to možné nejak opraviť, alebo len vymeniť celú dosku?

Ďakujem
220870
20.01.11,21:07
Prerábali sme strechu, a ako obklad v podkroví sme zvolili Sadrokarton. So šikminami som sa už zmieril, aj keď by som si po firme dokázal predstaviť aj lepšiu prácu.
Keďže susedná strecha ešte nieje zateplená, a oddelená je len stenou z plnej pálenej tehly na kant, postavil som tam aj zvislú predsadenú SDK stenu zateplenú nobasilom, a tá sa mi taká hladká aká je nepáči. Uvažujem že by som na ňu natiahol lepidlo so sieťkou, a na to nejakú vrchnú omietku.
Mám ale pár otázok:
1. Je moja predstava reálna? nebude sa mi to po chvíli olupovať?
2 pretmeliť
3
2. Pretmeliť pred zasieťkovaním spoje SDK, alebo ich vyplní lepidlo?
3. Je potrebné pred tým SDK penetrovať? (stačí DUVILAX?)
4. Môžem použiť na sieťku klasické flexilepidlo, alebo hľadať nejaký špeciál na SDK?
5. Na vrch by som chcel použiť klasický FINE PUTZ, alebo nejakú minerálnu omietku, aby to vytvorilo dojem murovanej omietnutej steny. Čo doporučujete?
6. Je takýto postup realizovateľný aj na šikminách? Ak by sa mi veľmi chcelo?

A ešte jedna s tým menej súvisiaca otázka.

7. V SDK stene mám vyrezané otvory na elektrokrabice (vypínače) do dvojrámčeka, teda 1,5cm od seba. Keď som SDK dosku zakladal podarilo sa mi prehodiť káble, a keď som ich prekladal z otvoru do otvoru praskol mi ten 1,5cm kúsok ktorý ich oddeluje. Ostal na mieste, ale už moc nedrží. Je to možné nejak opraviť, alebo len vymeniť celú dosku?

Ďakujem
1 predstava je reálna olupovať sa to nebude
2 pretmeliť
3 napenetrovať duvilaxom ,nieje to bezpodmienečne nutné
4 sieť a klasické lepidlo stačí aj to najlacnejšie
5 môžete použiť Fein putz, do vnútorného pridajte troch duvilaxu do aussen netreba
6 šikminy nie sú problém
7 treba to podlepiť na silikon z druhej strany tabule vhodne hrubým pásikom z SDk.Prakticky sa takto dá nahradiť celý kus dvojdiery na dvojvypínač.Alebo použiť "dvojkrabicu".
VZDY
20.01.11,21:50
1 je to ok
2 zarovnať sa dá priamo klebrom
3 duvilax je ok
4,5 kleber sieťka omietka, najlepšie silikát, alebo akril, počítam, že to nie je až taká plocha, aby na tom človek finančne vykrvácal, ideálne zladiť s fasádou domu.
6 to neriešte, je to ok
7 Ak tam krabičky držia, len poriadne zaklebrovať, stačí potom do správneho tvaru sieťku vystrihnúť, aby omietka nepraskala
lakon
21.01.11,13:20
Ďakujem za odpovede, veľmi mi pomohli v rozhodovaní. Zabudol som ale ešte jednú otázku.

Ako riešiť napojenie stena - šikmina ? Klasicky akrylom, alebo môžem preložiť sieťkou a spraviť klasický kút?
220870
21.01.11,17:53
Lepšie presieťkovať.
VZDY
22.01.11,16:17
Rozhodne preložiť sieťkou. Samotný akril by pravdepodobne praskol
lubo74
22.01.11,23:57
Je to možné riešiť olištovním , vyhneš sa dosť možnej dilatačnej špáre,ktorá môže vzniknúť s rôznych pričin.

http://i53.tinypic.com/28jjxax.jpg
lakon
24.01.11,19:48
Je to možné riešiť olištovním , vyhneš sa dosť možnej dilatačnej špáre,ktorá môže vzniknúť s rôznych pričin.



Dik za foto.
Takto som to chcel riešiť aj ja, ale "nastrašili" ma s polystyrénom v interiéri, a trošička som videl problém v tých vodorovných lištách. Predsa len štandardne ich robia do pravého uhla, ale pozerám že tebe tam sadli krásne. Použil si štandardné lišty? Alebo sú nejaké špeciál do väčšieho uhla, alebo si štandardné nejak upravoval. Ak by si mal nejaký kúsok v priereze mohol by si hodiť foto?

Vďaka
lubo74
24.01.11,20:54
Presne povedať ti neviem, s majstrom čo mi to robil, ešte pred montážou sme sa dohodli na ukážke konkrétneho vzoru profilu, tá vzorka mala asi 50cm, ktorá bola bežne do pravouhlých rohov, ukázal mi fotky ako to už realizoval na takýchto prechodoch, s manželkou sa nám to páčilo, tak sme sa dohodli. Materiál si dodával sám a počas konkrétnych prác nechcel byť rušený - nenechal po sebe ani cm odpadu ako skončil miestnosť všetko po sebe poupratoval.
lakon
25.01.11,07:13
Tak to si mal šťastie tí čo boli u mňa mi nevedeli (nechceli ?) povedať deň dopredu čo budú robiť, a tak sa mi stalo že mi prebúrali strop na schodisko so všetkou 100 ročnou špinou do obývanej časti bez toho aby mi dali šancu poprikrývať aspoň elektroniku a sedačku ( veď stavba nie?). Keď som s ním chcel niečo dohodnúť napríklad špáru medzi SDK a Reflexnou parozábranou len odvrkol to sa nedá a keď som sa vrátil z práce už ho tam mali nacapaný a tmelili a podľa toho to aj dopadlo. Nakoniec som bol rád keď odišli. Pokračoval som sám, a aj keď mi to trvá, a maturujem pri tom aspoň viem že pri robote rozmýšľam ako sa to dá ,a nie ako to mať čo najskôr za sebou bez toho aby ma niekto mohol skontrolovať.
belates
25.01.11,20:09
Skus popozerať vliesove tapety,vyzeraju vyborne,lahko sa lepia a nieje problem ich aj zlepiť.
lapejko
25.01.11,21:37
Takže priložím aj ja. Cementové lepidlo na SDK- iba ak chcem lepiť obkladačky, alebo sponzorovať výrobcu. Feinputz Baumit zmiešať s Rimano Uni Rigips v pomere 2:1, natiahnuť a pomaly spucovať bielym filcom. Použiť predtým penetráciu od Rigipsu alebo hocijakú disperznú. Duvilax nie je veľmi vhodný, lebo žmolkuje papier. Kúty medzi pevnou stenou a krovom nie je vhodné sieťkovať, utrhne to celé. 1,5 cm medzi krabicami pod dvojrámik nemôže byť, ak áno domrvil to niekto, krabice sa spájajú na dotyk alebo ide združená-dvojitá.
220870
26.01.11,05:41
Zatiaľ som nemal jediný prípad že by tam tá sieť praskla,alebo by ju vytrhlo naopak, akryl praskne takmer vždy.S tým Rimanom uni to určite vyskúšam.
lakon
26.01.11,17:02
Takže priložím aj ja. Cementové lepidlo na SDK- iba ak chcem lepiť obkladačky, alebo sponzorovať výrobcu. Feinputz Baumit zmiešať s Rimano Uni Rigips v pomere 2:1, natiahnuť a pomaly spucovať bielym filcom. Použiť predtým penetráciu od Rigipsu alebo hocijakú disperznú. Duvilax nie je veľmi vhodný, lebo žmolkuje papier. Kúty medzi pevnou stenou a krovom nie je vhodné sieťkovať, utrhne to celé. 1,5 cm medzi krabicami pod dvojrámik nemôže byť, ak áno domrvil to niekto, krabice sa spájajú na dotyk alebo ide združená-dvojitá.

Ďakujem za ďalší tip.

Pochopil som správne ide to aj bez sieťky?
Nebude to potom praskať na spojoch, aj keď tam dám výstuž pri tmelení?
Ako sa rieši ochrana vonkajších rohov? (Klasický uholník so sieťkou ako do omietky, alebo hliníkový ako na SDK pod sadru?)
Ako vyriešiť vnútorné rohy? (Akrylom to už tmelili "majstri", a je pravda že je to potrhané)
Nebude to vymývať keď je to na sadrovej báze? Pod strešným oknom už mám vyplavený v sadre jarček. Je pravda že zatiaľ tam nekúrim, ale nemyslím si, že potom sa mi na skle nevyzráža ani kvapka.
Čo som čítal technický list toho RIMANA UNI neodporúčajú meniť ani pomer vody a zmesi, ako to je potom po zmiešaní dvoch rôznych materiálov?

Tento postup by mi ušetril dosť práce, aj materiálu, ale má to ešte niekto vyskúšané?

Ďakujem
220870
26.01.11,17:24
Úplne stačí presieťkovať, spoje,stačí na to aj sklotextilná páska.Ak použijete hliníkové lišty tak ich musíte mierne podmazať .Koľko to záleží od veľkosti zrna omietky ktorú použijete.Sú aj sádrové omietky ktoré sa dajú zapucovať ,v konečnom štádiu vyzerajú na nerozoznanie od štukových.Ale je s nimi náročnejšia práca , pre laika je skôr spracovateľný vápenný štuk.
Vnútorné rohy .Aké vnútorné rohy ,na šikminách?
VZDY
26.01.11,22:30
je to štandartný profil. v rohoch/spoj/ sa treba pohrať, inak uhol nemusí byť 90 stupňov, profil nie je do rohu. Ten roh chýba. Lepí sa na krajoch. Inak na tej fotke je úplne 100% robota odfotená. Klobúk dole, kto to robil.
lakon
27.01.11,08:12
Aké vnútorné rohy ,na šikminách?

No napríklad napojenie šikminy na kolmú stenu, štítovú stenu, alebo osadenie pri strešnom okne.
Konkrétne pri tom strešnom okne to vytmelili akrylom, a už to je potrhané.

Ďakujem
220870
27.01.11,18:15
Môže byť zle namontované strešné okno.Na šikminy,napojenie šikmín vystuženie namáhaných rohov a kútov, poznáme aj orginal výrobky(pásky ) od rigipsu ,je to riešenie na večné časy ,ale sú nenormálne drahé.
lakon
27.01.11,21:04
Môže byť zle namontované strešné okno.
To môže, ale radšej si to nepripúšťam, lebo by ma porazilo pri všetkých tých nedorobkoch a zmätkoch čo po sebe nechali (len oprava strechy a okapov do stavu aby voda tiekla kam má a nie kam chce ma doteraz stala ďalších 1600€ mimo rozpočtu, skúsil som to od nich pýtať, ale asi z toho nič nebude.
S tým osadením som sa asi zle vyjadril. Mal som na mysli ostenie, nie napojenie na okno, ale spoj dvoch SDK nad a pod oknom.

Na šikminy,napojenie šikmín vystuženie namáhaných rohov a kútov, poznáme aj orginal výrobky(pásky ) od rigipsu ,je to riešenie na večné časy ,ale sú nenormálne drahé.
Ako sa tie pásky volajú, kde sa dajú zohnať a čo asi (rádovo) stoja? ak by nemali cenu zlatej tehly asi by som aspoň okolo tých strešných okien zainvestoval je to dokopy nejaké 2-3m tak hádam na tom neskrachujem ak to má držať a dobre vyzerať. napojenie na zvislé steny by som asi olištoval.

Aký je Váš názor na tú zmes s Rimano UNI?

Bol by pri jej použití správny tento postup?
- Vytmelenie spojov Fugenfuller s použitím sklotextilnej výstužnej pásky (je nutné tmeliť a brúsiť do hladka, alebo to absorbuje následná povrchová úprava?)
- Olištovanie vonkajších rohov (neviem či tenké hliníkové nalepené fugenfullerom, alebo hrubšie omietkové PVC so sieťkou nalepené popísanou zmesou?) a nalepenie Vami popísanej pásky do rohov okolo okien.
- Napenetrovanie SDK ( v TL Rimano uni popisujú len penetráciu hladkých betónov, sú tie penetraky použitelné aj tu?)
- Natiahnuť popísanú zmes s Rimanom UNI (Je nutné ju natiahnuť naraz na celú stenu, alebo sa bude dať napojiť?)
- Olištovať Profilovými PS lištami spoje s kolmými stenami


Ďakujem
mendo933
27.01.11,21:21
k tym paskam

riesenie 1: http://www.straitflex.cz/straitflex-original

riesenie 2: rigips no-coat http://www.rigips.sk/download/rigips_ta_nocoat_final.pdf

ceny a predajcov cez vyhladavac
220870
30.01.11,08:36
To môže, ale radšej si to nepripúšťam, lebo by ma porazilo pri všetkých tých nedorobkoch a zmätkoch čo po sebe nechali (len oprava strechy a okapov do stavu aby voda tiekla kam má a nie kam chce ma doteraz stala ďalších 1600€ mimo rozpočtu, skúsil som to od nich pýtať, ale asi z toho nič nebude.
S tým osadením som sa asi zle vyjadril. Mal som na mysli ostenie, nie napojenie na okno, ale spoj dvoch SDK nad a pod oknom.

Ako sa tie pásky volajú, kde sa dajú zohnať a čo asi (rádovo) stoja? ak by nemali cenu zlatej tehly asi by som aspoň okolo tých strešných okien zainvestoval je to dokopy nejaké 2-3m tak hádam na tom neskrachujem ak to má držať a dobre vyzerať. napojenie na zvislé steny by som asi olištoval.
Lišty ak idete na povrch dávať štukovú omietku sú lepšie plastové bez sieťky(fotto).

Aký je Váš názor na tú zmes s Rimano UNI?

Bol by pri jej použití správny tento postup?
- Vytmelenie spojov Fugenfuller s použitím sklotextilnej výstužnej pásky (je nutné tmeliť a brúsiť do hladka, alebo to absorbuje následná povrchová úprava?)
- Olištovanie vonkajších rohov (neviem či tenké hliníkové nalepené fugenfullerom, alebo hrubšie omietkové PVC so sieťkou nalepené popísanou zmesou?) a nalepenie Vami popísanej pásky do rohov okolo okien.
- Napenetrovanie SDK ( v TL Rimano uni popisujú len penetráciu hladkých betónov, sú tie penetraky použitelné aj tu?)
- Natiahnuť popísanú zmes s Rimanom UNI (Je nutné ju natiahnuť naraz na celú stenu, alebo sa bude dať napojiť?)
- Olištovať Profilovými PS lištami spoje s kolmými stenami


Ďakujem
Ak praskol roh ostenia tak takmer istotne urobili chybu sadrokartonári.Možno by som dokázal poradiť ale musel by som to vidieť.Ak je hrubá chyba v uchytení konštrukcie SDK.tak nepomôžu ani pásky.Predpokladám že to ešte nemáte hotové a už to popraskalo.V takom prípade je väčšinou lepšie hneď na začiatku zhodiť z toho ostenia tabule sadrokartonu a skontrolovať správne nemontovanie konštrukcie sdk.

Rimano uni je výborný materiál.Tú kombináciu materiálov som vám neradil je ani ju nemám odskúšanú.Neviem kto vám to bude realizovať ak amatér alebo sám tak je to viacmenej náročné na čas a zručnosť,v tom prípade je lepšie použiť štukovú maltu Fein putz od baumitu alebo knaufu.Vedel by som vám poradiť aj iné materiály ale zbytočne by som vám pilietol hlavu.
Nieje to nutné brúsiť ,skôr je žiadúce aby to bolo čo najdrsnejšie,lepšie držia následné vrstvy.
Penetrák sa volá ,Penetra.V podstate akýkoľvek penetrák na báze akrylu,určite vám poradia v každej predajni farby laky.
Nieje bezpodmienečne nutné natiahnúť na celú stenu ,ale je dobré ak sa celá stena robí naraz vždy to robím naraz.
čo sú to profilové ps lišty?
lakon
30.01.11,11:10
Ak praskol roh ostenia tak takmer istotne urobili chybu sadrokartonári.Možno by som dokázal poradiť ale musel by som to vidieť.Ak je hrubá chyba v uchytení konštrukcie SDK.tak nepomôžu ani pásky.Predpokladám že to ešte nemáte hotové a už to popraskalo.V takom prípade je väčšinou lepšie hneď na začiatku zhodiť z toho ostenia tabule sadrokartonu a skontrolovať správne nemontovanie konštrukcie sdk.

Celkom možné Tí "majstri" mi robili celú strechu a o ich práci som už čo-to popísal aj na tomto fóre. "Okapy do protispádu, skrátenie presahu strechy oproti projektu" na reklamácie a výzvy nereagovali, a keď som ich oslovil prostredníctvom právnika, konštatovali že oni majú u mňa ešte nejaké nevyfaktúrované veci a že to už nechajú tak a nechcú mať so mnou už nič spoločné. Pritom do tej faktúry uviedol veci ktoré mali spraviť a nespravili, a popri dôkladnej kontrole faktúry ktorú som im už zaplatil som zistil že vyfaktúrovali veci ktoré som si dal spraviť ináč oproti projektu a zabudli odpočítať to čo bolo nacenené podľa projektu, a dokonca do nej zahrnuli aj materiál ktorý ešte len plánovali použiť. (No skrátka dôverčivý blbec.)ale to som trocha mimo témy

K tomu SDK prikladám pre ilustáciu pár záberov.




Rimano uni je výborný materiál.Tú kombináciu materiálov som vám neradil je ani ju nemám odskúšanú.Neviem kto vám to bude realizovať ak amatér alebo sám tak je to viacmenej náročné na čas a zručnosť,v tom prípade je lepšie použiť štukovú maltu Fein putz od baumitu alebo knaufu.Vedel by som vám poradiť aj iné materiály ale zbytočne by som vám pilietol hlavu.
Nieje to nutné brúsiť ,skôr je žiadúce aby to bolo čo najdrsnejšie,lepšie držia následné vrstvy.
Penetrák sa volá ,Penetra.V podstate akýkoľvek penetrák na báze akrylu,určite vám poradia v každej predajni farby laky.
Nieje bezpodmienečne nutné natiahnúť na celú stenu ,ale je dobré ak sa celá stena robí naraz vždy to robím naraz. čo sú to profilové ps lišty?

Ďakujem
Asi by som si to robil sám. Pod ten Feinputz tiež nemusí byť sieťka, alebo radšej so sieťkou?
Tie PS lišty tu boli vyššie odfoténé v niektorom z príspevkov.
pivko
30.01.11,18:28
Prerábali sme strechu, a ako obklad v podkroví sme zvolili Sadrokarton. So šikminami som sa už zmieril, aj keď by som si po firme dokázal predstaviť aj lepšiu prácu.
Keďže susedná strecha ešte nieje zateplená, a oddelená je len stenou z plnej pálenej tehly na kant, postavil som tam aj zvislú predsadenú SDK stenu zateplenú nobasilom, a tá sa mi taká hladká aká je nepáči. Uvažujem že by som na ňu natiahol lepidlo so sieťkou, a na to nejakú vrchnú omietku.
Mám ale pár otázok:
1. Je moja predstava reálna? nebude sa mi to po chvíli olupovať?
2. Pretmeliť pred zasieťkovaním spoje SDK, alebo ich vyplní lepidlo?
3. Je potrebné pred tým SDK penetrovať? (stačí DUVILAX?)
4. Môžem použiť na sieťku klasické flexilepidlo, alebo hľadať nejaký špeciál na SDK?
5. Na vrch by som chcel použiť klasický FINE PUTZ, alebo nejakú minerálnu omietku, aby to vytvorilo dojem murovanej omietnutej steny. Čo doporučujete?
6. Je takýto postup realizovateľný aj na šikminách? Ak by sa mi veľmi chcelo?

A ešte jedna s tým menej súvisiaca otázka.

7. V SDK stene mám vyrezané otvory na elektrokrabice (vypínače) do dvojrámčeka, teda 1,5cm od seba. Keď som SDK dosku zakladal podarilo sa mi prehodiť káble, a keď som ich prekladal z otvoru do otvoru praskol mi ten 1,5cm kúsok ktorý ich oddeluje. Ostal na mieste, ale už moc nedrží. Je to možné nejak opraviť, alebo len vymeniť celú dosku?

Ďakujem
Stačí to vymaľovať touto farbou ktorá má štruktúru štukovej omietky;)
http://www.efarby.sk/kategoria/interierove-farby-stierky/natery-na-sadrokarton/het-hetline-forte---hrubozrnna-interierova-farba/
220870
30.01.11,19:06
Celkom možné Tí "majstri" mi robili celú strechu a o ich práci som už čo-to popísal aj na tomto fóre. "Okapy do protispádu, skrátenie presahu strechy oproti projektu" na reklamácie a výzvy nereagovali, a keď som ich oslovil prostredníctvom právnika, konštatovali že oni majú u mňa ešte nejaké nevyfaktúrované veci a že to už nechajú tak a nechcú mať so mnou už nič spoločné. Pritom do tej faktúry uviedol veci ktoré mali spraviť a nespravili, a popri dôkladnej kontrole faktúry ktorú som im už zaplatil som zistil že vyfaktúrovali veci ktoré som si dal spraviť ináč oproti projektu a zabudli odpočítať to čo bolo nacenené podľa projektu, a dokonca do nej zahrnuli aj materiál ktorý ešte len plánovali použiť. (No skrátka dôverčivý blbec.)ale to som trocha mimo témy

K tomu SDK prikladám pre ilustáciu pár záberov.




Ďakujem
Asi by som si to robil sám. Pod ten Feinputz tiež nemusí byť sieťka, alebo radšej so sieťkou?
Tie PS lišty tu boli vyššie odfoténé v niektorom z príspevkov.
Aj keď si nemôžem byť 100% istý ,ale podľa rozloženia jednotlivých skrutiek sa mi vidí , že tý čo dávali sadrokartonové konštrukcie na tie okná , priskrutkovali platne sadrokartonu priamo do hrád.A to je zle.Navyše takýmto spôsobom obalovať strešné okná nieje celkom dobré.Kolmica od spodnej hrany je síce odporúčaný spôsob od výrobcu okien ale je zlý.Je to preto že v mieste spodnej hrany strešného okna slabá hrúbka tepelnej izolácie ,tj. vzniká tam tepelný most , na ktorom sa asi zráža vodná para.Od toho sú zrejme aj otečené tie ostenia okien.Pomohli by fotografie konštrukcie alebo osadenia okien.Zopakujem môže to spôsobovať aj zle osadené strešné okno.Chyba ktorú robia montéri okien.Osadia okno priamo na hradu.To sa nesmie.Okno sa musí osádzať na kontralaty,pomocné laty apod.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/okna-dvere/najcastejsie-chyby-pri-montazi-stresnych-okien-887.html
lakon
30.01.11,19:53
Aj keď si nemôžem byť 100% istý ,ale podľa rozloženia jednotlivých skrutiek sa mi vidí , že tý čo dávali sadrokartonové konštrukcie na tie okná , priskrutkovali platne sadrokartonu priamo do hrád.A to je zle.Navyše takýmto spôsobom obalovať strešné okná nieje celkom dobré.Kolmica od spodnej hrany je síce odporúčaný spôsob od výrobcu okien ale je zlý.Je to preto že v mieste spodnej hrany strešného okna slabá hrúbka tepelnej izolácie ,tj. vzniká tam tepelný most , na ktorom sa asi zráža vodná para.Od toho sú zrejme aj otečené tie ostenia okien.Pomohli by fotografie konštrukcie alebo osadenia okien.Zopakujem môže to spôsobovať aj zle osadené strešné okno.Chyba ktorú robia montéri okien.Osadia okno priamo na hradu.To sa nesmie.Okno sa musí osádzať na kontralaty,pomocné laty apod.
Foto z montáže SDK nemám, lebo ako som písal už skôr, snažili sa všetko spraviť tak aby nebolo vidno ako to spravili, ale jedno foto z ktorého by sa dalo vidieť osadenie okna som predsa len našiel. To som ale nefotil okno ale som riešil so statikom iné veci.
lakon
30.01.11,20:08
Tak dúfam už aj s obrázkom.
220870
30.01.11,20:24
Tak som sa nemýlil,priskrutkovali sadrokarton priamo na hradu..Je to riadne odfláknute.
lakon
30.01.11,20:42
Tak som sa nemýlil,priskrutkovali sadrokarton priamo na hradu..Je to riadne odfláknute.

Ale ako ďalej? Súdiť sa s nimi mi možno o roky prinesie nejaké drobné (Dosr..i čoho sa chytili), ale ja by som do týchto vianoc už chcel dcéru presťahovať.
Ako tak pozerám na tú fotku nejaká konštrukcia tam nevojde. Okno je natesno medzi krokvami. To by chcelo posunúť krokvu, alebo výmenu a to už nie. Je nejaké iné riešenie, alebo to bude stále praskať?
220870
31.01.11,03:44
Sdk nesmie byť napevno spojený ani opretý o krokvu.Ak tam niečo také je treba to ostenie okien rozobrať demontovať a sadrokarton urobiť nanovo.Inak to bude praskať .Tie krokvy majú určitú dĺžku a vždy pri zaťažení snehom ,alebo náporom vetra budú pracovať.To samé pri schnutí dreva.
Na druhú stranu.Nie je to v takom stave ,že by tie tabule popadali ,ale tie praskliny sa môžu opakovať dookola.Nechcem byť zlým prorokom.Teraz je ešte zima a drevo neschne ,ale príde leto teplo drevo začne schnúť ,krutiť ,a môže to byť ešte horšie.
lakon
31.01.11,07:25
Sdk nesmie byť napevno spojený ani opretý o krokvu.Ak tam niečo také je treba to ostenie okien rozobrať demontovať a sadrokarton urobiť nanovo.Inak to bude praskať .Tie krokvy majú určitú dĺžku a vždy pri zaťažení snehom ,alebo náporom vetra budú pracovať.To samé pri schnutí dreva.
Na druhú stranu.Nie je to v takom stave ,že by tie tabule popadali ,ale tie praskliny sa môžu opakovať dookola.Nechcem byť zlým prorokom.Teraz je ešte zima a drevo neschne ,ale príde leto teplo drevo začne schnúť ,krutiť ,a môže to byť ešte horšie.

Strecha aj SDK má už za sebou jednu zimu aj jedno leto, čo som sa s nimi naťahoval o opravu strechy. Nakoniec som to musel dať opraviť iným.
Ale ako by sa tam dal spraviť nepevný spoj keď tam nevôjde žiaden profil, a mám taký pocit že aj skrutky sú dlhšie ako medzera ktorá je k dispozícii.
radek666
31.01.11,07:54
To okno je široké a už nedokážeš urobit okolo sdk konštrukciu. Tam mala byt urobená výmena ked si chcel tak široké okno. Neviem akú značku okien máš ale aby to nepraskalo možno tam dať originál ostenie ako má Velux. Nieje to síce najkrásnejšie ale možno tebe sa to bude páčit.
lakon
31.01.11,09:06
To okno je široké a už nedokážeš urobit okolo sdk konštrukciu. Tam mala byt urobená výmena ked si chcel tak široké okno. Neviem akú značku okien máš ale aby to nepraskalo možno tam dať originál ostenie ako má Velux. Nieje to síce najkrásnejšie ale možno tebe sa to bude páčit.

Okná sú FAKRO.
Ale aj to originál ostenie tam treba nejak prichytiť, a keď vymyslím ako, potom to môžem aplikovať aj na SDK.
220870
31.01.11,17:39
Strecha aj SDK má už za sebou jednu zimu aj jedno leto, čo som sa s nimi naťahoval o opravu strechy. Nakoniec som to musel dať opraviť iným.
Ale ako by sa tam dal spraviť nepevný spoj keď tam nevôjde žiaden profil, a mám taký pocit že aj skrutky sú dlhšie ako medzera ktorá je k dispozícii.
Netreba tam žiadne skrutky.konštrukcie na SDK sa dávajú po 50 cm .To ostenie nemá 50cm.
lakon
31.01.11,20:04
Netreba tam žiadne skrutky.konštrukcie na SDK sa dávajú po 50 cm .To ostenie nemá 50cm.
OK je iné ak je SDK prichytené 2x na konštrukciu a potom je 30-40cm presah, ale tu by som ho mohol prichytiť len raz, a to sa mi nezdá že by držalo.