mmaarreekk
21.01.11,07:59
ahojte,

prosím o radu - na novostavbe máme menší problém - schody, ktoré sú postavené (tvar U bez podesty 17 schodov, final budú schody drevené nášlap aj čelo pod schodom) nepočítali na poslednom schode s cca 10 cm., potrebnými na podlahové kúrenie. Stalo sa teda to, že posledný schod hore je cca o 10 cm vyšší ako ostatné. Napadlo ma zažiaľ toto riešenie - cca na siedmich - ôsmich schodoch od vrchu nahrabať 10 cm rozdiel tak, že budem postupne od spodu pridávať výšku na pôvodný schod (napr. na prvý dám 1 cm poter, na druhý cca 2 cm poter atď - presný prepočet asi na final podľa počtu schodov, na ktorých to budem nahrabávať...)
- aký materiál na vyrovnávanie použiť (poter - napr. baumit - aké zrno - čím najmenšie?)?
- aký rozdiel bude ešte nohou nepocítiteľný - aký je už kritický...
- treba dať do takto tenkého poteru niečo, aby bol pevnejší?

Dá sa tento rozdiel nahrabať na dreve, ktoré bude použité na schodoch? Napr. nejakým podložením...bojím sa však, že takto spravené schody by neboli v poriadku a mohli by v budúcnosti robiť problémy (vŕzganie, nepevné...)

Pozn-schody nebudeme na final robiť teraz (obklad drevom), ale až v budúcnosti...

Ďakujem za každú radu...
M.
chandler
21.01.11,07:09
10 cm je uz dost vela. tak by som ten rozdiel dorovnaval na celom schodisku. nezda sa to ale na nerovnake schody je clovek velmi citlivy. najednoduchsie by bolo to opravit v dreve. ale ak sa ho nechystas robit tak potom ten poter. material ti poradia povolanejsi.
Indeed
21.01.11,07:14
Ja sa pripájam, tiež si myslím, že pridávať nejaký cm ku každému schodu nie je veľmi šťastná myšlienka.

Pretože človek sa pohybuje často intuitívne a o 1 cm , čo o 1,5 cm vyšší schod by určite zakopol.

Riešenie je urobiť každý schod rovnako vysoký a posledný schod rozdeliť tak aby predposledný schod bol rovnako vysoký ako ostatné schody/14cm/ a posledný schod už ako vyjde, pripadne rozšíroť tento schod do širšej podesty.
mmaarreekk
21.01.11,11:55
Ja sa pripájam, tiež si myslím, že pridávať nejaký cm ku každému schodu nie je veľmi šťastná myšlienka.

Pretože človek sa pohybuje často intuitívne a o 1 cm , čo o 1,5 cm vyšší schod by určite zakopol.

Riešenie je urobiť každý schod rovnako vysoký a posledný schod rozdeliť tak aby predposledný schod bol rovnako vysoký ako ostatné schody/14cm/ a posledný schod už ako vyjde, pripadne rozšíroť tento schod do širšej podesty.
vďaka - posledný schod práveže rozšíriť do kvázi podesty nemôžem, nakoľko mám v podlahe podlahové kúrenie a išiel by som cez trubky...
lubo74
21.01.11,13:10
Kľudne to rozdiel, ale musíš vedieť o akú hrúbku ti nabehnú drevené stupne a nezabudni hlavne prvý stupeň dole aby nebol vysoký po namontovaní dreveného stupňa.
mmaarreekk
21.01.11,13:19
Kľudne to rozdiel, ale musíš vedieť o akú hrúbku ti nabehnú drevené stupne a nezabudni hlavne prvý stupeň dole aby nebol vysoký po namontovaní dreveného stupňa.
"Kľudne to rozdiel" - ako si to myslel? dík
lubo74
21.01.11,13:31
Nameraj si rozmer medzi čistou vyškou hornej podlahy vratane parkiet,alebo plavajucej -laminát a čistou vyškou spodnej podlahy, uveď hrubku stupňov,počet a napiš to sem
mmaarreekk
21.01.11,13:43
Nameraj si rozmer medzi čistou vyškou hornej podlahy vratane parkiet,alebo plavajucej -laminát a čistou vyškou spodnej podlahy, uveď hrubku stupňov,počet a napiš to sem
ok - namerám pošlem
220870
21.01.11,16:51
Všetky schody by mali byť rovnako vysoké.Preto odporúčam ich všetky rovnako rozmerať.Na malé navýšenie do 1,5 cm treba použiť stavebné lepidlo (na dlažby)Od 1,5 cm odporúčam použiť vrecovaný betón od Baumitu WU Beton.
bernak22
21.01.11,20:06
mozog podvedomé koná a a pamätá si. Z 10 prejdení schodiskom by si min 6 krát zakopol...
ako tu už bolo povedané treba vyspraviť každý jeden schod
Ak som dobre pochopil , tak máš schodisko zo 17 schodmi (17 výšok a 10 cm rozdiel).... po zderivovaní mi to vychádza 1,7cm na schod.
Z mojej podlahovej praxe Ti môžem odporučiť prípravky od murexínu, či morfico. (pozor na penetrák a návod !)

Inak pamätám si , že na stavbách mali dláždiči špeci materiál (asi riadna chémia :-) ) , keď ho nanášali na 10. schod (obdobný prípad ako tvoj),tak
už na prvom boli dláždiči.
Aj keď ma zarežeš nespomeniem si na názov tej chémie. Ale nič lepšie som za tie roky nevidel.
Snáď sa treba opýtať dákej firmy zameranej na dlažby a obklady na tento Čierny -rýchlo tuhnúci, fantast. držiaci staveb. materiál.
s pozdravom...
bubkoch
21.01.11,20:13
mozog podvedomé koná a a pamätá si. Z 10 prejdení schodiskom by si min 6 krát zakopol...
ako tu už bolo povedané treba vyspraviť každý jeden schod
Ak som dobre pochopil , tak máš schodisko zo 17 schodmi (17 výšok a 10 cm rozdiel).... po zderivovaní mi to vychádza 1,7cm na schod.
Z mojej podlahovej praxe Ti môžem odporučiť prípravky od murexínu, či morfico. (pozor na penetrák a návod !)



nie nahodou 0,59 cm na 1 schod ? :)
bernak22
21.01.11,20:29
samozrejme ...
Som ale pablb...rýchlejšie píšem , ako premýšľam.Sebakritiku mám už za sebou. :)
PS: zaujímalo by ma , prečo tam projektant nedal medzi-podestu.
ak sa nemýlim, tak norma dovoľuje max. 18 stupňov bez medzipod.
Je to tu síce dodržané, ale LTT.
chandler
24.01.11,13:42
Ja sa pripájam, tiež si myslím, že pridávať nejaký cm ku každému schodu nie je veľmi šťastná myšlienka.

Pretože človek sa pohybuje často intuitívne a o 1 cm , čo o 1,5 cm vyšší schod by určite zakopol.

Riešenie je urobiť každý schod rovnako vysoký a posledný schod rozdeliť tak aby predposledný schod bol rovnako vysoký ako ostatné schody/14cm/ a posledný schod už ako vyjde, pripadne rozšíroť tento schod do širšej podesty.


pozor ja som to myslel tak ze vsetky schody musia byt rovnake (takze ziadne opravovanie v polovici schodiska, alebo len na jednom schode atd.) ,urcite tam nesmie byt ziadny schod "ako vyjde"
lapejko
25.01.11,21:19
vďaka - posledný schod práveže rozšíriť do kvázi podesty nemôžem, nakoľko mám v podlahe podlahové kúrenie a išiel by som cez trubky...
Môžeš! Podložiť 2 cm XPS, navŕtať do schodu kotvy so závitovými tyčami, doarmovať ako konzolu roxormi, celé schody komplet prešalovať, penetrovať a betónovať napr Trockenbeton B20 Baumit. Pozor ešte na rozdiel hrúbky finálnych podláh hore a dole a HRUBKU´SCHODNICE s dreva.