pemas1
21.01.11,11:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či môže prepadnúť dadovacia zmluva na pozemok potvrdená obecným úradom a svedeckými podpismi, na ktorú sa nevystavil list vlastníctva. Na tento pozemok je vystavený nový list vlastníctva na inú osobu. Darovacia zmluva bola vystavená 1971, následný prevod pozemu bol urobený v roku 1979. Môžem tento pozemok dostať späť?
Ďakujem
Mária27
21.01.11,10:30
Darovacia zmluva sama neprepadne. Za podmienok vyjadrených v § 630 občianskeho zákonníka môžeš dar žiadať späť. Svoje tvrdenie musíš dokázať.

§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Chobot
21.01.11,10:35
Darovacia zmluva sama neprepadne. Za podmienok vyjadrených v § 630 občianskeho zákonníka môžeš dar žiadať späť. Svoje tvrdenie musíš dokázať.

§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

MYslím, že pemas sa pýtal na niečo iné (formuloval to skutočne krkolomne...), Ja som z napísaného pochopil, že niekto mu darovacou zmluvou (v roku 1971) daroval nejaký pozemok, ale asi to nedali zaevidovať na kataster. Tento pozemok bol v roku 1979 (teda 8 rokov po tom, čo bol darovaný jemu) napísaný na inú osobu, takže asi chce pemas vedieť, kto je teda právoplatným vlastníkom. Či tá darovacia zmluva ho oprávnňuje domáhať sa daného pozemku?

Zaujímalo by to aj mňa...
Mária27
21.01.11,11:49
Je pravda, že je to nejasné. Z poslednej vety som sa domnievala, že bol darca, len sa to neskoro zapísalo.
pemas1
21.01.11,12:00
Darca bol môj dedo a doroval to môjmu otcovi. No neskôr sa celý pozemok napísal na otcovho brata.
pemas1
21.01.11,12:01
Dedo ho celý napísal na otcovho brata v roku 1979.
Mária27
21.01.11,12:15
Vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Otcov brat ho nadobudol oprávnene, nemusí nič vracať.