Pauli3
22.01.11,19:52
Dobrý deň, chcel by som sa informovať ako by sa dal riešiť problém so spodnou vodou v pivnici. Spodná voda v pivnici sa nám dvihla už na prelome marca/apríla, od vtedy stúpala a klesala, no nikdy neklesla úplne, aby nebola pivnica zatopená. Momentálne máme v pivnici asi 0,5m vody, ak nie viac (nemeral som presne) a voda stále neklesá. boli sme upozornení na to, že bude potrebné s tým niečo robiť, pretože sa ževraj môže začať trieščiť tehla a môže dojsť k najhoršiemu, čo si vie asi každy predstaviť. Spodnú vodu sme mávali aj predtým no maximálne tak mesiac a potom úplne klesla, no teraz ju máme v pivnici nonstop už od toho marca čiže už takmer 10 mesiacov.
alltracboy
22.01.11,18:55
tento rok bol na vodu extremny. Treba vysekat v najnizsom mieste jamu na ponorne cerpadlo s plavakovym spinacom a cerpat. nic ine nepomoze.
lubo74
23.01.11,13:06
Zvonku obkopať odizolovať a urobiť drenáž.
dracul
24.01.11,07:47
je tu este jedna moznost.
Na beton v pivnici rovnomerne rozlozte drenazne rurky/staci 5cm priemer/, zasypte ich rovnomerne strkom / prekrytie asi 3cm/ a polozte karisiet a urobte este jeden poter. ten nasledne zaizojujte voci spodnej vode. spodna voda, ktora sa vam bude tlaci do pivnice bude zaroven vtekat do drenazi a von s nou z pivnice. toto riesenie je mozne len v pripade ze ste na kopci alebo mate moznost odviest vodu z pivnice prec/napr do kanalizacie ak je este nizsie ako je podlaha pivnice/, a zaroven by voda nemala prist do kontaktu s porobetonom. :)
mino2
24.01.11,08:00
Podobný problém máme aj u mojich rodičov. Tam to ale niejje také intenzívne. Musíme ale nonstop čerpať vodu zo studne inač máme vodu dnu. Ak prší intenzívnejšie tak ide aj dnu tak 2-3 cm. Chcem sa opýtať- chceme beton natrieť hmotou typu Aquafin ic alebo niečim podobným potom urobiť novu vrstvu betonu. Pivnica je v zemi cca 2,2 m. Možnosť zvedenia vony drenažou nieje.
dracul
24.01.11,20:16
asi nezostava nic ine len izolovat.
Hlavne pouzi tekutu izolaciu, ktora je ucinna aj proti tlakovej vode. nanasa stetcom alebo murarskym hoblikom. odporucil by som ti druhu moznost, pretoze musis naniest hrubsiu vrstvu ako len nater. nanasanie zopakuj ,minimalne 2krat, popripade viac, zalezi od sily tlaku vody a od kvality nanasaneho povrchu. POZOR stena a podlaha musia byt uplne suche. pred nanasani este vsetko napenetruj hlbkovym prenetrakom.
mino2
24.01.11,23:28
Mam vybratých dvoch adeptov-sikkaton isol alebo aquafin ic. Mimochodom vdaka za odpoved.
lubko6394
25.01.11,07:32
Mam vybratých dvoch adeptov-sikkaton isol alebo aquafin ic. Mimochodom vdaka za odpoved.

Tomu by som veľmi neveril. Tie prostriedky môžu fungovať asi len v poradí voda-vrstva-betón. Tu je ale poradie voda-betón vrstva. A aj keby tú vodu zastavil pri podlahe, tak si ju vytlačí vyššie cez základy až po izoláciu. Jednoducho tú vodu je treba odtiaľ dostať bud drenážou alebo čerpadlom.
mino2
25.01.11,08:38
čerpadlo ide nonstop už asi 2 mesiac. Ako urobíš drenáž v hlbke 2,2 m a kam ju zvedieš??? Na tu vrstvu chcem dať ešte beton cca 10 cm
lubko6394
25.01.11,09:38
čerpadlo ide nonstop už asi 2 mesiac. Ako urobíš drenáž v hlbke 2,2 m a kam ju zvedieš??? Na tu vrstvu chcem dať ešte beton cca 10 cm

A kde ti zmizne voda ? Ked neprejde podlahou, tak ti navzlína základmi dohora, bude sa odparovať do tvojej pivnice a tá bude vhodná akurát tak na pestovanie hlivy. Takto to robia teraz tuším baníci v Prievidzi.

Ja pivnicu nemám, spodná voda je v hlbke 60 cm ! Sused mal, dvihlo mu novú podlahu ( vztlak ) takže spravil novú a do jamy čerpadlo.
S prírodou môžeš bojovať, len je otázne s akým efektom. Ked ti nestíha vodu odčerpať nonstop pustené čerpadlo, tak bývaš nad jazerom ako ja a bud musíš :
1.zabrániť vode, aby vnikla do základov a podlahy - postaviť dom na zaizolovanej vani prípadne drenáž zvonku
2.Odčerpávať vodu výkonnejším čerpadlom
3.Dopustiť ešte trochu vody a spraviť si súkromný rybník
4.Vykašlať sa na pivnicu, lebo aj tak je stále riziko, že to čo tam dáš tak ti voda zničí
mmaarreekk
25.01.11,09:52
pri neustálom čerpaní dotekajúcej vody môže vzniknúť z pivnice studňa...

- je možnosť pivnicu odizolovať a drenážovať...? pravidelné a neustále odčerpávanie by mala byť až posledná možnosť...
mino2
25.01.11,11:56
nie nieje možnosť drenáže je to v hlbke cca 2,5m a na rovine.
alltracboy
25.01.11,12:30
pri neustálom čerpaní dotekajúcej vody môže vzniknúť z pivnice studňa...

- je možnosť pivnicu odizolovať a drenážovať...? pravidelné a neustále odčerpávanie by mala byť až posledná možnosť...
do pivnice ale nedoteka voda tak ako si zrejme predstavujes.. ze mas za pol hodinu zatopenu pivnicu. pokial nebola doteraz spodna voda tak vysoko, tak je realne mozne, ze bude zasa 20 rokov klud.
mino2
25.01.11,12:44
V to dufam. Plán je takýto vyspravenie betonu, zatiahnutie prasklín na to Aquafin alebo Sikkaton a na to následne vrstva nového betonu cca 10-12 cm.
mmaarreekk
25.01.11,12:45
V to dufam. Plán je takýto vyspravenie betonu, tatiahnutie prasklín nato Aquafin alebo Sikkaton a nato následne vrstva nového betonu cca 10-12 cm.
a boky, resp. steny?
mino2
25.01.11,12:50
Za dobu 22 rokov bol tento rok prvý ako sa to prejavilo. Voda bola v studni asi cca 5x od kedy sa tahá voda v studni je klud. Boky chceme potiahnuť tou hmotou. V pivnici je pustený odvlhčovač.
mmaarreekk
25.01.11,13:03
ok - ja som to videl troška čiernejšie :-)
mino2
25.01.11,13:24
Ok tak v sobotu idem podporiť polský trh lebo tam vychádza 1 vrecko na polovicu ako tu.
hydrogeolog
26.01.11,23:22
Zdravim vas, podla mna bolo by dobre zistit, ake su tam pomery podzemnej vody, pohyb hladiny, odkial tam voda priteka, ci len po dazdoch... niekedy ludia zakopu vsakovacky zo strechy do ilu ku domu a voda ide potom do domu.
mino2
27.01.11,07:38
Len ked prší viac .
troll
07.02.11,08:59
naskytla sa mi možnosť kúpiť jednu nehnuteľnosť, ktorá sa mi páči, ale má veľký problém so spodnou vodou. Pivnica je prakticky plná vody (hladina je zhruba 50-60 cm pod úrovňou terénu). Potreboval by som radu, ako sa s tým vysporiadať. Je to na rovine, takže drenáže a odvod smerom "z kopca" nie sú možné. Toto som pri jednom dome robil a účinkovalo to skvelo. Ako si mám poradiť? Pomôže mi, ak pivnicu zasypem? Ak áno, tak čím najlepšie? Nebude mi potom voda stúpať do domčeka?