daliso
22.01.11,21:23
Prosim vas o radu.Na jesen som osadil do betonoveho lozka kruhovu plastovu vodomernu sachtu, kupenu priamo od vyrobcu. V zime klesla vonkajsia teplota na -15 stupnov. Bol som pozriet v sachte a bola silna namraza na celej stropnej doske a asi este 30 cm od vrchy aj po obvode. Cela sachta je zakopana v zemi a vrch je zasypany asi 10 centimetrovou vrstvou zeminy, z ktorej este vycnieva asi 5cm dekel na vstupny otvor. Vrch sachty aj s deklom su zhotovene z 1cm hrubej ciernej plastovej dosky. Bojim sa, keby prisli vacsie mrazy, ze zamrzne voda v rurkach aj vodomer. Chcel by som to cele z vrchu a aspon 50 cm do hlbky po obvode zaizolovat, len neviem cim a ako, kedze sachta je kruhova, v tvare valca.Keby bola hranata, oblozil by som ju polystyrenom.Mineralna vata by asi navlhla a stratila izolacne vlastnosti.Alebo co tak ju obkopat na sirku 10cm a vystriekat to PUR penou?
A co spravit rychlo aspon provizorne do konca zimy....zase hlasia navrat velkych mrazov.
Ak niekto viete, prosim poradte mi.
Dakujem. Daliso.
hipi
22.01.11,21:58
ahoj, ja mam podobnu achtu ako mas ty, voda mi v nej aj zamrzla cca pri -20 stupnoch minuly rok. Tento rok mi este nezamrzla...
Problem od zeminy nie je, obkopavaqt nemusis nic, skor ta zima ide cez dekel. Rozmyslam, to tiez nejako vyriesit, asi dam na spodok dekla polystyren. Ale zatial musim riesit ine veci na dome ako toto, takze len pasivne cakam kym mi to zamrzne znova a potom nabehnem s teplovzdisnou pistolou
220870
23.01.11,06:31
Tak ako píše hipi,ak premŕza tak len cez dekel.Na to aby zamrzla voda v trubkách by muselo byť -40 alebo otvorený dekel.
TomasHC
23.01.11,08:36
Suhlas, uz teraz mam nachystany EPS co na dekel zvnutra nalepim ;)
daliso
23.01.11,13:34
Dakujem vam za rady, narychlo teda zaizolujem EPS aspon dekel, v lete skusim celu vrchnu dosku. Cudujem sa , ze na to vyrobca nemyslel. Ved pre neho by nemal byt problem vyrobit vrchnu dosku aj dekel dvojplastove s izolaciou. Zase jeden z vyrobkov DOSIDO (dorob si doma).
Ice dive
23.01.11,13:52
Dakujem vam za rady, narychlo teda zaizolujem EPS aspon dekel, v lete skusim celu vrchnu dosku. Cudujem sa , ze na to vyrobca nemyslel. Ved pre neho by nemal byt problem vyrobit vrchnu dosku aj dekel dvojplastove s izolaciou. Zase jeden z vyrobkov DOSIDO (dorob si doma).
hmmm a prečo nezaizoluješ trubky takými sivými polyetylénovými "punčochami".... stojíto zruba 1 - 2 eurá 2m dlhý kus a natiahnuté to máš za 5 minút a bude to účinnejšie a lepšie vyzerať ako dajaký "zaizolovaný" dekel, resp. obstriekaná šachta...
daliso
23.01.11,14:21
To by som musel aj ventily aj vodomer voľačím omotat, ale keďže ide o dom, kde býva jeden človek ( starka ), voda v rúrkach väčšinou stojí, prietok je minimálny, tak neviem, či by to malo účinok. Ale aj tak to hneď zajtra spravím. Lepšie konať, ako len špekulovať. Ice dive, ďakujem za nápad.
Ice dive
23.01.11,15:29
To by som musel aj ventily aj vodomer voľačím omotat, ale keďže ide o dom, kde býva jeden človek ( starka ), voda v rúrkach väčšinou stojí, prietok je minimálny, tak neviem, či by to malo účinok. Ale aj tak to hneď zajtra spravím. Lepšie konať, ako len špekulovať. Ice dive, ďakujem za nápad.
väčšina ľudí to rieši takto, dokonca aj na chalupách... t.j. tam je ten prietok priam nulový....
TomasHC
24.01.11,06:13
hmmm a prečo nezaizoluješ trubky takými sivými polyetylénovými "punčochami".... stojíto zruba 1 - 2 eurá 2m dlhý kus a natiahnuté to máš za 5 minút a bude to účinnejšie a lepšie vyzerať ako dajaký "zaizolovaný" dekel, resp. obstriekaná šachta...

Nalepit odrezok EPS trva tiez 5 minut a neviem ako Ty, ja do vodomernej sachty nevleziem ako je rok dlhy... Takze ma uprimne vobec netrapi ako to tam vyzera ;)
dracul
24.01.11,06:39
presne toto sa mi stalo minuly rok. boli tu v noci mrazu -20 a roztrhlo mi to aj vodomer. poznam dalsich 5-tich z okolia co zazili to iste. zatial som do sachty dolozil polystyren po okrajoch asi do hlbky 30cm a aj na "dekel". rurky v sachte nicim neizolujte sachta je bez dna a teplota okolitej pody v hlbke by mala vodu dostatocne udrziavat pri teplote 5-8C ak je zaizolovany poklop a teplota zbytocne neunika.:)
Ice dive
24.01.11,18:27
Nalepit odrezok EPS trva tiez 5 minut a neviem ako Ty, ja do vodomernej sachty nevleziem ako je rok dlhy... Takze ma uprimne vobec netrapi ako to tam vyzera ;)
no keďže mám vo vodovodnej šachte ako už z názvu vyplýva okrem vodomeru s mestkým vodovodom aj narazenú studňu s čerpadlom tak v letnom období keď polievam som v nej pomerne často:D:D:D...
a myslím, že účinnejšie je izolovať priamo potrubie ako izolovať dekel...
daliso
24.01.11,21:41
Hotovo!!! Tak som dnes nalepil na dekel z vnutra 10cm polystyren a rurky, ventily aj vodomer pre istotu obmotal takou handrovou izolaciou, kupenou v Bumaxe. Tak snad to zimu prezije. V lete to ale urcite obkopem a zaizolujem aj boky do hlbky 50 cm a tiez vrchnu dosku. Je to v horskej obci, kde fakt byvaju bezne zimy aj -25 stupnov.
Dracul,ja mam celoplastovu aj s dnom, osadenu do betonoveho lozka. Preto som to radsej omotal. Uskodit to nemoze.
Tak vam vsetkym dakujem za rady. Ahojte.