deerslayer
23.01.11,16:27
Máme doma dosť kompótov-slivky, marhule, hrušky, čerešne.....ako ich zmysluplne využiť ? Ja viem...príloha k jedlu....ryžový nákyp......bublanina....manželka pečie Dunajské vlny....do pudingu.....a ešte ?.....Podotýkam, že na rady typu "do suda s kvasom" sa neteším, na dobré nápady a recepty áno...
annadam
23.01.11,16:50
Všetko ovocie nakrájam nadrobno, pridám čerstvé ovocie, tiež nakrájané nadrobno, pridám šťavu z citróna podľa chuti, deci rumu a šalát ako vyšitý. Všetko ovocie, o ktoré nemá nikto záujem miniem takto.
ilona
23.01.11,18:01
Ja robievam akože termix. Tvaroh rozmixujem s ovocím z kompótu,necham stuhnúť a papkáme. Najlepší termix,ak sa to dá tak nazvať je z domáceho tvarohu. Podľa chuti môžete pridať van.cukor,granko,škor.cukor a pod.
terezamaria
23.01.11,18:24
Píšeš aj marhule a z tých sa dá urobiť výborný kokteil :
1 liter mlieka
1 tvaroh - kocka
1 pohár marhúľ
cukor podľa chuti 10 - 20 dkg,
prípadne sladidlo pre diabetikov

Rozmixovať na hladkú masu.

Je osviežujúci a výborný, pre deti i pre dospelých. Okrem toho, že je prospešný na kosti, obsahuje aj kálium, ktoré v prírodnej podobe dobre robí na srdiečko.:)
KATA50
23.01.11,18:48
Do makovej štrúdle sa zvyčajne pridávajú višne, alebo čerešne. Ak ste neskúsili, tak skúste namiesto nich dať na plnku a zrolovať kompótové slivky. A nešetrite. Chutí to výborne.
KATA50
23.01.11,18:53
Napr. došiel mi barackový lekvár. Ale kompótov bolo dosť. Trochu som odliala sirup a zo zvyšku sa dá uvariť za krátky čas parádny lekvár. Myslím, že z každého ovocia.
BXLmiami
24.01.11,13:45
Ovocné omáčky na palacinky,lievance,zmrzliny a pudingy.
alabut
24.01.11,14:35
Doktorka, podla mna je cukor nezdravy. Isto je lesie kompot vykvasit a vypalit. Kompotovica je neutralnej chuti, je vhodna do likerov, neskazi sa, cim starsia tym lepsia a navyse sa da spotreba naplanovat na niekolko rokov, takze ani neuskodi. Ved telo sa musi tolkeho cukru zlaknut.
BXLmiami
24.01.11,14:46
Zahustiť sa to dá aj rozmixovaným ovocím alebo Solamylom.A autor napísal,že alkohol nie.Ty si nereagoval na temu Bylinkový likér starej mamy,tam privítam recepty ovocných likérov od Teba.
ela77
24.01.11,17:17
najlepšie je ako už bolo radené dať vykvasiť a miešanka pálenka je hotová. Ja som teraz robila tiež inventúru v kompótoch a pomaly vyberám z mrazáku mrazené maliny a jahody, dodám ošúpané nakrájané pomaranče a nakrájané kompótové ovocie posypem trocha škoricou a dám to do plechu hlbokého a do rúry zapiecť na 150-180 st.C., tzv pečený čaj. Po zhustnutý pridám cukor podľa potreby aké ovocie bolo. Takto som zlikvidovala aj redšie džemy, ktoré stáli na polici ale hlavne som sa zbavila starších kompótov. Ten pečený čaj ako sa mu vraví je dobrý dať do vriacej vody a máme ovocný čaj. Dá sa použiť aj do jogurtov a koláčov a hlavne pri jeho pečení nemusíte dávať pozor, neprská, neprihára ako pri robení džemov v hrnci a hlavne prevonia celý byt, alebo dom. Piecť podľa toho aké je ovocie a ako to hustne, to zistíme pri občasnom premiešaní. Dáme do pohárov. Ja ich po zatvorení ešte sterilizujem.
osky
24.01.11,20:19
ja neprodukujem nieco uz z niecoho co je hotove,nevidim v tom zmysel....

1.
ale kompot uz ako taky,mozno pouzit aj ako caj-do salky za polievkovu lyzicu ovocia,2 KL sirupu -z toho kompotu a doliat vriacou vodou.
najlepsi je z ciernych ribezli,ale bude dobry zo vsetkych druhov.

2.
nechapem,preco sa snazis tych kompotov zbavit.ved vydrzia cele roky.nikdy nevies aka bude uroda.
mali sme doma kompoty,ktore mali uz dost rokov,marhule a broskyne po otvoreni boli uz celkom ako zele, a chutili skvelo,
3.
pouzivali sme ich na kolace alebo do babovky,ale aj samotne,so slahackou.mnam.
4.
okrem toho,ja dost peciem,takze pouzivam aj rozmixovane kompoty na puncovinu do toriet a zakuskov,alebo do bieleho jogurtu.
5.
v lete doda skvelu prichut obycajnej vode,taky rozmixovany kompot
6.
v zime si mozes pripravit skvely punc
7.
na studenu tortu alebo
8.
na ovocny puding-vodu z kompotu uvaris a pridas v troske vody rozmiesany solamyl alebo vanilkovy puding.ozdobis ovocim z toho kompotu a mas skvelu prichut bez konzervantov;)
9.
v lete si mozes spravit dren
rozmixuj si kompot a daj v malych kelimkoch zanrazit.je to vyborne osviezujuce.
ela77
25.01.11,05:55
najlepšie je ako už bolo radené dať vykvasiť a miešanka pálenka je hotová. Ja som teraz robila tiež inventúru v kompótoch a pomaly vyberám z mrazáku mrazené maliny a jahody, dodám ošúpané nakrájané pomaranče a nakrájané kompótové ovocie posypem trocha škoricou a dám to do plechu hlbokého a do rúry zapiecť na 150-180 st.C., tzv pečený čaj. Po zhustnutý pridám cukor podľa potreby aké ovocie bolo. Takto som zlikvidovala aj redšie džemy, ktoré stáli na polici ale hlavne som sa zbavila starších kompótov. Ten pečený čaj ako sa mu vraví je dobrý dať do vriacej vody a máme ovocný čaj. Dá sa použiť aj do jogurtov a koláčov a hlavne pri jeho pečení nemusíte dávať pozor, neprská, neprihára ako pri robení džemov v hrnci a hlavne prevonia celý byt, alebo dom. Piecť podľa toho aké je ovocie a ako to hustne, to zistíme pri občasnom premiešaní. Dáme do pohárov. Ja ich po zatvorení ešte sterilizujem.
-osky- to nazvala: neprodukujem nieco uz z niecoho co je hotove,nevidim v tom zmysel.
Nie je to celkom tak, keď použijem čerstvé jablká, hrušky, citrón, pomaranč, alebo mandarinky či ananás a pridám mrazené maliny a jahody, ktoré majú aj silu, chuť a vôňu a po častiach pridávam nejaký ten kompót, tak to nie je produkovanie niečoho z niečoho čo je hotové. Nepísala som, že vylejem kompóty a dám ich piecť. Produkt , ktorý vznikne si skús ochutnať a neodoláš a zješ ho iba tak samý, keď dostaneš chuť na sladké.
deerslayer
15.11.11,19:39
Skúste ešte poradiť...
Katarina
15.11.11,22:01
Toľko je tu dobrých rád, že ja už poradiť neviem. Ale zdá sa mi, že kompótu máš ešte stále veľa. Poradím, čo by som urobila ja. Určite by som darovala tým, ktorí by si radi dali kompót, ale nemôžu si to dovoliť a mala by som z toho veľmi dobrý pocit.
deerslayer
16.11.11,22:04
ja nie som žiadny altruista----
Katarina
16.11.11,22:42
ja nie som žiadny altruista----

Nie sme všetci rovnakí. Nie každý človek má pozitívny vzťah k iným ľuďom, nie je každý ľudomil.
bupi
22.11.11,15:39
evaj63
27.11.11,19:19
Ja som začala robit' zo starých kompotov detskú výživu, kompoty u nás už dlhšiu dobu nejdú,okrem jahodových a mandaríniek, ale výživu lúbia, tak ich chcem takto minút'. teraz som robila jablkovo-marhul'ovú. Je vynikajúca.
kukučka
29.11.11,03:17
ovocné omáčky ku varenému mäsu
tvarohové guľky so strúhankou a k nim pikantný džem alebo kompót
sypaná štrúdľa - čerstvé jablká + kompót
kysnuté koláče s posýpkou
v detstve sme varili aj lekvárové pirohy
kokteily - mlieko, kompót, med, vanilka a vajíčka
výmenný obchod sladké za kyslé, poprípade huby
niekedy sme z dolniakov dostávali čerešne, marhule, orechy a "platili" sme zemiakmi a slaninou :D

ja zaváram kupované ovocie len na ročnú spotrebu
babka - ježibabka
29.11.11,11:47
Napríklad marhule na parené buchty. Posýpka tvaroh a na to šľahačka.

Mimo témy: Keď bol starši vnuk 2 ročný nevesta bola s mladším v pôrodnici, tak som staršieho vaovala a robila som ich. Vnuk pozerá a pozerá a nakoniec sa opýta:"Babka a prečo tam tú marhuľu zabaluješ? Aby jej nebolo zima?"