laura87
07.12.05,22:11
Ahojte....kazdorocne robievam perniky, ale kedze som mizerna kucharka...vzdy to pokaslem a potom to ako obvykle zvalim na recept :) problem vsak spociva len v tom, ze neviem presne odhadnut kedy ich spravit aby do vianoc zmakli...mozno robim zle cesto, pretoze sa to ani rozzut neda....a second problem is, ze neviem spravit tu polevu -s ktorou sa na ne kresli...keby mi tu nejaky stastlivec poradil "ako na to", budem veelmi rada...
DanielaSL
07.12.05,21:15
Pozri si toto:

http://www.porada.sk/t3899-medovnieky.html

A potom môžem pridať ešte môj recept.Sú mäkké hneď od začiatku.
DanielaSL
07.12.05,21:25
Perníčky , ktoré sú mäkkučké.


1 kg hladkej múky - T 650
380 g medu
300 g práškového cukru
120 g masla
4 vajcia
2 kávové lyžičky sódy bikarbóny
5 roztlčených klinčekov
1 kávová lyžička škorice

Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru

Všetky prísady zmiesime (večer) a do rána necháme postáť. Cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 5 mm a vykrajujeme formičkou rôzne tvary. Pečieme pomaly vo vyhriatej rúre na vymastenom plechu. Po upečení potrieme rozšľahaným vajcom. Môžeme ozdobiť bielkovou polevou.
Z tejto dávky urobíme okolo 200 perníčkov.

Je to recept , ktorý sa mi zatiaľ vždy podaril. Pečiem ich len pár dní pred sviatkami. Uskladňujem v krabici od firmy Tuppenware a netreba dať ku nim ani jablko ani chlieb.
tonkat
08.12.05,10:23
pozri aj tu, je tam viacero receptov na medovníky: http://www.porada.sk/t15284-vianocne-kolaciky.html
JarkaL
08.12.05,10:53
[quote=DanielaSĽ]




Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru


Iba chcem upozorniť, že práškový cukor treba aspoň 2 x preosiať, aby tam neboli žiadne hrudky.
Zuzana210
08.12.05,11:16
Ja som pred pár rokmi prišla na to, že tajomstvo nie je v recepte ale v kvalitnej pivnici :). Medovníky dám do krabice a do pivnice. Je tam vlhkosť okolo 80%, niekedy sú až moc mäkké. Tento rok mám už napečené, zvyčajne pečiem 3 týždne pred vianocami.
jess
08.12.05,11:40
...... Tento rok mám už napečené, zvyčajne pečiem 3 týždne pred vianocami.

šťastná to žena :):):)
Marína
08.12.05,16:59
Uskladňujem v krabici od firmy Tuppenware a ...

Ako a kde sa dá dopracovať k takejto krabici?
0linka
08.12.05,17:13
[quote=DanielaSĽ]




Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru


Iba chcem upozorniť, že práškový cukor treba aspoň 2 x preosiať, aby tam neboli žiadne hrudky.
... a sušiť fénom? Ja to už 2 dni suším, a nič ...:confused:
belanicka
08.12.05,17:57
pozri na porade v receptoch:vianocne kolaciky,fakt su tam dobre veci,a pernicky su ozaj hned makkucke,skus a uvidis...
sklenkova
08.12.05,19:15
takže poraďte prosím Vás aj mne: u nás všetko zjedia a pred vianocami pečiem znova (pritom pečiem aspoň raz do týždňa)
kukučka
08.12.05,20:58
Je to recept , ktorý sa mi zatiaľ vždy podaril. Pečiem ich len pár dní pred sviatkami. Uskladňujem v krabici od firmy Tuppenware a netreba dať ku nim ani jablko ani chlieb.


Ja dávam medovníčky do 3,5 l uhorkovej fľaše a zavriem plastovým uzáverom, vydržia veľmi dlho, ak už máte veľké deti :D alebo ? :mee:
Danielka má preklep, správne je http://www.tupperware.sk/ Ale stačí úplne obyčajná plechová krabica.
atramka
23.12.05,11:07
kukučka tvoja rada ma zaujala, tento nápad vyskúšam aj ja, veď veľkých pohárov mám habadej
nika123
14.01.06,14:40
Ahojte....kazdorocne robievam perniky, ale kedze som mizerna kucharka...vzdy to pokaslem a potom to ako obvykle zvalim na recept :) problem vsak spociva len v tom, ze neviem presne odhadnut kedy ich spravit aby do vianoc zmakli...mozno robim zle cesto, pretoze sa to ani rozzut neda....a second problem is, ze neviem spravit tu polevu -s ktorou sa na ne kresli...keby mi tu nejaky stastlivec poradil "ako na to", budem veelmi rada...
Medovníčky robím z osvedčeného receptu:
VIANOČNÉ MEDOVNÍČKY

1kg hladkej múky/preosiať cez sito/
4 vajíčka
32 dkg práškového cukru/preosiať/
32 dkg palmarínu/len palmarín/
7 polievkových lyžíc tekutého medu
1 a pol kávovej lyžičky sódy BB
1 polievková lyžica rumu
1 kávová lyžička škorice
1 perníkové korenie /pozor, nie kypriaci prášok do perníka/
trocha kakaa

Polovicu múky si dáme do večšej misky a pridáme všetky ingrediencie.S mixérom si všetko vymiešame ale s metličkami na hnetenie cesta,ked z toho vznikne ucelená hmota na dosku si vysypeme zvyšnú múku a do nej dáme vymiešanú hmotu a vytvoríme cesto,ktoré necháme dve až tri hodiny odpočinúť.Perníčky pečieme asi 8 až 10 minút do bledoružova-nikdy nie do hneda,lebo potom perníčky nezmäknú ,po upečení ich môžme potrieť žĺkom zmiešaným s pár kvapiek vody hned za horúca,potom zostanú pekné lesklé.Plnku na medovníčky som popísala v receptoch na medovníčky,treba pozrieť alebo sa mi ozvať-m.monika@pobox.sk
:rolleyes::p:rolleyes:
katkapekly
20.12.07,22:10
[quote=DanielaSĽ]




Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru


Iba chcem upozorniť, že práškový cukor treba aspoň 2 x preosiať, aby tam neboli žiadne hrudky.
dnes som zdobila perníčky a použila som 200 g práškového cukru, 5 krát preosiateho, 1 bielok, toto som 20 minút šľahala mixérom a potom som pridala lyžičku citrónovej šťavy a lyžičku solamylu a výsledok je perfektný - veľmi dobre sa mi s tým zdobí a poleva krásne drží tvar.
nika123
23.12.07,18:12
Do polevy sa musí dať toľko cukru,aby poleva bola hustá.Takže ak je napísané 140 g to nemusí byť dosť.Ja niekedy spotrebujem aj 180 g .Záleží to na veľkosti bielku.Zdobím už pekných pár rokov a učila som sa polevu robiť asi dva roky,až som prišla na to,ako ju mať čo najlepšiu.Takže len skúšať a preosievať.Lebo aj to najhustejšie sitko nechá veľa drobných kryštálikov a tie potom zle prechádzajú cez mikroténový alebo igelitový sáčok.Ja dávam polevu do samozatváracích sáčkov a na tom odstrihnem úplne malú dierku.Moje perníčky nájdete na ...
www.monika.weblahko.sk
layla
23.12.07,21:54
ja som piekla pernicky pred dvoma tyzdnami. dala som ich do krabice a pridala som na stvrtky nakrajane jablcko. dnes som ich vytiahla a su nadherne makke. ;)
kitky
23.12.07,23:16
Ahojte....kazdorocne robievam perniky, ale kedze som mizerna kucharka...vzdy to pokaslem a potom to ako obvykle zvalim na recept :) problem vsak spociva len v tom, ze neviem presne odhadnut kedy ich spravit aby do vianoc zmakli...mozno robim zle cesto, pretoze sa to ani rozzut neda....a second problem is, ze neviem spravit tu polevu -s ktorou sa na ne kresli...keby mi tu nejaky stastlivec poradil "ako na to", budem veelmi rada...

15 dkg práškový cukor, 1 bielok, 2 - 3 polievkové lyžice zemiakovej škrobovej múčky.


NEPOZNAM LEPSIU POLEVU NA ZDOBENIE.
Perfektne sa s nou robi a vobec neodpadava.
Mozes ju prifarbovat podla potreby cukrarskymi farbivami.
Dobre vymiesame , naplnime mikrotenovy sacok, urobime na konci malu dierku a zdobime.Cukor dobre aj viackrat preosiat.
Pozor na male krystaliky cukru, mozu upchavat otvor kornutka.Preto musi byt poleva kvalitne vymiesana

Medovniky robim urputne stale tie iste, pretoze som nenasla take, ktore by mi viac chutili.Ked som byvala v rodinnom dome vzdy mi zmakli. V cinzaku bohuzial nie. Jedine co ti pomoze je vlhkost. Rozne finty s jablkami a chlebom sice ano ale medovniky su makke iba v ich okoli.
Aj tvrdy medovnik je dobry medovnik a basta.:---
kovex
15.12.09,07:39
Perníčky , ktoré sú mäkkučké.


1 kg hladkej múky - T 650
380 g medu
300 g práškového cukru
120 g masla
4 vajcia
2 kávové lyžičky sódy bikarbóny
5 roztlčených klinčekov
1 kávová lyžička škorice

Poleva: 1 bielok , šťava z jedného citrónu , 140 g práškového cukru

Všetky prísady zmiesime (večer) a do rána necháme postáť. Cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 5 mm a vykrajujeme formičkou rôzne tvary. Pečieme pomaly vo vyhriatej rúre na vymastenom plechu. Po upečení potrieme rozšľahaným vajcom. Môžeme ozdobiť bielkovou polevou.
Z tejto dávky urobíme okolo 200 perníčkov.

Je to recept , ktorý sa mi zatiaľ vždy podaril. Pečiem ich len pár dní pred sviatkami. Uskladňujem v krabici od firmy Tuppenware a netreba dať ku nim ani jablko ani chlieb.



Ďakujem Danielke za super recept, piekla som tento víkend tieto perníčky a sú fakt vynikajúce, nemôžeme sa ich dojesť, do Vianoc budem musieť ešte raz. ;)
foza
15.12.09,12:16
Dievčatá, chcem vám len poradiť, ak perníčky nezdobíte bielkovou polevou len orieškom alebo mandľou a chcete ich mať pekne lesklé pred pečením ich potrite studenou vodou a po upečení celým vajcom /rozšľahaným s 1 lyžičkou studenej vody /ale treba ich potrieť hneď po vytiahnutí z rúry kým sú ešte horúce/. Sú krásne lesklé ;))
Lumila
15.12.09,23:34
Ďakujem Danielke za super recept, piekla som tento víkend tieto perníčky a sú fakt vynikajúce, nemôžeme sa ich dojesť, do Vianoc budem musieť ešte raz. ;)
Len jedna otázočka-do cesta nejde perníkové korenie? Ja som perníky v živote nepiekla a toho roku chcem vyskúšať aj toto.
martaneveri
16.12.09,20:47
Ahojte, medovníčky je dobré dať do obyčajnej kartónovej krabice, takej, ktorá nemá lesklý povrch a šupnúť ich na balkón, zaručene budú mäkké, mám to vyskúšané. Zoberú vlhkosť zo vzduchu. Ke´d ich skladujete v byte, tam je suchý vzduch , to spôsobuje tvrdosť.
Marta
martaneveri
16.12.09,20:51
Ešte rada na zdobenie polevou. Nám sa osvedčilo používanie sáčkov z mlieka, sú pevné, netrhajú sa. Mikrotén je slabý. Vyskúšajte.

Marta