petrosspo
27.01.11,17:58
Chcem sa opýtať na jednú vec. S manželkou sa rozhodujeme pre kúpu casti pozemku, ktorý je momentálne vedený ako záhrada. Problém spočíva v tom, že celý pozemok je rozdelený na tri parcely a prístup je z obidvoch strán pre prvu a tretiu parcelu. Jednu parcelu vlastni jeden surodenec, druhu vlastní druhy surodenec a tretiu vlastni treti surodenec. Prvy surodenec a treti surodenec maju pristupy na pozemok priamo z ulice. Druhy surodenec ma parcelu v strede pozemku, ked sa chce dostat na svoj pozemok, tak musi prechadzat bud cez prveho, alebo tretieho surodenca. Vec sa ma tak, ze my chceme kupit pozemok, ktory je vo vylucnom vlastnictve tretieho surodenca a pre druheho vlastnika by sme sa my stali cudzimi ludmi. Prvy, druhy a treti surodenec sa nemaju navzajom radi, skratka sa neznasaju. Chcem sa opytat, ked by sme si kupili pozemok od tretieho surodenca, mohli by sme si ho ohradit a jednoducho plnohodnotne si pozemok uzivat bez toho aby vzniklo v buducnosti na pozemku vecne bremeno prechodu na parcelu druheho surodenca - vlastnika, ak je pozemok momentalne bez akychkolvek vecnych bremien? Bude potom moct druhy surodenec - vlastnik, ak bude chciet sa dostat na svoju parcelu prechadzat cez parcelu ktoru si my kupime? Alebo bude prechadzat len cez parcelu pozemku svojho prveho surodenca ak bude sa chiet dostat na svoju cast pozemku? Proste nechceme kupit pozemok, ked by v buducnosti sud nam dal za povinnost ulozenim vecneho bremena a umoznit tym padom prejazd inemu vlastnikovi na svoj pozemok cez nas pozemok. Dakujem za odpoved.
buchač
27.01.11,17:10
Chcem sa opýtať na jednú vec. S manželkou sa rozhodujeme pre kúpu casti pozemku, ktorý je momentálne vedený ako záhrada. Problém spočíva v tom, že celý pozemok je rozdelený na tri parcely a prístup je z obidvoch strán pre prvu a tretiu parcelu. Jednu parcelu vlastni jeden surodenec, druhu vlastní druhy surodenec a tretiu vlastni treti surodenec. Prvy surodenec a treti surodenec maju pristupy na pozemok priamo z ulice. Druhy surodenec ma parcelu v strede pozemku, ked sa chce dostat na svoj pozemok, tak musi prechadzat bud cez prveho, alebo tretieho surodenca. Vec sa ma tak, ze my chceme kupit pozemok, ktory je vo vylucnom vlastnictve tretieho surodenca a pre druheho vlastnika by sme sa my stali cudzimi ludmi. Prvy, druhy a treti surodenec sa nemaju navzajom radi, skratka sa neznasaju. Chcem sa opytat, ked by sme si kupili pozemok od tretieho surodenca, mohli by sme si ho ohradit a jednoducho plnohodnotne si pozemok uzivat bez toho aby vzniklo v buducnosti na pozemku vecne bremeno prechodu na parcelu druheho surodenca - vlastnika, ak je pozemok momentalne bez akychkolvek vecnych bremien? Bude potom moct druhy surodenec - vlastnik, ak bude chciet sa dostat na svoju parcelu prechadzat cez parcelu ktoru si my kupime? Alebo bude prechadzat len cez parcelu pozemku svojho prveho surodenca ak bude sa chiet dostat na svoju cast pozemku? Proste nechceme kupit pozemok, ked by v buducnosti sud nam dal za povinnost ulozenim vecneho bremena a umoznit tym padom prejazd inemu vlastnikovi na svoj pozemok cez nas pozemok. Dakujem za odpoved.

Pre bóóóžička ...si normálny ???
Medzi mlynské kamene sa plánuješ dostať ...???
Keď o problémoch dokonca vieš ...???

NEKUPUJ .................................................. ........................atď , teda JA by som nekúpil , neexistuje !!!

K tomu ešte tie vecné bremená a spol ...
petrosspo
27.01.11,17:26
Ďakujem pekne za odpoveď. My sme sa len chceli utvrdiť, že je to kravina kupovať taký pozemok. A dokonca nás odradilo aj zistenie, že jedna sestra ta co nam chce predat, by predala hned v momente a zase jej druha sestra co ma v strede pozemok a co dokonca trvale byva 200 km od miesta pozemku, v ziadnom pripade nechce svoju cast predat. A ich brat co ma tiez jednu parcelu s pristupom od ulice, ich nenavidi, pretoze obe sestry ziju daleko od tych pozemkov, proste ta co chce predat, ta by predala, ta co ma parcelu v strede pozemku v ziadnom pripade. Ja som len preto pisal, aby niekto ma presvedcil o tom ci sa to oplati, ale vidim ze urcite sa to neoplati, lebo ten chlap by mi bol v podstate ukradnuty, ale jeho jedna sestra co ma v strede pozemku parcelu by mohla v buducnosti na truc prieky robit a sudom dosiahnut nejaky konsenzus vecnym bremenom cez kupovany pozemok a to my nechceme..Dakujem este raz :)
iriska
24.03.11,20:32
Ahojte, mohli by ste mi poradiť, či je nejakým spôsobom možné urobiť zmluvu na vecné bremeno prechodu cez pozemok pre rodinného príslušníka ak-

jeden brat kúpil od druhého pozemok (na polovice) a bude ešte cez jeho pozemok prechádzať na ten svoj, je možné zriadiť vecné bremeno v práve prechodu pre jeho deti, ktoré tam tiež bývajú (resp. je možné to urobiť aj v rámci tej kúpnej zmluvy?)
Erzebeth
25.03.11,02:08
Je možné to urobiť už v kúpnej zmluve. Právo prechodu na pozemok ..... , neuvádzať mená. Treba si však uvedomiť, že za právo prechodu si majiteľ pozemku, cez ktorý sa prechádza, môže žiadať náhradu.
iriska
25.03.11,05:19
Je možné to urobiť už v kúpnej zmluve. Právo prechodu na pozemok ..... , neuvádzať mená. Treba si však uvedomiť, že za právo prechodu si majiteľ pozemku, cez ktorý sa prechádza, môže žiadať náhradu.

neviem si predstaviť znenie tej zmluvy - "právo prechodu cez pozemok č. xy pre.... koho?" :(
resp. prejde mi katastrom právo prechodu pre užívateľov stavby, príp. pozemku?
Erzebeth
26.03.11,19:42
...v prospech vlastníka pozemku xy. Áno, to prejde.
lila27
05.04.11,06:00
Ahojte mam podobny problem a potrebujem poradit tiez som dostala zahradu do vlastnictva s tym ze rodicia zriadili vecne bremeno ktore spociva v prechode cez ich pozemok a taktiez mi tamad idu aj vsetky infra siete.na zaklade toho mi bolo vydane stavebne povolenie a zacala som stavat dom mam vystavany uz v nom i byvam s rodinou ale nastal problem ked rodicia darovali svoj dom i pozemok mojej sestre.kedze otec pred kratkym casom zomrel tak zacal problem sestra trva natom aby sa vecne bremeno prelozilo ale chce ho upravit tak aby sa to stahovalo iba na pesi prechod a max.osobne auto ale ja stym nesuhlasim a chcem ho mat v povodnom zneni ale nastava problem pretoze prelozenie sa priblizuje k medzi susedovho domu a ten tiez trva max.na osobnom aute a to vo vzdialenosti 1m.preto vas chcem poprosit maju pravo prelozit bremeno a ake podmienky su vlastne potrebne pre prelozenie vecneho bremena.Spory sa totiz naramne vyostruju .dakujem za radu vopred
Mária27
05.04.11,06:29
Neviem, prečo píšeš pod čiarou.

Vecné bremeno možno zmeniť s vašim súhlasom. Ak by ste nesúhlasili, môže rozhodnúť súd len vtedy ak by došlo k zmene podmienok (nie k zmene vlastníka). Prístup k stavbe musíš mať, dokonca by sa dal zriadiť aj rozhodnutím súdu.

Sestre vysvetli, že nákladné auto k vám teraz (po dokončení stavby) bude chodiť už len výnimočne, možnosť prejazdu tu však musí byť. Samozrejme nahradíš všetky prípadné škody. Na druhej strane, ak nemá sestra protihodnotu vo vecnom bremene, môže žiadať od teba aj odplatu.

obč.z.
§ 151o
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje.