fofokeiro
27.01.11,21:27
Dobry vecer.Uzavrel som s nepodnikatelom zmluvu o dielo na vykonanie rekonstrukcnych prac rodineho domu,v priebehu prac som prisiel na to,ze dielo vykazuje vady,za pracu som dopredu zaplatil 60%,prace na stavbe neboli dokoncene podla zmluvy a to z dovodu,ze hrozilo dalsie poskodenie majetku,poslal som mu reklamaciu a pozval som ho na obhliadku diela,vady nebol ochotny odstranit,takze som od zmluvy odsupil.Doticny pan mi zasielal email,ze ak nezaplatim zvysnu sumu stretneme sa na sude a ze mi zasle fakturu aj s pracami ktore urobil navyse,ktore som si ja vobec neobjednal a ani som o nich nevedel,pracujem v zahranici.Chcel by som poprosit o radu co mam robit ak mi pride taka faktura od nepodnikatela?Dik moc
Miloš Mičega - CIMOM TN
27.01.11,20:52
Faktúra od "nepodikateľa" nemôže prísť, lebo nemôže faktúrovať.
Neviem akú zmluvu ste uzatvorili, ale ak mal z nej príjem, tak ho musí zdaniť za zákonom stanovených podmienok. Z toho mi vyplýva, že pravdepodobne nič nebude napádať na súde.

Všetko čo môže je len to, čo je uvedené vo Vašej zmluve a aj to len do zmluvných a zákonných možností.


CIMOM
fofokeiro
27.01.11,21:26
dakujem,takze ak obdrzim fakturu mam ju ignorovat?zmluva obsahuje prace ktore mali byt vykonane,cena za pracu a podpisi, pri obhlidke diela som sa ho pytal ci ma vobec zivnost na vykonavanie takych prac,co pred tym tvrdil,zostal zaskoceny,a par dni na to si otvoril zivnost presne ohladom stavebnictva,v pripade ze by som dal nejaky podnet na ZU,DU ze podnikal neopravnene k comu mam aj dokaz,moze mat z toho problem?ja nechcem udavat,ale uz nam narobil dost problemov.
220870
28.01.11,04:13
To si píšte že by mal problém a veľký.Nemusíte ho ani udávať na súd ,stačí na daňový úrad a posere sa z toho aj sám.Faktúru mu rozhodne nezaplatte.Na faktúre musí byť uvedené jeho IČO a DIČ,pečiatka podpis.Ak to tam nebude tak to nieje faktúra ale zrap papiera ,ktorý môžete kľudne použiť na WC.
andiablo
28.01.11,06:34
Veci navyše pokiaľ nemá v zmleve tak ani nemôže faktúrovať. I ak by to aj náhodou všetko išlo na súd tak mu pomerne ľahko dokážete že práce je nekvalitne odvedená a ešte ani nedodržal reklamačný poriadok
Inak súhlasím s ostatnými. Nemá šancu uspieť. Ešte mu povedzte že vy si budete žiadať náhradu škody kedže odviedol nekvalitnú prácu
tommi_d
28.01.11,15:59
A navyše v zmluve bude asi chýbať jeho ičo a dič, čo by pre neho znamenalo neoprávnené podnikanie, čiže žiadna fa nebude, ak áno tak je to čistý blázon
fofokeiro
28.01.11,19:44
Dnes mi dosla spominana faktura,po otvoreni obalky som prisiel na to,ze fakturu nevystavil pan nepodnikatel,ale uplne niekto cudzi s ktorym som vobec zmluvu nepodpisloval,jeho meno tam je spomenute len ako zhotovitel,je vazne blazon,alebo s tym moze nieco ziskat?Velmi pekne dakujem za prispevky :)
ladyrs
28.01.11,19:48
Dnes mi dosla spominana faktura,po otvoreni obalky som prisiel na to,ze fakturu nevystavil pan nepodnikatel,ale uplne niekto cudzi s ktorym som vobec zmluvu nepodpisloval,jeho meno tam je spomenute len ako zhotovitel,je vazne blazon,alebo s tym moze nieco ziskat?Velmi pekne dakujem za prispevky :)

podľa môjho názoru aj ten,kto vystavil faktúru,a zobral celé na triko, je padnutý na hlavu /*sorry za výraz/..... ako ti môže fakturovať,ked to nemá ničím podložené? ty si s ním predsa nebol v žiadnom obchodnom vzťahu..... a že zhotoviteľ? xixi..... to môže byť tiež len PO alebo FO podnikateľ....
ladyrs
28.01.11,19:52
a ešte tak na okraj,viem že máš s týmto dosť problémov,ale keď si tomu "podnikateľovi" dával peniaze a podpisoval s ním "zmluvu",tak si na to nemyslel,ako to môže dopadnúť? však to nie je stavba búdky pre psa.....
fofokeiro
30.01.11,23:28
ano,nerozmyslal som,ze to moze takto dopadnut,doveroval som mu a to bola chyba,v buducnosti si uz dam vacsi pozor.chcel by som sa este nieco opytat,mam mu tu fakturu poslat naspat nepodpisanu,alebo si ju mam podrzat pre pripad sudu?dakujem
tommi_d
31.01.11,08:29
Ja osobne by som si ju nechal overiť (teda jej kópiu) u notára pre prípad súdneho konania (nepredpokladám) a zaslal späť odosielateľovi s poznámkou, že nie ste spolu v žiadnom právnom vzťahu.
bubkoch
31.01.11,08:41
ja by som poslal podnet na SOI-ku za nevybavenie reklamacie v sulade so zakonom (aby dostal pokutu), dal si dokoncit rekonstrukciu inej firme a po neuspesnej vyzve na preplatenie nákladov suvisiacich s dokoncenim a reklamaciou by som sa svojich penazi od dotyčneho nepodnikatela domáhal na súde ... plus by som vo vyzve a potom aj v žalobe ziadal naspat aspon polovicu tej 60% zalohy ...
inac by som s nim uz nijako nekomunikoval ani mu nic neposielal
fofokeiro
11.02.11,18:07
dobry vecer poradaci,skusil som napisat na SOI,zatial sa mi neozvali a pravdepodobne mu tu fakturu poslem spat,ale neviem,ci ju mam poslat odosielatelovi alebo tomu kto ju vystavil a este ma napadlo aj to,ze si mozno spravili nejaku zmluvu medzi sebou spatne,ze su spolocnici a sfalsovali moj podpis,myslite,ze by sa mohlo nieco take stat?dik