markus11
29.01.11,16:17
Dobrý deň
potreboval by som poradiť ohladom prepisu pozemku.Nastala situácia že som dostal od babičky pozemok kt. je vedený ako lúka,chcel by som ho prepísať na seba ale pozemok má mimo mojej babičky 11 vlastníkov,niektorí z nich sú v katastrti zapísaní ako nezistení.Chcel by som sa spýtať či by sa dalo nejako prepísať tento pozemok aj mimo toho aby som kontaktoval vlastníkov ktorí o tento pozemok neprejavili záujem už vyše 50 rokov.Dozvedel som sa totižto, že stačí aby som šiel na obecný úrad s požiadavkou o prepise na mňa s tým že majitelia dostanú určitú dobu na to aby sa k tomuto pozemku prihlásili,ak by sa neprihlásili tak by pozemok prepadol v môj prospech...Je to možné???a ak hej tak ako presne to funguje???
onderfaus
30.01.11,12:46
Bez súhlasu vlastníkov alebo ich dedičov to nepôjde. Ak chceš ten pozemok celý získať, musíš vypátrať všetkých neznámych vlastníkov. Ak žijú, máš o problém menej, ak už zomreli, musíš dotlačiť ich dedičov aby si dali spraviť dedičské konanie a potom to kúpiš od nich.

Ak je tam takých nezistených viac, ako dajmetomu 5, tak by som sa na to vykašľal, zrejme by ťa to stálo kopu času, behania okolo toho a nakoniec by sa niekto náhodou postavil na zadné a ďalej by si sa nepohol.

To s tým prepísaním je vydržanie. Je to možné, ak daný pozemok v dobrej viere užívaš zopár rokov. Problém je v tom, že to musí byť v dobrej viere, musíš byť presvedčený, že ten pozemok si od vlastníkov skutočne nadobudol poctivo a aj tak tam potrebuješ súhlas posledného človeka, ktorý je zapísaný v katastri (to sú aj tí neznámy) alebo jeho dedičia. Vydržanie bolo vymyslené hlavne preto, lebo v minulosti ľudia nie vždy splnili pri predaji všetky podmienky, ktoré zákon vyžadoval, jednoducho si v krčme tľapli a celý prevod považovali za vybavený. Toto však nie je tvoj prípad.