xkompotikx
29.01.11,20:22
Dobry den/Ahojte!

Mam otazku ohladne zapojenia vypinacov.
Samotna kabelaz je natiahnuta (vid. obrazok na www csas sk/schema.png)



Toto zapojenie som spojazdnil tak, ze ako vypinac c.1 a c.2 som pouzil 6polovy vypinac. No pri takomto zapojeni nedokazem zapojit aj kabel D, ktory dalej smeruje do inej miestnosti. Nezda sa mi, ze by taketo tahanie kabelaze malo byt standartne, ak ano, tak ma opravte, budem len rad.
Mozete mi poradit, ako to zapojit?
Pouzivam vypinace znacky Legrand, typ Valena - ak to k niecomu bude.

Dakujem za pomoc
radek666
29.01.11,20:25
Dobry den/Ahojte!

Mam otazku ohladne zapojenia vypinacov.
Samotna kabelaz je natiahnuta (vid. obrazok na www csas sk/schema.png)



Toto zapojenie som spojazdnil tak, ze ako vypinac c.1 a c.2 som pouzil 6polovy vypinac. No pri takomto zapojeni nedokazem zapojit aj kabel D, ktory dalej smeruje do inej miestnosti. Nezda sa mi, ze by taketo tahanie kabelaze malo byt standartne, ak ano, tak ma opravte, budem len rad.
Mozete mi poradit, ako to zapojit?
Pouzivam vypinace znacky Legrand, typ Valena - ak to k niecomu bude.

Dakujem za pomoc

je to standartne urobená kabeláž. Pokial nemáš rozvodné krabice a všetko máš natakané pod vypínače tak to pod vypínačom pospájaš vago svorkami. kábel D ide zapojiť paralelne s káblom A. Čiže všetky modré dáš do jednej vago svorky, všetky zelenožlté dáš do jednej vagosvorky. Čierny z kábla A pripojíš na prívod vypínaču č.1 (stála fáza) a zároveň pod tú svorku zapojíš aj čierny z káblu D a tým si pustíš stálu fázu do vedlajašej miestnosti.

ale pokial tam náš všade len dve žily tak ani tie dva striedavé vypínače ti nepracujú správne podla tej schémy.

Radek
pivko
30.01.11,07:10
Najvhodnejšie by hádam bolo zavolať odborníka ,lebo elektrika nieje sranda pre amatéra.
tienik
30.01.11,10:43
Obrazok mi nejak nechce natiahnut. Ale to nevadi. Predpokladam ze na elektriku je spracovany projekt, takze skontrolovat ci kable sedia podla neho. Ak ano, tak to uz fakt chce len istu skusenost s tym ako sa to robi. A nechcem sa opakovat, ale v ramci legislativy aj prislusne vzdelanie a opravnenie :-)
Fakt elektrika nie je vhodne miesto na "samodomo" akcie. Preco sa radsej nepustite do vody napriklad? to vas pri najhorsom vytopi, elektrika vas moze pozabijat naokolo aj viacerych.
xkompotikx
30.01.11,18:41
jasne, tie svorky mi pomohli.
funguje ako ma. v tom obrazku som sa pomylil. kabel z vypinaca c.1 do vypinaca c.2 je trojzilovy.
teraz to uz ale funguje tak, ako ma :)

dakujem