Ildi_interier
30.01.11,23:04
ahojte, zaujíma ma, či môže kupujúci reklamovať vady nehnuteľnosti, ktoré nie sú výslovne uvedené v zmluve, resp. sa objavia až po nejakom čase? Má nárok na vrátenie financií? V prípade, ak predáva realitka, preberá aj túto zodpovednosť, ak taká je? díkes...:)
Ice dive
30.01.11,22:13
ahojte, zaujíma ma, či môže kupujúci reklamovať vady nehnuteľnosti, ktoré nie sú výslovne uvedené v zmluve, resp. sa objavia až po nejakom čase? Má nárok na vrátenie financií? V prípade, ak predáva realitka, preberá aj túto zodpovednosť, ak taká je? díkes...:)
musel by si vedieť preukázať, že závada vznikla už v čase predaja resp. ešte pred ním a taktiež že predávajúci o nej vedel a ti ju zatajil... takže je to na dlhé lakte a nejasný výsledok...
nakoľko v zmluve budeš mať určite klauzulu, že si sa so stavom nehnuteľnosti oboznámil a poznáš ho a pod...
Ildi_interier
30.01.11,22:22
videla som človeka, ktorý si kúpil dom, užíval ho takmer 12 mesiacov, potom si zmyslel, zavolal znalca a vysúdil si pôvodnú cenu aj s trovami
Ice dive
31.01.11,09:09
videla som človeka, ktorý si kúpil dom, užíval ho takmer 12 mesiacov, potom si zmyslel, zavolal znalca a vysúdil si pôvodnú cenu aj s trovami
tak to bolo štastie, dobrý advokát, musela to byt obrovská závada a možno prípad jeden z 1000...
220870
31.01.11,17:42
videla som človeka, ktorý si kúpil dom, užíval ho takmer 12 mesiacov, potom si zmyslel, zavolal znalca a vysúdil si pôvodnú cenu aj s trovami
To nemusela byť závada domu ale podvodníci naviazaný na sudcov.:mee:Mafia.
arizona
31.01.11,18:54
ahojte, zaujíma ma, či môže kupujúci reklamovať vady nehnuteľnosti, ktoré nie sú výslovne uvedené v zmluve, resp. sa objavia až po nejakom čase? Má nárok na vrátenie financií? V prípade, ak predáva realitka, preberá aj túto zodpovednosť, ak taká je? díkes...:)
Napis konkretnejsie, co povazuje za skrytu vadu, ci sa jedna o novostavbu,alebo o starsi dom, ci byt...

Ak kupujes starsiu nehnutelnost, je mala sanca,lebo s tym logicky musis vopred pocitat, ze tych zavad tam bude dost...primerane veku

Pytas sa na realitku...mi sme ti zmluvu nevideli,musis si ju precitat sam a budes vediet odpoved ;)
Mária27
01.02.11,08:10
Mohli by sa na to vzťahovať tieto ustanovenia občianskeho zákonníka:

§ 48 (Odstúpenie od zmluvy)

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 597 (Dodatočne zistené vady)
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
single
14.01.12,10:48
arizona, aj ja mám podobný problém. V máji 2011 sme kupovali dom po kompletnej rekonštrukcii(nová strecha s obytným podkrovím,zateplený,na novo ťahaná voda a kúrenie.Predchádzajúci majitelia v ňom bývali asi 3 roky,kým sme ho neodkúpili. Dom bol pozerať aj odhadca,keďže sme museli mať odhad kôli úveru.Naša prvá otázka(keďže to bol rekonštruovaný dom) bola, či je v poriadku izolácia a či múry od spodu nevlhnú. Odpoveď bola,že múry sú suché...aj boli...až do zimy. Zrejme je nekvalitne urobená vonkajšia izolácia. Po celom obvode steny plesnejú!!! asi do výšky 10 cm,pri stene nemôžem mať nijaký nábytok,dokonca aj podkrovie v rohoch v jednej výške plesnie. A to sú chyby,ktoré sa im museli vyskytovať už hneď po zateplení a zatajili nám ich. Ďalšia dosť závažná vec je, rosenie okien...sú tam drevené okná s izolačným dvojsklom a sú permanentne zarosené tak,že po múre steká voda...a môžeme kúriť ako chceme.....
Čo máme robiť? Budem rada,ak mi poradíte...
220870
14.01.12,11:43
Obvodové múry sú murované z mixu tehla kameň a dom nieje zateplený.Je to tak?
single
14.01.12,19:37
nie...obvodové múry kvadra a dom je kompletne zateplený v r.2007...ale izolácia končí vyššie,ako je podlaha vnútri domu....
220870
14.01.12,20:05
Toto robia tepelné mosty.Ale z fotografií sa to nedá posúdiť lepšie.By som dal ruku do ohňa za to že na obr 3 a 4 sú miesto kvádra použité kamene.Skúste dať nejaké fotto z exteriéru tých istých miest.
marleau
15.01.12,01:17
Neviem na ktorom programe to beží,ako v amerike rekonštruujú staré domy a predávajú ďalej.Ja keď to vidím,je mi zle.Ešte aj trávu sprejom nastriekajú.Toto by mali niekedy skúsiť slovenskí zákazníci,takí,čo frfľú na všetko.
single
17.01.12,10:39
Toto robia tepelné mosty.Ale z fotografií sa to nedá posúdiť lepšie.By som dal ruku do ohňa za to že na obr 3 a 4 sú miesto kvádra použité kamene.Skúste dať nejaké fotto z exteriéru tých istých miest.


aj ja si myslím,že to robia tepelné mosty. Prikladám foto,kde vidieť,že izolácia končí vyššie,ako podlaha v dome(terasa je v tej istej výške aKo podlaha)...to je tá veľká čierna pleseň za kuch.linkou(obkladačky na predchádzajúcich fotkách) Pleseň v rohoch je na poschodí,kde kde je urobené obytné podkrovie...a čo je najhoršie,pred dvoma dňami sa nám v podkroví na sadrokartóne začali objavovať mokré fľaky...Ja z toho domu zošaliem!!! A tak som sa z toho domu tešila...myslíte ,že by tie chyby,ktoré sa ukazujú, právne obstáli??? Na koho sa v tom prípade obrátiť a ako postupovať?
senčan
29.01.12,12:26
S najväčšou pravdepodobnosťou sú to tepelné mosty. Riešil som rovnaký problém so záverom, že som osekal omietku pri základoch až na podklad, nechal preschnúť a zaizoloval 5 cm XPS. Kvôli zvýšeniu tepelného odporu som XS lepil špeciálnou penou /nie na lepidlo/. Problém zmizol.