utrápená
01.02.11,10:58
V roku 2010 sme mali poistné plnenie na kombajn. Ešte stále nemám doklad z poisťovne o jeho výške, poraďte mi prosím ako to zaúčtovať. Dal 648 a MD? Na časové rozlíšenie to nemôže ísť, lebo neviem výšku /len odhadom/. Žeby účet 378? Dík za odpovede.
Betina2
01.02.11,11:43
Kombajn bol zničený, treba ho vyradiť z majetku? Alebo pôjde len o opravu a bude sa normálne používať? Po tej poistnej udalosti ste ho ešte neopravovali? Nedostali ste žiaden krycí list alebo nejaké vyrozumenie, či šlo o totálku alebo či máte nejaký nárok na náhradu....veď nejaký doklad od poisťovne by ste mali mať.
Postup je rovnaký ako pri inom majetku. Skús pohľadať.
utrápená
02.02.11,07:03
Je to oprava, kombajn sa bude naďalej používať, určite bude poistné plnenie len neviem v akej výške. Fa za opravu mám, oprátam spoluúčasť a takto aspoň odhadom si vypočítam výšku poistného plnenia, len mám problém ako to zaúčtovať.
Betina2
02.02.11,07:57
Takže oprava 511,343/321 podľa faktúry
Krycí list ani vyčíslenie náhrady od poisťovne ešte nemáte. Ak by ste mali, tak by bolo účtovanie 378/648. Predpis voči poisťovni by bol znížený o spoluúčasť. Faktúra za opravu je z roku 2010 alebo 2011 - dodanie? Každopádne to musíš mať v rovnakom účtovnom období oboje naúčtované.
Ak nemáš presnú sumu od poisťovne, musíš účtovať pohľadávku voči nej v dohadnej sume v období, kedy Ti vznikol nárok na poistné plnenie, čo predpokladám zo zmluvy vyplýva v deň, keď došlo k poistnej udalosti. Kedysi sa takéto odhady účtovali na účet 388, avšak ten bol novelizácoiu pred pár rokmi zrušený. Účtovanie na 385/648 v roku 2010 a ked budeš mať od poisťovne vyúčtovanie, preúčtovanie 378/385 byť nemôže, lebo nevieš do zostavenia účtovnej závierky a podania DP presnú sumu, ktorú Ti poisťovňa prizná.
Vzhľadom k uvedeným skutočnostiam by som si na danú poistnú udalosť vytvorila samostatné analytické účty 378AE/648AE, na ktorý by som do roku 2010 naúčtovala odhadom stanovenú sumu pohľadávky voči poisťovni (nezabudni priložiť výpočet, ako a podľa čoho si k sume prišla). Ja by som vychádzala z faktúry za opravu bez DPH očistenej o spoluúčasť. DPH si riadne odpočítaš, takže tú tam nezhrňaj.
Keď po uzavretí kníh dostaneš vyúčtovanie od poisťovne, o tejto novej skutočnosti budeš účtovať už v roku 2011 a rozdiel zahrnieš do roku 2011. Ak poisťovňa prizná viac, tak rozdiel zaúčtuješ 378/648, ak menej, tak mínus 378/648 (???) Iný účet než 378 tam proste nesedí.

Odporúčam spojiť sa s poisťovňou a získať od nich vyjadrenie ešte do uzavretia účtovníctva či a v akej výške evidujú Váš prípad. Najčistejšie by bolo, ak by si na základe ich vyjadrenia celú pohľadávku v presnej sume mala zaúčtovanú v období, kedy vzníká aj náklad za opravu.

Budem rada, ak aj niekto skúsenejší sa vyjadrí.

Aj tu je to pekne rozoberané
http://www.porada.sk/t108847-nahrada-skody-poistne-plnenie.html

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-101935.html


http://www.porada.sk/archive/index.php/t-101935.html
utrápená
02.02.11,10:43
Vďaka za odpoveď, súhlasím s tým čo si napísala.