pavel.c
01.02.11,10:30
Dobry den, poradaci.

Chystam sa na svojom pozemku vybudovat elektropripojku. Samotny postup mi je viac-menej jasny (aj vdaka porade).

Zaujima ma vsak ake komponenty pouzit a ich cena... aby som vedel posudit, ci ma niekto nechce osali.

Zatial mam taketo info:
- elektromerový rozvadzač (typ???) od 119 do 136,00 EUR
- prípojková skriňa na stlp (typ???) 56,00 EUR
- upevňovací pás na stlp 4.10 EUR
- kľúč k energ.zámku 5,00 EUR
- projekt el.prípojky do 70.00 EUR
- istič PRe 63 - B 25 (typ???) 10,00 EUR
- kabel (typ??? - CYKY XXXX ???) 5€ / m

Dakujem!
tienik
01.02.11,10:35
Ahoj,

cen y viac menej sedia.
aj ked:

1) neviem typ rozvadzaca a vyrobcu - niekedy postatna vec
2) kabel, aky typ? tiez tazko bez toho povedat.

Ale odhadom na klasicke 25A pripojky by mohlo byt OK.
Ja by som ale iste nesetril a elmerovom rozvadzaci - nech sa ti nerozpadne za par rokov.
pavel.c
01.02.11,11:32
To je to, co ma zaujima... kukam na web stranky a vidim x-roznych rozvadzacov za rozne ceny.
Obdobne dumam nad isticom.. mam podla vyjadrenia SSE takyto: 3x25A.. ale aky konkretny typ istica mozem pouzit???
Predpokladam, ze by vsetky sucasti tej skrine mali byt kompatibilne, ale aj tak...
Takze to vidim na nejaku firmu, ktora mi to urobi..
tienik
01.02.11,11:50
ten rozvadzac musis kupit ako celok - vyzaduje to legislativa. Takze len ho dobre naspecifikuj a objednaj. Nerobim reklamu, ale ako projektant a sem tam aj "sroubovakovy" elektrikar mam velmi dobre skusenosti s firmou Hasma.
TomasHC
01.02.11,11:51
Nerobi to az po hodiny nahodou len dodavatel elektriny?
tienik
01.02.11,12:04
bodaj by to bolo tak,
ale v skutocnosti robis vsetko sam na svoje naklady, oni potom len zaplobuju a zhrabnu pripojovaci poplatok (tak od 200€ vyssie)
Samozrejme, odbocku z kabloveho vedenia, alebo klesacku z vonkajsieho vedenia nemoze robit hocikto.
pavel.c
01.02.11,12:37
to, ze si nieco urobim sam, mi ani nevadi, robim rad... ale chcem vediet co a ako.

tienik: na zaklade coho by si specifikoval rozvadzac? mozes dat tip na konkretne modely a k nim kompatibilne istice?
Kabel mi je viac-menej jasny (CYKY 4x16 alebo CYKY 5x16 ) - ale nieje mi jasna ich vyhoda - poradite ktory je vhodnejsi a preco?
Ako ovplyvni HDO, blokovacie relatka a svorovnica PEN jeho vyber?
Co to sakra je "PEN"?
(uz viem, ze CYKY znamena "medeny", "5" - päť žíl, "16" prierez v mm2)
Istic mi je jasny (3x25A na el. kurenie - ele neviem este, ci to tak bude)

Sorry, za asi naivne otazky, ale v elektro som laik, ale aj tak tomu chcem rozumiet.
tienik
01.02.11,14:14
Takto to urobime:

1) kde to bude? Oblast ZSE, SSE, VSE
2) kde bude umiestneny? plot - mur, stlp
3) ak plot, tak na muriku, alebo priamo na zemi?
Luky89
01.02.11,15:24
to, ze si nieco urobim sam, mi ani nevadi, robim rad... ale chcem vediet co a ako.

tienik: na zaklade coho by si specifikoval rozvadzac? mozes dat tip na konkretne modely a k nim kompatibilne istice?
Kabel mi je viac-menej jasny (CYKY 4x16 alebo CYKY 5x16 ) - ale nieje mi jasna ich vyhoda - poradite ktory je vhodnejsi a preco?
Ako ovplyvni HDO, blokovacie relatka a svorovnica PEN jeho vyber?
Co to sakra je "PEN"?
(uz viem, ze CYKY znamena "medeny", "5" - päť žíl, "16" prierez v mm2)
Istic mi je jasny (3x25A na el. kurenie - ele neviem este, ci to tak bude)

Sorry, za asi naivne otazky, ale v elektro som laik, ale aj tak tomu chcem rozumiet.

No tak to Meď znamená len to C (CYKY je silnopúdovy kábel z PVC izoláciou s 2-5 žilami tvorenimi jedno jadrovým medeným vodičom AYKY to isté ale hliník)
4 žili 3xL (3xfaza) +PEN vodič (združený ochranný a neutálny vodič)
5 žil 3xL + PE + N (PE je samostatný ochranný vodič, N je neutrálny vodič)
5 žil by ti malo byť zbytočných ak vedenie je len 4 žilové (sieť TN-C (čo znamená3xL+PEN)) a to je

pre podzemnú prípojku
ak sa rozhodneš pre CYKY tak minimálne 10 mm2
ak sa rozhodneš pre AYKY tak minimálne 16 mm2

ak robíš nadzemnú prípojku tak AYKYz alebo CYKYz a tam je minimálny prierez pre Al 10 mm2 a pre Cu 6 mm2
canbo
01.02.11,17:32
Pre zjednodušenie pripojenia na sieť - vzdušný rozvod sa doporučuje prívod k poistkovej skrini previesť hliníkovým káblom , od poistkovej skrini k elektromerovému rozvádzaču a ďalej medenými káblami. V rozpise materiálu chýba " chránička " káblu od poistkovej skrini do zeme (plastová trubka , alebo FXP hadice) a fólia na označenie káblu v zemi, piesok na zapieskovanie, zemnenie elmer. rozvádzača ak ...
Elektromerový rozvádzač : ak má slúžiť aj počas výstavby je potrebné ,aby bol vybavený zásuvkami ,dostatočným počtom vývodiek... a ak sa počíta s napojením elektrických brán tak aj s istením pre dom ,tak aj pre brány...potom cenové relácie sa stupňujú , rozhoduje výbava, priestorové delenie...
djdee
01.02.11,18:33
netreba riešiť všetko naraz. najprv si daj vypracovať projekt prípojky. ten ti povie aký kábel bude viesť do hodín (meď-hliník), odkiaľ sa pripojí (stĺp-iná rozvodnica), ako pôjde k hodinám (vzduchom-zemou) a bla bla bla....
keď budeš vedieť toto, môžeš premýšlať nad materiálom. odporúčal by som elektromerovú rozvodnicu z plastu. netreba ju uzemňovať. Amperáž ističa ti určí projekt, podľa použitia prípojky (vykurovanie elektrikou, alebo nie).Takisto, či bude skriňa dvojtarifná alebo jednotarifná aj to budeš vedieť až potom, keď to budeš vedieť.
Asi toľko...Najprv projekt
pavel.c
01.02.11,18:34
tienik:

1. SSE
2. skrina by mala byt v oploteni a nad zemou (videl som take skrinky s podstavcom) ... planujem ju v buducnosti obmurovat, aby mi ju nejaky dobrak nesejmul ;--)
pavel.c
01.02.11,18:39
djdee: rozumiem.

Prave som oslovil par elektrofiriem, ale zatial je to trochu matuce, kedze mam iba vyjadrenie SSE k pripojke (projekt domu sa este len robi)

Ale zatial, vdaka kazdej poznamke, sa orientujem lepsie a zacina mi to do seba zapadat.

Dufam, ze tu coskoro zavesim manual "Ako na to" ;-)
tienik
02.02.11,08:25
Tak to by som odporucil R 1.0 K40 W 25A P1 od spominanej Hasmy.
Cena je tusim kolo 126€ bez DPH - bez zaruky
djdee
02.02.11,08:29
Manuál "ako na to" ??? :-D zábavné...každá prípojka sa líši. ešte som nerobil dve rovnaké. vždy je tam niečo odlišné. či skriňa s hodinami, či istič, či káble, či umiestnenie....vždy je niečo rozdielne :-)
tienik
02.02.11,08:37
tak, ale v principe postup je pdobny, nie? Aky mas v tom rozdiel aku skrinu pouzijes a kolko metrov kabla treba?
Samozrejme su specialitky, ale vseobecne sa da najst prevladajuce riesenie.
pavel.c
02.02.11,19:36
presne tak.

druh kabla mi je uz jasny, teraz sa snazim najst vhodnu elektromernu skrinu a do nej istic, aby mi to vyhovovalo s ohladom na buduce pouzitie ako aj na pouzitie pri stavbe (mala by mat aj zasuvky na obdobie stavby)

neviem ci je vhodnejsia jedno alebo dvojtarifna... aka je vasa rada? ako ovplyvni cenu energie?

vdaka za nazory a skusenosti;-)
pavel.c
02.02.11,19:40
btw poistkovu skrinku na stlp a kabel zhora po skrinku osadi SSE-D, lebo je to ich majetok. ale ako je to s hodinami? patria SSE-D, alebo stavebnikovi a SSE-D ich iba zaplombuje a kontroluje?

od poistkovej skrinky dalej je to majetok stavebnika...
tienik
02.02.11,20:35
tak za radom:

urcite davaj skrinku na dvojtarifne meranie, aj ked ho hned nepouzijes. Rozdiel v cene nie je strasny a nikdy nevies co bude. do Dvojtarifnej skrinky pasuje jednotarifny elektromer, naopak nie.

Na 25A staci kabel CYKY 4x10, ja sa ale vzdy hram na istotu a radim 4x16 - zas preto ze jeden nikdy nevie...
Urcite popri tomto hlavnom kabli poloz aj kabel CYKY-O 3x1,5 - je to na ovladanie pri dvojtarife, potom sa uz tazko doplna.

Elektromerovy rozvadzac je tvoj majetok, SSE tam len da svoj elemer a zablombuje.
Pripojka ako taka (to zo stpa) je sucastou vedenia, to jest majetkom distribucky. Ale v principe tu cenu platis ty v pripojovacom poplatku.

Takze zaver, nech je to koho chce, ucet ide na teba :-)