bono9
04.02.11,19:11
...mám veľký pozemok v intraviláne na konci obce, kde by som chcel stavať RD, problém je v tom, že s "objektívnych" príčin (preťaženie existujúceho trafa a vedenia) my správca rozv.siete nedovolí el. prípojku. Potreboval by som poradiť či je možné pre bežného smrteľníka si dať spraviť prípojku vn/nn keď my pozemok križuje 22kV vedenie a koľko by to asi stálo.

P.S. ...maličké trafo do 50kVA aké sa používajú pri regulačných staniciach ropovodu, plynovodu ak sa nachádzajú uprostred poľa.
anonym222
04.02.11,19:55
Možné je všetko, ale myslím, že by si to nezaplatil. Neide iba o samotné trafo, ale potrebuješ vybudovať minimálne jeden stĺp so sekčákom, stožiar alebo ďalší stĺp pre trafo, rozvádzaž s istením, zemnenie trafa atď. Potrebuješ projekt, stavebné povolenie a naviac staneš sa veľkoodberateľom, pretože budeš mať svoje trafo. Budeš musieť zabezpečovať opravy a revízie. Alebo ho potom za pár eur predáš distribútorovi.

Ak máš veľký pozemok, rozpredaj ho na stavebné pozemky a ak tam bude predpoklad IBV, je možné že tam distribútor vybuduje trafostanicu.

Alebo, ako ďaleko je súčasná distribučná trafostanica? Nebolo by možné od nej dotiahnuť prípojku? Trafo nie je problém, výkon bude určite stačiť, ak nie, dá sa za pár hodín vymeniť za väčšie. Toto sa robí bežne. Trafa sa pomerne často menia. Ak by si si vybudoval vlastnú prípojku až ku trafu, distribútor ťa musí pripojiť.
canbo
05.02.11,13:40
Mimo ceny na kľúč ( cca. min 33000€ ), si zastaviate pozemok + ochranné pásmo,prístup s ťažkou technikou , až po správu VN prípojky a trafa . Jedna sa o VTZ schvaľované úradnou skúškou, mimo revízie a to sú ďalšie položky. Alebo bezodplatne odovzdať do správy rozvodnej sústavy , potom možnosť pripojenie aj iných odberateľov.
Niekedy sa postupovalo cez obec . Obec žiada rozšírenie / posilnenie rozvodu a má ho v pláne výstavby, z vašou spoluúčasťou ako sponzora - buď finančne , alebo sprístupnení pozemku na výstavbu novej trafostanice.
bono9
05.02.11,19:51
Dík za info.
Tá cena sa my zdá premrštená. Možno tak 650kVA trafo, ale >50kVA no neviem. V práci nám zhorelo 250kVA suché trafo a videl som faktúru nového - 12000€ a ktovie koľko sa na ňom nabalil nákupca :-)))
Xanti
05.02.11,20:00
Bono,
ale ty nemôžeš predsa rátať len s cenou trafa, ty musíš rátať aj ako píšu s úradnou skúškou, tiež zo stlpmi a čo ja viem čím ešte.

To že vyhorelo trafo, super nahradilo sa ... aj u teba by to trafo vyšlo možno na 6000 eur .. ale tie ostatné veci kolo toho sú drahé. Či myslíš že do stredu placu postavíš trafo a už bude elektrika? :D:D

To skús generátor potom, na výrobu energie a tepla.
bono9
05.02.11,20:03
..na súčasnú trafostanicu to nieje možné potiahnúť. Musel by som kopať naprieč 15 pozemkami asi 150m.
..pozemok ide súbežne s obecnou cestou. Teoreticky by sa dal rozparcelovať na 6-7 SP po 6á. Mohlo by ísť vybavovanie potom hladšie? Čo myslíte?
bono9
05.02.11,20:12
Xanti,
ak by stálo trafo 6000, stĺp,montáž,byrokracia 27000 :-! veď za to postavím barák :-))))
Xanti
05.02.11,20:15
Bono,
tú cenu som strelila z brucha. Fakt neviem čo to môže stáť, ale ak sa sceš púšťať do byrokracie tak pouvažuj nad generátorom, ak postavíš dom tak ti to vyrobí elektrinu i teplo do domu ...
anonym222
06.02.11,06:31
...mám veľký pozemok v intraviláne na konci obce, kde by som chcel stavať RD, problém je v tom, že s "objektívnych" príčin (preťaženie existujúceho trafa a vedenia) my správca rozv.siete nedovolí el. prípojku.

Podľa úvodného príspevku máš NN vedenie v dosahu, iba nemá dostatočnú kapacitu. Alebo musíš kopať cez tých 15 cudzích pozemkov, ako teraz píšeš? Pretože keď je problém iba vo vedení, dá sa posilniť.
bono9
06.02.11,11:16
Upresním,
predstavte si obytný blok(časť obce) v tvare U. Na jednom konci som ja na druhom trafo. Krížom to mám asi 150m a 15 pozemkov.
canbo
06.02.11,11:35
Upresním,
predstavte si obytný blok(časť obce) v tvare U. Na jednom konci som ja na druhom trafo. Krížom to mám asi 150m a 15 pozemkov.

A ešte doplniť či tých 15 pozemkov je nezastavaných a či sú v intra/extra -viláne obce a nedostatok je v "kapacite" vedenia ,alebo trafa, alebo aj aj.
anonym222
06.02.11,19:24
Jasne už chápem. Je to problém. Máš pozemok, ale na nevhodnom mieste.
anonym222
06.02.11,19:28
A ešte doplniť či tých 15 pozemkov je nezastavaných a či sú v intra/extra -viláne obce a nedostatok je v "kapacite" vedenia ,alebo trafa, alebo aj aj.Problém bude v dĺžke vedenia. Trafo nie je problém.
canbo
07.02.11,15:03
Problém bude v dĺžke vedenia. Trafo nie je problém.

Ak je problém v dĺžke vedenia tak niečo podobné sa tu už riešilo:elektrická prípojka , príspevok MENDO933.
Silencer78
30.03.11,12:00
Na strednom slovensku ti na vlastné náklady spravia prípojku až k plotu (aj trafostanicu), ak požiadavku na pripojenie dajú viac ako 3 vlastníci pozemkov blízko seba. Tzn. rozparceluj, a aspoň na tri pozemky si daj žiadosť o pripojenie (môže byť aj jeden vlastník). Zaplatíš tri poplatky za pripojenie (cca 170 Eur) a postavia ti to až k plotu, všetko na ich náklady. Ale rátaj s dlhšou dobou cca 24 mesiacov.