alicacka
08.02.11,11:23
Dobrý deň, prvýkrát vyplňujem poznámky k účtovnej závierke. Ide o s.r.o., ktorá fungovala minulý rok 2 mesiace. Žiadnu činnosť nerobila. Nemáte niekto nejaký vzor, ako vyplniť poznámky, už som z toho hotová, neviem si poradiť. Potrebovala by som nejaký vzor. Prosím pomôžte.:confused:
dobsony
08.02.11,10:28
Treba vyplniť len hlavné veci, čo sa týka sro- názov, iČO,adresa, spoločníci .... podľa výpisu z obchodného registra, základné imanie a do Poznámky: treba napísať že firma v roku 2010 nevykonal žiadnú ekonomickú činnosť!
zk24
08.02.11,10:34
Ja vyplnam vzdy toto tlacivo, ale samozrejme iba veci ktore sa ma tykaju. A kedze Vy ste nemali ziadne obraty, tak ti to posielam ako vzor - co sa tyka hlavicky, kedy bola zalozena, kedy vznikla, ci bude pokracovat v cinnosti v buducom roku, ci ide o riadnu alebo mimoriadnu zavierku a tak.....

Mozno pomoze...
alicacka
08.02.11,10:35
ďakujem pekne, ale potrebovala by som vedieť napríklad, že Účtovná jednotka oceňovala majetok a záväzky - ku dňu uskutočnenia účtovnéh prípadu, ku dňu, ku ktorémus a zostavuje účtovná závierka, atď. My sme účtovali tak, ako prišlo. V deň, keď vznikol záväzok a keď vznikla pohľadávka. Teraz je to ku ktorému dňu ? uskutočnenia účtovného prípadu alebo ku dňu účtovnej závierky ?
alicacka
08.02.11,10:39
Kedy sa vlastne iceňuje ku dňu účtovnej závierky ? To sú záväzky a pohľadávky v cudzej mene nie ? Prosím vysvetlíte mi to niekto?
zk24
08.02.11,10:40
alicacka
08.02.11,11:50
Ďakujem, teda ak som dobre pochopila z linku od zk24, tak ku dňu zostavenia účtovnej závierky oceňujem, ak mám cudziu menu. My sme cudziu menu nemali, teda sme oceňovali aj pohľadávky aj záväzky ku dňu vzniku.
alicacka
09.02.11,08:43
Prosím Vás, vedel by miniekto povedať, ak s.r.o.čka vznikla v novembri, tak do poznámok ak mám v niektorej z tabuliek uvedené, že stav na začiatku bežného účtovného obdobia, tak to mám november považovať za začiatok bežného účtovného obdobia ? Konkrétne napr. Peniaze v hotovosti mám zostatok v sume napr. 5000 €, tak to bude stav na konci účtovného obdobia však ? A na začiatku nič nemám písať ? alebo aj tam 5000, keď bolo splatené pri vzniku ? Prosím pomôžte mi.
alicacka
09.02.11,09:09
Ešte by som sa chcela spýtať, ak sro-čka vôbec ešte nezačala fungovať, len je založená, tak v poznámkach mám vyznačiť, že zostavila účtovnú závierku za predpokladu nepretržitého pokračovania vo svojej činnosti ? Áno, alebo nie?
Paula
09.02.11,09:24
Ešte by som sa chcela spýtať, ak sro-čka vôbec ešte nezačala fungovať, len je založená, tak v poznámkach mám vyznačiť, že zostavila účtovnú závierku za predpokladu nepretržitého pokračovania vo svojej činnosti ? Áno, alebo nie?


To my nemôžme za vás rozhodnúť;)
alicacka
10.02.11,12:47
Ja to veľmi dobre viem, ale asi ste nepochopili moju otázku. chcem vedieť, či sa za nepretržité pokračovanie vo svojej činnosti považuje, ak firma ešte je len založená a nič nerobila, alebo už aj to, že je založená.
zk24
10.02.11,13:06
Ja to veľmi dobre viem, ale asi ste nepochopili moju otázku. chcem vedieť, či sa za nepretržité pokračovanie vo svojej činnosti považuje, ak firma ešte je len založená a nič nerobila, alebo už aj to, že je založená.

Nepretrzite pokracovanie je, ze bude fungovat aj v dalsom roku a neplanuje vstupit do likvidacie, konkurzu...

My sme s jednou firmou isli do likvidacie, tak vtedy sme tam dali "nie" a dovod: "vstup do likvidacie".

Pokial sa vlastne len rozbiehate, tak pokracujete vo svojej cinnosti. nevadi ze ste nemali obrat, ale pokracujete vo fungovani
alicacka
21.02.11,15:36
Ďakujem veľmi pekne, toto som potrebovala presne vedieť.
KEJKA
21.02.11,16:38
z predloženého vzoru si vo worde vypíš len časti, ktoré sa ťa týkajú - je to minimum.
Predsa nebudeš odovzdávať 30 strán prázdnych nevyplnených listov......
alicacka
22.02.11,09:09
Ďakujem za dobrú radu.
Prima73
24.02.11,08:15
Dobry den, chcela by som sa spytat, ak s.r.o. v priebehu tohoto roku zmenila sidlo a aj konatelov, je nutne toto uvadzat v poznamkach?
Dakujem za kazdu odpoved.
Tweety
24.02.11,08:16
Dobry den, chcela by som sa spytat, ak s.r.o. v priebehu tohoto roku zmenila sidlo a aj konatelov, je nutne toto uvadzat v poznamkach?
Dakujem za kazdu odpoved.
Tento rok nemiešaj do poznámok roka 2010.
Prima73
24.02.11,08:20
Tento rok nemiešaj do poznámok roka 2010.

Pardon, myslela som rok 2010, este som sa nepreklopila :)
Tweety
24.02.11,08:23
Pardon, myslela som rok 2010, este som sa nepreklopila :)
Ak je to tak, treba do uviesť, sú to podstatní informácie.
Prima73
24.02.11,08:29
Ak je to tak, treba do uviesť, sú to podstatní informácie.

Dakujem velmi pekne za pomoc.
KEJKA
24.02.11,17:35
Dobry den, chcela by som sa spytat, ak s.r.o. v priebehu tohoto roku zmenila sidlo a aj konatelov, je nutne toto uvadzat v poznamkach?
Dakujem za kazdu odpoved.

rok 2010 - uvádzam vždy informácie od 1.1. do dňa xx.xx
a zmenu od xx.xx.2010 k 31.12.2010.
Proste tam uvediem aj starých aj nových.

pokiaľ je zmena v r.2011, aj VZ bolo v r.2011, uvediem to do časti na konci poznámok - Iné významné skutočnosti.
Napr. v r. 2009, ak sro "nestihla" zapísať premenu ZI na EUR, tak som to do Poznámok uviedla.
Ivana Halajová
05.03.11,11:50
Dobry den, prvy krat budem robit danove priznanie k dani z primu PO+suvahu, VZaS+poznamky.
Co sa tyka poznamok, firma bola zalozena 28.05.2010..kupena 23.12.2010, zmena konatela 04.011.2010, s.r.o. nemala ziadne prijmy a nevykazala ziadnu ek. cinnost, mala len vydavky notarske po vzniku s.r.o.+platba za obstaranie zalozenia s.r.o a poskytnutia sidla. Bude stacit ked v poznamkach uvediem len udaje o prvom a terajsom konatelovi, ICO adresa, spolocnici ZI a ze firma v roku 2010 nevykonala ziadnu ek. cinnost. Ostatne strany nemusim vyplnat?
Dakujem za radu
Braňo
05.03.11,16:17
Aktuálny formát poznámok pre rok 2010.
iminvest
07.03.11,15:14
Rad by som vas poprosil o pomoc, v poznamkach sa uvadzaju ciselne hodnoty v celych eurach alebo v tisicoch, viem ze niekedy to bolo v tisicoch...dakujem
Betina2
07.03.11,15:27
Sú nejaké zmeny v Poznámkach oproti poznámkam za rok 2009? Teda ak mám vytvorené vlastné poznámky (ved nebudem písať, čo netreba alebo čomu sa nevenujeme....), nepoužívam žiadne Univerzálne Poznámky z obchodnej siete a pod.....tak či tie moje za rok 2009 môžem použiť aj za rok 2010, samozrejme so zmenenými údajmi. V podstate som pri ich tvorbe vychádzala z predlohy ponúkanej v obchodnej sieti, len čo bolo treba som doplnila a čo nebolo treba som odstránkila.
Ď.
Tweety
07.03.11,15:28
Sú nejaké zmeny v Poznámkach oproti poznámkam za rok 2009? Teda ak mám vytvorené vlastné poznámky (ved nebudem písať, čo netreba alebo čomu sa nevenujeme....), nepoužívam žiadne Univerzálne Poznámky z obchodnej siete a pod.....tak či tie moje za rok 2009 môžem použiť aj za rok 2010, samozrejme so zmenenými údajmi. V podstate som pri ich tvorbe vychádzala z predlohy ponúkanej v obchodnej sieti, len čo bolo treba som doplnila a čo nebolo treba som odstránkila.
Ď.
Nie, nie sú zmeny.
Betina2
07.03.11,15:32
Ďakujem. Ulahčím si robotu :)
m.hladka
07.03.11,16:13
Rad by som vas poprosil o pomoc, v poznamkach sa uvadzaju ciselne hodnoty v celych eurach alebo v tisicoch, viem ze niekedy to bolo v tisicoch...dakujem

V celých eurách, tak ako v Súvahe a Výkaze ZaS.
zubik
08.03.11,13:29
je to snadné podľa hospodárskeho výsledku sú tam sumy a ti stačí dopísať do riadku iba toho čo sa nás týka.
Adiks
14.03.11,10:42
Chcem sa opýtať, či do poznámok k účt.závierke v časti Záväzky podľa splatnosti (členené do lehoty a po lehote splatnosti) uviesť len dlhodobé záväzky z r.094 súvahy a krátkodobé záväzky z r.105 súvahy ?, alebo aj rezervy z r.089 súvahy a časové rozlíšenie z r.119 súvahy ? Riadok 088 súvahy nazvaný Záväzky totiž tvoria okrem krátkodobých a dlhodobých záväzkov aj rezervy a časové rozlíšenie. Pre krátkodobé finančné výpomoci a bankové úvery nemáme náplň, preto ich nespomínam.
Katarína Cigánová
14.03.11,18:01
Pripájam "svoje " poznámky a prílohy k UZ , výhoda je v tom , že sú editovatelné , čo sa ma netýka vyhodím , čo sa ma týka doplním , dajú sa aj uplne nové veci doplnit , skratka vidím v tom výhodu , že sa dajú použit niekolko rokov
Monika C.
15.03.11,06:44
Katka ďakujeme za priložené súbory - pomôžu viacerým. Ďíki.
alenad
15.03.11,08:35
Pekný deň prajem, chcem sa opýtať, ktoré firmy majú povinnosť vypisovať prehľad o peňažných tokoch v poznámkach.
Katarína Cigánová
15.03.11,08:43
Pekný deň prajem, chcem sa opýtať, ktoré firmy majú povinnosť vypisovať prehľad o peňažných tokoch v poznámkach.
Tie , ktoré majú povinnost auditu
alenad
15.03.11,08:57
Tie , ktoré majú povinnost auditu

Hľadám, hľadám a akosi neviem nájsť, kde to je uvedené. Sme akc.spoločnosť, pre rok 2010 už nemáme povinnosť auditu.
Tweety
15.03.11,08:58
Hľadám, hľadám a akosi neviem nájsť, kde to je uvedené. Sme akc.spoločnosť, pre rok 2010 už nemáme povinnosť auditu.
Musíš hľadať v Zákone o účtovníctve.
nikula
15.03.11,09:24
V poznámkach sa uvádza aj ekonomická prepojenosť. Ak je spoločník spoločníkom vo viacerých s. r. o., tak to musím uviesť?
alenad
15.03.11,10:03
Musíš hľadať v Zákone o účtovníctve.
V zákone o účtovníctve som našla toto: časť §18

(5) V poznámkach sa uvádzajú informácie, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát, prípadne ďalšie výkazy a údaje, ktoré ich vysvetľujú a dopĺňajú. V poznámkach sa uvádzajú aj informácie, ktoré sa týkajú použitia účtovných zásad a účtovných metód, a ďalšie informácie podľa požiadaviek ustanovených týmto zákonom. V poznámkach uvedie účtovná jednotka tiež informácie o skutočnostiach, ktoré ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nevykazuje v ostatných súčastiach účtovnej závierky, ale ich dôsledky menia významným spôsobom pohľad na finančnú situáciu účtovnej jednotky.

(6) V poznámkach sa uvedie aj vymedzenie a suma nákladov za účtovné obdobie v členení na náklady za

a) overenie účtovnej závierky audítorom22c) podľa § 19 a § 22 ods. 12,
b) iné uisťovacie služby,
c) daňové poradenstvo a
d) iné súvisiace služby poskytnuté účtovnej jednotke týmto audítorom alebo audítorskou spoločnosťou.

nikde ani zmienka o peňažných tokoch
Katarína Cigánová
15.03.11,13:53
Pekný deň prajem, chcem sa opýtať, ktoré firmy majú povinnosť vypisovať prehľad o peňažných tokoch v poznámkach.
rieši to §3 odst. 4 Postupov účtovania ...
alenad
17.03.11,15:07
rieši to §3 odst. 4 Postupov účtovania ...

Bohužial, no v Postupoch účtovania som nenašla §3 odst.4
Toto je celý §3.

§ 3

Účtový rozvrh
(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.


(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.
Katarína Cigánová
17.03.11,15:16
Bohužial, no v Postupoch účtovania som nenašla §3 odst.4
Toto je celý §3.

§ 3

Účtový rozvrh

(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.


(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.
Prepáč , nie postupy účtovanie , ale "Opatrenie MF SR , ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní , označovaní a obsahovom vymedzení položiek ind účt. závierky ... pre podnikatelov ........ MF SR č.MF/24219/2008-74
enad
21.03.11,11:55
Dobrý deň,

prosím Vás auditorka vyžaduje, aby sme mali v poznámkach nejakú vetu o tom, že nám auditori nerobia účtovníctvo, či také niečo. Viete mi niekto pomôcť, ako má také vyhlásenie vyzerať, resp. či má niekde oporu v zákone?

Ďakujem
nikula
22.03.11,10:04
V poznámkach sa uvádza aj ekonomická prepojenosť. Ak je spoločník spoločníkom vo viacerých s. r. o., tak to musím uviesť?
Skúste ma usmerniť?
Betina2
22.03.11,12:41
Skúste ma usmerniť?

Ak je tento spoločník súčasne spoločníkom v oboch firmách a tieto firmy majú medzi sebou obchodné alebo finančné vzťahy (faktúrujú si medzi sebou, dodávajú si navzájom služby alebo tovar, alebo si jedna od druhej požičala peniaza alebo majetok....) tak potom rozhodne áno, uviedla by som to v poznámkach. Ak ale majú tieto spoločnosti spoločný len fakt, že spoločník nie je spoločníkom v jedinej spoločnosti, ale je súčasne spoločníkom aj v inej spoločnosti a pritom neexistujú spomínané obchodné a finančné prepojenia, tak potom to tam podla mňa uviesť nemusíš, avšak môžeš spomenúť, že daný spoločník figuruje ešte aj v inej spoločnosti akom spoločník. Myslím, že sa nič nestane, ak to tam uvedieš niekde v poznámke k bodu o majetkovej účasti vo firme alebo v bode o podieloch na základnom imaní alebo o štatutároch.....
nika224
23.03.11,12:44
Viem, že trochu mimotemy, ale nech som prelúskala viacej tém, neviem, kam to zaradiť.
Prosím Vás, asi sa chytíte za hlavu, aká hlúpa otázka, ale... Keď zostavujem poznámky, a vlastne aj súvahu a výsledovku, akú adresu sídla tam píšem? Tú, ktorá bola platná v čase, kedy sa zostavuje ÚZ alebo platnú v čase, keď sa končilo zdaňovacie obdobie a ku ktorému dňu sa zostavuje ÚZ, t.j. 31.12.?
Ide o to, že firma mi zmenila sídlo 19.2.2011, takže teraz by som tam už logicky dávala nové sídlo spoločnosti, ktoré je platné v deň, kedy podávam daňové priznanie (vrátane výkazov). Ale už som sa naučila, že nie všetko, čo je logické, je naozaj tak, takže sa chcem utvrdiť... Prosím, poradíte mi niekto?:confused:
Betina2
23.03.11,13:09
Viem, že trochu mimotemy, ale nech som prelúskala viacej tém, neviem, kam to zaradiť.
Prosím Vás, asi sa chytíte za hlavu, aká hlúpa otázka, ale... Keď zostavujem poznámky, a vlastne aj súvahu a výsledovku, akú adresu sídla tam píšem? Tú, ktorá bola platná v čase, kedy sa zostavuje ÚZ alebo platnú v čase, keď sa končilo zdaňovacie obdobie a ku ktorému dňu sa zostavuje ÚZ, t.j. 31.12.?
Ide o to, že firma mi zmenila sídlo 19.2.2011, takže teraz by som tam už logicky dávala nové sídlo spoločnosti, ktoré je platné v deň, kedy podávam daňové priznanie (vrátane výkazov). Ale už som sa naučila, že nie všetko, čo je logické, je naozaj tak, takže sa chcem utvrdiť... Prosím, poradíte mi niekto?:confused:

Takto. Ja by som v Poznámkach v záhlaví a tiež v bode so základnými identifikačnými údajmi uvádzala adresu platnú ku dňu zostavenia účtovnej závierky, teda platnú podla výpisu z OR k 31.12.2010. Avšak v závere poznámok je ešte v niektorom bode možnosť napísať skutočnosti, ku ktorým došlo po dni, ku ktorému sa zostavuje UZ za rok 2010 a si sa o nich dozvedela do dňa, kedz si závierku zostavila, prípadne schválila, takže tam by som uviedla, že ku dňu 19.2.2011 nastala zmena sídla spoločnosti na základe napr. rozhodnutia val.zhromaždenia zo dňa xx alebo na základe notárskej zápisnice xx zo dňa yyy a podobne. S tým, že poznámky ste zostavili ale po tomto termíne, napr. 22.3.2011 ku dňu 31.12.2010.
Ak tam taký bod nemáš, kludne si ho vytvor.
nika224
23.03.11,13:19
Mám tam taký bod, tak by som to tam mohla takto napísať. Išla som však logikou, že keď som napríklad podávala DPH za január 25.2. vtedy už platilo nové sídlo a písala som teda všetko nové - tak mi povedala správkyňa. Akurát mi to hovorila v takom štýle, že to je vlastne jedno.
A aj DP je napísané "Sídlo v deň podania daňového priznania...":confused:
Takže ak napíšem na DP nové sídlo, tak aj na výkazy a prílohu by som mala písať rovnako, nie?
nika224
23.03.11,13:22
Alebo napríklad aj na dokladovke - je asi čudné, aby som ju dala podpisovať konateľke, ktorá bola konateľkou k 31.12., nie? Od januára je nový majiteľ, aj konateľ spoločnosti, tak mi dokladovku podpíše on, alebo sa mýlim?
grammatika
24.03.11,12:41
Mám tam taký bod, tak by som to tam mohla takto napísať. Išla som však logikou, že keď som napríklad podávala DPH za január 25.2. vtedy už platilo nové sídlo a písala som teda všetko nové - tak mi povedala správkyňa. Akurát mi to hovorila v takom štýle, že to je vlastne jedno.
A aj DP je napísané "Sídlo v deň podania daňového priznania...":confused:
Takže ak napíšem na DP nové sídlo, tak aj na výkazy a prílohu by som mala písať rovnako, nie?


http://www.porada.sk/1622744-post74.html
nika224
25.03.11,11:20
Ďakujem. O tom, na ktorý daňový úrad mám tlačivá podať, mi ani tak nešlo. DPH som minulý mesiac zasielala na starý daňový úrad, hoci sídlo už bolo nové, pretože som volala správkyni dane a ona mi povedala,že to ešte nestihli delimitovať, tak to mám poslať k nej. V odpovedi však nie je uvedené, či na uzávierkové výkazy mám písať sídlo platné v čase podávania daňového priznania, alebo ešte stále staré.:confused: Ja si však myslím, že určite už nové...
renča123
25.03.11,15:04
Môžete mi, prosím, poradiť, ako napísať poznámky s.r.o., ktorá nemá za r. 2010 žiadne výnosy, ale mala náklady na prenájom? Už som mu hovorila, že bude mať s tým problém, ale neviem, čo s poznámkami. Vykonával hospodársku činnosť, ak nemá výnosy? Hoci si neviem predstaviť, čo v tom prenajatom priestore robil, že nedosiahol výnosy. Neviem to v poznámkach zdôvodniť. Iné náklady nemá, okrem nákladov súvisiacich so vznikom a bankových poplatkov. Moc ďakujem.
Betina2
25.03.11,15:14
Prečo by s tým mal byť problém ? Do poznámok napíšeš, že UZ sa zostavila za predpokladu nepretržitého pokračovania vo svojej činnosti.
Ved predsa ak mal prenájom v súvislosti s dosahovaním príjmov, môže to byť aj v úvislosti dosahovania budúcich príjmov. Nemal ani žiadny majetok alebo časové rozlíšenie? resp. výnosy bud. období?
Firma sa jednoducho založila, aby bola ihned pripravená na legálnu činnosť, ak sa naskytne príležitosť , a prenájom bol zrejme za priestory určené ako sídlo firmy? Tak potom v tom nie je problém....Alebo to boli iné priestory, kde nemá firma sídlo ? Tak potom to môže byť prevádzkáreň ??? My nevieme podrobnosti o prípade, takže nevieme ani posúdiť oprávnenosť nákladov na prenájom, to musíš Ty na základe zmlúv atď.....
sida44
20.02.12,10:05
Bohužial, no v Postupoch účtovania som nenašla §3 odst.4
Toto je celý §3.

§ 3

Účtový rozvrh(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.


(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.

Ide o Opatrenie Ministerstva financií SR č. MF/24219/2008-74
§3 ods.4- Časť poznámok o prehľade peňažných tokov je súčasťou vždy, ak ide o účtovné jednotky, ktoré majú podľa zákona povinnosť účtovnú závierku overiť audítorom.