Vexo
08.02.11,15:42
Dobrý deň,
chystám sa zatepľovať strop 50 ročného rodinného domu postaveného z pálenej tehly (hrúbka múrov cca 40cm), Pôvodný strop je klasický trámový, zospodu sú dosky, na nich rákosie a omietka, na vrchu z povaly sú tak isto nabité drevené dosky a na nich je asi 3-4 cm poter. Medzi podhľadom a kladom dosiek na povale je asi 20 cm voľný priestor. Podkrovie je neobývané, nevykurované.
Môj zámer je použiť na zateplenie stropu polystyrén s hrúbkou 10 cm na ktorý sa natiahne nová omietka. Tu sa ale vynára otázka, či pri takejto realizácii nedôjde k vlhnutiu múrov v izbách, keďže polystyrén je paronepriepustný. Dom pritom nie je z vonku zateplený. Nebolo by lepšie použiť nejaký difúzny materiál napr. Ytong multipor v kombinácii s paropriepustnou fóliou ktorá by sa nainštalovala medzi Ytong a pôvodnú omietku? Aké iné riešenie by ste my navrhli, tak aby sme nemali problémy s mokrými stenami. Tu ešte musím dodať že dom je na svoj vek v zachovalom stave a doposiaľ sa tu žiadne vlhnutie stien neobjavilo (je dobre odvodnený). Za každú radu alebo tip Vám všetkým vopred veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Vexo
220870
08.02.11,19:17
Polystyrén nieje paro nepriepustný len má nižšiu paropriepustnosť ako malta alebo drevo.Ale lepšiu ako napríklad sadrokarton.
Nedokážem si predstaviť ako by ste tam ten multipor upevňovali.Lepiť sa nedá pretože potrebuje pomerne presný podklad a palach ledva udrží sám seba.
Najčastejšie sa montuje sadrokartonovy strop s vkladanou minerálnou izoláciou (sklennou vatou).
alltracboy
08.02.11,19:39
v takych starsich domoch byva zbytocne vysoky strop. izolovany podhlad s parozabranou by nebol na skodu.
peterknazeje
08.02.11,22:36
Osobne by som volil zateplenie zo strany povaly. Moznosti je viacero, napriklad polozit izolacne dosky, rozlozit rolky izolacie, pripadne do tramov nafukat izolaciu. Vyrobcov a materialov je vela.
Co sa tyka vlhkosti, tak staci dostatocne vetranie.
Vexo
08.02.11,23:30
Ďakujem za reakciu,
uvažoval som aj nad sadrokartónom a minerálnou vlnou. Ako by ste v tomto prípade riešili inštaláciu paronepriepustnej fólie? Ja by som ju dal medzi sadrokartón a minerálnu izoláciu, ktorá by bola na ňom položená. Zatepľovanie stropu ale aj stien z interiéru je veľmi chúlostivá záležitosť. Preto správna inštalácia fólie je kľúčová (zvlášť pri použití minerálne vlny - rosný bod, vznik plesní na omietkach za izoláciou) . Ďakujem za odpoveď.
220870
09.02.11,05:19
Foliu medzi SDK a vatu,na spodok konštrukcie.Nieje to až tak chúlostivé ako sa to snažia prezentovať predajcovia,ale tiež sa to nemôže odfláknuť.
alltracboy
09.02.11,07:15
hlavne treba prelepit spoje a o stenu prilepit na to urcenym tmelom, alebo zaomietat. Lepsie by bolo polozit izolaciu na povalu, ale povalu ludia vyuzivaju ako odkladaren. Vyhody su ze dolu bude SKD podhlad, so vzduchovou medzerou, na povale izolacia ktora sa da v pripade potreby prehodit na strechu. Nevyhoda, ze sa neda po povale behat pokial sa to neupravy.
krcho
09.02.11,13:33
Ahoj, ja mam presne rovnaky dom. prave idem robit vodovodnu pripojku, kanalizaciu a pristavit jednu izbu ale uvazujem i o zatepleni stropu. Ja som bol zatila nakloneny moznosti dat sadrokarton a nad to hodit mineralnu vlnu, kedze na povale chcem mat ako sa tu uz spomenulo daky ten odkladaci pristor. Ake tam mas okna? daval si tam plastove? ja sa chystam do rekonstrukcie daneho domu tak uvazujem nd vsetkymi moznymi rieseniami :D