tanja79
12.02.11,13:19
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ako mám postupovať pri riešení problému s vlhnutím múrov chalupy, ktoré spôsobuje voda pritekajúca z obecnej kanalizácie, a ktorá následne stojí pri múroch domu, čím dochádza k ich vlhnutiu a znehodnocovaniu nehnuteľnosti. Voda na pozemok priteká priepustom popod cestnú komunikáciu z rigolu, ktorý sa nachádza na druhej strane cesty. V minulosti bol okolo domu vyhĺbený rigol, ktorým táto pritekajúca voda bola odvádzaná z pozemku do miestneho potoka. O pravidelné čistenie tohto ako aj ostatných rigolov sa staral zamestnanec obce. Nakoľko došlo plynutím času k nánosom, rigol je znečistený, zarastený a voda v ňom stojí. Najprv sme obec žiadali písomne o vyčistenie prípadne úpravu tohto rigola tak, aby voda mohla plynule odtekať preč do potoka. Dostali sme však odpoveď, že obec nemôže uvedenú skutočnosť riešiť, nakoľko tento rigol nepatrí obci a odporučili nám obrátiť sa na Správu ciest a komunikácií (SCaK). Následne sme sa písomne obrátili na SCaK so žiadosťou, aby buď zamedzili prítok vody na náš pozemok, prípadne vyriešili odtok vody v rigole na vlastné náklady. Dostali sme však odpoveď, že to nie je ich záležitosť, nakoľko rigol za mojim domom je podľa nich plynulým pokračovaním bezmenného potôčika, ktorý steká z pozemkov nad rodinnými domami nad cestou. Rigol pomedzi tieto pozemky pokračuje a je zaústený do cestnej priekopy, kde priepustom pokračuje do rigolu za mojim domom a ďalej pokračuje až do potoka. Odkázali nám, aby sme túto situáciu riešili so správcom bezmenného potoka, ktorý steká z kopca nad rodinnými domami nad cestou (buď je to urbariát, poľnohospodárske družstvo alebo niekto iný). Podľa nášho názoru žiaden bezmenný potok na uvedenom mieste neexistuje a voda steká do rigolu z cesty v čase dažďov a aj vypúšťaním vody z rodinných domov. Prosila by som o radu, ako postupovať a na koho sa obrátiť, aby som zamedzila prítoku na môj pozemok a tým zabránila znehodnocovaniu nehnuteľnosti. Za všetky rady vopred ďakujem.
arizona
12.02.11,16:32
Myslim, ze v prvom rade by mala pomoct obec.Oni vedia,prip.mozu zistit komu potok patri, na koho sa obratit,aby vec vyriesil.

Inak, chapem, ze vas hneva, ze si vas urady pohadzuju ako horuci zemiak...
Ale zaroven nechapem,ako mozete dlhe roky trpiet to, ze sa vam znehodnocuju domy.
Bol by problem urobit si jarnu brigadu ( spolu so vsetkymi susedmi, ktorym to tiez poskodzuje domy) a potok vycistit???:eek::confused::confused:;)
220870
12.02.11,16:59
Unás v dedine je ten samý problém.Ale ak sa niekto vyjadril o tom že je to potok tak to spadá pod povodie niektorej z riek u nás je to povodie Váhu.Skúste sa ešte obrátiť na povodie ...... oni majú všetky potoky a prítoky svojich riek zdokumentované.Ak je to zapchané pod cestou tak za to zodpovedajú cestári ak v jarku tak obec ak je to regulérny potok tak povodie konkrétnej rieky.http://www.rieka.sk/
wegamizi
04.03.11,12:02
My sme mali nieco podobne. Potok, ktory nemal koryto, bol tzv. meandrujuci, nam dlhodobo znehodnocoval nehnutelnost. Tak, ako bolo radene, prislusny spravca povodia by mal situaciu riesit. My sme sa tiez obratili na Povodie Moravy, bezvysledne, potom na ich nadriadenych, ktori rozbehli iniciativu a zistili, ze spravcom su vojenske lesy. Ti vsak nemaju peniaze a hotovo. Takze sme si to na vlastne naklady dali vycistit. Je to smutne, ale skutocnost. Drzim palce.
tanja79
10.03.11,09:54
Dakujem pekne za vsetky odpovede. skusime nieco podniknut, lebo to uz nema konca kraja a kto na to doplaca ? "OBYCAJNY CLOVEK". pekny den :D