Zdenusko
13.02.11,06:16
Mate niekto salavy krb? S timi samotovimi vlozkami co sa nahreju pocas kurenia a potom to este kuri aj ked uz nehori...
Ako dlho vam to po vyhasnuti ohna este hreje?
Aku plochu s tym vykurite?
Kolko ste zaplatili za tento typ krbu?

Dakujem
Martin Žofaj
13.02.11,16:03
ja mam krb bez šamotu a kúrim s tým cely dom , montovali sme krb kde sme dávali aj šamot ale velky rozdiel to nieje ,len v tom ze to dosť stojí. keď máš rozvody tepleho vzduchu,a ventilátor , vtedy ti moze toto trochu pomôcť v tom ze ti bude o niečo dlhšie fúkat teplý vzduch lebo ventilátor je na termostat. ale nechcem odhovárat.ono to teplo je aj tak silné a niekedy by som ho ubral ,len moc sa neda,dole v hale mam priestor 60 m2 a v pohode to vykúri a vrch je vykúrený rozvodmi s ventilátorom.
Zdenusko
14.02.11,03:32
Praveze rozvody vzduchu sme nedali,boli sme od toho odhovoreny...sirenie prachu po celom dome , cernanie stien pri vyduchoch..alergie..atd.
Tak preto ideme do salaveho..teda mozno../nebude hlavnym zdrojom tepla - na to je kondenzacny kotol a radiatory/

Vdaka
pivko
14.02.11,04:39
Praveze rozvody vzduchu sme nedali,boli sme od toho odhovoreny...sirenie prachu po celom dome , cernanie stien pri vyduchoch..alergie..atd.
Tak preto ideme do salaveho..teda mozno../nebude hlavnym zdrojom tepla - na to je kondenzacny kotol a radiatory/

Vdaka
Investuj do kachli a máš pokoj ako ja;) Teraz mi robia kúpelky , radiatory mám zvesené v celom dome a v pohode ho vykúrim:eek:
dolfort
21.02.11,15:01
My máme 2x krbové kachle, vo vnútri nie je šamot, ale čosi tuším sa to volá vermekulit. Kachlice na kachliach sa vedia celkom šikovne zohriať, hreje to asi 3-4 hodiny po dohoretí dreva.
Vyhrievaná plocha: záleží na výkone + tepelnoizolačných vlastnostiach stavby. Náš house: 85 m2, pri vonk. teplote do -5 C nemusím zapínať podlahovku. Kachle majú výkon 8+8 kW.
Cena: bežná cena krbových kachlí cca 600-1000 €.

Súhlasím s pivkom, klasické kachle sú úplne najlepšie.

http://www.zazrivcek.sk/images/chalupka_na_grunoch_24_thumb.jpg
a11128
23.02.11,19:54
ja mám vdome krb aj kachlovku, ale na kachlovku nedám dopustiť rozkúrenie trvá dlhšie cca 4hod.,ale teplo odovzdáva pri -15 C ,12-16hod .pri -5 zakurujem raz za 24hod a to nehovorím o úspore dreva.
alchstuip
02.03.11,07:08
Ja by som odporucal kachlovu pec. Mame ju v cca 20 rocnom dome, postavenu pred 5 rokmi. Je v obyvacke, spolahlivo vykuri susednu izbu (salanim cez stenu a prieduchom a chodbu (prieduch s ventilatorom).
Pec ma hmotnost priblizne 900 kg, funguje spolahlivo, ked sa kuri agatom, poleno s priemerom asi 15 cm, dlzkou 30 cm vydrzi cca 6 - 7 hodin, takze rano netreba znova zakurovat.

Pri kureni povrch pece nikdy nieje rozohriaty natolko, aby sa na nom nedala udrzat ruka, pozor treba davat iba na dvierka (mame velke, so sludovymi okienkami).

Jedine, na co si treba davat pozor je, aby bol stale otvoreny aspon minimalny privod vzduchu, pretoze inak hrozi hromadenie plynov v labyrinte pece, tieto sa mozu vznietit a pec si "odfukne", preto ma na vrchu poistku, vrchna cast je spojena s masou pece slabsie, v pripade vznietenia plynov tento vrchnak trosku nadskoci, treba ho potom nechat presparovat.

Co sa tyka bordelu, nieje to ziadny extrem, popol vynasame tak 2x za tyzden, dokopy mozno 5 litrov jemneho popola, sypeme ho do zahrady. Zadymit obyvacku sa nam este nikdy nepodarilo, pec ma dobry tah aj za studena, obcas je problem zalozit ohen, lebo tahom doslova sfukne zapalku :-)