janery2
16.02.11,12:20
Dobrý deň, prosím o pomoc a radu.
Strýco ma nevysporiadaný pozemok od roku 1920, na LV sú osoby ktoré úž nežiju, notárka ide cestou vydržania, na LV nie je evidovaná ani stará stavba, stavba nemá pridelené od mesta číslo, stryco platí za staru budovu dane.
na úrade v evidencii občana stavba nie je evidována pod žiadným číslom, nebolo vydané ani rozhodnutie. Prosím ak viete ako presne postupovať, pomôžte, ďakujem.
anonym222
16.02.11,20:29
Jedná vec je stavba a druhá je pozemok.
Pozemok bude treba najlepšie vysporiadať vydržaním. Bude však potrebný súhlas všetkých dedičov aktuálne uvedených nežijúcich vlastníkov.
So stavbou to bude asi horšie, keďže asi bola postavená na čierno. Bude ju treba dodatočne zlegalizovať.
Nie je potrebné to riešiť spolu. Poponáhľal by som sa radšej s pozemkom, pretože ľudia zomierajú a potenciálnych dedičov pribúda.

Bol som v podobnej situácii, akurát stavbu som mal legálnu a bola aj skolaudovaná, akurát nemala pridelené súpisné číslo. To mi pridelili a kataster ju potom jednoducho zapísal.
Erzebeth
16.02.11,21:18
Pri vydržaní potrebuješ podpis dostupných vlastníkov alebo ich právnych nástupcov - deti, synovcov, a pod. Značí teda, ak niekoho nemôžeš nájsť, naozaj nájsť, osvedčiť to možno aj bez neho.
janery2
17.02.11,07:26
Ďakujem za odpoveď , notarka postupuje vydržaním, podpisy budeme mat, ohladom stavby..kedže stavba tam stojí už 100 rokov /stavba z hliny/ v minulosti mala nejaké čísla na urade nevedia nič o tejto stavbe, na starých dokumentoch su nejaké čisla ale nič neni zaznamenané. Ta budova sa aj tak zbura. pozemok bude vysporiadaný, len tá stara budová, zburat ju alebo ju najprv uradne zapisat (su nejaké stare zmluvy) a potom požiadať o zburanie...neviem ..podla mna ked ta budova nie je zapísana načo ju prihlasovat, ale zase stryco ju priznal pri daniach ... je to začarovaný kruh....
andrej757
17.02.11,09:23
Ja riesim podobny problem so starou nikde neevidovanou stavbou, ale naopak ja som ju potreboval dostat na LV kedze bola v extravilane a mimo uzemneho planu a potreboval som aj zmenit pozemok na zastavane plochy.

Riesim to tak, ze som si dal urobit geometrak a stavbu zakreslit. Potreboval som este vyjadrenie obce o veku stavby, stavby postavene pred rokom 1976 nepotrebovali stavebne povolenie a daju sa dodatocne do katastra zapisat. Nasledne idem vlozit tento geometrak do katastra.

Neviem ale ci sa ti ale oplati robit geometrak na existujucu stavbu ked ju ides aj tak burat, to by malo vyznam len ak by si nememil podorys, ja by som to zbural ked to nie je nikde evidovane. Predpokladam. ze pozemok je vedeny ako zastavana plocha.
janery2
17.02.11,11:46
ďakujem asi vyzistíme čo ma obec aké čisla na tomto pozemku zapísane a ak eviduje určite čisla aj pri platený za ne dane nech sa vyjadrí obec, ak tam nebude zapísana jedna zo stavieb, ktorá bola postavaná pred rokom 1976 tak je to bezpredmetne len to ma zaujíme čo potom ked je sa odvádza za nu dat ....a nie je nikde evidovaná a je postavená pred rokom 1976 ..neviem si pomôcť
anonym222
17.02.11,19:32
To že niekto platil dane a budova pritom nie je evidovaná na KN nie je žiadny problém. Správca dane je spokojný že mu chodia peniaze:D

Môj svokor 40 rokov platil dane za pozemky a stavby, ktoré nikdy neboli evidované na KN a nič sa nedeje. Evidencia nehnuteľnosti v KN má byť v záujme vlastníka, nie v záujme správcu dane.