Snoophy
18.02.11,16:42
Ahojte,

Viem že je to otázka pre statika ale možno to tu už niekto realizoval..

Mám projekt a navrhnutý klincovaný väzník, len ten je drahý až moc.
Chcem na dom krov ( lacnejšie drevo som zohnal a praca bude v rodine ).

Problem je v tom že mám nosné steny len vonkajšie ( šírka domu je 9m ).

Mohol by som spraviť základové patky cca 70x70 a hlboké ??? ( jednu patku mám na rohu domu na terase ( drží roh strechy) tak podla nej by som spravil aj ostatné. Viem že rozmer je 70x70 ale hlbku si nepamätám.

Nad patky pôjde 15cm platňa a na to jeden stlp z ytongu 20cm ( zbytok bude 12,5cm) a na to veniec a postaví sa nato stlp zo stolice strechy.


Komplet základy (vnutorne) už nechcem robiť pretože mám navezenú zem uprostred domu. takže keď to rozhrniem tak by som spravil tire patky ( samozrejme nepočítam hlbku návozu ( čiže cca 40cm + hlbka návozu).


Ďakujem za odpovede...
220870
18.02.11,17:27
70 x70 x20 stačí.Len ten stlp nie z ytongu ale niečoho normálneho.Plná pálená tehla alebo Dt -čiek.
Snoophy
18.02.11,17:34
hmmmm...OK Ďakujem za radu.
Len nechápem prečo nie z Ytongu - z toho budem mať celý dom.
Vonkajší múr 30cm a vnútorné priečky 12,5cm.
Nemám problém to postaviť z DT (30) a zaliať betónom. už keď kupujem 510ks DT-čiek kúpim aj tých 66 :-) Veď je jedno či kúpim DT alebo Ytong - len s DT bude väčšia robota + beton.
220870
18.02.11,17:54
ytong nieje moc vhodný na piliere má slabú nosnosť
Snoophy
18.02.11,18:57
Bude stačiť ak dám pod DT, čiže na platnu IPU??? Alebo treba to nejak špecialnejšie odizolovať??
220870
18.02.11,20:23
stačí IPA
p.mac
19.02.11,09:44
- základové pätky majú minimálne rozmery 1000x1000 mm a hĺbka staci 450 mm (samozrejme nebolo by odveci konzultovať so statikom)
- tie stĺpy mozu byt vymurovane z plných pálených tehiel alebo z DT tvárnic, ktoré by mali byť aspon minimálne vytužené
- a tieto nosné stĺpy treba spoliť s vencom RD (prievlakom), aby celá stava spolupôsobila
Snoophy
25.02.11,04:45
Ďakujem,
chandler
25.02.11,07:51
potrebujes statika, nie kvoli tej patke, ale kvoli tomu krovu. ako chces po domacky spravit strechu na 9 metrovy rozpon?
Snoophy
25.02.11,10:04
No to je jednoduché......

Mal som vybratý projekt z katalógu,
zmenili sme si ho v dĺžke a šírka ostala, v podstate aj priečky skoro.
Projektant nám spravil klincovaný väzník pretože to je jednoduchšie pre neho!
Zohnal som si projekty kde je rozpon na 9m s 22stup. strechou a dokonca mám aj projekt ktorý sme si vybrali z katalogu takže keď to spravím tak isto netreba nič počítať.
chandler
25.02.11,10:30
tak potom ok. len daj pozor, lebo tam vacsinou nejde len o krov ale aj strop nad prizemim a vence. daj vykresy jak si to predstavujes.
Snoophy
25.02.11,10:51
http://http://www.modrastrecha.sk/fotoblog/snoophy/album/podoris-bungalovu-zmeneny-z-b567-od-euroline/6376191/

No budem mať bungalov pozri si euroline 567.
Ten sme predlžili o terasu a obyvačku,
Projekt pôdorisu mám na modrej streche, si aj tam?

Patky budem mať pri chodbe v rohoch stien a jednu na rohu kuchyňe pri šupačkách a jeden stlpik nebude ale bude položený medzi obyvačkou a jedálnou na tráme ktorý ide na šírku obyvačky teda od rohu šúpacích dverí na druhú stranu.

Musím doriešiť strop. Budú tam drevené trámy na tom zavesený SDK.
chandler
28.02.11,13:08
no ved prave ten strop je problem :) su tam strasne velke rozpony
Snoophy
03.03.11,08:37
Myslíš že by bol problém tam dať trámy 15x20 a dĺžkou 9m??? Veď budú opreté aj o priečky (12,5cm) viem že to nieje bohvieaká hrúbka ale zasa zataženie tam tiež nebude velké aby to neunieslo.
p.mac
03.03.11,15:12
odkial viete ake zatazeie tam bude? priecka sa tak akurat zlomi a ten tram sa ohne od vlastnej vahy. dam vam radu, ak ju prijmete: dajte to posudit statikovi a realizaciu nechajte na tesarov.

PS krov nie je ako krov.
fetya
03.03.11,15:30
Namiesto priecky by som dal niekde nosny mur, ale pod to treba aj zaklady. Rozpon na 9 m asi tazko zvladne drevo. Sice su z ihlicnatych druhov, ale ajtak. Tak by mozno I zeleza s nosnym stlpom z DT, vyliate betonom B 20, alebo plna tehla, ktora nemusi byt ani omietnuta, len vysparovana, ale vo vnutri aj to vystuzit poriadne. A ten statyk nestoji bohvie kolko, ale ak chces robit strechu raz, ja by som nesetril. A este jedna vec: vzdy su mudri tesari, ktori povedia, ze staci tolko a tolko, zbytocne je tam tolko dreva. Ale statyk pocita az so zatacenim vietorom a snehom, ale tesar nie! Setrit na sanite, obklade, ale nie na krove, dreve...
chandler
03.03.11,16:08
Myslíš že by bol problém tam dať trámy 15x20 a dĺžkou 9m??? Veď budú opreté aj o priečky (12,5cm) viem že to nieje bohvieaká hrúbka ale zasa zataženie tam tiež nebude velké aby to neunieslo.


no jasne na nejakych 97% to vydzi aj 100 rokov. len 3% sanca ze ta priecka spadne a potom aj strecha. a navyse mozno vtedy ani nikto nebude doma. a nikoho to nezabije. to sa oplati risknut hlavne ze usetris :)
Snoophy
04.03.11,07:54
OK a čo by ste mi odporučili???
I profil tam nemám ako dať.
Ako teda spraviť strop???
fetya
04.03.11,18:14
ja jednoznacne odporucam navstivit statyka!!!
Snoophy
07.03.11,18:57
Zhrniem si to:
Krov bude na stolici ktprá bude na pilieroch z železobetonu o hrubke min 20cm (odporúčate aby som spravil rovný "stlpik" alebo ho zapustil do priečky a to spôsobom že muráry vynechajú vždy kváder a vznikne taký "hrebeň" ktorý sa zaleje betonom.
pod stlpom bude bet. patka 70x70cm hlboká ?cm

Strop by som riešil najradšej sadrokartonom.
Pravdepodobne na tramoch ktoré idú naprieč domom.
Snoophy
27.06.11,18:11
Ahojte...
tak spravil som na šírku domu 3x základ na tom sú nosné steny...z ytongu 25-ky.

Prikladám súbor ....

To červené je trám a zbytok tam pôjde stolica z krovu.
Len v rohu špajzy budem musieť spraviť stlp ( môžem z tehly heluz jednu na druhú vymurovať nosný stĺp 400x25 šírka a dlžka??? Bude to stačiť???
Samozrejme to bude všetko zviazané s vencom 25x25

Keby chcem spraviť stenu nosnú tak mi víde do okna v špajze a špajza by už nebola 1m široká...
čo poradíte???

Najrýchlejšie spravím ten stlp z heluzu ( tehly ). Môže byť " voščinka dierovaná???

Ďakujem za odpovede...
chandler
28.06.11,07:56
nebudem Ti radsej radit, lebo nechcem mat s tou padnutou strechou nic spolocne. ale mas v tom strasny chaos, urcite chod za statikom.