HenaJ
21.02.11,09:56
Dobry den,

mame v plane stavat rodinny dom ale neviem ci mame uprednostnit projekt RD z katalogu alebo si dat spravit vlastny projekt.

Ake mate skusenosti s katalogovymi projektami? Pocula som, ze v katalogovom projekte na stavbu RD nie su zahrnute pripojky (el., voda, plyn...), taktiez vychadza z idealnych podmienok (rovinateho pozemku, vstup do domu napr. zo severu - podla katalogoveho domu...) Kazda uprava uz hotoveho projektu nieco stoji a nie vsetko je mozne upravit (autorske pravo).

Nie je vyhodnejsi vlastny projekt? Dakujem za rady :)
chandler
21.02.11,09:07
ak najdes katalogovy co sa ti hodi, tak je to lacnejsie aj s tymi pripojkami.
ak musis upravovat katalogovy tak uz casto mozes mat za tu cenu individualny.
samozrejme individualny projekt je lepsi, ale aj drahsi.
fefe30
21.02.11,10:52
určite si kúp nejaké katalogy s projektami, aby si mal akú taku predstavu, listuj a vyberaj do nemoty :-) ked si nieco vyberieš a bude ti to vyhovovať, a bude sa to dat postaviť na tvoj pozemok, myslim odstupy od susedov, tak si vyber katalogovy projekt.

Ak si nevyberieš, alebo budeš limitovaný pozemkom, dáš si naprojektovať individálny projekt projektantovi. Nieje to nič komplikované. Len ked pôdeš k projektantovi mal by si mať najlepšie hrubú predstavu domčeku.

Ku katalogovému potrebuješ ešte doprojektovať inžin. siete (cca 300€) a osadenie stavby na pozemok (100€).

Individuálny projekt obsahuje všetko k vybaveniu st. povolenia. Cena zavisí od tvojej vyjednávacej šikovnosti, ako vieš zjednávať a aké máš známosti a kontakty na projektanta. Ale určite sa dá dohodnúť. Cenovo asi 1000 € ak si veľmi šikovný, 1500 - 2000 € je štandard, bez známosti. Tiež neznamená, že vždy je katalogový je lacnejší ako individuálny. Tiež mi práve projektujú individuálny.
ciners
21.02.11,12:38
Najvacsia chyba je pozerat oddelene na cenu projekt a cena dom. Treba pozerat ten isty alebo obdobny dom spracovany projekcne detailne a naceneny ako dom alebo projekt katalogovy a naceneny ako dom. A co viac usetri,to treba brat.
Ak sa niekto bude rypat a dimenzovat optimalne a vymysli lahko doma realizovatelne konstrukcie a usetri mi viac, ako mu dam za jeho pracu,tak preco nie. Kolkokrat sa stane,ze clovek rozmysla niekolko hodin a potom vymysli cosi, kde miesto 5 stlpikov da len jeden,lebo ho napadne iny prenos zatazenia a podobne. S tym sa znizi aj pracnost, nielen usetri material a zase ide cena dolu. Preto to treba financne zhodnotit komplet a nie oddelene.
alltracboy
21.02.11,13:05
ja mam katalogovy projekt ze by som ho najradsej projektantovy otrieskal o hlavu.. su tam chyby, nedomysleny a celkovo zastaraly.
p.mac
21.02.11,15:27
no veľa zavisí od požiadaviek investora....katalógové projekty sú síce lacné, ale nie je v nich vaša myšlienka či predstava. niektoré sú síce dobre navrhnuté, ale veľa projektov sa točí od roku 1995 len sa menia vizualizácie.
pavel.c
22.02.11,14:53
no veľa zavisí od požiadaviek investora....katalógové projekty sú síce lacné, ale nie je v nich vaša myšlienka či predstava. niektoré sú síce dobre navrhnuté, ale veľa projektov sa točí od roku 1995 len sa menia vizualizácie.

Suhlas. Vzdy ked otvorim nejake "katalogy", tak vidim to iste.. sedlova strecha. A ked by som chcel nieco INE, tak sa to automaticky radi do kategorie ATYPICKE a je to brutalne drahe...

Dal som si preto urobit individualny, ktory vychadza z uz realizovanej stavby... neviem este ako to dopadne, ale kazdopadne myslim, ze katalogove projekty patria do radovej zastavby, tam, kde nie je dost fantazie (sorry, ak sa niekoho dotknem).

Mna by mala "kompletka" stat okolo 1600€...

Drzim palce, nech svoje rozhodnutie, akekolvek, nelutujete :)
JOHC
24.11.11,08:10
Ak by som sa mohol vyjadriť k téme proj. individuálneho RD, dobrý projekt nie je len "fuška", aby prešiel na úrade, ale je to aj samotná realizácia až po kolaudáciu. Ľudia, ktorí si myslia, že my projektanti sme drahí, nikdy nepochopia, že človek nespával alebo nespí 2-3 hodiny denne, aby zarobil nejakých posraných 1000€ mesačne. Dobrý projekt vrátane profesií a všetkého čo k tomu patrí by mal stáť minim. 2500 - 5000€ podľa náročnosti. Ja som sám projektant, ale nikdy neriešim projekt ako "fušku", len aby dostal investor povolenie, ale vždy sa snažím dať do toho kus seba, a vždy som ochotný prísť dozorovať stavbu a prípadne poradiť nejaké veci.
deli.
24.11.11,08:28
nuž, v prvom rade sa treba pozriet, ČO VŠETKO BUDE PROJEKT OBSAHOVAŤ. Je rozdiel medzi jednoduchym projektom pre stavebne povolenie a REALIZAČNÝM projektom. Je rozdiel, či projekt obsahuje len statický posudok, alebo aj výkresy železobetónových konštrukcií. Je rozdiel, keď projektant cenu domu odhadne a či urobí kompletný položkový rozpočet. Je rozdiel, či v cene budú aj prípojky sietí atď atď. Za REALIZAČNÝ projekt sa mi zdá tých 1600€ veľmi málo, ale za projekt na stavebné povolenie môže byť. Ja osobne uprednostním jedine realizačný projekt. A za ten od tých 2200€ vyššie. Prajem dobrý výber!
Ferdosondo
25.11.11,08:46
Staval som podľa katalógového projektu. Katalógové projekty sú väčšinou predimenzované. Napr. u mňa bola projektované obv. múry z tehly 38cm. Úplne by stačilo aj 25cm. To znamená, že by som v prípade individuálneho projektu síce zaplatil viac za projekt, ale ušetril by som za materiál. Zároveň by som pri rovnakej ploche získal 5m2 podlahovej plochy naviac.
Chcelo by to však natrafiť aj na dobrého projektanta.
Takže nabudúce by som už išiel do idndividuálneho prijektu.
day
25.11.11,18:58
urcite individual, za 1.500€ mate usity projekt na mieru
priemerny individual vas usetri viac penazi ako vynikajuci katalogovy (napr.: statika)
robertkozich
26.11.11,14:14
Ja som mal tiez katalogovy a robil som si v nom zmeny,na ktore mi dali povolenie. Tak ze tento katalogovy mi sluzi na povolenie ,aj tak vela veci som riesil inak ako tam bolo.
venant
29.11.11,09:45
Ja mam individualny projekt, ale tiez nie je uplne dokonaly, pri realizacii nachadzam chyby.
A za pripadne opravy mam platit - tym, ze si objednam autorsky dozor, ktory mi projektant nacenil osobitne, a nejde o malu polozku.
Okrem toho je pri individualnom projekte - aspon u mna -trocha problem s tym, ze dodavatelia nevedia, do coho idu. Katalogove uz vacsinou niekde stoja, casto taky dom uz stavali a vedia kde sa hybat s cenou. Mam vykaz vymer, ale ten to uplne neriesi.
Povodne sme hladali katalog, ale ziadny nam na pozemok alebo vnutornym riesenim nevyhovoval. Preto sme sli do individualneho, ale stale plati, ze keby som bol byval nasiel katalog, co by mi uplne vyhovoval najma vnutornym riesenim, beriem katalog. Ak nie, riesim individualny. O vacsich upravach katalogoveho by som neuvazoval.
Pri katalogovych projektoch odporucam pozerat ani nie tak na vonkajsi vzhlad, ako na
- orientaciu miestnosti (svetove strany a vyhlad (na ulicu, k susedovi, do zahrady?))
- dostatok uloznych priestorov - tie su v katalogovych domoch uplne podcenene, aby mali nizku cenu, potom si ludia stavaju vselijake budy na pozemku na naradie, na bicykle atd
- zvazit ako sa byva pod sikmou strechou - mozno to vyzera zaujimavo, ale zle sa to zariaduje a tiez ubera priestor
A este 1 odporucanie - pred stavbou rodinneho domu sa chodte pozriet do Blaue Lagune pri Viedni, je tam asi 80 montovanych domov ako trvala vystava. Aj ked neuvazujete o montovanom dome. Je dobre vidiet, ako su domy riesene zvnutra a ci vam naozaj bude stacit obyvacka napr 24 m2, ci je dobre mat schodisko rovne alebo tocene, pri vchode alebo v obyvacke, atd. Za ten vylet to stoji.
aristop
30.11.11,17:54
Ja mam individualny projekt, ale tiez nie je uplne dokonaly, pri realizacii nachadzam chyby.
A za pripadne opravy mam platit - tym, ze si objednam autorsky dozor, ktory mi projektant nacenil osobitne, a nejde o malu polozku.
Okrem toho je pri individualnom projekte - aspon u mna -trocha problem s tym, ze dodavatelia nevedia, do coho idu. Katalogove uz vacsinou niekde stoja, casto taky dom uz stavali a vedia kde sa hybat s cenou. Mam vykaz vymer, ale ten to uplne neriesi.
Povodne sme hladali katalog, ale ziadny nam na pozemok alebo vnutornym riesenim nevyhovoval. Preto sme sli do individualneho, ale stale plati, ze keby som bol byval nasiel katalog, co by mi uplne vyhovoval najma vnutornym riesenim, beriem katalog. Ak nie, riesim individualny. O vacsich upravach katalogoveho by som neuvazoval.
Pri katalogovych projektoch odporucam pozerat ani nie tak na vonkajsi vzhlad, ako na
- orientaciu miestnosti (svetove strany a vyhlad (na ulicu, k susedovi, do zahrady?))
- dostatok uloznych priestorov - tie su v katalogovych domoch uplne podcenene, aby mali nizku cenu, potom si ludia stavaju vselijake budy na pozemku na naradie, na bicykle atd
- zvazit ako sa byva pod sikmou strechou - mozno to vyzera zaujimavo, ale zle sa to zariaduje a tiez ubera priestor
A este 1 odporucanie - pred stavbou rodinneho domu sa chodte pozriet do Blaue Lagune pri Viedni, je tam asi 80 montovanych domov ako trvala vystava. Aj ked neuvazujete o montovanom dome. Je dobre vidiet, ako su domy riesene zvnutra a ci vam naozaj bude stacit obyvacka napr 24 m2, ci je dobre mat schodisko rovne alebo tocene, pri vchode alebo v obyvacke, atd. Za ten vylet to stoji.

Ja mam "katalog" projekt a som na mad mieru spokojny! Sadol na pozemok - orientacia, vnutornym riesenim, ako aj dostatok uloznych priestorov na prizemi aj poschodi. Riesi dvoj garaz + tech. miestnost a dielnu. Na poschodi je normalna vyska.
Zatial este nikde nestoji, chceme zacat na jar...... :-))
plamen4
30.11.11,21:00
Pri individualnom projekte treba davat pozor. Nie je architekt ako architekt, projektant ako projektant. Aj cena sa moze byt rozna. Ja katalog nemusi. Clovek na nom as tak strasne neusetry. Dom je velmi draha investicia, nestoji za zvazenie investovat do navrhu, ktory odzrkadluje moju osobnost, je original? Ja mam individual, navrhol som si ho sam a nebanujem :)
Ferdosondo
01.12.11,09:05
Ja mam "katalog" projekt a som na mad mieru spokojny! Sadol na pozemok - orientacia, vnutornym riesenim, ako aj dostatok uloznych priestorov na prizemi aj poschodi. Riesi dvoj garaz + tech. miestnost a dielnu. Na poschodi je normalna vyska.
Zatial este nikde nestoji, chceme zacat na jar...... :-))
Po prečítaní prvej vety som si povedal, že to si mal fakt šťastie.
Až v poslednej vete mi došlo.
Tiež som si to myslel, kým som nezačal stavať. Prajem hodne zdaru.
JOHC
14.03.12,08:08
Dobrý deň, kreslím domy cca 1500 - 2000€ podľa náročnosti na komplet, ak je to ešte aktuálne, kontaktujte ma, príde mi to na email.
vlados03
28.05.19,07:59
jednoznačne odporúčam individuálny projekt, je síce drahší ale oplatí sa. len treba mať už konkrétnejšiu predstavu, čo chcete a potrebujete. my sme spolupracovali s https://aphaus.sk/ a zatiaľ sme veľmi spokojní
Chobot
28.05.19,08:59
Myslím, že za tých 8 rokov má nielen projekt hotový, ale v dome už aj býva. Treba si niekedy pozrieť dátum zadania otázky.
mirosvetly
03.06.19,22:49
My sme mali katalogovy, ktory mierne upravila projektova firma. Som spokojny, Bezne zadrhely boli, ale nie kvoli projektu.