Laura438
21.02.11,10:49
Dobry den. Poradte mi prosim. Mam v plane odkupit zahradu, ktoru vlastní niekolko majitelov. Ich parcely niesu oznacene, len je vyznačena plocha v m2.Kto-kolko vlastní.Vsetci okrem jedneho majitela suhlasia s predaním svojej parcely. Chcela by som sa opytat, je mozne vyclenenie jeho parcely /svojvolnym ohradením jeho parcely/ bez jeho vedomia? Kedze na Katastri nieje urcene,ktora parcela je jeho.Len ze vlastní par m2...Ako postupovat pri kupe tohto pozemku.
vratnik
21.02.11,11:43
Kazda parcela ma svoje miesto, musi existovat mapa kde je to zakreslene. Bud kataster, alebo ROEP. Podiely vlastnictva sa neurcuju m2, ale podielom na pozemku, nakolko kataster za vymeru neruci je to presnejsie riesenie. Z otazky nie je jasne ci sa jedna o jednu parcelu s podielovymi spoluvlastnikmi, alebo viac samostatnych parciel.
Laura438
21.02.11,13:05
Kazda parcela ma svoje miesto, musi existovat mapa kde je to zakreslene. Bud kataster, alebo ROEP. Podiely vlastnictva sa neurcuju m2, ale podielom na pozemku, nakolko kataster za vymeru neruci je to presnejsie riesenie. Z otazky nie je jasne ci sa jedna o jednu parcelu s podielovymi spoluvlastnikmi, alebo viac samostatnych parciel.

Ano, pozemok je zakresleny na katastri s podielmi vlastníkov. Jedna sa o jednu parcelu s viacerími podielovymi spoluvlastníkmi...
vratnik
21.02.11,13:37
V tom pripade, ten jeden vlastnik, ktory nechce predat svoj podiel, tak vlastni podiel na kazdom metri parcely. Da sa vyclenim vasa cast - vysporiadanim spoluvlastnictva na zaklade geometrickeho planu. Vtedy ale musia suhlasit vsetci spoluvlastnici. Ak je parcela definovana ako zahrada, tak ju je mozne rozdelit aj v extravilane, inak plati zakon o drobeni pozemkov (napr. ak je parclea klasif. ako orna poda).
Mensinovi vlastnici byvaju castokrat problemovi, pri predaji chcu najviac, patria k tym najvacsim vydieracom. Ak to nie je vela m2, skuste mu ponuknut vyrazne vyssiu cenu (ale bud po predaji, alebo samostatnou zmluvou, tak aby sa to nik z ostatnych spoluvlastnikov nedozvedel, inak by ste skoncili).
Mária27
21.02.11,16:34
Odkúp záhradu od ostatných, nie je to až taký problém mať spoluvlastníka na záhrade. On bude mať práva a povinnosti len vo veľkosti svojho podielu. Podielové spoluvlastníctvo sa dá aj vyporiadať, či už dohodou podľa § 141 občianskeho zákonníka alebo rozhodnutím súdu podľa § 142.
Laura438
22.02.11,07:59
Odkúp záhradu od ostatných, nie je to až taký problém mať spoluvlastníka na záhrade. On bude mať práva a povinnosti len vo veľkosti svojho podielu. Podielové spoluvlastníctvo sa dá aj vyporiadať, či už dohodou podľa § 141 občianskeho zákonníka alebo rozhodnutím súdu podľa § 142.

Ano, tak som to aj mala v plane. Odkupit od ostatnych a jeho podiel ohradit po zameraní geodetom... len by ma zaujimalo, ci nemusím jeho s tym oboznamit...? Ci to viem riešit aj bez neho.
vratnik
22.02.11,08:33
Ano, tak som to aj mala v plane. Odkupit od ostatnych a jeho podiel ohradit po zameraní geodetom... len by ma zaujimalo, ci nemusím jeho s tym oboznamit...? Ci to viem riešit aj bez neho.
On ma podiel v kazdom stvorcovom metri na celom pozemku. Preto sa da vysporiadat spoluvlastnictvo len geometrickym planom po vzajomnej pisomnej dohode spoluvlastnikov. S navrhom rozdelenia pozemku musi pisomne suhlasit kazdy zo spoluvlastnikov.
Mária27
22.02.11,09:16
Ano, tak som to aj mala v plane. Odkupit od ostatnych a jeho podiel ohradit po zameraní geodetom... len by ma zaujimalo, ci nemusím jeho s tym oboznamit...? Ci to viem riešit aj bez neho.
Buď sa dohodnete, alebo môže rozhodnúť súd. Na pozemok mu musíš nechať prístup.

Obč. zák.
§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) ri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
Laura438
28.02.11,13:55
Buď sa dohodnete, alebo môže rozhodnúť súd. Na pozemok mu musíš nechať prístup.

Obč. zák.
§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) ri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.

Problemovy spolumajitel,si chce svoj podiel pozemku predat cez realitnu kancelariu / z nejakeho jeho dovodu/. Vie si svoj podiel predat cez realitku, ked nema na parcele vycleneny svoj podiel???Ostatní spoluvlastníci suhlasia s predajom svojich podielov, cez notara...