bleelka
22.02.11,21:52
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu. "Skveli" stavbari nam zaspinili parapetnu dosku pri jej osadzani. Pena im vystrelila a oni to neumyli, len zotreli, takze su na nej zlte smuhy (parapet bol povodne biely).
Viete mi poradit cim to vycistit?
Vdaka moc za kazdy dobry tip.
220870
22.02.11,21:05
Žiletkou.Sú aj čističe na uschnutú polyuretánovú penu.Len neviem či lacnejšie nevyjde nový parapet ako ten čistič.
jelalim
22.02.11,21:08
V predajni farby-laky som videl predávať sprej na odstraňovanie montážnej peny. Odskúšaný ho ale nemám, ani cenu neviem.
TomasHC
23.02.11,05:57
Cistic na zaschnutu PU penu, dost drahy, funkcnost pochybna (Den Braven), ak na to bude svietit 2 mesiace slnko (UV ziarenie), tak sa to odlupne same, mam to odskusane :)
andiablo
23.02.11,06:30
Stefan2005
23.02.11,07:05
no ja by som tu skúsil:
http://www.denbraven.cz/produkty/0530.htm
http://penar.netshops.sk/index.php?productID=1032

čistič a odstraňovač sú dva výrobky.
čistič preplachuje (očisťuje) nezaschnuté pomôcky.
Keď odstraňovač, tak niečo podobné: http://www.soudal.cz/cz/product-detail.php?evc=1400604
andiablo
23.02.11,09:28
slochacek
23.02.11,09:56
a neostali flaky, ked sa to odluplo? asi záleží od farby parapiet?
bleelka
23.02.11,11:45
Dakujem za rady! No len to sa neda zoskrabat, lebo to je zafarbene, vlastne uz v strukture parapetu, oni to zotreli, len to zostalo zafarbene na zlto, takze skrabkat nie je co, len tu farbu potrebujem nejako vycistit. Slnko na to sice nejaky cas svieti, ale uz to mame takto pol roka a chceli by sme tu izbu uz zariadit, takze to bude vadit take spinave... Ironiou je, ze to takto dokaslali pri vymene poskodeneho parapetu, takze uz nemam chut davat tam treti parapet a zas sa to moze stat. Kebyze tam nieco nalejem a necham to posobit, nevyzralo by to? Skusim sa asi este poradit v tych farbach-lakoch...a samozrejme uvitam aj dalsie skusenosti ak viete pomoct. Vdaka moc moc.
bleelka
23.02.11,12:10
este rozmyslam ci by to neslo riedidlom/acetonom... hm?
Stefan2005
23.02.11,12:21
este rozmyslam ci by to neslo riedidlom/acetonom... hm?

aceton by som nedoporučoval; čo tak ešte jednoducho pretrieť farbou...
bleelka
23.02.11,13:24
no to vidim asi ako jedine riesenie, ze to zatrieme...
220870
23.02.11,17:52
Neviem aké máte parapety ak z 2 mm hliníkového plechu tak z tých to odstránite s tou žiletkou alebo orezávacím nožíkom.Ak sú 1 mm plechu (je komaxovaný)tak to pôjde len s farbou.
bleelka
24.02.11,15:53
No parapet mame plastovy, je to vnutorny parapet pod francuzskym oknom. Takze ani zatriet to zial nepojde, jedine nejakou chemikaliou aby to vyzralo tu farbu z toho plastu, lebo je to zlte, ale neviem cim to odstranit :(
Stefan2005
24.02.11,16:02
No parapet mame plastovy, je to vnutorny parapet pod francuzskym oknom. Takze ani zatriet to zial nepojde, jedine nejakou chemikaliou aby to vyzralo tu farbu z toho plastu, lebo je to zlte, ale neviem cim to odstranit :(

existujú dobré farby na plasty....
m.hladka
24.02.11,16:13
Ja by som to skúsila so Savom, ale najprv by som natrela len kúsok parapety zo spodu, nechala dlhšie pôsobiť, či to neurobí nejakú zlú reakciu a ak by sa nič nestalo, tak by som to použila aj na viditeľnom mieste.

mimotemy
A čo tak Vanisch? škvŕn a špiny sa zbavíš!

Mimochodom, mne tak zašpinili dlažbu na balkóne a praží na to slnko a praží a škvrna nemizne. hm?!
dolfort
01.03.11,00:05
Akože nemusí to byť úplne najsuper riešenie, ale pokiaľ ide o to aby parapet bol biely a ako píšeš že farba z peny je už v štruktúre plechu + už nechceš meniť ďalší tretí, tak by som možno uvažoval aj o obyčajnej klasickej samolepke, aké sa používajú pri veľkoformátovej tlači. Sú kvalitné + dá sa kúpiť k tomu UV lamino, takže ani biela farba nálepky časom nevybledne...
Rýchle riešenie za pár €.
A montážnikom do rúk nas..ť.
Ferdosondo
01.03.11,14:09
uvažoval aj o obyčajnej klasickej samolepke, aké sa používajú pri veľkoformátovej tlači. Sú kvalitné + dá sa kúpiť k tomu UV lamino, takže ani biela farba nálepky časom nevybledne...
A montážnikom do rúk nas..ť.

Kde sa dajú kúpiť takéto fólie. Robia sa aj iné farby?
Stefan2005
01.03.11,15:26
dolfort
01.03.11,22:33
Kde sa dajú kúpiť takéto fólie. Robia sa aj iné farby?

Ja by som zašiel do nejakej firmy kde robia veľkoformátovú tlač. Chlapci v týchto firmách používajú role 1,5 m široké, a pokiaľ robia nejaké menšie realizácie, tak jesto dosť nevyužiteľného odpadu, ktorý by ti mohli dať aj zadara (teda, aspoň mne dávajú keď potrebujem len to sú kamoši) - vychádzam z toho že polep parapetu asi nie je ktovieaký veľký kus nálepky.

Či sa robia farby to neviem, ale asi hej, len to skôr reklamky potom s tým robia. Zvyčajne tlačia na bielu, skús zavolať niekde a popýtať sa.
bleelka
04.03.11,19:05
no ved toto je to, ze ci to nebude drahsie aj tak ako samotny parapet a ci to bude na tom drzat, kedze parapet je plastovy a jemne porovity, nie je to uplne hladke. to jedine, ze by som si nejaky zvyskovy kusok aj ja nejako vybavila... na porazenie z toho a dakujem vam vsetkym velmi pekne za rady a tipy, cenim si to!