duggle
22.02.11,23:14
Je tu založená výborná téma "Čo na obed? " veľmi ma inšpiruje. ale "Čo tak na raňajky a desiatu pre deti do školy" ? niekedy fakt strácam fantáziu :(. snažím sa aby mali niečo iné na raňajky a iné na desiatu. čo zvyknete robievať vy? možno sa navzájom inšpirujeme :)
osky
23.02.11,11:47
deti alebo dospeli,v podstate to mas jedno.zalezi to od toho,o kolkej rano ranajkuju,podla toho im upravis desiatu.

jednoznacne by na ranajky nemali jest ziadne tie dextrudovane muslicky a gulocky.....to je len normalna sladkost.o pol hodinu budu zase hladni....
rano telo ziada vitaminy a kvalitne sacharidy na vykon mozgu.
sacharidy vsak nemaju byt jednoduche,teda ziadne biele pecivo alebo chlieb,ci croisanty.....

mal by to byt kvalitny celozrnny chlieb,kolac ci rozok.
dalsou alternativou je celozrnne müsli,ktore vsak si namiesaj doma,a nikdy nie do zasoby,ale rano,prip.vecer vzdy cerstve.tie v obchodoch su umelo prisladzovane,ochutene,prazene....nezdrave
dobrou alternativou sladkych detskych cerealii su vyrobky od vlaran-hviezdicky kakaove alebo tie kolieska s amarantom....to su kvalitne vyrobky,daju sa pouzit do cerstveho mlieka,ale aj do jogurtu ci tvarohu,ochutit medom.

napriklad:
ked si deti daju na ranajky chlieb s maslom a medom,alebo lekvarom,
daky kolac alebo
müsli v jogurte,vyssie uvedene dextrudovane vyrobky.....cize sladke ranajky,
potom by mali este vypit pohar kvalitnej ovocnej stavy.
cerstvo odstavenej-napr.jablkovej,ribezlovej,hruskovej.....pomarancov a ochladzuje organizmus,takze v zime radsej nie!!!
dobra vec je aj do vlaznej vody vytlacit citron a osladit medom.povzbudi a doda vitamin.
pretoze ked si daju k tomu kakao alebo mlieko,v podstate neprijmu ziadny cerstvy vitamin.zaludok im este k tomu zatazis a nebudu schopne sa sustredit na vyucovanie.
lepsie zaspia....:D

iny priklad ranajok je napr.chlieb s kvalitnou sunkou,syrom,natierkou,vajickom.............zeleni nou!
potom uz nekombinovat s ovocnou stavou!dat si len caj,prip.to mlieko,ci kakao,ale nie vela,aby nezatazili zaludok.

treba dbat na to,aby deti na desiatu zjedli dake cerstve ovocie,vhodny je aj banan lebo zasyti ale nezatazi zaludok.
moze to vsak byt aj zelenina.napr.mrkva alebo kus kalerabu,redkvicky.
ak ovocie/zelenina/ nestaci, desiatu si mozu este doplnit nejakym celozrnnym keksikom,ktory zaroven potlaci ich chut na sladke,vsetko vsak s mierou.
bebe dobre rano je celkom dobre,alebo zelene hranate bebe,tie su celozrrne.
alebo to moze byt nejaky knäckebrot ,
celozrnne tycinky typu Vlarka,alebo Vlaran chlebik..
alebo kvalitne ryzove chlebiky,
pripadne jogurt alebo jogurtovy napoj.
ziadne cokoladky,napolitanky....
nie som zastancom ani toho,ze na desiatu treba zase nabalit detom chlebiky,alebo pecivo,syry,sunky....
desiata je len chutovka,ktora nas trosku doplni v case do obeda,ktory je hlavnym chodom dna.spravidla je dost vydatny,takze netreba sa predtym prepchavat....
okrem toho,mali by mat moznost napit sa caju alebo dakej kvalitnej ovocnej stavy,ci vody.
osky
23.02.11,11:48
postupne ti pridam aj nejake konkretne typy,ale momentalne nemam uz cas,tak neskor.
osky
23.02.11,14:48
1.
ranajky:
krajec celozrnneho chleba s maslom,platok tvrdeho syra,platky paradajky,caj
desiata:
velky pomaranc,bebe dobre rano
2.
ranajky:
pohar müsli napucaneho v 150g bieleho jogurtu,ochutit medom,cerstve jahody,caj
desiata:
platok celozrnneho chleba,1 trojuholnikovy syrecek,redkvicky,
3.
ranajky:celozrnny rozok so sunkou,paprika,caj
desiata:jogurtovy napoj,1 velke jablko
4.
ranajky:
celozrnny chlieb,prazenica,redkvicky,pazitka,caj
desiata:
strapec hrozna,tycinky Vlarka
5.
ranajky:
celozrnne lievance s tvarohom a drobnym ovocim/2-3 kusy/,jablkova stava
desiata:
velka mrkva,knäckebrot,tvarohova natierka s pazitkou
6.
ranajky:
celozrnna bageta potreta tavenym syrom,oblozena listami hlavkoveho salatu,trocha vlazneho mlieka
desiata.
velky banan,jogurt
7.
ranajky:
makovnik,citronovy napoj/vlazna voda,citronova stava,med/
desiata;
mozarella,platky paradajky
8.
ranajky:
hrianky/nie na oleji,ale v hriankovaci nasucho!!/,potriet cesnakom a
tavenym syrom.caj.
ak by deti nechceli cesnak,posyp im to zeruchou alebo pazitkou,urobia rovnaku sluzbu.
desiata:
tvarohovy dezert,2 mandarinky
9.
ranajky:
celozrnny chlieb s maslom a dzemom,hroznova stava
desiata:
ryzove chlebicky,kiwi
10.
ranajky:
celozrnna zemla s tvarohovou natierkou,pazitka,paprika
desiata:
cerveny grep,mliecna ryza
11.
ranajky:
kasa z kukuricnej krupice-POLENTA,posypana skoricou a grankom,jablkova stava
desiata:
mala celozrnna zemla potreta maslom,platok tvrdeho syra,platky uhorky
12.
ranajky:
chlieb s malom a medom,biela kava,mensi kusok hrozna
desiata:
hviezdicky Vlarka,velky banan
magno
23.02.11,14:58
.....teda klobuk dole ;)
Oliwa
23.02.11,15:04
Osky, nič v zlom, aj to pekne znie, aj to dobre vyzerá, ale... Všakže len teoretizuješ? ;) Lebo keby som ja "len" toto dala môjmu 9 r. synovi do školy, tak do 16.00 by zjedol vychovávateľku aj s topánkami... :D:D
A to majú v škole mliečny automat na Rajo + samozrejme obed... :)
buchač
23.02.11,15:11
Osky, nič v zlom, aj to pekne znie, aj to dobre vyzerá, ale... Všakže len teoretizuješ? ;) Lebo keby som ja "len" toto dala môjmu 9 r. synovi do školy, tak do 16.00 by zjedol vychovávateľku aj s topánkami... :D:D
A to majú v škole mliečny automat na Rajo... :)


raňajky a desiata
...obed nie je spomenutý ...:rolleyes:

Ale aj tak ...to o ktorej začína vyučovanie , kedy musí byť dieťa v škole ???...pokiaľ viem , tak do tej 7,45 nakoľko o 8,00 zvoní na prvú hodinu...
To kedy potom musí decko vstávať ...???...samozrejme , ak škola nie je pod nosom ...
Hentie recepty možno aplikovať tak po ten 4 - 5 ročník ZŠ ...o vyšších silne pochybujem ...;)

O rodičovi ani nevravím , to vstávanie...;)....niekde už tu bol spomenutý ten " kult dieťaťa "...
willma
23.02.11,18:16
buchač by si sa divil- moju blchu veľakrát vlečiem do školy už na 6:30 - len aby som do roboty stíhala - a som rada, keď prídem o 17:00 :(, má dlhšiu "pracovnú dobu" ako ja.
buchač
23.02.11,18:26
buchač by si sa divil- moju blchu veľakrát vlečiem do školy už na 6:30 - len aby som do roboty stíhala - a som rada, keď prídem o 17:00 :(, má dlhšiu "pracovnú dobu" ako ja.

...šak veď práve preto tvrdím to , čo tvrdím ...

Školu máme pod nosom , dievka či jedna , či druhá svojho času s vychoškou družinu rannú otvárali o 06,00...
My dvaja hupky do auta a na druhý koniec mesta do roboty ...a to manželka ešte vždy meškala ...na 6,30 už musela byť ...

Nestíhačka to bola občas ...:rolleyes:
jess
23.02.11,18:32
...obed nie je spomenutý ...:rolleyes:

Môj 12 ročný syn normálnej postavy má raňajky - 1 chlebík o 7,00 hod., desiatu má tuším o 10,30h (1 a pol rožka + ovocie) a obed má chúďa až o 13,30 hod. Príde domov o pol 3 a zjedol by aj koňa. A to má obed ako stredoškolák, nakoľko je na 8ročnom gympli.
Oliwa
23.02.11,21:13
;) jess - yes... :D
osky
24.02.11,11:02
Môj 12 ročný syn normálnej postavy má raňajky - 1 chlebík o 7,00 hod., desiatu má tuším o 10,30h (1 a pol rožka + ovocie) a obed má chúďa až o 13,30 hod. Príde domov o pol 3 a zjedol by aj koňa. A to má obed ako stredoškolák, nakoľko je na 8ročnom gympli.

samozrejme,vsak o pol tretej je uz pomaly cas na olovrant-ze?;)

ja som pisala podla skusenosti s detmi z Talianska,ked som robila ako studentka au-pairku.
a pisala som len o ranajkach a desiate.nenapisala som,ze medzitym si deti maju dat ovocie,ak su hladne.
poviete si-ovocie?to nezasyti.blbost!!!je to len zlozvyk.

v Taliansku sa dokonca jedia na ranajky vseljake keksiky a kolaciky,co ja teda nedoporucujem.ale nikdy sa nestalo,ze by si nedali ovocie alebo cerstvu stavu.este k tym keksom.
decka jedli casto,ale malo.okrem toho to bolo vo velkej miere ovocie .a to bol ten princip.
neboli unavene,naopak,mali vela energie.tiez chodili na kadejake kruzky a domov sa vracali niekedy aj po piatej poobede.
neteoretizujem.
u nas na Slovensku mame blbe zlozvyky a pozrime sa,kam sme dospeli.uz deti v skolskom veku trpia obezitou,lebo veru dnes nemaju ani tolko pohybu,kolko sme mali my pred tymi 20 rokmi v skole a doma.ze ano?
samozrejme,ako povedal buchac,toto je skor pre take mensie,mladsie deti.
decka v puberte potrebuju istotne aj dake to pecivo na desiatu,ale zasadne plati-ak sa pocas skoly nenaucia jest striedmo a zdravo,budu tym trpiet cely zivot.
a este jedna vec ma napadla-samozrejme,bieleho chleba alebo peciva by sme mohli zjest aj za vagon,o polo hodinu sme hladni ako keby sme ani neboli jedli.
skuste si dat celozrnny-nie viaczrnny!!!,celozrnny moze byt tiez aj viaczrnny!!! chlieb a uvidite,ako zasyti.ziadne napodobeniny.takehoto zjete mozno menej,a nebudete hladni ani po 2 hodinach!!
ked som takyto typ jedalnicka videla po prve dni v taliansku,tiez sa mi to nezdalo.:eek::confused:
ale videla som casom,ze je to ozaj len zvyk.
a priznajme si,ze co sa jedenia tyka,Taliani vedu.ich kuchyna a styl stolovania patri k tym najzdravsim vo svete.
Oliwa,ja nikomu nic nevnucujem.bola polozena otazka,snazila som sa prispiet svojou troskou.
samozrejme,ja deti este nemam,mozno to bude u nas tiez inak,ked dake mat budem,ale o tom uz teraz dost silne pochybujem.;):)
alabut
24.02.11,18:37
Navrhujem na ranajky ovsenu kasu alebo vianocku s maslom, kakao, biela kava. Na desiatu rozok s horcicou a slaninou. :-)
osky
25.02.11,16:56
vidis,ovsenna kasa je tiez velmi dobra varianta a zdrava.celkom som na nu zabudla.mozete si ju ubarit vecer,je dobra aj studena.mnam.
Oliwa
25.02.11,22:27
mimotemy Som si tiež spomenula na jednu... Ale to nebola ovsena, ale Regina Ovesny-Straka.
Dúfam, že tá je ešte teplá - a tiež zdravá... ;):D:D:D
trisestri
26.02.11,11:24
JaDo
26.02.11,19:33
Ja som deťom robila rôzne obložené chlebíky a keď boli malé tak som ich krájala na vojačikov atď....
Moja kamarátka mala neskôr dvojičky a každý večer dala do hrnčekov ovsené vločky(najviac ovsené ale i pohánkové, ražné, sojové -klasické, nie nejaké inštantné). Zaliala ich vodou a do rána boli mäkké, izbovej teploty a deti vstali a zjedli ich. Boli to raňajky bez námahy. Plno enzýmov a výživných látok.....
duggle
28.02.11,10:06
určite ďakujem za všetky tipy ;) niektoré ma veľmi inšpirovali a idem si ich vytlačiť :)
Slayer666
28.02.11,11:00
Islandska zapekana bageta.

Maso vhodne na pripravu na panvici (bravcova panenka, hovadzia svieckova, kuracie prsia atd.) nakrajame na hrubsie platky, osolime a okorenime cerstvo (!!) pomletym peprom. Velmi prudko a rychlo osmazime na oleji (cca. 30 - 60 sec. v zavislosti od druhu masa), nechame odpocinut a potom nakrajame na platky.

Nasekame pazitku, vypeckujeme avokado, lyzicou vyberieme vnutro a polovicu nakrajame na mensie kusky (zvysok mozeme pouzit na dalsiu bagetu alebo iny pokrm), nakrajame niekolko zelenych oliv a jednu cerstvu zrelu papricku (jalapeno je idealne, ak nie ste fanusikovia prilis pikantnych jedal). Zmiesame avokado, pazitku, chilli a olivy.

Na platky nakrajame paradajku a syr s bielou plesnou (brie, camembert, encian, hermelin...).

Bagetu pozdlne nakrojime (neprekrojime uplne), zhruba ako na americky hot dog. Polozime vrstvu masa, nan vrstvu pripravenej zeleninovej zmesi, vrstvu paradajok a vrstvu syra (ano, da sa to tam napchat). Zabalime do alobalu a pecieme v rure pri 180°C zhruba 15-20 minut.
ela77
22.05.11,09:43
Už tu máme rôzne recepty, ale poraďte čo na raňajky, keď to nemôže byť saláma(paštiku som nekupovala možno 15 rokov), maslo,.Žiadne kornfleky, musli a podobné polotovary!!!
Mám pocit že sa to točí stále o jednom (syr, chlieb, paprika, paradajka), semtam pomazánka:vajíčko, syr, zelenina, Omeleta, v najhoršom prípade párky. No a cez víkend semtam koláč s mliekom.
lujza.j
22.05.11,10:54
ja dnes: grilovaný camembet/na ňom korenie:čili+suš.cesnak,suš.petržlen.vňať toto rozmašírované v mažiari / celozrnná žemľa

včera:volské oko v celozr. žemli +pár plátkov ementálu
Dreamka
31.05.11,08:43
Ja raňajkujem kyslé mlieko ( jahodové alebo obyčajný kefír) naplní ma to, je to zdravé
Gapo
31.05.11,16:24
Miláčik, tu máš kakauko a koláčik. Ako v reklame.
Mazanec podľa xanti-py.
Katarina
31.05.11,16:27
Gapo , prosím usmerni ma na recept od xanti-py na mazanec.
bettylou
31.05.11,17:25
demikát a pečienka (pečené mäso - aj studené)
k tým vločkám a musli - ja som po pol hodine hladná ako vlk
Gapo
31.05.11,18:27
Tak tu je.

MAZANEC z pekárny - toto pečiem
20.09.2007

Suroviny:
350 ml.vlažného mléka
50 g másla + 50 g sádla rozpustit
5 lžic kryst.cukru
1 vanilk.cukr
špetka soli
500 g polohr.mouky
1a1/2 lžičky droždí

PROGRAM základní,světlá kůrka.

Po pípnutí přidat kand.ovoce, kokos, ořechy, čokoládu a podobně - každý co má rád.

Ja dám tuk aký mám po ruke, naposledy som piekol z Hery.
Dúfam, že som neporušil autorské práva xanti-py;)
danushka
31.05.11,18:31
mimotemy Som si tiež spomenula na jednu... Ale to nebola ovsena, ale Regina Ovesny-Straka.
Dúfam, že tá je ešte teplá - a tiež zdravá... ;):D:D:D

No a môj už konečne zmaturovaný syn mával raňajky ala ,,Johana Ovšena" z valala.:D:D:D

Pred školou na raňajky polievka a druhé a na desiatu keď z nedele ostali rezne / na východe še tomu hutori risky :D/ aj zo päť a aspoň zo 10 rožkov. Uf, poviem Vám, takého adolescenta radšej šatiť, ako kŕmiť !

Priznám sa a neviem, či som bola zlá mama, ale moje deti som naučila od cca 6.ročníka ZŠ robiť desiate samé.
Už mi liezlo na nervy to ich večné vymýšľanie, že toto nié, toto je brekeke a pod.
Povedala som, chystajte si sami a hotovo.:rolleyes:
Gapo
31.05.11,18:39
Ani nehovor, sám som bol taký :)
danushka
31.05.11,18:43
..ale prestalo to raz, či?
Jana_clenka
31.05.11,19:13
Môj syn (9 r.) chce každé ráno banánový koktail - asi 2 dcl mlieka a celý banán. Asi hlavným dôvodom je, že sa mu hneď ráno nechce prežúvať :-) Ale je to sýte, hádam aj zdravé, ja to mám rýchlo pripravené, on rýchlo "zjedené", takže nebránim sa takýmto raňajkám. Rožtek alebo chlebík potom "dobehneme" desiatou.
danushka
31.05.11,19:54
Aj moja dcéra vo veku 9 rokov nechela raňajkovať. Stačilo jej vypiť ráno pohár kakaa pred školou a potom si dala až desiatu.
Netreba deti nútiť jesť nasilu, ak si čo len zo dva razy zahryznú do chlebíka, či vypijú mliečko, stačí.
Zvalik
31.05.11,20:13
Ahoj... Moje deti teda prvá je Mimi, tak tá na raňajky nemusí nič sem-tam si dá Danette puding a môžem jej núkať čokoľvek nepovolí :(a mladší Paťko, tak ten musím mať ráno buď jogurt "Kostíkov" alebo nescvik guličky s mliečkom:D....
rdb
01.06.11,10:10
Domaca Nutela bez farbiv aditiv a ochucovadiel.
100 gramov orechov
100 gramov kvalitnej horkej cokolady
100 gramov sladeneho kondenzovaneho mlieka

1 - Orechy nachvilu strcime do rozohriartej rury, alebo na sucho oprazime na panvici aby sa krasne rozvonali a nechame ich vychladnut
2 - Cokoladu rostopime vo vodnom kupeli
3 - Orechy dame do mixera a mixujeme kym sa nevytvori pasta. K nej vylejeme roztopenu cokoladu a kondenzovane mlieko.
4 - Este chvilu premixujeme aby sa vsetko spojilo a presypeme do uzatvaratelnej nadoby.
Zdenka 0705
01.06.11,11:25
Orechy aké používaš? Lieskové?
rdb
01.06.11,11:45
Orechy aké používaš? Lieskové?
Pravdu povediac take ake mam. Ale najcastejsie lieskove.