rapid
23.02.11,12:25
Dobrý deň.

Obnovujem starý rodinný dom najstariša časť 70 ročná so stenou z nepálenej tehly novšia cca 30 ročná z pálenej, spolu cca 150m2, kde predchádzajúci majiteľ platil za plyn cca 2000eur ročne.

Chcem ho momentálne využívať ako chalupu a neskôr na trvalé bývanie. Má podľa vás význam investovať do okien s 3sklom?

/rozhodujem sa medzi fenestra geneo a incon luxury/ Ide o to, že v čase neprítomnosti chcem udržať čo najvyššiu teplotu temperovania za rozumnú cenu, vetranie bude nútené /nasávanie z povaly a výfuk z kuch. digestoru/. Cez leto plánujem zatepliť strop cca 20cm minerálnej vlny a neskôr možno steny kombinácia polystyren a styrcon.

Vďaka za vaše reakcie
220870
23.02.11,17:47
Pokiaľ to plánujete temperovať tak určite sa oplatí investovať do kvalitných okien s trojsklom.Okno je najhorší prvok stavby z hľadiska úniku tepla.Tam sa každé euro vráti dvojnásobne.
kanvor
24.02.11,19:16
Ja by som si ako prve zistil, kde su v dome najvacsie straty tepla. A ako prve riesil tie. Okna nemusia byt vzdy ta najvacsia tepelna diera.
marleau
24.02.11,19:18
Hlavne pozor na vlhkosť.
hipi
24.02.11,21:26
no nevime neviem, iba 20cm v povale, ale trojskla? Ono tie trojskla sami o sebe maju dost dlhu navratnost....
220870
25.02.11,04:08
no nevime neviem, iba 20cm v povale, ale trojskla? Ono tie trojskla sami o sebe maju dost dlhu navratnost....
Ak si od ceny trojskla odčítate cenu dvojskla tak návratnosť pri celoročne obývanom dome bude niekde okolo 0-3 rokov.
alltracboy
25.02.11,04:40
a hlavne ked sa tam zapocitaju aj vyhody trojskla tak navratnost je po prvej zime. V zahranici sa robia uz aj dobre dvojskla s termofoliami, ale tu som to nevidel ponukat.
rapid
25.02.11,05:39
220870: dakujem


kanvor: kedze povodne okna su v horsom stave nez v zlom, tak vymena nieje na skodu, a ten rozdiel nieje tak hrozny aby sa nezaplatil v nizsich platbach za plyn, co bolo bratu cca 2000/rok a to tam je KK viessmann vidodens 200, avsak na liatinovych radiatoroch, to tiez planujem prerobit.


marleau: moja mama nas naucila spravne vetrat uz za komancov, takze ja s vlhkostou problem nemam :)

hipi: 20cm je startovne minimum, kludne by som dal aj 50, ale vacsina veci je hlavne o peniazoch.
kanvor
25.02.11,06:13
tak potom niet co riesit. Vymenit okna. Ak mas na to, radsej 3skla ako 2skla, pytaj si s prerusenym tepelným mostom, s "teplym pasikom". Ale.
Ak mas problemy s vlhkom (teraz to nemusi byt zjavne) vymenou okien vymenis problem za iny problem.
rapid
25.02.11,06:40
kanvor: problem s vlhkom sa riesi komplexne, keby na nom byvaly majitel /vlastnik stavebnej firmy/ nerobil zasahy a "neopravoval ho" tak by bol za tie peniaze ako cukrik.
kanvor
25.02.11,08:39
Len ludia maju potom tendenciu po rekonstrukciach obvinovat hlavne okna z toho, ze maju 96% RV a dubáky v skrini.
day
25.02.11,09:45
a hlavne ked sa tam zapocitaju aj vyhody trojskla tak navratnost je po prvej zime. V zahranici sa robia uz aj dobre dvojskla s termofoliami, ale tu som to nevidel ponukat.

prepac, nechem rypat, ale co povazujes este za vyhodu 3skla v porovnani s 2sklom, okrem lepsich tepelno-izolacny ch vlastnosti?

k tepelnym stratam, neda sa povedat, ze najvacsie straty su cez okna, konkretne u Vas, aby sme dokazali urcit Vase "slabe miesta", potrebujeme zistit v akej casti domu mate najvacsie tep. straty, potrebujeme viac udajov.

u mna tepelne straty:
23% okna
3% dvere
9% steny
17% strop
10% podlaha
38% vetranie
alltracboy
25.02.11,10:21
samozrejme ze setrenie trojskiel 0,6 oproti dvojsklam 1,1 je minimalne. Ja som dal trojskla preto aby som sa co najviac vyhol pripadnemu kondenzovaniu na ramoch a sklach. Cize pokial by ma malo dvojslo pernamentne srat, a trojsklo nie, tak sa mi rozhodne oplati priplatit